Kylant panikai dėl koronaviruso grėsmės Kinijoje, Lietuva imasi papildomų atsargos priemonių. Nuo šeštadienio visuose trijuose Lietuvos oro uostuose budi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai. Jie konsultuoja po Kiniją keliavusius žmones, iš viso tokių žmonių jau yra 11. Per kelias dienas jau patikrinta 114 orlaivių ir jų keleivių. Pasiskiepyję nuo gripo, keliavę į Kiniją, bet susirgę liga, panašia į gripą, turėtų suskubti pas medikus. Koronaviruso simptomai labai panašūs į gripo, sako specialistai. 

Apie pasirengimus galimai grėsmei pirmadienį oro uoste surengtoje konferencijoje kalbėjo ir NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė bei sostinės oro uosto vadovas Dainius Čiuplys. 

Visuose oro uostuose Lietuvoje tikrinami keleiviai, keliavę po Kinijos respubliką. Specialistai praneša, kad įtarus koronavirusą kuo skubiau reikia kreiptis ne į šeimos gydytoją, bet į Bendrosios pagalbos centrą (BPC).

Atrodo, kaip gripas, bet gali būti ne

Taip pat pranešama, kad nuo gripo pasiskiepiję, bet po vizito Kinijoje vis tiek susirgę liga, panašia į gripą, privalo nedelsiant kreiptis į medikus. Koronaviruso požymiai panašūs į gripo, todėl skiepijęsį, keliavę ir susirgę žmonės lengviau galėtų atpažinti klastingą naują ligą. 

REKLAMA

„Siekiame, kad į šalį nepakliūtų klastingas virusas“, – sakė NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė. Anot specialistės, stengiamasi virusą sustabdyti dar prieš patenkant į šalį, tai yra – Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose.

„Vykdome daug konsultacijų ir atsakome į visus klausimus. Jei iš Kinijos grįžusiam keleiviui pablogėtų sveikata, jis turėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC), o ne į savo šeimos gydytoją ar privatų gydytoją. Ir tikrai nedelsti. Ypatingai norėčiau akcentuoti tris dalykus: jei žmogus keliavęs po Kiniją, jei jis yra pasiskiepijęs nuo sezoninio gripo ir jaučia panašius į gripo simptomus, nedelsiant reikia kreiptis į BPC“, – kartojo R. Lingienė. 

Ji akcentavo, kad jau yra pabendrauta su 114 skrydžių keleiviais ir įgulomis bei visų oro uostų darbuotojais, jiems suteikta daug konsultacijų. 

„Pavyko pabendrauti su 11 Kinijoje buvusių žmonių, jiems suteikta ypatingai išsami informacija. Jie visi buvo sveiki, nejuto jokių ligos simptomų, kūno temperatūra buvo normali. Tie žmonės nusiteikę bendradarbiauti geranoriškai, turime duomenis, kur jie keliauja, kiek laiko bus Lietuvoje, kada išvyks. Jiems buvo pateikta rašytinė informacija, ką daryti, jei jų sveikata pablogėtų“, – sakė specialistė, patikinusi, kad tarp konsultuotų žmonių yra trys ar keturi lietuviai, Kinijos, Ukrainos, Rusijos piliečiai. 

Taip pat yra įsteigta karštoji linija, visi keliautojai gali konsultuotis visą parą, informacija atnaujinama kelis kartus per dieną, oro uostai reguliariai informuoja, kas vyksta, kokia yra padėtis. Ryt planuojami visų Lietuvoje veikiančių oro uostų darbuotojų mokymai.

REKLAMA

„Susisiekta su universitetais, kaip teikti informaciją studentams, nes Lietuvoje yra nemažai studentų iš Kinijos. Taip pat informuotos greitosios pagalbos stotys, BPC, medicinos priežiūros įstaigos. Paprašyta visų jų padidinti budrumą, nereikia kelti panikos, bet budrumas turi būti padidintas“, – kalbėjo NVSC Vilniaus departamento direktorė.

Ji tikino, kad esant galimybei reiktų atidėti keliones į Kiniją. Jei tokių kelionių atidėti negalima, privalu laikytis asmens higienos, čiaudulio higienos, nevalgyti pusžalės mėsos, negerti vandens ne iš buteliukų, nesilankyti masinio susibūrimo vietose. 

„Viruso įvežimo rizika į Europą buvo vidutinė, bet išplitimo – maža. Paskaičiuota, kad vienas žmogus gali užkrėsti 2-5 žmones, tai palyginti su gripu, vėjaraupiais, užkrečiamumas šio viruso nėra didelis“, – tikino R. Lingienė.

Ji tikino, kad yra patvirtintas oro uostų planas, planas, kaip reikėtų elgtis, jei žmogus blogai pasijustų dar lėktuve, taip pat, ką daryti, jei viruso nešiotojas būtų aptiktas oro uoste. Ligos inkubacinis laikotarpis, manoma, yra apie 14 dienų. Tiesa, pasak specialistų, tai priklauso nuo žmogaus sveikatos, amžiaus ir kitų persirgtų ligų. 

„Žmogus užsikrėtęs ir jau sergantis gali nejausti simptomų apie porą dienų. Tai čia pats pavojingiausias momentas, nes žmogus gali nieko nejausti, bet jau platinti virusą. <..> Taip pat svarbu, jei pasiskiepijus nuo gripo imate jausti gripo simptomus, o prieš tai buvote Kinijoje. Skiepas nuo gripo apsaugo nuo gripo, bet, kaip minėjau, naujojo viruso simptomai labai panašūs į gripo. Taigi, kad atskirti, jei esi pasiskiepyjęs, bet buvai Kinijoje ir susirgai, tai įtarimas, kad tai gali būti koronavisursas. Santaros klinikos tikrai pasiruošę priimti galimus pacientus, jie turi naują infekcinių ligų centrą“, – kalbėjo R. Lingienė, patikinusi, kad klinikos priimtų tiek, kiek reikėtų, bet viliasi, kad to neprireiks.

REKLAMA

Tiesa, ji pripažino, kad daug kas priklauso nuo žmonių sąmoningumo. „Mes negalime sustabdyti fiziškai, bet darome tą, ką galime ir maksimaliai bendraujame“, – sakė specialistė.

Vilniaus oro uosto vadovas Dainius Čiuplys sakė, kad grėsmė yra padidėjusi. Europos oro uostai konsultuojasi vieni su kitais, bet taiko panašias priemonės.

„Vilniaus oro uostas iš kitų Lietuvos oro uostų išsiskiria tuo, kad jei lėktuve būtų užfiksuota infekcija arba protrūkis, būtų vienintelis oro uostas Lietuvoje, kur galima nuleisti tokį lėktuvą. <..> Orlaiviui nusileidus visos tarnybos jau būtų atvykusios, jam būtų skirta atskira aikštelė, jei manoma, kad yra ūmi infekcija, būtų skiriamos atskiros patalpos, tikrinami visi keleiviai. Po to nacionalinės visuomenės sveikatos centras spręstų, ką daryti toliau“, – sakė Vilniaus oro uosto direktorius.

Jis tikino, kad oro uostas turi žmogų, kuris yra atsakingas už ekstremalias situacijas, todėl tas specialistas viską ir koordinuoja su medikais, kitomis institucijomis. Pasak oro uosto vadovo, jo vadovaujama įstaiga rodo iniciatyvą. 

Netikėtumams pasiruošta

Skelbiama, kad Lietuvos oro uostai yra pasitvirtinę veiksmų planą itin užkrečiamų ligų įtarimo ir situacijos valdymo (karantino) atvejams. Gruodžio mėnesį, kaip tyčia, Vilniaus oro uoste vyko civilinės saugos pratybos: mokytasi suvaldyti pavojingos užkrečiamos ligos plitimą. Pratybų metu penkias valandas imituota situacija, kad nusileidžia orlaivis, kuriame galimai yra ypač pavojinga liga sergantis asmuo, 14 institucijų atstovai tą kartą tobulino įgūdžius suvaldydami sudėtingiausią situaciją – itin pavojingą užkrečiamąją ligą. 

REKLAMA

Portalą tv3.lt prieš kelias dienas  NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Greta Megelinskienė patikino, kad visos atsakingos institucijos dėl koronaviruso galimo plitimo yra suklususios, pasiruošta įvairiems scenarijams.  

„Epidemiologinė situacija yra nuolat stebima, kleis kartus per dieną vertiname naujausią gautą informaciją ir Europos prevencijos ir kontrolės centro, PSO. Kadangi dar iki galo nėra aišku, ar virusas išties plinta nuo žmogaus žmogui, dar mokslininkai tai aiškina. Bet kuriuo atveju vertiname gautą informaciją, bendradarbiaujame su oro uosto darbuotojais, kai tik gauname atnaujintą informaciją, perduodame ją, nuolat konsultuojame. Taip pat planuojame daryti ir mokymus, kadangi yra toks poreikis“, – aiškino specialistė.

Ji pabrėžė, kad jei būtų įtariamas užkrečiamosios ligos atvejis orlaivyje, informacijos perdavimas atsakingoms institucijoms vyktų pagal patvirtintą Vilniaus oro uosto schemą. Šis planas buvo atnaujintas 2014 m. ir patikrintas pratybų, vykusių gruodžio 10 dieną, metu.

„Tuo metu imituota situacija, kad į Lietuvą įvežtas Ebola virusas. Vertinome, kaip veikia schemos, informacijos perdavimas, jei yra įtariamas užkrečiamosios ligos atvejis orlaivyje, kaip turi reaguoti visos įstaigos. Labai džiugu, kad dalyvavo ir Santaros klinikų infekcinių ligų centras. Taigi yra žinoma, kaip reikėtų reaguoti, jei nutiktų toks atvejis. Labai gerai, kad buvo pratybos, jaučiamės daug ramiau“, – kalbėjo G. Megelinskienė.

REKLAMA

Klastingas virusas iš Kinijos

Kinijos valdžia paskelbė, kad koronavirusas 2019-nCoV vis greičiau įgyja gebėjimą persiduoti nuo žmogaus žmogui, todėl susirgusiųjų skaičius ateityje tik augs. Paskutiniais duomenimis, užsikrėtusiųjų jau daugiau nei 2 tūkst., nuo viruso sukeltų infekcijų mirė 56 žmonės. 

Nors koronaviruso židinys – Kinijoje, jis jau fiksuotas ir kitose šalyse. Koronavirusas taip pat nustatytas Australijoje, Japonijoje, Jungtinėse Valstijose, Malaizijoje, Nepale, Pietų Korėjoje, Prancūzijoje, Singapūre, Tailande ir Vietname. Nuo koronaviruso Kinijoje mirusių žmonių skaičius išaugo dar 24 ir dabar siekia mažiausiai 80. Tai pirmadienį oficialiai paskelbė šalies žinybos. 

Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad dauguma atvejų yra susiję su Uhano turgavietėmis ar bent jau apsilankymu pačiame Uhane, tarp susirgusių yra ir tokių asmenų, kurie nesilankė šiame mieste, tačiau bendravo su sergančiaisiais. Todėl šiuo metu uždaryti du Kinijos miestai – Uhanas ir Huangangas, o sostinėje Pekine atšaukiami renginiai.

Užsikrėtusiųjų šiuo virusu simptomai – panašūs. Vargina karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas – požymiai panašūs pneumonijai (plaučių uždegimui) priskiriamiems bruožams. Virusas pavojingiausias mažiems vaikams, vyresnio amžiaus, silpnos sveikatos žmonėms. 

ela
2020-01-27 13:50:11
Aha, pries Alytaus padangu gaisra LT irgi vyko milijonus kainavusios ekstremaliu situaciju pratybos! Kodel apie tai dabar tylima, kas milijonus i kisenes susikiso ir kodel tose pratybose igyta patirtis nebuvo panaudota!? Cia irgi ta pats pinigu "plovimas" visokioms pratyboma...
Gruodžio mėnesį, kaip tyčia, Vilniaus oro uoste vyko civilinės saugos pratybos: mokytasi suvaldyti pavojingos užkrečiamos ligos plitimą. Pratybų metu penkias valandas imituota situacija, kad nusileidžia orlaivis, kuriame galimai yra ypač pavojinga liga sergantis asmuo, 14 institucijų atstovai tą kartą tobulino įgūdžius suvaldydami sudėtingiausią situaciją – itin pavojingą užkrečiamąją ligą.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
koronavirusas 2020-01-31 14:28:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
visi pakeliauti mėgėjai iš seimo už valdiškus pinigus paskelbs kad rinkėjams pageidaujant ir pergyvenant dėl jų sveikatos taipat dėl būtinumo taupyti lėšas neribotam laikiui atideda vojažus į užsienį o gal specialiai išsiūsti į kiniją patikrinti ar atsparūs virusui gal parazitų parazitai neima.   ATSAKYTI
Blaivininkas 2020-01-27 20:47:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žmonės bijo koronaviruso, bet alus pavojingesnis.   ATSAKYTI
Nežinomas 2020-02-08 11:12:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nenusišnekėk  
Tautietis 2020-01-27 15:24:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ei žmogėnai nustokit kurti baktiorologinį ginklą ir eksperimentuoti ant žmonių, žinoma, kad velniui pardavė sąžinę   ATSAKYTI
Gintaras 2020-01-27 14:33:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dabar ir nuo gripo skiepai neveikia. Štai buvo paskiepyta mergaitė nuo gripo ir vis vieną stipriai susirgo gripu. Reiškia, skiepai buvo ne tos atmainos gripui skirti. Toks vaizdas, kad tyčia tuos virusus paleidžia sukūrę ir paskui susižeria milijardus, nes reikia atseit tyrimų, vaistų atrasti, skiepus išrasti ir t.t. Kaip ir tos minėtos pratybos... ką jos davė ir ar realiai taip buvo elgiamasi? Štai grįžo 11 piliečių iš Kinijos, juk tai grėsmės tikimybė. Viskas tik dėl pinigų. Mano tokia nuomonė. O ką, juk žmonių jau labai daug, populiaciją per pusę sumažinti būtų naudinga,o mažinant užsidirbti dar naudingiau. Tik taip ir yra, o ne kitaip.   ATSAKYTI
Vestina 2020-01-27 14:57:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gripas mutuoja kiekvienais metais tad nera garanto kad nesusirgsi pasiskiepyjes jeigu ka tai niekas negali zinot kaip mutuos ir padaryt vakcina i ateiti  
Evelina 2020-01-27 14:00:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Laba diena.gal tai nuskambes kvailai,bet man neduoda ramybes,is Kinijos siunciamos prekes.as uzsisakiau ivairiausiu prekiu,kaip batai ,sukneles ir t.t....ar galima tokiu budu uzsikresti,gavys siuntini...   ATSAKYTI
Stasė 2020-01-29 08:34:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ar galima užsikrėsti per siunčiamas prekes????  
Austėja 2020-01-29 17:09:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip! Buvo vakar rašyta, kad pakuojantis prekes su viruso simptomais, pričiaudi virusų į siuntą, ją uždaro, ir jums išsiunčia   
ela 2020-01-27 13:50:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aha, pries Alytaus padangu gaisra LT irgi vyko milijonus kainavusios ekstremaliu situaciju pratybos! Kodel apie tai dabar tylima, kas milijonus i kisenes susikiso ir kodel tose pratybose igyta patirtis nebuvo panaudota!? Cia irgi ta pats pinigu "plovimas" visokioms pratyboma...
Gruodžio mėnesį, kaip tyčia, Vilniaus oro uoste vyko civilinės saugos pratybos: mokytasi suvaldyti pavojingos užkrečiamos ligos plitimą. Pratybų metu penkias valandas imituota situacija, kad nusileidžia orlaivis, kuriame galimai yra ypač pavojinga liga sergantis asmuo, 14 institucijų atstovai tą kartą tobulino įgūdžius suvaldydami sudėtingiausią situaciją – itin pavojingą užkrečiamąją ligą.
   ATSAKYTI

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
greitoji pagalba (nuotr. stop kadras)
Medikai reikalauja stiprinti jų pajėgas greitosios medicinos pagalbos įstaigose. Vykstant į iškvietimus pas ligonius, pasak sveikatos specialistų, dviejų paramedikų brigadoje ...
Sostinės centre suliepsnojo 30 Laisvės laužų (nuotr. Organizatorių)
Gedimino prospekte Vasario 16-ąją suliepsnojo 30 Laisvės laužų, skamba dainos ir plevėsuoja trispalvės. Pastaruosius kelerius metus jau tapo gražia tradicija – ...
fenotipologas Giedrius Švetkauskas „Power Hit Radio“  (nuotr. stop kadras)
„Power Hit Radio“ svečias – Giedrius Švetkauskas, fenotipologas iš vivapersona.lt. Jis papasakojo, ką mato iš žmonių veidų, kas yra fenotipologija ir pokalbio metu aptarė ...
Pavasaris mieste Vygintas Skaraitis/Fotobankas
Lietuvoje ateinančią naktį negausaus lietaus debesys pasklis po daugelį šalies rajonų. Pietvakarių, vakarų vėjas stiprės dar labiau, gūsiai sieks 15-20 m/s. Naktis bus šilta – ...
Daugiabutis (nuotr. stop kadras)
Didžiuosiuose šalies miestuose vienas po kito dygsta viešbučiai, apartamentai ar kūrybinės dirbtuvės. Tačiau vėliau šios negyvenamos patalpos žmonėms parduodamos kaip butai. ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų