Šeima, patirianti santykių krizę, priėjo liepto galą. Naujųjų metų išvakarėse apie savo sutuoktinės vaikų nepriežiūrą Vaikų teisių apsaugos specialistėms pranešęs vyras inicijavo vaikų paėmimą iš šeimos. Trys nepilnamečiai buvo laikinai apgyvendinti pas močiutę, o tėvams iškeltas ultimatumas: gydytis šeimynines problemas sukeliančias psichines ligas arba mamai su vaikais apsigyventi atskirai nuo šizofrenija sergančio jų tėvo.

Šeima (fotodiena.lt)

Šeima (fotodiena.lt)

Nepasiturinti, laikinai nuo vaikų atskirta daugiavaikė motina neviltyje: nėra artimųjų, pas kuriuos galėtų apsigyventi. Vienintelė jai ir jos trims nepilnamečiams duris atverianti vieta – Tauragės nakvynės namai.

Vaikų teisių specialistes iškvietė vaikų tėvas

Viktorijos (vardas, siekiant išsaugoti anonimiškumą, pakeistas, tikrasis vardas, pavardė redakcijai žinomi) nemalonumai su Vaikų teisių tarnyba prasidėjo Naujųjų metų išvakarėse. Jos pasakojimu, jai besisvečiuojant pas draugę supykęs Viktorijos vyras paskambino policijai ir pranešė, jog motina neprižiūri savo vaikų. Pareigūnai atvyko lydimi Vaikų teisių apsaugos tarnybos specialisčių.

REKLAMA

„Išvykau pasėdėti pas draugę. Gurkšnojom šampaną. Sulaukiu skambučio, jog privalau grįžti, namuose laukia Vaikų teisių apsaugos atstovės. Grįžau 21.30 val., jos manęs laukė. Liepė pūsti į alkoholio matuoklį. Įpūčiau 0,5 promilės. Jos pasakė, kad mano vaikai paimami ir laikinai bus apgyvendinti pas mano vyro motiną“, – pasakojo daugiavaikė motina.

Specialistėms namuose laukiant, kol atvyks vaikų močiutė, Viktorija išsimaudė duše, išgėrė arbatos ir paprašė leisti pūsti dar kartą. Moteris buvo įsitikinusi, jog alkoholis jau išgaravo ir jai neteks atsisveikinti su savo vaikais: trimete dukryte ir penkerių bei keturiolikos metų amžiaus sūnumis.

„Galima pažvelgti į situacija iš žmogiškosios pusės. Gi jos matė, kaip aš atrodau, elgiuosi. Galėjo įvertinti ir įsitikinti, jog nesu kokia alkoholikė. Galėjo duoti pūsti antrą kartą – tikrai būčiau nieko neįpūtusi. Tiesiog norėjau su draugėmis pasėdėti Naujų metų išvakarėse. Vaikai gi nebuvo palikti vieni, jie buvo su tėvu“, – apmaudą liejo Viktorija.

Gydytis sutinka tik motina

Kalbantis su žurnaliste buvo praėjusi lygiai savaitė, kai moteris su savo vaikais galėjo matytis tik dienos metu. Vaikai negalėjo likti nakvoti su motina. Viktorija po incidento jau buvo ne kartą apsilankiusi Vaikų teisių apsaugos skyriuje, prašydama leisti vaikams grįžti namo. Paskutinio susitikimo metu, pasak jos, moteriai buvo pateiktos sąlygos, kurias įvykdžius vaikai šeimai būtų grąžinti.

„Mes abu su vyru privalome sutikti gydytis. Jis – šizofreniją, aš – depresiją. Teigė, jog aš privalau sustiprėti emociškai. Aš gydytis sutinku, o jis – ne. Kita pateikta sąlyga, kad norėdama atgauti vaikus privalau rasti, kur apsigyventi ir su jais išsikraustyti iš nesaugios jiems aplinkos“, – pasakojo moteris.

REKLAMA

Moteris turi keturis vaikus. Vyriausioji dukra jau suaugusi ir gyvena atskirai. Keturiolikmetis moters sūnus – iš ankstesniųjų santykių, o trimetė ir penkiametis – iš dabartinės santuokos. Pasak moters, su dabartiniu jos sutuoktiniu ir anksčiau yra kilę konfliktų, kurių metu ji su savo vaikais buvo priversta išsikraustyti iš namų.

„Jis serga šizofrenija su afektiniais sutrikimais. Jam rodosi nebūti dalykai. Pavyzdžiui, pabunda ryte ir nutaria, kad aš su vaikais turiu išsikraustyti. Sako: „Aš nenoriu žmonos su vaikais“. Yra buvęs ne vienas toks atvejis. Išsikvieti greitąją ir policiją. Greitoji medicinos pagalba jį išsiveža į ligoninę, apramina, klausia, ar jis nori gultis į ligoninę. Jis atsako: „Ne, aš sveikas“, ir viskas tuo pasibaigia“, – pasakojo moteris.

Su vaikais gyveno Nakvynės namuose

Priverstinis gydymas, jei asmuo nekelia grėsmės sau ir aplinkiniams, nėra taikomas, tad Viktorijos sutuoktinis paleidžiamas ir grįžta namo pas ką tik jam greitąją medicinos pagalbą iškvietusią žmoną. Moteris nesijaučia finansiškai stipri išsikraustyti ir palikti konfliktuose skendinčius sutuoktinio namus, o Viktorijos vyras išsikraustyti nenori. Butas, kuriame gyvena šeima, priklauso jam.

Viktorijos pasakojimu, po vieno iš konfliktų moteriai yra tekę trims mėnesiams su vaikais apsigyventi Moterų krizių centre, kol jis dar buvo įkurtas buvusio vaikų darželio „Rūtelė“ patalpose. Prieš pusmetį ji su vaikais gyveno Tauragės dvaro kaime esančiuose Nakvynės namuose. Artimųjų moteris Tauragėje neturi, tad ir pagalbos kreiptis nėra į ką.

REKLAMA

„Tai buvo vienas sudėtingiausių gyvenimo etapų. Kraustytis į Nakvynės namus pasiūlė Socialinių paslaugų centras. Ten mes buvome apgyvendinti antrajame aukšte esančiame kambarėlyje. Patalpos švarios, tvarkingos, buvome aprūpinti maistu, tačiau bėda – bendra virtuvė yra pirmajame aukšte. Ten pat ir visi Nakvynės namų gyventojai, ne pačios geriausios reputacijos asmenys. Nors jie rūko lauke, ne koks kvapas jaučiasi ir patalpose. Tai pietus gaminti, tai dukrai pienelį šildyti – kaskart tenka leistis į pirmą aukštą. O mano paauglys sūnus iš kambarėlio kojos nekeldavo. Kaip vėliau sužinojau, jis savo vyresniajai seseriai pasakojo, jog gyvenimas nakvynės namuose buvo pats baisiausias dalykas jo gyvenime“, – kalbėjo moteris.

Jaučiasi aklavietėje

Moteris jaučiasi atsidūrusi aklavietėje: neturi, kur išsikraustyti. Jos pilnametė dukra nuomojasi butą Tauragės Dvare, tačiau buto savininkas, pasak moters, neleidžia bute apsigyventi su vaikais, tad pas dukrą ji kraustytis negali. Kol ras butą nuomai, Viktorija laikinai gali apsigyventi tik Nakvynės namuose.

„Socialinių paslaugų centro, buvusios „Rūtelės“, patalpos atnaujintos, erdvios. Galėtų ten grįžti Moterų krizių centras. Tačiau ten gyventi mums nesiūloma, – kalba moteris. – Dabar sprendžiasi vaikų likimai. Taip išeina, kad būsto savininkas su savo vaikais ir žmona gali daryti, ką tik nori. Jei pasako, kad esame nepageidaujami – jo bute mums gyventi negalima. Jam tikrai reikalingas gydymas, jam nustatyta diagnozė, priskirti vaistai, tačiau jo gydyti per prievartą negalima. O jam rodosi įvairūs dalykai, pats kviečia policiją, liepia jiems iškraustyti mus. Policininkai yra klausę: „Kokiu pagrindu mes turime juos iškraustyti“. Tada, kaip minėjau, atvyksta greitoji medicinos pagalba, kuri pasiūlo gydytis, o jis atsisako. Tokie mūsų įstatymai. Atimti vaiką lengviau nei išspręsti problemą“, – apmaudą liejo keturių vaikų motina.

REKLAMA

Apie moters problemą sužinojusi Tauragės socialinių paslaugų centro vadovė Lina Baziliauskienė sakė, kad Moterų krizių centras prieš porą metų buvo iškeldintas į Nakvynės namus. Kitur apgyvendinti moters Socialinių paslaugų centras galimybės neturi.

„Šiuo metu apgyvendinti kitose Socialinių paslaugų centrui priklausančiose patalpose nėra galimybės, nes plėtėsi Socialinių paslaugų teikiamos paslaugos ir darbuotojams buvo reikalingos papildomos patalpos darbo vietoms įsteigti, todėl Krizių centro paslauga nuo 2018 m. teikiama Tauragės socialinių paslaugų centro Nakvynės namų padalinyje. Buvusiose darželio „Rūtelė“ patalpose šią paslaugą teikti nėra galimybės“, – teigė L. Baziliauskienė, Tauragės socialinių paslaugų centro direktorė.

„...vaikams nustatyta laikinoji priežiūra“

Kodėl moteriai nesuteikta galimybė pūsti į alkotesterį antrą kartą ir ar moters 0,5 prom. girtumas buvo vienintelė priežastis, kodėl iš jos buvo paimti vaikai ir perduoti jos anytai, paklausėme Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Birutės Sragauskienės.

„Norime informuoti, kad vaikai nėra paimti iš šeimos, vaikams nustatyta laikinoji priežiūra, vaikų įstatyminiais atstovais išlieka tėvai. Šeimai teikiamos paslaugos, tėvams užtikrinama teisė bendrauti su vaikais. Pagalbos šeimai teikimo procese, pasikeitus aplinkybėms, vaiko laikinoji priežiūra gali būti nutraukta, vaikai gali būti sugrąžinami į šeimą“, – pranešė B. Sragauskienė.

Kadangi vaiko teisių apsaugos specialistai blaivumo netikrina (tam įgaliojimus ir priemones turi policija), pašnekovė šio klausimo nekomentavo.

REKLAMA

Pašnekovė pabrėžė, jog šeimose tėvų alkoholio vartojimas paprastai būna tik viena priežasčių, dėl kurios gali būti pritaikytas Vaiko apsaugos poreikis – nustatyta vaiko laikinoji priežiūra arba paėmimas iš šeimos.

„Vaiko apsaugos poreikis gali būti nustatytas ir tada, kai tėvai neužtikrina vaikų saugios aplinkos dėl savo sveikatos būklės, pastovių konfliktų, smurto“, – teigė Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja.

Su šizofrenija sergančiu vyru gyvenanti Viktorija taikėsi ne kartą. Ar išties jam sutikus gydytis situacija pagerėtų ir šeima vėl galėtų gyventi kartu, paprašėme pakomentuoti Vilniuje įsikūrusios VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ vadovės Karilės Levickaitės. Jos atstovaujama psichikos sveikatos srityje dirbanti nevyriausybinė organizacija užsiima žmogaus teisių stebėsena psichikos sveikatos priežiūros ir socialinės globos srityse.

„Žmonės susiduria su sunkumais, kai kurie naudoja priverstinę hospitalizaciją, mano, kad ji išspręstų problemas. Tai suprantama. Iš esmės Lietuvoje yra skurdus alternatyvų pasiūlymas: daug su problemomis susiduriančių šeimų, individų negauna savalaikės, įvairiapusės, psichosocialinės pagalbos. Tada gali pasirodyti, jog vienas geras būdas yra priverstinis hospitalizavimas. Tų alternatyvių, prieinamų, bendruomeninių paslaugų stygius sukuria tą sunkią situaciją, kurioje pagalbos negauna ir minėtasis tėvas, ir šeima. Tai sisteminė problema“, – situaciją komentavo VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ vadovė.

Vaikų tėvo pozicija

Praėjus penkioms dienoms po straipsnio pasirodymo redakcijoje apsilankė vyras, kuris prisistatė straipsnio herojės sutuoktiniu (vardas, pavardė redakcijai žinomi, – aut. past). Vyras tikino, jog tai, ką žmona papasakojo žurnalistei, ne viskas yra tiesa. Sakė, jog jis ketina skirtis.

REKLAMA

„Visų pirma, aš nesergu šizofrenija. Liepos mėnesį aš buvau Utenoje vieninteliame Lietuvoje psichikos ekspertizės skyriuje. Visą mėnesį aš buvau stebimas, atlikau apie dešimt testų, kurie yra išties sudėtingi, bet ekspertų išvada – aš sveikas. <...> Prieš tris dienas aš grįžau iš Kauno psichikos centro ir gydžiausi savo noru, tad tai, kad nesigydau, yra melas, nors, pagal ekspertų nuomonę, aš esu sveikas “, – savo redakcijai pristatytame atsiliepime į straipsnį  rašė vyras.

Jo pasakojimu, Naujųjų metų išvakarėse moteris pas draugus lankėsi kartu su savo vaikais. Vyro teigimu, moteris turi artimųjų bei galimybę apsigyventi pas vieną iš jų.

„Turi 5 seseris, mamą, tėvą, kūmą, dirbančią dukrą. Giminėje – apie 30 asmenų, kur ji gali prisiglausti“, – rašė jis.

DEmokratija
2020-01-27 16:04:05
Kada pagaliau savivaldybės pradės dirbti savo visuomenės labui, o ne tarnauti kažin kam?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Nesamone 2020-02-26 20:03:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O tai negalima vartoti alkoholio jai augini vaikus? Net jei tuo metu esi ne su vaikais ir visai kitoje aplinkoje? Nu kas per nesamone darosi?
Kiek svenciu, visada nors sampano gurksnis ar vyno 50g. Cia kas dabar? Parodykit istatyma. Su vaiku, kaip sest i automobili isgerus negalima?    ATSAKYTI
kokia 2020-01-28 16:53:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
cia problema ;- sizofrenika y durnyna gydyt , o seimai socialas [valstybe] turi suteikt skubos tvarka gyvenama plota ,kad vaikai turetu normalia aplinka ,kur gyvent ,o motina galetu ramiausiai gydytis depresija sukelta sizofreniko vyro ........o ne kukulius isverte soc darbuotaijai ziuret ,kaip cia atimt vaikus ,juos isparduot organams ar pederastams ,o motinai atimt motinos teises ,    ATSAKYTI
Kas 2020-01-27 17:08:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
geriau - šizofrenija ar depresija su alkoholizmu?   ATSAKYTI
Ilona 2020-01-27 17:20:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Koks dar alkoholizmas, kai žmogus 1 kartą taurelę vyno su draugėm, vakarodamas išgeria? Ir aš pažiūrėčiau kaip jūs depresija nesirgtumėt, jei gyventumėt su šizofrenija, asocialaus tipo asmenybės sutrikimu ar tuo pačiu alkoholizmu sergančiu asmeniu, kuris atsisako gydytis, nes susigalvojo, kad yra sveikas ir jam gydytis savo psichinių sutrikimų nereikia, kadangi jis jų, neva neturi? Tikrai labai abejoju, kad vyras, atėjęs pasigirti, kad neserga, iš tiesų neserga šizofrenija. Jei nesirgtų, tai būtų, kaip įrodymą, redakcijon atsinešęs savo įvardintų tyrimų išvadas, parodęs žurnalistams, o tie - įvardinę įrodymo pateikimo faktą. Tad, kodėl žmogus neastinešė dokumentų, patvirtinančių, kad jis sako tiesą? Juk tokie ligoniai, neigiantys savo ligą, puikiai moka kurti pasakas, kad išsisuktų nuo pripažinimo, jog jie serga ir jiems reikia gydytis.  
DEmokratija 2020-01-27 16:04:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada pagaliau savivaldybės pradės dirbti savo visuomenės labui, o ne tarnauti kažin kam?   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Koronavirusas plinta (nuotr. SCANPIX)
Paskutiniu etapu ištirta 14 ėminių dėl koronaviruso (COVID-19) – visi neigiami. Kitu etapu bus tiriami 26 ėminiai. Tarp jau ištirtų ėminių yra šiaulietės, kuriai pirmajai ...
Š. Jasikevičius (Teodoras Biliūnas/Fotobankas)
Koronaviruso rizika į penktadienio Eurolygos rungtynes tarp Kauno „Žalgirio“ ir Milano „Olimpia“ atbaidė daugiau kaip trečdalį žiūrovų. Eurolygos pateikiamais duomenimis, į ...
Pornografija (nuotr. SCANPIX)
Dešimtys milijardų peržiūrų kasmet. Tokiais įspūdingais skaičiais džiaugiasi visai ne meniškų filmų ar muzikos kūrėjai. Auditoriją nuolat augina pornografijos industrija. ...
Prie pakavimo medžiagų gamyklos vilnietis aptiko įtartiną vamzdį (nuotr. stop kadras)
Prie sostinėje esančios pakavimo medžiagų gamyklos vilnietis aptiko įtartiną vamzdį. Vyras sako, kad iš jo tekėjo juodas skystis, kuris jau spėjo įsigerti į žemę. Aplink ...
Asociatyvi (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Naujienų portalas tv3.lt ketvirtadienio rytą pranešė, kad pirmasis koronaviruso atvejis užfiksuotas Estijoje. Virusu susirgo vyras, kuris grįžo iš komandiruotės Irane, o ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų