Rugsėjo pabaigoje paaiškėjo, kad už vieno aukšto ir balkono remontą Vilniaus miesto savivaldybė sumokėjo daugiau nei 300 tūkst. eurų. Portalas tv3.lt plačiau pasidomėjo sąmatoje aprašytais darbais ir profesionalaus sąmatininko paprašė įvertinti, ar dalis darbų ir pirktų prekių atitinka rinkos kainą. Pasirodo, už dalį darbų ir prekių savivaldybė sumokėjo kur kas daugiau nei įprasta rinkoje.

Vilniaus miesto savivaldybė (nuotr. Sauliaus Žiūros)

Vilniaus miesto savivaldybė (nuotr. Sauliaus Žiūros)

Portalas tv3.lt kiek anksčiau aprašė „auksinį“ Vilniaus miesto savivaldybės pastato vieno aukšto ir balkono remontą, kuris savivaldybės biudžetui kainavo kiek daugiau nei 300 tūkst. eurų. 

„Auksinis remontas“

Remonto darbų sąmatoje nurodyta, kad pastato 19 aukšto, kur įrengtas ir miesto mero Remigijaus Šimašiaus kabinetas, remontas kartu su projektu savivaldybei iš viso kainavo daugiau nei 183 tūkst. eurų (su darbu ir PVM). Baldai 19 aukštui – biuro kėdės, spintos ir kt. – kainavo beveik 53 tūkst. eurų (su PVM). Dar beveik 65 tūkst. eurų (su darbu ir PVM) kainavo 20 aukšto terasos avarinės būklės šalinimo darbai. 

REKLAMA

Miestiečiai internete netruko pasipiktinti įspūdinga remonto kaina, ji stebino ir dalį savivaldybės tarybos narių. Netrukus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis su portalu tv3.lt pasidalino detalia remonto sąmata, kur aprašytas kiekvienas atliktas darbas ir pirktos medžiagos, jų kaina. Visos tekste minimos ir sąmatoje nurodytos sumos pateikiamos be PVM.

Vilniaus miesto savivaldybė

Vilniaus miesto savivaldybė

Kaina atrodo sunkiai suvokiama

Profesionaliu sąmatų sudarymu užsiimantis Mindaugas Laučys išanalizavo savivaldybės pateiktą sąmatą ir atkreipė dėmesį, kad už daugelį darbų ir prekių savivaldybė permokėjo, vietomis kaina tikrai atrodo sunkiai suvokiama.

„Bendras kainų lygis tikrai yra gana aukštas, gal tik labiausiai kainos logiką atitiko šildymo, vėdinimo dalis. Greičiausiai rangovas pasamdė subtiekėją, kuris viską įsivertino tikrai adekvačiomis kainomis. Likusi sąmata yra labai aukšto kainų lygio. Jei būtų atliekamas viešasis pirkimas, darau prielaidą, kad šiai įmonei tikrai nebūtų pavykę jo laimėti su tokiu pasiūlymu“, – tv3.lt sakė M. Laučys.

Pirmiausiai M. Laučys atkreipia dėmesį, kad savivaldybė, remontuodama 20 aukšto terasą, sumokėjo daugiau nei 4,3 tūkst. eurų už 100 m šildomo kabelio montavimą grindyse. Anot M. Laučio, sąmatoje 1 m kabelio kainuoja apie 7 eurus, nors mažmeninė tokio kabelio kaina parduotuvėje svyruoja nuo 1,5 iki 3 eurų.

Mindaugas Laučys

Mindaugas Laučys

Į akis krito ir šildymo kabelių sistemos termostatų montavimo kaina, sąmatoje vienetui siekianti beveik 2,2 tūkst. eurų. M. Laučys atkreipia dėmesį, kad mažmeninė tokios prekės kaina parduotuvėje svyruoja nuo 45 iki 300 eurų.

REKLAMA

Atrodo, kad permokėta ir už paviršių temperatūros ar drėgmės daviklius, kurių kaina sąmatoje įvardinta 743 eurai už vienetą. Mažmeninė tokios prekės kaina parduotuvėje, kaip sako M. Laučys, – apie 50 eurų. Sąmatininką nustebino elektros instaliacijos tiesimo kaina. 

„Rangovo pasiūlyme kabelio tiesimo kaina yra 10 kartų didesnė, nei turėtų būti pagal skaičiuojamosios kainos sudarymo normas“, – sakė sąmatininkas.

Vien už šiukšlių išvežimą – daugiau nei 10 tūkst. eurų

Didžiausia suma 20 aukšto remonto darbų sąmatoje – medžiagų transportavimas, iš viso kainavęs daugiau nei 9,8 tūkst. eurų. Kaip aiškina Vilniaus miesto savivaldybė, tokia didelė suma galėjo susidaryti dėl objekto sudėtingumo.

„Rangovas, atsižvelgdamas į objekto sudėtingumą (darbų vykdymas eksploatuojamame daugiaaukščiame pastate, darbas keliomis pamainomis ir ne darbo valandomis), tas papildomas išlaidas galimai įsivertino sąmatiniuose skaičiavimuose priimdamas šiukšlių išnešimą, bei medžiagų gabenimą rankiniu būdu iš ir į darbo vietą. Rangovas galimai vertino ne tik medžiagų bei šiukšlių nešimą, bet ir šiukšlių smulkinimą bei pakavimą, tam kad neužterštų, bei neapgadintų veikiančio pastato“, – rašome tv3.lt pateiktame savivaldybės atsakyme.

Savivaldybė pažymi, kad pastate dirba daugiau kaip 800 žmonių ir liftai yra apkrauti, todėl darbo metu jais naudotis medžiagų gabenimui nėra galimybės.

„Įvertinus galimas rizikas, rangovui palankiausias būdas naudotis liftu būtų tik po darbo valandų ir savaitgaliais. Tačiau tokiu atveju kiekvieną dieną vakare tektų sumontuoti apsaugas ir uždangstymus iš plokščių, po to jas išardyti, išvalyti, išsiurbti liftą ir prieigas, dėl ko padidėtų tiek laiko, tiek darbų sąnaudos. 

REKLAMA

Be to, kai kurie gaminiai gali viršyti lifto matmenis ir jie vis tiek būtų gabenami rankiniu būdu. Nors teoriškai yra galimybė atlikti skaičiavimą, medžiagas keliant keleiviniu liftu, tačiau pagal formalią sąmatų rengimo tvarką, taip detaliai suskaičiuoti būtų komplikuota, todėl skaičiuojant dažniausiai naudojami supaprastinimai“, – pridūrė savivaldybė.

Vilniaus miesto savivaldybė

Vilniaus miesto savivaldybė

Klausimų M. Laučiui kelia sąmatoje nurodytų susidariusių šiukšlių kiekis. Nors nurodyta, kad buvo atlikti smulkūs ardymo darbai, tačiau šiukšlių suskaičiuotos 22 tonos. Anot M. Laučio, tokiuose darbuose nesusidarytų daugiau nei 3 tonos atliekų. Dar apie 20 tonų sudarė statybinės medžiagos.

Anot savivaldybės, rangovas, neturėdamas galimybės iš anksto patikrinti, kokios medžiagos sumontuotos po 20 aukšto balkono plytelių danga, savo sąmatoje įsivertino visų terasos pasluoksnių ardymą.

„Jei darytume prielaidą, kad rangovas apytiksliai įvertino betono pasluoksnių ardymą apie 40 cm storio, tai gautume šiukšlių tūrį 46 kv. m * 0,4 = 18,4 kub. m. Kadangi ardomų pasluoksnių medžiagiškumas nebuvo tiksliai žinomas, rangovo sąmatininkas galėjo padaryti prielaidą, kad ardomas lengvasis betonas ir priėmė vidutinį betono tankį 1200 kg/m3, taip gautume susidariusį šiukšlių svorį 18,4*1200=22080 kg, t. y. 22,08 tonos, šis skaičius labai artimas skaičiui sąmatoje“, – skaičiavo savivaldybė.

Įtarimų sukėlė ardymas ir dažymas

Vis dėlto didžiausi remonto darbai atlikti 19 aukšte, kur ir yra įrengtas mero R. Šimašiaus kabinetas. Išanalizavęs sąmatą, M. Laučys pirmiausiai atkreipė dėmesį į gerokai didesnes nei įprasta ardymo kainas.

REKLAMA

Sąmatoje bendra gipso kartono pertvarų, medžio drožlių plokščių ir pakabinamų lubų išardymo kaina viršija 5,65 tūkst. eurų. Anot M. Laučio, kai kurie sąmatoje nurodyti ardymo darbai 5,67 karto didesni, kiti – 10,95 karto didesni nei įprasta.

„Labai dažnai rangovai stengiasi ženkliai padidinti ardymo darbų kainas. Tai daroma dėl kelių priežasčių – padidėja bendra suma, niekas ardymo darbų labai netikrina, niekas negali tiksliai pasakyti, ar tokie darbai buvo verti tokių pinigų. Kadangi šie darbai atliekami pirmiausiai, rangovas per pirmąjį atliktų darbų aktavimą aktuoja atliktus darbus ir gauna atlygį už šiuos darbus ir taip dirbtinai gauna apyvartinių lėšų“, – pastebėjo M. Laučys.

Savivaldybė portalui tv3.lt nurodė, kad „projekto rengimo metu patalpos buvo eksploatuojamos, nebuvo galima išardyti patalpų apdailą ir nustatyti, kaip ji pritvirtinta, todėl apdailos tvirtinimo būdas buvo neaiškus“.

Sąmatininko dėmesį atkreipė ir nemaža gruntų, glaistų ir dažų kaina. Sąmatoje nurodoma, kad sienų dažymo su paruošimu darbai kainuoja 19,40 eur/ kv. m. Ir nors, anot M. Laučio, tokia kaina gali būti įprasta Vilniaus kainoms, ji seniai pralenkė Švedijoje apdailos darbams taikomą kainą.

Daugiau nei 3,5 tūkst. eurų savivaldybei kainavo sienų vidinių paviršių padengimas magnetiniais dažais. M. Laučys teigia, kad tai neadekvačiai didelė kaina.

„39,28 kv. m vienu sluoksniu magnetinių dažų galima nudažyti už 104 eurus (medžiagų kaina). Jei darytume prielaidą, kad buvo dažoma du kartus, tai dažai kainuotų 208 eurų, plius apie 250 eurų už darbą ir dar PVM. Viso apie 460–500 eurų“, – skaičiavo M. Laučys.

REKLAMA

Remigijus Šimašius

Remigijus Šimašius

Tūkstančiai šviestuvams

Gana nemažai pinigų iš savivaldybės biudžeto „suvalgė“ ne tik remonto darbai, bet ir pirkta technika. Sąmatininką nustebino vėliavų laikiklių tvirtinimo kaina. Sąmatoje skaičiuojama, kad trijų vėliavų laikiklių tvirtinimas kainuoja beveik 940 eurų. Savivaldybė nurodo, kad vėliavų laikikliams techninių specifikacijų nurodžiusi nebuvo.

„Už tokią kainą galima nupirkti ir pastatyti 8 metrų aukščio įtvirtinamą į žemę vėliavų stiebą su vėliavos komplektu“, – pastebėjo M. Laučys.

Už 67 šviestuvus 19 aukšte savivaldybė sumokėjo daugiau nei 11 tūkst. eurų. Vis dėlto, anot savivaldybės, šviestuvams kelti aukšti kokybiniai reikalavimai.

Du lazeriniai projektoriai savivaldybei kainavo daugiau nei 11 tūkst. eurų. Bendrai įvairi technika savivaldybei kainavo daugiau nei 19,6 tūkst. eurų. M. Laučys pastebi, kad įvairi technika pirkta kartu su rangos darbais, nors Viešųjų pirkimų tarnyba rekomenduoja tokio pobūdžio prekes atskirti ir pirkti jas atskirai iš specializuotų tiekėjų.

Savo ruožtu savivaldybė atkreipia dėmesį, kad techniką pirko kartu su montavimo darbais, antraip prekių nebūtų galima naudoti pagal paskirtį, o už montavimo darbus reikėtų mokėti atskirai.

„Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, bei tai, kad minėti montavimo darbai yra betarpiškai susiję su visais kitais įsigytais 19 aukšto remonto darbais, visus juos atlikti vienu metu, laikantis atitinkamo darbų grafiko ir eiliškumo, yra racionalu ir ekonomiška, nei kad įsigijus atskiru pirkimu ardyti anksčiau atliktus darbus, buvo pasirinkta atskiro viešojo pirkimo projektoriui ir jo montavimo darbams nevykdyti“, – rašė savivaldybė.

REKLAMA

Tokį pirkimo būdą numato ir Viešųjų pirkimų įstatymas. 

Vilniaus miesto savivaldybė

Vilniaus miesto savivaldybė

Kaina nenustebino

Vertindama remonto darbų sąmatą bendrai, Vilniaus miesto savivaldybė neabejoja rangovo siūlytos kainos atitikimu realioms rinkos kainoms.

„Rangovas savo pasiūlyme neviršijo pirkimo vertės, nustatytos pagal skaičiuojamąją kainą, o tarpinių kainos punktų kvestionuoti perkančioji organizacija neturi pagrindo. <...> Rangos darbų pirkimui buvo taikoma fiksuotos kainos kainodara. Fiksuota kaina nustatoma, kai pirkimo vykdytojas žino darbų apimtis, tačiau negali tiksliai nustatyti darbų kiekių arba tokiu atveju, kai pirkimo vykdytojas gali tiksliai nustatyti darbų apimtis ir jų kiekius, tačiau riziką dėl galimų kiekių svyravimų perduoda rangovui. 

Fiksuotos kainos pirkime rangovas pateikia galutinę sumą, už kurią įsipareigoja atlikti darbų visumą pagal projektą. <...> Tokiu atveju atskirų sąmatos eilučių perkančioji organizacija netikrina“, – savo atsakyme rašė savivaldybė.

Sąmatoje nurodytos sutartys sudarytos 2019 birželio 10–rugpjūčio 7 dienomis. Remonto darbus atliko įmonė „Domipa“, remonto planą sudarė UAB Paslaičio projektavimo biuras.

Darbai, prekės ir medžiagos pirkti ne konkurso keliu, nes laikomi mažos vertės viešuoju pirkimu. Mažos vertės viešuoju pirkimu laikomas supaprastintas pirkimas, kai prekių ar paslaugų pirkimo numatoma vertė yra mažesnė kaip 58 tūkst. eurų (be PVM), o darbų pirkimo numatoma vertė mažesnė kaip 145 tūkst. eurų (be PVM).

Valdas
2019-10-16 07:56:47
Jie nepermokejo, kaip čia rašoma, jie pasidalino. Argi dar neaišku. Nereikia galvoti, kad valdininkai kainų nežino. Tik žmonės dabar gudresni ir nereikia jiems makaronų kabineti.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
---- 2019-10-27 17:12:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kada nors vieną ,,valdžiažmogį" teis ???.... Ar LR jiems įstatymai negalioja?   ATSAKYTI
Atsiprašau 2019-10-27 11:58:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ne "eguoistai", bet egoistai.   ATSAKYTI
Teisingai 2019-10-27 11:56:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
" Lokit gailiai, vistiek niekas nepasikeis..." O kaip gali pasikeisti, kai VISA valdžia savanaudė. Juk žuvis pūva nuo galvos, žiaunų. Paanalizuokit bet kurį vadą, vaduką-eguoistai, sukčiai, grobuonys. Ir taip iš kartos į kartą. Ir teatrų vadovai, ir vyr.
gydytojai, ir kolūkių pirmininkai, ir merai, ir visokie savivaldybių merai, jų darbuotojai. Tragiška. Prošvaisčių nelabai matosi.   ATSAKYTI
Va 2019-10-21 09:20:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai kas kaltas dėl mokesčių mokėtojų pinigų švaistymo ,kokia atsakomybė ir ar tokie atvejai nesikartos? Mūsų valdininkų atsakomybė...   ATSAKYTI
Arunas 2019-10-20 23:01:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
I kaliuze simasiu   ATSAKYTI
Arunas 2019-10-20 10:15:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pastatas yra nuomojamas ir remontu turėjo rūpintis patalpų savininkas. Šimašių į kalėjimą!!!   ATSAKYTI
besmegenis 2019-10-19 13:51:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kol vagys vadovaus, tol taip ir bus.    ATSAKYTI
Verden 2019-10-19 09:12:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerald straipsnis   ATSAKYTI
trevetas 2019-10-18 10:17:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
nu cia viskas kaip visada idomiai   ATSAKYTI
TAMSUS 2019-10-17 19:48:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
KAD IR PERMOKEJO PINIGAI JAU PASIDALINTI TARPUSAVIJE KAM REIKIA    ATSAKYTI
Va 2019-10-17 18:39:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Savivaldybės pastato remontas yra gera priedanga pinigų dalyboms - vogimui.   ATSAKYTI
Anonimas 2019-10-17 18:14:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lokit gailiai toliau nieko nepakeisit!   ATSAKYTI
Lietuvis 2019-10-17 18:11:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Manau cia kazka kaltinti vagyste netikslu. Is vienos puses ciavalstybes pinigus isvaisto konkretus valdininkas kuris pagal istatymus nera uz tai atsakingas ir baudziamaja atsakomybe ir civiline savo asmeniniu turtu. Butu taip atsakingas valdininkui butu labai pasekmiga padaryti tokia veika. O is kitos puses yra verslininkas suintersuotas nesaziningai praturteti ir del sio savo nesaziningo praturtejimo grupeje su valdininku padaro sia veika.   ATSAKYTI
Vil ietis 2019-10-17 18:02:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai ar jau suimti permokeje valdininkai taip pat ir verslininkai paveike tuos valdininkus permoketi ir taip nesaziningai gave valstybes pinigus. Sita nusikalstama veika visada vykdoma poroje. Valdininkas padaro valstybes pinigu isvaistyma galimai uz kisi is pingus gaunancio verslinko o verslininkas nesazinigu budu gauna valstybes pinigus tiek kiek jam buvo permoketa virs rinkos kainos. Metu metais sis nusikalstamos veikos budas daromas ir neuzkardomas. Matomai uz savo dali visus pridengia istatymu leidejai. Taip surase istatymus kad si veika nebaudziama. Istatymu leidejams matomai labiau apsimoka vis kelti mokescius negu uzkardinti sia veika.   ATSAKYTI
negali nevogti 2019-10-17 11:28:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Šimašiaus chebrytė nevogti negali. Jie netgi nustemba, jei kas nors paklausia, ar jiems ne gėda. Kokia dar gėda? O tai ko tada eiti ten į tą savivaldybę, jei nevogti.   ATSAKYTI
Jonė 2019-10-16 21:30:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vilnius negali atsilikti nuo Kauno. Kaune pastatytas auksinis tualetas -Vilniuje auksinis Vilniaus savivaldybės 19 aukštas su mero kabinetu. Vis tik savivaldybės pastatas tai ne tualetas.   ATSAKYTI
zenispypke 2019-10-16 18:04:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tegul dabar Simasius iš savo kišenės gražina pavogtus pinigus ir dar kodėl tikrina po galėtų patikrinti prieš remontą. Ir kodėl konkursas neskelbemas viešai ir mažoms firmoms nesiūlo ar žmonėms su patentų. Vagių gauja!!!!!!!    ATSAKYTI
Nuomonė 2019-10-16 14:21:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai geriausiu atveju tiesiog pinigų švaistymas, jeigu nebūtų otkatu   ATSAKYTI
Šimašeu atsakyk 2019-10-16 12:58:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Įdomu kokio dydžio otkatą sau pasiliko. Rėkauja, kad nemeluoja ir nevagia, bet savivaldybės biudžetą švaistyt į kairę ir dešinę tai prašom, pats pirmas. Tokiais tempais nacionalinio stadiono niekad nebus, nes nebus pinigų. Bet gal bent Remigijus futbolo aikštę savo kieme pasidarys užtat už savivaldybės pinigus :))   ATSAKYTI
Nu 2019-10-16 12:25:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
tai kokie veiksmai toliau?   ATSAKYTI
Jonė 2019-10-16 21:37:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Lauksim rinkimų ir vėl būtinai rinksime. Šaunus vaikis - sau atkatais pasirūpina, gal paminklą pasistatys, jau aikštelė paruošta Fabijoniškėse prie Vandenio vaikų darželio - lopšelio. Tikriausiai paminklas bus iš metalo ir surūdijęs, tai pati madingiausia šiuo metu Vilniuje skulptūrų medžiaga.  

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Greitosios pagalbos skyrius (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Vasaros sezonas – darbymetis ne tik pajūrio verslininkams ir gelbėtojams, bet ir medikams. Šie pastebi, kad šiemet sulaukia vis daugiau traumų po pasivažinėjimų paspirtukais ar ...
Koronavirusas (nuotr. Scanpix)
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) liepos 7 d. 9 val. duomenimis Lietuvoje per parą užfiksuoti 3 nauji koronaviruso atvejai. Mirusiųjų nepadaugėjo, jų ...
Statybos (nuotr. V. Gedvilo)
Nepaisant greito ir visapusiško politinio atsako tiek ES, tiek nacionaliniu lygmenimis, šiais metais dėl koronaviruso pandemijos ES ekonomika patirs gilų nuosmukį. Kadangi ...
Klaipėdos jūrų uostas (Algirdas Kubaitis/Fotobankas)
Koncerno „Achemos grupė“ valdomoje didžiausioje uostamiesčio krovos įmonėje Klaipėdos jūrų krovinių kompanija („Klasco“) nustatyti neatitikimai tarp oro taršos šaltinių ir iš ...
Sodra (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Pirmąjį mėnesį po karantino nedarbo išmokų gavėjų skaičius vis dar žymiai didesnis, nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Tėvams grįžus į darbus, o vaikams – į darželius, ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų