Į Lietuvą atvyko Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenkis, tai pirmas šio Ukrainos vadovo vizitas Lietuvoje ir pirmas dvišalis susitikimas su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda. Abu prezidentai šalies vadovais buvo išrinkti beveik vienu metu ir abu jie – politikos naujokai. Tiesa, tai santykiams tarp Lietuvos ir Ukrainos, pasak specialistų, neturėtų sutrukdyti. Lietuvos ir Ukrainos santykių kelias – senas ir stabilus, nors mažų nesusipratimų karts nuo karto ir pasitaiko.

Smogikai Ukrainoje – profesionalūs rusų kariai? (nuotr. SCANPIX)

Smogikai Ukrainoje – profesionalūs rusų kariai? (nuotr. SCANPIX)

Lietuvos ir Ukrainos vadovai Vilniuje turės daug ką aptarti, tiesiai iš Vilniaus V. Zelenskis patrauks į Paryžių, kur susitiks su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Ukrainos ir Rusijos santykius V. Zelenskis pavadino labai sudėtingais ir G. Nausėda, matyt, galės sužinoti paskutinius šio pasiruošimo štrichus, aptarti, ką V. Zelenskis padės ant derybų stalo.

(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Į Lietuvą atvyko Ukrainos prezidentas

Tiesa, Lietuvos ir Ukrainos santykiai, pasak specialistų, keičiantis prezidentams nesikeičia, asmenybės politikoje svarbios, bet bendra politikos linija – dar svarbesnė. 

REKLAMA

Svarbu žinoti, ko nori Ukraina?

Politologas Laurynas Jonavičius sako, kad Lietuvos ir Ukrainos santykiai yra pagrįsti tuo, kad Lietuva nori kaimynystėje turėti į Vakarus orientuotą Ukrainą ir intensyviai dirba tuo klausimu. Na, o Ukrainos interesas – turėti sąjungininką ir rėmėją Vakarų struktūrų viduje, kuris padėtų „stumti“ Ukrainos interesus, skatinti bendradarbiavimą.

„Šia prasme pokyčio nėra, nes interesai išlieka. Problema gal yra ta, kad Ukrainos suartėjimo su Vakarais kontekste esminiai darbai, kurie turi būti padaryti, yra Ukrainos pusėje: reformos, kova su korupcija, įstatymo viršenybė, teisėsaugos nepriklausomumas. O čia mes tegalime paskatinti, gal kai kuriose srityse šiek tiek padėti, bet šiaip tai yra ukrainiečių reikalas. Kaip sėkmingai jie vykdys tas reformas priklausys nuo jų. Taigi ir buvusios prezidentės ir dabartinio prezidento tikslas, užduotis, neleisti ukrainiečiams pasimiršti, kokios reformos privalo būti vykdomos“, – sakė politologas. 

Dar vienas svarbus aspektas – santykiai su Rusija. Ir mūsų, ir Ukrainos santykiai su Rusija įtempti. 

„Dabar Lietuvoje vyksta diskusija, ar gerai V. Zelenskis daro, kad priiminėja Šteinmeierio formulę ir eina į derybas su Rusija. Radikaliau nusiteikę lietuviai sako, kad nereikia to daryti, o ne tokie radikalūs mano, kad geriau taika, nei karas. Taigi, yra niuansų ir klausimų. Taip, Ukrainos prezidentas pasakė, kad mėgins judėti susitarimo link. Kiek jam tai pavyks, klausimas. Situacija Donbase nėra kontroliuojama ukrainiečių ir didele dalimi net ne rusų. Ten yra daug veikėjų su savais interesais“, – svarstė L. Jonavičius. 

REKLAMA

Rusija, pasak politologo, matyt, turi interesą šiek tiek deeskaluoti konfliktą, nes jiems užtenka „užšaldyto“ konflikto tam, kad galėtų kontroliuoti Ukrainos gravitaciją į Vakarus. O V. Zelenskiui, laimėjusiam rinkimus su pažadu pasiekti taiką, svarbu ir į tai žiūrėti iš vidaus politikos pozicijų. 

Taigi, klausimas ar Lietuva gali ir turi priversti V. Zelenskį koreguoti savo politinius planus, kokia iš to būtų nauda? 

Laurynas Jonavičius (nuotr. Tomas Urbelionis/Fotobankas)

„Mūsų prezidentui reikia apsispręsti, kaip jis nori elgtis, jei kalbame apie pokytį. Iš esmės yra didelis politikos tęstinumas su daug neaiškumų“, – sakė politologas. 

Jis aiškino, kad Ukrainos progreso esmė – Ukrainos viduje. Susitarimas su oligarchais, kova su korupcija. Ukraina turi daryti ir dar kartą daryti, Lietuva visada sakė, kad gali padėti, bet tam, kad padėtum reikia žinoti, ko ukrainiečiams reikia. 

„Koks yra jų planas? Negalima atvažiuoti ir sakyti, darykite tą ir aną? Taip nedaroma. Susitikimo metu naudinga būtų iškvosti ukrainiečius, ką jie nori padaryti? ir tada žiūrėti, kaip Lietuva gali prie to prisidėti“, – aiškino L. Jonavičius. 

Jis įsitikinęs, kad asmenybės politikoje yra svarbios, bet daugiau lemia santykių visuma. 

„Žinoma, asmenybės yra svarbesnės, jei jos yra iš didžiųjų, įtakingesnių valstybių. Taip pat visada yra struktūriniai veiksniai. Kad ir kokia stipri buvo mūsų prezidentė, bet Lietuvos, kaip valstybės svoris nebuvo pakankamas tam, kad galima būtų vienašališkai formuoti darbotvarkę. Kaip bežiūrėtum, viskas vistiek atsiremia į tai, kaip susitars prancūzai su vokiečiais, koks bus amerikiečių vaidmuo ir ką tos valstybės norės daryti“, – kalbėjo L. Jonavičius. 

REKLAMA

Jis sakė, kad mes dirbdami su Ukraina gauname matomumą. Ukraina yra klausimas į kurį Lietuva koncentruojasi ir kur Lietuva mano esanti ekspertė. Žinoma, čia reiktų matuoti, kiek tokia pozicija priimama ir suprantama kitose valstybėse, bet tai mūsų tapatybės sudėtinė dalis. Mes dirbame su Rytų partneriais, nes manome, kad mums tai svarbu, norėtume būti priimami ir matomi, kaip ekspertai. 

Nėra blogų ženklų

Buvęs Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas sako, kad nėra ženklų, kad mūsų politika Ukrainos atžvilgiu keisis.

„Mūsų politika Ukrainos atžvilgiu yra strateginis Lietuvos gynimas. O asmenybės, tai viskas priklauso nuo žmonių supratimo ir aktyvumo, kiek jie turės įžvalgų ir iniciatyvių. Manau abi pusės iniciatyvų turi“, – sakė buvęs ambasadorius, pripažinęs, kad po V. Zelenskio išrinkimo Ukrainos politika pasikeitė. 

„Prezidentas, kaip svarbiausią tikslą deklaravo taiką Ukrainoje. Žinoma, taika priklauso nuo Vladimiro Putino, taikos raktelis jo pusėje. V. Zelenskio taikos siekis atvedė prie to, kad atitraukiamos kariuomenės ir išsaugomos žmonių gyvybės ir tai – labai gerai. Kad ir kokia schematiškai teisinga būtų politika, ji negali būti žmogėdriška. Žmonės laukia taikos, apsikeitimo belaisviais. Manau, V. Zelenskis sakydamas, kad iš Normandijos formato tikisi apsikeitimo belaisviais, rodo savo humanistinę poziciją. Nors žinoma jis labai stipriai rizikuoja“, – sakė P. Vaitiekūnas. 

Petras Vaitiekūnas (nuotr. Fotodiena/Robertas Dačkus)

Anot jo, anksčiau ar vėliau iš V. Zelenskio bus pareikalauta gyvenimo pagerėjimo. Taika priklauso nuo Kremliaus, bet V. Zelenkis atsiliepia žmonių lūkesčiams, kurie nori taikos, bet nenori nuolaidų. Todėl jis yra sudėtingoje situacijoje. 

REKLAMA

Pasak buvusio ambasadoriaus, viskas, ką daro Lietuvos institucijos Ukrainoje, yra daroma ginant Lietuvos interesus. 

„Mes nežinoma, kada Rusija sustos, kada agresija baigsis. Gal ji sustos Ukrainoje, o gal mėgins dar labiau išplėsti imperijos ribas, todėl reikia būti pasiruošus. <..> Lietuva turėtų ir galėtų imtis tokių iniciatyvų, kaip, kad „Vilniaus dešimtukas“. Gal dabar Lietuva su Lenkija galėtų kažką inicijuoti kuriant koalicijas Europos Sąjungoje ir NATO“, – kalbėjo buvęs ambasadorius Ukrainoje, pripažinęs, kad mūsų resursai – riboti, bet iniciatyvos praauga ekonominę ir finansinę galią. 

„Mes negalime nuvežti į Ukrainą daug pagalbos materialine prasme, bet galime nuvežti daug pagalbos patirties prasme“, – svarstė P. Vaitiekūnas. 

Maži, bet svarbūs

Politologas Linas Kojala aiškino, kad V. Zelenkis yra naujas prezidentas, kuris aktyviai įeidinėja į vidaus ir užsienio politikos ritmą. 

„Galbūt tai, kad jis į Vilnių atvyksta prieš pat susitikimą su Rusijos, Vokietijos ir Prancūzijos vadovais, net yra tam tikras pozityvas, nes Lietuva galės tiesiogiai išgirsti, ką V. Zelenskis mano apie artėjančias derybas, ką yra pasirengęs padėti ant stalo ir ko tikėtis iš Rusijos pusės, kalbant apie Donbaso atvejį“, – svarstė L. Kojala. 

Jis aiškino, kad tai, jog mes maža šalis dar nereiškia, kad galime atlikti tik menką vaidmenį.

„Ir šiuo atveju mes matysime tęstines pastangas iš Lietuvos pusės padėti Ukrainai gilinti integraciją. Visgi pati Ukraina turės padaryti namų darbus ir įrodyti, kad jos pastangos pagrįstos pasiektais rezultatais“, – sakė politologas, patikinęs, kad Lietuvos draugystės su Ukraina strateginis siekis yra gana paprastas, kuo saugesnė kaimynystė, kuo stabilesnė, tuo saugesnė ir Lietuva. 

REKLAMA

„Ukrainos, kuri šiandien dar yra viena iš labiausiai korumpuotų Europos valstybių, kuri yra kariaujanti, kuri nekontroliuoja 13 proc. savo teritorijos, jos tobulėjimas ir augimas yra palankus mums, juolab tai yra milžiniška rinka, jei ji taptų atviresnė ir stipresnė, būtų naudinga Lietuvos verslui. Yra įvairių interesų, Lietuva ne šiaip sau jau daug metų Rytų partnerystės šalis mato, kaip strateginę kryptį“, – aiškino L. Kojala. 

 I. Šimonytė pristatė užsienio politikos gaires

Portalas tv3.lt primena, kad šiandien vykstančiame Lietuvos ir Ukrainos Prezidentų Tarybos posėdyje vadovai aptars dvišalius politinius ir ekonominius santykius, saugumo ir gynybos, Ukrainos euroatlantinės integracijos klausimus, bendradarbiavimą energetikos, inovacijų, transporto ir socialinės politikos srityse.

Taip pat didelį dėmesį žadama skirti Ukrainoje vykdomoms reformoms, ES ir Ukrainos Asociacijos sutarties praktiniam įgyvendinimui, taip pat bus aptarta ES Rytų partnerystės, Ukrainos bendradarbiavimo su NATO klausimai.

Prezidentų Tarybos metu ketinama pasirašyti prezidentų deklaraciją bei du tarpinstitucinius bendradarbiavimo susitarimus dėl kibernetinio saugumo bei elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje. Dvišalė Prezidentų Taryba rengiama jau dvylika metų. 

Bronsonas
2019-11-27 10:54:44
Ukrainiečių planas "sugrąžinti karvutę" (dujų tranzitą) per Ukrainą, ir tokie politikai kaip Linkevičius ar pradžiamokslis Nausėda vargu ar padės? Galimas daiktas, kad jie susitars ir be "snargliuotų" pagalbos, kurie labai prisidėjo prie karo laužo Ukrainoje ir tų 13000 žuvusių...
Atsakyti
(7 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Į Lietuvą atvyko Ukrainos prezidentas
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
XXX 2019-12-04 09:09:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nоrite susіrasti mеrginą viеnai nаkčiai? Svеiki аtvykę - w­ww.lad­y4.fu­n   ATSAKYTI
tam 2019-11-28 11:46:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nežinomas.Pagal statistiką mūsų- "limonas"tautiečių užsienio plantacijose ar žuvų perdirbimo įmonėse ar londėje lenkia nugaras ir plauna tulikus,o pas mus neemigrantus keičia neimigrantai ukrai ir gudai ir tai FAKTAS,kaip blynas karštas ir taukuotas,o kiek dar už statistikos ribų nėra įtraukiama?   ATSAKYTI
G. 2019-11-27 12:09:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Prie tokio svarbaus susitikimo reikėjo gražesnių gėlių ! Tiek patarėjų ir nesugebėjo parinkti geros puokštės gėlių ! Graudu žiūrėt !    ATSAKYTI
kam 2019-11-28 11:35:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tos gėlės,jei reikia parodyt vykstančius streikus ger.valstybėje-turtinųjų klubo narėje.   ATSAKYTI
Grigorij 2019-11-27 11:24:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
"Pasak buvusio ambasadoriaus, viskas, ką daro Lietuvos institucijos Ukrainoje, yra daroma ginant Lietuvos interesus" - butent, t.y. JAV nieksiskus interesus priesinti UA su RU. Dar ir todel, kad LR yra vienpusiskai gerokai pasiukslinusi RU, ir iesko sajungininku. RU netenkina konflikto uzsaldymas, RU siekia TAIKOS!!! Ir dauguma ukrainieciu, isrinkusiu Zelenski, nori Taikos. Naturalu, kad Zelenskis nori kuo maziau nusileisti, bijo isvaikyti nacius banderoviecius, bet, be abejo, jis nori taikos. Kaip jam pavyks iskepti kiausiniene, nesudauzius kiausiniu - jo problema. Ir duonos is jo ukrainieciai pareikalaus, po Taikos. O kol kas JAV issuko jam rankas pardavineti UA juodzemius. Bent issisukti nuo Minsko sutarciu vykdymo jam NIEKAIP neiseis. O LR "radikalai", A.Juozaicio vedami skustagalviai juodmarskiniai, atsiprasau, "tautininkai", ginantys vetras, skirpas, ramanauskus-vanagus, klimaicius, impulevicius - UA naciu broliai, tegul eina sunims seko pjauti.   ATSAKYTI
Bronsonas 2019-11-27 10:54:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ukrainiečių planas "sugrąžinti karvutę" (dujų tranzitą) per Ukrainą, ir tokie politikai kaip Linkevičius ar pradžiamokslis Nausėda vargu ar padės? Galimas daiktas, kad jie susitars ir be "snargliuotų" pagalbos, kurie labai prisidėjo prie karo laužo Ukrainoje ir tų 13000 žuvusių...   ATSAKYTI
Grigorij 2019-11-27 11:47:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bronsonas,
viskas, karvute A.T.A. Kai yra statomas "Nord Stream - 2", buvusio tranzito apimties NEBUS! ES ne visiems stogas pavaziavo, kaip PL, atsisakyti nuo pigiu vamzdiniu duju garantuoto tiekimo, nepriklausomai nuo UA kaprizu ir santazo. Tarp kitko, RU UZ tranzito per UA sutarties pratesima, tik tu pinigeliu UA TIKRAI neuzteks, kad parazituoti, kaip anksciau. Prisisokinejo "drasuoliai"... Ir LR baigia prisokineti: vokieciu, JAV tankais bus galima pasigrozeti, o is ko gyventi nebus...   ATSAKYTI
Lietuve 2019-11-27 10:24:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Ukrainieciu planas uzimti zzLietuva o lietuvius isstumti i Anglija   ATSAKYTI
Nežinomas 2019-11-27 10:34:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Didesnės nesąmonės nesu girdėjęs.    ATSAKYTI
to Nežinomas 2019-12-03 10:41:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Čia tikra tiesa, o ne nesąmonė. Ukrai jau stūmia lietuvius iš jų darbo vietų, grąsindami užmušti lietuvius, lietuviai patys bėga iš darbų, kad liktų gyvi. Čia tikras faktas mano šeimoje.   ATSAKYTI
Nežinomas 2019-12-14 16:49:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš kur tokias nesąmones ištraukėt? Kvailesnių už jus jau būti negali.    ATSAKYTI
Gintaras 2019-11-27 10:23:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
..."Taigi ir buvusios prezidentės ir dabartinio prezidento tikslas, užduotis, neleisti ukrainiečiams pasimiršti, kokios reformos privalo būti vykdomos“ Taip įsako Lietuva Ukrainai, o Ukraina ar neprašo Lietuvos iš biudžeto mokėti visu 100% atlyginimą? Tuomet ne dalis darbdavių, bet visi į darbą priims tik ukrainiečius, nes pasakys: mes nenorime lietuvių, laukiame atvykstančių ukrainiečių... Lietuviai galės važiuoti į kitų šalių plantacijas braškes rinkti nors per sezoną...   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Dalia Grybauskaitė. Gitanas Nausėda. Valdas Adamkus (tv3.lt fotomontažas)
Rietenos dėl to, koks objektas turėtų iškilti Lukiškių aikštėje, netyla nuo pat Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Tiesa, šalies prezidentų nuomonės šiuo klausimu išsiskyrė. ...
Saulius Skvernelis susitiko su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda (nuotr. LRVK | Darius Janutis)
Strateginė Lietuvos ir Lenkijos partnerystė yra svarbiausias garantas, kad Baltijos šalys niekada neliks nuo Europos tautų bendrijos atskirta sala, sako premjeras Saulius ...
Agurkų diena Kėdainiuose: išdavė paslaptį, kaip skaniai užraugti  (nuotr. stop kadras)
Agurkų sostine vadinami Kėdainiai šventiškai sutiko oficialią agurkų dieną. Senamiestyje surengtoje mugėje žmonės iki soties galėjo prisikirsti šviežių ir raugintų agurkų. ...
Įspūdingas reiškinys nutvieskė Lietuvos padangę: tautiečiai fiksavo kometą (nuotr. stop kadras)
Lietuvius visą liepą džiugina neįprastas, tik kelis kartus per šimtmetį matomas spektaklis danguje. Ryškia uodega pasipuošusios kometos nuotraukomis socialiniuose tinkluose ...
Raseinių raj. Šienlaukio kaime atliekami išsamūs tyrimai dėl arseno (nuotr. stop kadras)
Pagaliau, praėjus net trims metams, pradėta aiškintis, iš kur lietuvių geriamajame vandenyje atsirado nuodų – arseno. Šio sunkiojo metalo aptikta skirtinguose šalies rajonuose ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų