Nors įstatymui dėl eilių mažinimo gydymo įstaigose lygiai metai, pacientų realybė vis dar yra karti. Didžiulės eilės pas specialistus, per kelias minutes „išgaruojantys“ talonėliai, įvairūs nesusipratimai dėl „pasenusio“ siuntimo ir kitos nemalonios situacijos priverčia kaip reikiant apsišarvuoti kantrybe. Atsakingų institucijų specialistai aiškina, kad problemos yra sprendžiamos ir primena, ką būtina žinoti, kad siuntimas „nenueitų vėjais“.

(nuotr. stop kadras)

(nuotr. stop kadras)

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) vis primena, kad pacientas pas šeimos gydytoją turėtų patekti per 7 dienas, o pas specialistą – per 30 dienų, jei nėra objektyvių priežasčių dėl kurių gydymo įstaiga negali paslaugos suteikti laiku. 

Visgi keli mėnesiai laukimo norint patekti pas specialistą – dar dažna situacija. Akcentuojama, kad ilgos eilės susidaro ne tik dėl kai kurių sričių specialistų trūkumo, bet ir pacientų noro patekti pas konkretų gydytoją. 

Tačiau laiku gauti konsultaciją trukdo ir biurokratiniai slenksčiai. Pavyzdžiui, nors užsiregistruoti pas reikiamą specialistą duodamas visas mėnuo, neretai pacientai susiduria su tokia situacija, kai talonėliai registracijos dieną dingsta per kelias minutes.

REKLAMA

Siūlo vėl stoti į eilės pradžią

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkės Vidos Augustinienės teigimu, sistema neveikia, nes nebuvo tinkamai tam pasiruošta. 

„Priimtas įstatymas dėl įstatymo, tai nebuvo pagrįsta nei pinigais, nei žmogiškaisiais ištekliais. Juk nepadaugėjo nei gydytojų, nei finansavimas gydymo įstaigoms“, – kalbėjo ji.

Pašnekovė svarstė, kad gal rajonų poliklinikoje galima prieiti pas gydytoją per savaitę, bet Vilniuje situacija kiek kitokia.

„Kai vis reikia išsirašyti vaistus, turi dėl to prieš dvi tris savaites užsirašyti pas šeimos gydytoją, kad pakliūtum tada, kai baigiasi vaistai. O kitą kartą, jei negali pakliūti, ir vaistai baigiasi, esi priverstas juos pirktis už pilną kainą“, – sakė V. Augustinienė.

Ant jos, ir pas gydytojus specialistus eilės kaip buvo, taip ir liko. Gauti pagalbą trukdo ir įvairūs biurokratiniai slenksčiai.

„Kaip tu gali užsiregistruoti, jei ne visur ir elektroninė sistema normaliai veikia. Kitą kartą norėtum pasikeisti, „pasistumti“ registracijos datą, bet tai padaryti sudėtinga. 

Jei esi užsiregistravęs pas specialistą po dviejų ar trijų mėnesių, juk tiksliai nežinai, kas gali tą dieną atsitikti. Tačiau galimybės pakoreguoti vizito datą toje sistemoje nėra, turi vėl iš naujo stoti į eilę“, – skundėsi pacientų atstovė.

Ji pasakojo pati susidūrusi su situacija, kai dėl nenumatytų svarbesnių reikalų negalėjo ateiti pas šeimos gydytoją.

„Sakiau, kad galiu tą dieną vėliau arba kitą dieną, tačiau sako, gal gali užregistruoti vėl tik po kelių savaičių. Arba, sakykim, esu užsirašiusi pas specialistą sausio 20 d., bet matau, kad tą dieną visgi negalėsiu, tačiau užtat yra laisvų vietų 22 d. ar 23 d. Bet tam, kad galėčiau užsiregistruoti iš naujo, aš būtinai turiu panaikinti seną registraciją. O kai tą padarau, gali nebelikti tos vienos vietos kitai dienai“, – pasakojo V. Augustinienė.  

REKLAMA

Pasitaiko ir situacijų, kai pacientui tenka vėl iš naujo stoti į eilė dėl iš anksto neatliktų tyrimų.  

„Dabar viskas yra užkrauta ant šeimos gydytojo ir, jei jis nepadarė kažkokio tyrimo, specialistai gali nepriimti žmogaus, prašo atsinešti normalų siuntimą. Tada jau reikia registruotis iš naujo, o žmogus gal iš kito miesto turėjo atvažiuoti, tad kitą kartą ji išvis numoja ranka ir nusprendžia, kad gal jam tos pagalbos nereikia“, – sakė ji. 

Per mėnesį – tik registracija

Kaip informavo Valstybinė ligonių kasa (VLK), šiuo metu yra reglamentuota, kad gydytojo siuntimas galioja ne ilgiau kaip 30 dienų. Tačiau tai nereiškia, kad per tiek pat laiko ir reikia patekti pas specialistą.

„Per šį laikotarpį pacientas turi užsiregistruoti į eilę sveikatos priežiūros paslaugoms gauti – tada siuntimas galioja iki konsultacijos. Taigi jeigu eilėje pas gydytoją tenka laukti kelis mėnesius, siuntimas turi būti laikomas galiojančiu tol, kol pacientas patenka pas gydytoją“, – aiškino VLK Paslaugų ir kontrolės skyriaus patarėja Žydrūnė Baigienė.

Paklausta, ką daryti tokiais atvejais, kai talonėlių pas gydytoją nebelieka ir kita galimybė vėl registruotis būna tik po mėnesio, t. y. kai siuntimas jau nebegalios, specialistė sutiko, kad jeigu pacientas pasirinko gydytoją, pas kurį didelė eilė, natūralu, jog gali tekti palaukti. 

„Todėl ligonių kasos pataria pasidomėti apie eiles kitose įstaigose ir pasirinkti apsilankyti ten, kur eilės yra mažiausios. Informaciją apie eiles gydymo įstaigose galima pasitikrinti“, – sakė ji.

REKLAMA

Kartu Ž. Baigienė priminė, kad gydytojas išduodamas siuntimą pas specialistą turi informuoti pacientą, kur tokios paslaugos teikiamos – turi nurodyti bent 3 įstaigas.

„Pacientas turite teisę laisvai pasirinkti, kurioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje pageidauja gauti siuntime nurodytas asmens sveikatos priežiūros paslaugas (gali pasirinkti ir kitą įstaigą, nebūtinai siunčiančio gydytojo rekomenduotą).

Svarbu tik kreiptis į įstaigą, sudariusią sutartį su paciento gyvenamosios vietos teritorine ligonių kasa (TLK) dėl šių paslaugų teikimo ir jų išlaidų apmokėjimo. Gydytojo siuntime negali būti nurodyta konkreti įstaiga ar specialistas. Be to, pacientas ir pats gali rasti gydymo įstaigų, turinčių sutartį su TLK, jų svetainėse“, – patarė specialistė. 

Privalo pasiūlyti anksčiausią laiką

SAM Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus vedėja Rasa Biekšienė pabrėžė, kad pagal šiuo metu galiojančią tvarką gydymo įstaigos privalo registruoti visus pacientus jų kreipimosi į įstaigą metu ir pasiūlyti anksčiausią paslaugos suteikimo datą. 

„Siuntimą pas gydytoją specialistą išduodantis gydytojas sprendžia, kaip skubiai reikalinga gydytojo specialisto konsultacija. Jei nusprendžiama, kad pacientui reikalinga skubi gydytojo specialisto konsultacija, tai nurodoma siuntime“, – aiškino ji.

R. Biekšienė pabrėžė, kad registravimo terminai neturi būti ribojami. 

„Net jei yra ilga eilė, žmogus iškart turi sužinoti, kada jis paklius pas jam reikiamą specialistą – po mėnesio ar kelių. Jeigu šeimos gydytojas arba gydytojas specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, nusprendžia, kad jam reikalinga gydytojo specialisto konsultacija (skubi arba planinė), pagal nustatytą tvarką, išduodamas siuntimą gydytojas privalo pacientui pasakyti, kada yra artimiausias vizito pas specialistą laikas toje pačioje gydymo įstaigoje“, – aiškino specialistė. 

REKLAMA

Jei tai viršija 30 dienų terminą, pacientas gali sutikti laukti arba kreiptis į kitas gydymo įstaigas ir pasirinkti tą, kurioje yra mažiausia šių paslaugų laukimo eilė. 

„Siunčiantis gydytojas sprendžia dėl gydytojo specialisto konsultacijos skubumo. Jei nusprendžiama, kad pacientui reikalinga skubi gydytojo specialisto konsultacija, tai nurodoma siuntime.  

Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo 4 straipsniu yra nustatyta, kad pacientas teisės aktų nustatyta tvarka turi teisę pasirinkti sveikatos priežiūros įstaigą ir specialistą, tad jei netenkina esamos gydymo įstaigos nustatyta tvarka, pacientas gali pasirinkti kitą gydymo įstaigą“, – portalui yra aiškinusi specialistė.

Gelbės išankstinė pacientų registravimo sistema?

Sausio pirmomis dienomis antikorupcinį vertinimą atlikusi Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) nurodė, kad eilių patekti pas gydytojus problemą bei dėl to kylančias korupcijos rizikas padėtų išspręsti viešai skelbiama vieninga registracijos sistema.

STT vertinimu, daugiausia problemų siekiant patekti pas medikus kyla būtent todėl, jog iki šiol nėra sukurta tinkamai veikianti, vieninga ir į pacientą orientuota registravimo sistema. Taip pat nėra suformuotos vienodos darbo praktikos visose Lietuvos nacionalinės sveikatos sistemai priklausančiose gydymo įstaigose.

Atlikusi tyrimą, STT nustatė, kad didžiausia korupcijos rizika kyla tuomet, kai visą informaciją apie pacientų registracijai skirtus laikus valdo gydymo įstaigos darbuotojai – informacija apie pacientų registracijai skirtus laikus nėra viešai prieinama.

REKLAMA

SAM Elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių skyriaus vyr. specialistė Simona Gricienė pabrėžė, kad naudojantis Išankstinės pacientų registracijos informacinė sistema (IPR IS) su vienu siuntimu bus galima iš anksto registruojantis paslaugoms gauti tik vieną kartą.

„IPR IS yra integruota su e.sveikata siekiant pacientų registracijas susieti su galiojančiais elektroniniais siuntimais. Taip sudaromos sąlygos mažinti dirbtinai susidarančias eiles dėl pacientų, kurie registruojasi paslaugoms, neturėdami gydytojo siuntimo (toms, kurioms jis reikalingas) arba registruojasi iš karto keliose gydymo įstaigose, į kurias neatvyksta ir neinformuoja apie neatvykimą. Numatoma, kad su vienu siuntimu bus galima iš anksto registruojantis paslaugoms gauti tik vieną kartą“, – aiškino ji. 

Šiuo metu sudaromos sutartys su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis dėl IPR IS naudojimo, vyksta mokymai dėl IPR IS portalo naudojimo. 

Kartu R. Biekšienė informavo, kad išankstinė pacientų registracija vyksta paciento kreipimosi metu, nepriklausomai nuo kreipimosi būdo – atvykus į gydymo įtaigos registratūrą, telefonu, ar elektroninėmis registracijos priemonėmis. 

„Asmenys, gavę šeimos gydytojo siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai, turi teisę konsultuotis bet kurioje antrinio lygio paslaugas teikiančioje gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį dėl konkrečių konsultacijų apmokėjimo su gyvenamosios vietos teritorine ligonių kasa. Pacientams neprivaloma kreiptis tik į pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose (kuriose yra prisirašę) dirbančius specialistus konsultantus“, – aiškino R. Biekšienė. 

Petras
2020-01-20 11:22:44
SAM nekontroliuoja gydymo proceso, korupcijos ir susidarusių eilių . LR pilietis už gydymą moka dvigubai :prichvatizatoriui ir valstybei (PSD). Kodėl toliau skaldo malkas Veryga?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
. 2020-01-24 07:26:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada bus atsisakyta siuntimų! Siuntimai nereikalingi, kadangi visi duomenys yra sodroje.Ligonių kasos, dėl reikalaujamų siuntimų, ilgina laiką patekti į gydymo įstaigas, gydymą daro neefektyvų! Gydytojams sudaryti sąlygas dirbti be siuntimo, gerinti gydymo kokybę.   ATSAKYTI
Mama 2020-01-22 19:13:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Eilės kosminės.. Vaikas jai suserga, kad ir penktadienis siunčia tik į poliklinika kur pavaduojantis gydytojai visa sena drebanti gydytoja, registratūroje dar pasako, kad laukti 4 arba 6h reikės, nes pirma priima tuos, kurie užsirašę,vaikas su temperatūra,patarė laukt.. Tai ką teko vežti privačiai. Tai???    ATSAKYTI
Pacientė butu dėkinga 2020-01-21 09:28:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gal galima butu nebereikalauti siuntimo is šeimos gydytojo,jeigu konsultantas paskiria atvykti vėl po metu?Taip nebereiktu gaišinti gydytoju veltui,užtektu tik užsiregistruoti konsultantui.   ATSAKYTI
Irena 2020-01-20 21:05:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet pacientas nesiteikia net pranešti, kad neatvyks o laikas užimtas. Turi būti baudos.    ATSAKYTI
žiaurus žmogus 2020-01-20 13:19:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Jei reikia tik vaistų išsirašyti, tai kam pas gydytoją, gali tai daryti registratūroje,o jai susirgai tai turi priimti tą pačią dieną o pas specialistą po savaitės padarius visus tyrimus .    ATSAKYTI
Senjorė 2020-01-20 13:11:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pastebėjau,kad žmonės labai skundžiasi dėl eilių pas gydytojus. Tapo gydymo įstaigose norma,kai sergantį pacientą,stumdo kaip suplyšusį futbolo kamuolį.   ATSAKYTI
Jovita 2020-01-20 11:29:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gali būti ir taip, kad neatsiklausę patys gydytojai užrašo į didžiausią įmanomą eilę, pavyzdys gana paprastas - man reikalingas MRT tyrimas, Santariškių gydytojai manęs neatsiklausę užrašė rugpjūčio mėnesiui (laukti 7 mėnesiai), Lazdynų ligoninėje galėčiau tą patį tyrimą pasidaryti po 2-3 mėnesių, bet siuntimo niekas neduoda - arba lauk 7 mėnesius, arba tyrimo atsisakyk visai.    ATSAKYTI
Petras 2020-01-20 11:22:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
SAM nekontroliuoja gydymo proceso, korupcijos ir susidarusių eilių . LR pilietis už gydymą moka dvigubai :prichvatizatoriui ir valstybei (PSD). Kodėl toliau skaldo malkas Veryga?   ATSAKYTI
Daiva 2020-01-20 10:49:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kam rašyti visokias nesąmones,kad žmonės renkasi tik norimą gydytoją,nes pas neurologus,hemotologus nepakliusi pas jokį gydytoją,internetu 10 minučių,gyva eilė tik keli laimingieji ir tai kartą į mėnesi ta loterijos diena.   ATSAKYTI

Top Video

Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Praeities žvalgas. Lietuvis apsilankė apleistoje Estijos pionierių stovykloje: vaizdai sukėlė gailestį
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Po 12 metų kartu Dianos gyvenimas virto pragaru: istorija – pamoka kiekvienam
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Gimtadienio šventė porai virto pragaru: atėmė keturis vaikus, tarnybos reikalauja tūkstančių
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
REKLAMA
Koronavirusas (nuotr. SCANPIX)
Į koronaviruso krečiamą Italiją išvyko Panevėžio miesto valdžios delegacija. Būtent iš šios šalies į Lietuvą grįžusiai šiaulietei nustatytas pirmasis koronaviruso atvejis ...
Punios šilas (nuotr. Organizatorių)
Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį sakė, kad jam didelį nerimą kelia miškų kirtimas miestuose, ir sukritikavo aplinkos ministrą dėl Punios šilo situacijos. „Aš šiandien ...
Lietuvoje perkami negendantys produktai (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Naujienos apie plintantį koronavirusą kelia nerimą ir Lietuvoje, ypač, kai jau aišku, kad šalyje turime pirmąjį žmogų, užsikrėtusį šia liga. Pokalbis apie tai, kaip suvaldyti ...
Pasienyje stiprinama patikra (nuotr. Raimundo Maslausko)
Naktį į ketvirtadienį paskelbus apie pirmąjį koronaviruso atvejį Lietuvoje, šalies valdžia pradėjo stiprinti prevencinius veiksmus, kurie padėtų suvaldyti koronaviruso plitimą ...
Ramūnas Karbauskis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Lietuvoje nustačius pirmąjį koronaviruso atvejį, į posėdį susirinkusios valdančiosios partijos paragino išlaikyti rimtį ir informavo apie atšaukiamus partinius renginius.
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų