Po jauno gydytojo ortopedo traumatologo savižudybės atsivėrė įsisenėjęs sveikatos sistemos pūlinys – dauguma medikų neslepia patiriantys psichologinį terorą darbo aplinkoje. Tą atskleidė netrukus po nelaimės Lietuvos medikų sąjūdžio (LMS) inicijuota įvairių įstaigų darbuotojų apklausa.  

Ligoninė (nuotr. 123rf.com)

Ligoninė (nuotr. 123rf.com)

Apklausoje apie emocinę darbo aplinką ir kolegų mobingą iš viso dalyvavo 1272 respondentai. 

Daugiau nei pusė (50,9 proc.) dalyvavusių apklausoje – didelių respublikinių arba universitetinių ligoninių darbuotojai. Iš jų daugiausiai atsakiusių į klausimus buvo slaugytojų (42,1), toliau – gydytojų specialistų (38,4). 7,5 proc. respondentų sudarė šeimos gydytojai.

Respondentai apklausoje turėjo įvertinti, kurie veiksniai darbe labiausiai netenkina, žeidžia ir vargina. Dauguma atsakė, kad būtent mobingas – žeminimas, gąsdinimas, kompetencijos žeminimas, izoliacija ir kt. Kitos įvardytos priežastys – darbo užmokestis ir per dideli krūviai. 

Kone 80 proc. apklaustųjų teigė, kad darbe yra patyrę mobingą. Įvardijusių, kad yra patyrę mobingą iš padalinio ar įstaigos vadovų, buvo daugiau nei pusė respondentų (53,3). Beveik ketvirtadalis (24,1) sakė su tuo susidūrę iš hierarchinio lygio bendradarbių. 

REKLAMA

Viso labo 11,5 proc. apklaustųjų tvirtino, kad mobingo nėra patyrę, tačiau žino, kad su tuo susiduria kolegos. 

Į klausimą, ar yra galimybė pranešti apie vykstančius mobingus, beveik 80 proc. apklaustųjų atsakė neigiamai. 

Gydytojai

Gydytojai

Nors apklausos rezultatus dar ketinama tikslinti atskirai įtraukiant rezidentus, diferencijuojant pagal gydymo įstaigas, atskirai įtraukti odontologus, išskirti greitosios medicinos, skubiosios pagalbos, priėmimo skyriaus darbuotojus ir šeimos gydytojus, terapeutus, kurių darbo rizika kitokia, LMS vadovės pavaduotoja Jurgita Sejonienė patvirtino, kad dabartiniai bendri apklausos rezultatai išties šokiruoja. 

„Skaičiai dideli, patvirtinantys, kokia lėtine ši problema yra tapusi. Su tuo medikų bendruomenė visada gyveno, nėra paslaptis, žudėsi ir slaugytojai, ir gydytojai, tik gal taip viešai apie tai nebūdavo kalbama. 

Vytautas (praėjusią savaitę nusižudęs gydytojas, – aut. past.) išties buvo labai geras žmogus ir iš jį pažinojusių tiek kolegų, tiek pacientų visi labai gerai atsiliepė. Tad šis įvykis labai sukrėtė ir išjudino šį klausimą“, – kalbėjo ji.

Nors užsienio mokslininkai pateikia skaičius, kiek savižudybių problema yra paplitusi tarp medikų. Deja, tokios statistikos, kiek medikų nusižudo Lietuvoje, nėra.

„Žinome, kad perdegimo ir savižudybių vienos priežasties nebūna. Aišku, vienos priežastys gali būti labiau dominuojančios. Vertinant perdegimus ir savižudybes užsienyje klausiama apie įtemptą darbą, akcentuojamos išgyvenamos darbinės nesėkmės, bet niekur neišskiriami tokie dalykai kaip atlyginimas, darbo sąlygos, kad dirbi keliose vietose ir turi migruoti iš vieno darbo į kitą ne tik tame pačiame mieste, bet net ir tarp miestų. Taigi būtų sunku mūsų skaičius ir duomenis lyginti, nes priežastys šiek tiek skiriasi“, – kalbėjo J. Sejonienė. 

REKLAMA

Be finansavimo iš mirties taško nepajudėsi

Pasiteiravus, kokie galėtų būti šios įsisenėjusios problemos sprendimo būdai, LMS atstovė tikino, kad vieni dalykai išsprendžiami santykinai lengvai. 

„Pačios įstaigos, vykdydamos sisteminę paslaugų kokybės kontrolę, turėtų atlikti ir darbo sąlygų ir darbo santykių kontrolę. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje yra nepriklausoma institucija, į kurią galima kreiptis tokiais atvejais. 

Pačios įstaigos yra suinteresuotos vadovų pastoviu mokymusi ir kvalifikacijos kėlimu, vyksta ir pačių darbuotojų mokymas. Manau, tokius dalykus įdiegti  santykinai yra paprasčiau nei sureguliuoti atlyginimus, kas savaime padeda reguliuoti ir darbo krūvius. Aišku, viskas atsiremia į finansavimą, o reikalingo jo turbūt dar nebus ilgai“, – kalbėjo pašnekovė.

Ji neslėpė, kad didžiosiose gydymo įstaigose, kur konkurencija yra daug didesnė, natūraliai nusistovi labiau įtempti santykiai. 

„Čia yra dideli srautai, didelės atsakomybės, sudėtingi, reiklūs pacientai. Universitete yra retas, kuris nebūtų susidūręs su tokiu kai kurių dėstytojų elgesiu. Toks elgesio modelis įsitvirtina ir tu supranti, kad turi piktesnis, agresyvesnis ar dar kažkoks, kad kažko pasiektum. O vėliau tie patys dėstytojai, universiteto darbuotojai vėliau tampa tavo vadovais, bendradarbiais, taigi ratas užsisuka. Be to, nereikia pamiršti, kad vyresni gydytojai nenori prarasti savo vardo“, – kalbėjo J. Sejonienė.  

Išspręstų vadovų kadencijos?

Po praėjusį savaitgalį įvykusios nelaimės viešojoje erdvėje netruko pasipilti tiek jautrių atsiliepimų apie buvusį kolegą, tiek ir nestigo siūlymų, kaip šias problemas būtų galima spręsti.

REKLAMA

Žinomas šalies medikas VU Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas prof. Vytautas Kasiulevičius pabrėžė, kad pokyčiai prasidėsią tada, kai gydymo įstaigų skyrių vedėjai ir centrų vadovai privalės būti keičiami ne vėliau, kaip po dviejų kadencijų pabaigos.

„Tą sakiau jau daug kartų viešai ir privačiai visiems įtakingiausiems. Deja, šio sprendimo Seimas, atakuojamas įtakingų medikų lobistų, taip ir nepajėgė priimti. Vilniaus universitete Rektoriumi ar bet kurio fakulteto Dekanu negali užsibūti ilgiau kaip dvi kadencijas ir visokiam persekiojimui pastarieji ryžtasi retai. Pokyčiai prasidės tada, kai įstatymais bus įtvirtintos medikų savivaldos teisės bent jau viešajame sektoriuje, o ligoninių Tarybos taps ne direktoriaus ar jo pavaduotojų priedėliu, o tikra medikų bendruomenės interesų atstovavimo vieta. 

Pokyčiai prasidės tada, kai medikų bendruomenė ne žvakutes degins, o susidūrę su kolegos persekiojimu visas skyrius parašys prašymus išeiti iš darbo. Pokyčiai prasidės tada, kai gydymo įstaigų profesinių sąjungų vadovai po ligoninės ar poliklinikos direktoriaus daužymo kumščiu į stalą, ne bėgios šlapintis, o trenks ant stalo darbuotojų sprendimą streikui. O SAM bent jau pasvarstys sau pavaldžiose įstaigose įsteigti už darbuotojų ir pacientų teises atsakingo savo atstovo pareigybę. Va tada bus pokyčiai ir nereiks ieškoti kaltos pavardės, kad nauja savižudybe atkeršytume už jau įvykusią“, – taip emocingai savo nuomonę gydytojas išsakė socialine tinkle.

Aurelijus Veryga

Aurelijus Veryga

Netylėjo ir Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Pabrėždamas, kad medikų savižudybės yra itin skaudus reiškinys, kuris, deja, sutinkamas ir gerokai labiau pasiturinčiose bei geriau išplėtotą sveikatos priežiūros sistemą turinčiose šalyse, ministras sutiko, kad vertėtų grįžti prie svarstymų įvesti medicinos įstaigų vadovų kadencijas.

REKLAMA

„Mes kadencijas siūlėme. Aš galėčiau parodyti raštą pačių medikų, kur buvo parašyta, kad nereikia tų kadencijų, kad tai kels kažkokį psichologinį netikrumą ir taip toliau. Tai jei bendruomenė sako, kad reikia, žinoma, kad grįšime“, – dar šią savaitę tvirtino A. Veryga. 

Ministras kartu patikino, kad tikrai nėra šalininkas, kad vadovai neturi sėdėti po dešimt, dvidešimt metų: „Stovintis vanduo – ten rizikų yra daug visokių ir tikrai sveika žmonėms rotuotis, keistis, būti nuolatiniame tonuse, girdėti poreikį tų, su kuriais dirbi ir žinoti, kad esi laikinas, o ne amžinas kažkokioje pozicijoje, nepajudinamas.“

Ministras taip pat tvirtino, kad kai kurios įstaigos savo iniciatyva atlieka apklausas dėl psichologinio klimato ir žada ieškoti galimybių, jog tai būtų atliekama visur. 

danute
2019-11-01 13:04:03
gal pagalvok ką rašai jei išvis sugebi galvoti
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Jurgita 2019-11-02 08:34:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Harioperidolis sveikam žmogui leidžiamas prievarta ar nėra nusikaltimas?   ATSAKYTI
Jurgita 2019-11-02 08:31:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aleksandras Auglys hariopetidorio buvo auka iš Ukmergės   ATSAKYTI
Jurgita 2019-11-02 08:30:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lūžus kojai greitoji turi vežti į Lazdynus, o kur Ukmergės greitoji veža?    ATSAKYTI
Jurgita 2019-11-02 08:28:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kodėl policija netiria kiek sveikų žmonių be pagrindo greitosios buvo atvežti ne į tas įstaigas ir leidžiamas Harioperidolis.Ar perdozavimas harioperidolio yra nenusikaltimas?   ATSAKYTI
Jurgita 2019-11-02 08:24:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Harioperidolio perduozavimas sveikam žmogui ar nėra nusikaltimas?   ATSAKYTI
Nauja Vilnia 2019-11-01 23:24:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Naujos Vilnios psichiatrinės ligoninės direktorius Germanavičius sukėlė baisius dalykus ligoninėje, persekiojimas, įtarumas, mobingas, šantažas, paranija, nuolatinė įtampa - KGBistiniai Stalinistiniai metodai - tai ligoninės kasdienybė. Jam ligoniai visai nerūpi. Tik jo karjera ir viešieji ryšiai.   ATSAKYTI
Pac 2019-11-01 17:04:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kazin kaip su pacientais juk ju be kysio negydo tyciojasi ir zimina Dirba kabinetuose be seseliu ka nori ta ir loja Tyre zarnyna gydytoja purptelejo nuo kedes ir pradejo su pildomais popieriais sukinetis msn po nosim t y atnese savo kisene As ne is kart supratau o kai nieko neikisau eme mane zeminti tada tai vyko ir prie seseles Niekas nepasikeis kol darbe bus bent vienas uzsisenejes medikas Ir jie saves net nemato ,Atsirado net tokia diagnoze kaip amzius ,pirmoje eileje raso paciento pensininko metus, po to skaito morala paskui raso ka nors neparodydamas kad zemino pacienta   ATSAKYTI
Medikas 2019-11-01 16:04:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šiaulių ligoninėje irgi blogai.Kenčia psichologinį smurtą ir tyli , ypač populiaru persekiot vieną darbuotoją , bendradarbiai turi tylėt ir liudyt prieš jį , nes bijo prarasti vietą. Taip su nepageidaujamu susidorojama.Jis turi bėgt iš to darbo .,nes į jo vietą labai nori kitas.
.   ATSAKYTI
Regina 2019-11-01 15:55:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palaidaa bala,valdzia riejas tarpusavyje,sudzius sedes i aukstesne kede zemina mazesni.Dirbaiu UK maisto pramoneje,ten darbininkas turejo labai nusizengti,kad ji bartu ar baustu,uz ten uz psichologini klimata atsako virsininkas,pasiskundei,kad apibare,virsininkui nuobauda uz bloga darbu organizavima.Kai paskaitai apie siaubus lietuvoje,belieka melstis.   ATSAKYTI
Jonas Paulius 2019-11-01 13:22:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3

Riboti kadencijas - būtina!
Mobingas medicinos įstaigose kasdienis reiškinys!
Bėda, kad atėjus laikui vadovui palikti "prisišildytą" vietą sunku!? Iš čia kyla ir korupcijos apraiškų. Todėl jie imasi visų gudrybių. Per savo lobistus pakeičia pareigybės pavadinimą ir "dirba"..iki... tiek kiek paneša? Vienas tokių pavyzdžių, dabartinis naujai sukurtas Respublikinis priklausomybės ligų centras ir jo vadovas E. Subata.    ATSAKYTI
Vilma 2019-11-01 12:56:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Skaitau apie Plungės ligoninę,ten tokia betvarkė ,kad baisu auditas būn papirktas,tik pinigus plaun,labai sęnas mediku persionąlas,visur kyšiai baisiniai vien slauga baisu nueiti,kokios palatos,neduok dangau papulti į Plungės ligoninę Vokiečiui,   ATSAKYTI
Vilma 2019-11-01 12:53:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vat tęko,lankytis po traumos Berlyno priimamąjam,patikėkit,kokia kokybė,dirba vien jauni specialistai,visi geranoriški padėti,šypsosi,atsakingai veiz į savo darbą,kožnas žino savo pareigas,viskas ein konvejeriu,aukštas lygis,pilna medikų,labai daug vyrų jaunų dirbą,buvau sužavėta,o,pas mus kas vieni pencininkai,daktarai,slaugės,medicina mūsų yra žemai,aišku Vokietijo už med draudimą yra didesnis mokestis,bet jų šalis ir gyvęna geriausiai viso europo,gailą Lietuvos,kad nesitvarko šitoj srityje,o ji yra svarbi.   ATSAKYTI
Vardas nebūtinas 2019-11-01 14:15:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pirma išmok rašyti  
Laima 2019-11-01 12:50:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Provincijoje didžiausia neteisybė, o ypač Plungėje direktorius daro ką nori    ATSAKYTI
KLEVAS 2019-11-01 12:48:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tiesiog liūdna... ... ...   ATSAKYTI
ValentinasKarosas 2019-11-01 12:43:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
Mano dukra,Serniene Liudmila Sasnauskiene, Labai atspari savizudybem, nes ji savo kuna istrina manotriestom ismatom. Aisku kvapelis ne koks, bet labai padeda. Ji greiciau visus i savizudybe nusius, jai labai tai patinka. Atsiprasau uz teksto klaidas, nes nesimokiau mokykloje, nezinau kas yra kalbos ir matematika. Mane direktorius pirma diena isvijo is mokyklos ir sake niekada negrysti, nes visa mokykla prasmirdo mano nesuvokiama smarve. As megstu sukelti visas infekcines ligas, apkresti kirmellemis. Dar esu labai didelis bailys. Bijau visko, net pats saves Cia buvo Sernas Valentinas Karosas Apsitriedelis   ATSAKYTI
M Karosas 2019-11-01 12:59:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
As Mindaugelis Karosas pradejau vartoti tabletines ismatas. Tai zymiai geriau negu kokie nors narkotikai. Isgeri ir akys ant kaktos issoka. Randiesi, kaip danguje. Einu, tada vokti, plesti, dauzyti ir kitas nesamones daryti. Isnesiau visa turta, ir net visus baldus is namu i cigonu tabora. Tai dabar beliko maitintis savo ismatom. Atjunge alektra, vandeni, dujas, nes nemokejom desimt metu. Is sernu labdaros, gavome samanu, tai ant ju ir miegam. Neturiu pinigu, tai reikia atidirbti siems narkotikams. Plaunu savo tevui subine aptriesta, liezuviu, tik liezuviu. Tada mano tevas sernas parakanopis, barzdonas, duoda narkotiku. Kitaip neisgyvensiu. Musu Karosu gimine, kitaip Karosu Klanas arba besmegeniu sernu seima, vadovaujama , Bukaprocio Serno, Valentino Karoso, labai gerbema uz nesvietiska smarve!  
danute 2019-11-01 13:04:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
gal pagalvok ką rašai jei išvis sugebi galvoti  
Ina 2019-11-02 21:32:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Žinote mielieji , bet rašote kažkokios nesąmones . Čia susiduriame su rimtą problema , kurį neaišku , kaip spręsti . Situacija nemaloni ir apgailėtina . Jeigu norite rašyti visokius niekus galima lankytis kituose portaluose.   

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Valdemaras Tomaševskis (nuotr. BFL)
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) vadovas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis gina partijos deleguotus ministrus Jaroslavą Narkevičių ...
Gitanas Nausėda (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Diskusijose dėl valstybės biudžeto kyla įtampa tarp Seimo narių ir prezidento Gitano Nausėdos. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas neuždegė žalios šviesos prezidento siūlymams ...
Vaikas (Tomas Urbelionis/Fotobankas)
Dar vienas smurto prieš vaikus protrūkis ar neteisingai apkaltinta motina? Portalas tv3.lt sulaukė pranešimo, kuriame tvirtinama, kad moteris galimai smurtavo prieš savo ...
Jaroslavo Narkevičiaus dukra (nuotr. stop kadras)
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius toliau klimpsta skandaluose. Spėjęs pagarsėti kaip vakarienių už valdiškus pinigus mėgėjas, ministras, pasirodo, moka suveikti ir ...
Gitanas Nausėda (nuotr. stop kadras)
Pabradės poligone apsilankęs Gitanas Nausėda paragavo tankisto duonos. Prezidentas pasivėžino legendiniu amerikiečių „Abramsu“ ir vokiečių „Leopardu“. Nors šalies vadovas ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų