Konservatoriai jau kuris laikas lyderiauja reitinguose ir tikisi gero rezultato kitų metų Seimo rinkimuose. Naujienų portalo tv3.lt kalbinti politologai tvirtina, kad dešiniųjų rezultatas stipriai priklausys nuo Ingridos Šimonytės ir Gabrieliaus Landsbergio, o likimą opozicijoje trečią kadenciją gali lemti ir tinkamų partnerių stoka.

Gabrielius Landsbergis, Ramūnas Karbauskis (Karolis Kavolėlis/fotobankas.lt)

Gabrielius Landsbergis, Ramūnas Karbauskis (Karolis Kavolėlis/fotobankas.lt)

Visuomenės nuomonės ir rinkų tyrimų bendrovės „Vilmorus“ lapkričio mėnesį atliktos apklausos duomenimis, Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) laimėtų Seimo rinkimus, sulaukusi 16,9 proc. rinkėjų balsų.

Dažniau opozicijoje nei valdžioje

Žiūrint į istoriją, konservatoriai dažniau lieka opozicijoje nei formuoja valdančiąją daugumą. Didžiausią savo pergalę Tėvynės sąjunga iškovojo 1996 metų Seimo rinkimuose, kai Vytauto Landsbergio į priekį vedamas sąrašas laimėjo net 70 vietų parlamente ir formavo vyriausybę.

2000 m. Tėvynės sąjunga patyrė šaltą dušą ir laimėjo tik 9 mandatus parlamente. Po ketverių metų vykusiuose rinkimuose konservatoriai iškovojo 25 vietas Seime, tačiau vėl liko opozicijoje.

REKLAMA

2008 m. TS-LKD laimėjo šventė pergalę rinkimuose, iškovojo 45 mandatus ir užėmė pirmąją vietą. Andriaus Kubiliaus vadovaujami konservatoriai subūrė plačią valdančiąją koaliciją, į kurią pakvietė Arūno Valinsko vadovaujamą Tautos prisikėlimo partiją, Artūro Zuoko į priekio vedamą Liberalų ir centro sąjungą bei Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį.

2012 m. konservatoriai grįžo į opoziciją, rinkimuose užėmę antrąją vietą ir iškovoję 33 vietas Seime. 2016 m. konservatoriai laimėjo daugiamandatėje apygardoje, tačiau buvo sutriuškinti valstiečių antrajame rinkimų ture vienmandatėse apygardose. Nors po rinkimų konservatoriai dar derėjosi su valstiečiais dėl koalicijos, vėliau iš derybų pasitraukė. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) sudarė koaliciją su socialdemokratais, o konservatoriai liko opozicijoje.

Valstiečių sėkmės nepakartos

Konservatoriai galėtų ramiai jaustis dėl buvimo valdžioje po 2020 m. Seimo rinkimų, jei sugebėtų pakartoti 1996 m. rinkimų sėkmę arba surinktų panašų kiekį mandatų, kokį 2016 m. iškovojo LVŽS. Valstiečiai tuomet laimėjo 54 vietas Seime.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) daktarė, politologė Ieva Petronytė-Urbonavičienė naujienų portalui tv3.lt sakė, kad konservatoriai vargiai gali tikėtis pakartoti valstiečių sėkmę dėl kelių priežasčių.

Pasak politologės, konservatoriai turi gana aiškias rinkėjų ribas, kurių neperžengia, nes turi gana didelį ir aršų nemėgėjų būrį.

„Kitas svarbus faktas, kad 2016 metais valstiečiai žaidė naujumo korta, ko negali dabar daryti konservatoriai. Jie praėjusiuose rinkimuose savo ruožtu irgi ta naujumo kortą išžaidė, eidami per atsinaujinusios lyderystės kampą“, – kalbėjo I. Petronytė-Urbonavičienė.

REKLAMA

Priklausys nuo Landsbergio ir Šimonytės

Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas, politologas Virgis Valentinavičius naujienų portalui tv3.lt teigė, kad konservatorių rezultatai priklausys nuo to, ar į rinkimus TS-LKD sąrašą ves Ingrida Šimonytė.

Ingridos Šimonytės štabas (Fotodiena.lt)

Ingridos Šimonytės štabas (Fotodiena.lt)

„Jeigu paaiškės, kad [I. Šimonytė] neves, tai rezultatas bus kuklus“, – įsitikinęs V. Valentinavičius.

Pasak docento, kitas svarbus ingredientas į sėkmingą konservatorių pasirodymą rinkimuose – idėjinis ir programinis apibrėžtumas.

„Kol kas Tėvynės sąjunga ir jos lyderis Gabrielius Landsbergis labai mažai kalba, kokios pagrindinės partijos idėjos rinkimams. Daugiau kalba apie valstiečius, Karbauskį, kokia nepatraukli dabartinė valdančioji dauguma“, – kalbėjo pašnekovas.

Pasak V. Valentinavičiaus, jei pirmuoju sąrašo numeriu bus I. Šimonytė, o TS-LKD į rinkimus žengs su šviežiomis idėjomis, konservatoriai gali galvoti apie valdančiąją daugumą.

Liberalai (nebe)artimi?

Jei nepavyks pakartoti įspūdingos 1996 m. pergalės, konservatoriams teks galvoti, su kuo būtų galima sudaryti valdančiąją koaliciją. Portalo tv3.lt pašnekovai sutaria, kad labiausiai tikėtini partneriai – liberalai. Tačiau I. Petronytės-Urbonavičienės nuomone, aiškumo ir šioje politinėje poroje šiuo metu mažiau nei anksčiau.

Viktorija Čmilytė-Nielsen

Viktorija Čmilytė-Nielsen

„Neaišku, kaip po viso Liberalų sąjūdžio pasiskaidymo, kokie santykiai tarp jų. Liberalų sąjūdis arti programine prasme, atsimenamos ir anksčiau išreikšti partnerystės pareiškimai. Tačiau paskutiniu metu tai aptilę, nors opozicijos bendradarbiavimas lyg ir matyti, bet jis nėra toks glaudus. Galima sakyti, kad tai artimiausia partija, su kuria galima tikėtis koalicijos, bet klausimas, ar vis dėlto išliko glaudus ir artimas santykis“, – svarstė politologė.

REKLAMA

Galima ir vaivorykštė

„Turint galvoje socialinių problemų aštrumą Lietuvoje, neatmesčiau galimybės ir koalicijos su Palucko socialdemokratais, kadangi socialinės atskirties problemas reikia spręsti“, – tikino V. Valentinavičius.

Jo teigimu, tokios milžiniškos trinties, kokia anksčiau buvo, tarp kairiosios ir dešiniosios politikos flagmanų Lietuvoje neliko, nes pasikeitė politikų kartos.

„Konservatorių ir socialdemokratų jaunimas gali geriau bendradarbiauti ar bent jau nesipykti tokiomis atgrasiomis formomis, kaip mes buvome įpratę“, – sakė MRU docentas.

Gintautas Paluckas (Fotodiena/Justinas Auškelis)

Gintautas Paluckas (Fotodiena/Justinas Auškelis)

I. Petronytė-Urbonavičienė socialdemokratų ir konservatorių bičiulystės atžvilgiu yra kiek skeptiška.

„Natūraliai, tai nėra artimiausi partneriai. Tokia vaivorykštinė koalicija, programine prasme, yra tolimesnė, tai mažiau tikėtinas variantas“, – kalbėjo pašnekovė.

Galima, bet nesveika draugystė

Jei prezidentas Gitanas Nausėda nenuspręs vetuoti sumažintos rinkimų kartelės, Seimas po 2020 m. rinkimų gali būti daug margesnis. Tikėtis sėkmės mandatų dalybose galėtų ir nauji dalyviai dešiniosios politikos arenoje: Vytauto Radžvilo kuriama partija „Nacionalinis susivienijimas“, iš TS-LKD pasitraukusio Rimanto Jono Dagio vadovaujama Krikščionių sąjunga „Santarvė ir gerovė“ ar Arvydo Juozaičio ir dalies partijos „Tvarka ir teisingumas“ steigiama partija „Santalka Lietuvai“.

Rimantas Dagys

Rimantas Dagys

„Tokios jėgos eitų į koaliciją su bet kuo, jei tik pakliūtų į parlamentą“, – nukirto V. Valentinavičius.

REKLAMA

Politologo teigimu, TS-LKD anksčiau buvo susidėjusi su Gintaro Songailos vadovaujamais tautininkais, tačiau, anot jo, geriausiais laikais partija atsiribodavo nuo radikalesnių jėgų.

„Tėvynės sąjunga, kiek išlikdavo sveika ir gyvybinga, ji vengdavo kraštutinių nuomonių, radikalių pozicijų. Manau, kad ir būsimame Seime, jeigu reikėtų sudarinėti koaliciją su tokiomis politinėmis jėgomis, kaip Radžvilo ar Dagio, tai jau būtų ne iš gero gyvenimo ir vėl Tėvynės sąjungos sveikata nuo to tikrai nepagerėtų“, – kalbėjo V. Valentinavičius.

I. Petronytės-Urbonavičienės nuomone, nors programiškai Tėvynės sąjunga ir naujausios partijos gal ir būtų artimesnės, tačiau galima partnerystė su tokiomis jėgomis galėtų paskatinti trintį pačių konservatorių gretose tarp liberalesnio partijos sparno ir krikščionių demokratų.

„Galbūt būtų galima tikėtis koalicijos, tačiau tai priklausytų, kuri polis būtų galios centre ir dominuotų tuo laikotarpiu“, – tvirtino I. Petronytė-Urbonavičienė.

Konservatoriams neverta žvalgytis į valstiečius

Po 2016 m. rinkimų buvusios derybos dėl valdančiosios koalicijos po kitų metų rinkimų portalo tv3.lt pašnekovų neturėtų pasikartoti.

„Valstiečiai atkrenta“, – sakė I. Petronytė-Urbonavičienė.

VU TSPMI daktarės nuomone, jei būtų vedamos kalbos su valstiečiais, pašlytų santykiai pačių konservatorių gretose, nukentėtų ir TS-LKD įvaizdis.

„Manau, kad valstiečiai Ramūno Karbauskio ir Sauliaus Skvernelio pastangomis, įsirašo į absoliučiai nepriimtinų partnerių sąrašą. Paskutiniai metai ir tai, kas čia dedasi su interesų konfliktais, kelių asfaltavimais ir panašiais dalykai ir paprasčiausiai nemokšiškumu ir neprofesionalumu... Labai nustebčiau, jei nepasipiktinčiau, jei Tėvynės sąjunga būsimame Seime net pažiūrėtų į valstiečių pusę“, – griežtai pasisakė V. Valentinavičius.

REKLAMA

Landsbergio lyderystė pakibtų ant plauko

Ir nors konservatoriai ilgą laiką lyderiauja reitinguose ir visuomenės apklausose, tai neužtikrina fakto, kad TS-LKD formuos valdančiąją koaliciją. Jei konservatoriai trečią kadenciją iš eilės liktų opozicijoje, V. Valentinavičiaus nuomone, partijos pirmininkas G. Landsbergis turėtų pasitraukti iš užimamų pareigų.

„Jis turėjo pakankamai rimtus pagrindus pasitraukti po 2016 metų rinkimų, bet to nepadarė, prašydamas laiko, kad per šią kadenciją aš parodysiu. Jei rezultato nebus, aš neįsivaizduoju situacijos, kaip jis galėtų likti pirmininko poste“, – teigė V. Valentinavičius.

Virgis Valentinavičius

Virgis Valentinavičius

Anot I. Petronytės-Urbonavičienės, konservatoriai pastaruoju metu rodo neblogus rezultatus rinkimuose: geras pasirodymas savivaldybių tarybų rinkimuose, partijos remta I. Šimonytė pateko į prezidento rinkimų antrąjį turą, TS-LKD iškovojo daugiausiai mandatų tarp Lietuvos partijų Europos Parlamento rinkimuose, iškovoti du Seimo nario mandatai pakartotiniuose rinkimuose Gargždų ir Žirmūnų apygardose. Tačiau neblogą seriją gali nubraukti silpnesnis negu tikėtasi pasirodymas 2020 m. Seimo rinkimuose ir likimas opozicijoje.

„Ilgą laiką partijos buvimas opozicijoje nėra labai dėkingas dalykas. Viena vertus, negali įgyvendinti savo programinių nuostatų, tai truputėlį ir per motyvaciją gali kirsti. Ir per rinkėjų pasitikėjimą, nes strategiškai galvojantis rinkėjas gali pradėti galvoti, kodėl aš turėčiau atiduoti savo balsą partijai, kuri opozicijoje“, – kalbėjo politologė.

REKLAMA

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis

Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis

Tačiau, anot I. Petronytės-Urbonavičienės, konservatoriai nepakankamai išnaudoja savo buvimą opozicijoje.

„Matome tą susipriešinimą, veikimą maišto forma, destruktyvaus reakcinio požiūrio veikimą. Buvimą opozicijoje galima išnaudoti konstruktyvesne prasme, lipdyti kažkokias, bent laikinas, kažkokiems klausimams koalicijas. Tai lyg ir daroma, bet nėra iškomunikuojama plačiau. Jeigu tas buvimas opozicijoje toks truputėlį šou, galbūt tai nėra geriausias įvaizdis, kuri tiktų Tėvynės sąjungos elektoratui“, – dėstė I. Petronytė-Urbonavičienė.

Artimiausi Seimo rinkimai numatyti 2020 m. spalio 11 d.

hmu
2019-12-30 12:43:50
tai kad konservatorių laikais niekas algų nei pensijų nekėlė, tik skolinosi pinigus didžiausiom palūkanom. Žodžiu nieko gero.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Anderteikeris 2020-01-06 15:53:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir ko tie pyksta konservatoriai ant putino jam gi vadovauja zydai chabad liubavic su jos vadovu berlu lazaru kaip ir konservatoriams su ju vadovu sorosu irgi zydu   ATSAKYTI
Tiesa 2020-01-06 14:34:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar lrt dirba zurnalistai ar nkvd tardytojai   ATSAKYTI
Czv 2020-01-06 13:11:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ka lietuvoje veikia teisesauga jegu jau per televizija lansbergi apkaltina terorizmu rusijos agentu dedule ir jokios reakcijos gal reikia nutraukti finansavima is biudzeto    ATSAKYTI
Chabad liubavic 2020-01-06 13:00:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar zmones pradeda suvokti kokias vertybes nesa soroso reptilijos tas vertybes nese 1917 m rusijoje kinijoje siaures korejoje kambodzioje nikaraguvoje cileje   ATSAKYTI
Švilpimorus 2020-01-05 19:37:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik nepilno protelio žmonės gali balsuoti už konservatorius, arba šunauja su musėmis kaip ožys vadina. Turbūt durnyne apklausa vykdyta.   ATSAKYTI
Berlas lazaras 2020-01-05 15:26:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka reiskia baltarusijos elektra nesvari kokias nesamones sapalioja konservatoriai o jeigu ta pati nesvari elektra pereis perkelis tarpininkus pabrangs zymiai tai bus jau isplauta   ATSAKYTI
Rusija puola 2020-01-05 15:11:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Klausimas uz kiek judo grasiu sorosas nusipirko konservatorius vaivorikstinius lietuvos teisesauga kuri sprendzia pagal slaptas pazymas ka bausti ko negalima vadovauja is kitos dimensijos bet atligi gauna is sios   ATSAKYTI
Prieš rinkimus susivienijo kegebistai, 2020-01-05 12:28:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Brigita    ATSAKYTI
Prieš rinkimus susivienijo kegebistai, 2020-01-05 12:28:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Brigita    ATSAKYTI
Jonas 2020-01-04 18:00:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lieuvos valstybei vadovauja sorosas zurofas kukliansky oju patarnautojai konservatoriai liberalai ir vaivorikstiniai   ATSAKYTI
Patrijotas 2020-01-04 17:26:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kaip uzdraude mojuoti trispalve trispalves alejoje   ATSAKYTI
Patrijotas 2020-01-04 14:46:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kaip konservatoriai galvoja grazinti snoro savininkams milijarda euru nes laimejo byla   ATSAKYTI
Patrijotas 2020-01-04 14:10:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kaip iki siol nera apkaltos siai nusikalstamai gaujai jeigu jinai oficialiai pripazinta teroristine tai kad jinai tarnauja soroso globalistu teroristams kuri padare persavo valdymo kadensijas milijardinius nuostolius valstybei kyla visokiausiu klausimu kam jinai dirba fsb ar czv   ATSAKYTI
Rokas 2020-01-04 09:38:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Visus koncervus atiduot liaudies tribunolui.   ATSAKYTI
Stanislovas 2020-01-04 06:18:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Politines prostitutes vedamos anuko su pasmirdusiu kubiliumi,simonyte,jukneviciene,razma visad liks opozicijoje,nebent Kasciunas su Adomenu ar Azubaliu perimtu vadovavima   ATSAKYTI
lyderiai 2020-01-03 22:23:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
konservatoriai tik reitinguose, bet to nebūna. Kaip galima vertinti partijėlę, kuri visiškai nieko naudingo nedaro 4 metus,tik kaišioja pagalius į ratus , o reitinguose pirmauja ? Kas galėtų patikėti ?   ATSAKYTI
ROKAS 2020-01-22 16:35:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Apie koke opozicija snekat ? Konservatorius į į kaimą žemę art tai nors nauda bus  
taip 2020-01-03 20:28:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik opozicijoje,nes nepasimoke is savo klaidu   ATSAKYTI
vytas 2020-01-03 14:30:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu is snukis zydelio anuko baisus   ATSAKYTI
Justas 2020-01-03 13:56:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Konservatorių nemėgėjų ratas yra dirbtinai sukurtas, Maskvai dedant nemažai pastangų ir skiriant tam pinigų.   ATSAKYTI
Ignas 2020-01-03 11:35:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Jie net opozicijoje nemoka dirbti.. jokio konstruktyvumo... jokių idėjų.. tik savo o ne Lietuvos interesai... tai ką jie darys valdžioje..?   ATSAKYTI

Top Video

Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Ne iš kelmo spirta pardavėja tapo didvyre – lietuvės gudrybė sustabdė vagišių
DABAR RODOMA
Farai. Vairuotojo elgesys pareigūnus išvertė iš koto: mašina nevažiavo, o vyras „vairavo“
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Skambinas įvardijo skyrybų su Krysko priežastį: galutinis taškas padėtas tik dabar
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
REKLAMA
Bronius Bradauskas (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Seimo nario socialdemokrato Broniaus Bradausko vadovaujamam medžiotojų klubui „Antanava“ dėl nesumokėtų mokesčių panaikintas leidimas medžioti klubo plote Vilniaus ir Širvintų ...
Elektra (nuotr. stop kadras)
 Lietuvoje dėl vėjuoto oro ir ant linijų nuvirtusių medžių elektros vis dar neturi apie 3 tūkst. vartotojų, pranešė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).  10 val. ...
Gimdymas (nuotr. 123rf.com)
Lietuvoje vis dažniau skambant atgarsiams apie girtas gimdyves, Vilniaus gimdymo namų vadovė Kornelija Mačiulienė įspėja, kad netolimoje ateityje vis dažnesni taps nuo ...
 Baltijos auksas: lietuviai pasakoja apie jo kelią ir kainas (nuotr. stop kadras)
Puikus oras Lietuvos pajūryje į Baltiją suginė dešimtis profesionalių gintaro ieškotojų. Tiesa, apie savo laimikį jie nepasakoja – bijo konkurencijos. O štai eiliniai ...
Asociatyvi (nuotr. Eimanto Genio)
Stringa Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ pastato rekonstrukcijos darbai. Dėl to Neringos savivaldybė kaltina į teismą besikreipusią įmonę „Statybų kodas“, ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų