Vos Lietuvos prezidentas užsienio žiniasklaidai išdidžiai pareiškė, kad priešams okupuoti Lietuvos reiktų kur kas daugiau laiko nei 1,5 paros, pasipylė kritika šalies vadovui. Socialinės medijos ūžė nuo pasipiktinimo, kad tokios kalbos demotyvuoja tėvynę ginti pasiryžusius žmonės, tėra tušti plepalai ir papildomas žibalas į nedraugiškai nusiteikusių valstybių propagandos ugnį. 

Gitanas Nausėda apsilankė Ruklos karinėje įguloje (nuotr. Vaida Girčė)

Gitanas Nausėda apsilankė Ruklos karinėje įguloje (nuotr. Vaida Girčė)

Prezidentas prieš porą dienų užsienio žiniasklaidai pareiškė, kad Lietuvą okupuoti priešų kariuomenei užtruktų ne kelias dienas, o tris ar keturias savaites. Duodamas interviu JAV transliuotojui CNN Lietuvos vadovas pabrėžė, kad prieš trejus metus analitinio centro RAND pateiktas scenarijus, jog Rusija Lietuvą galėtų užimti per 36 valandas, yra pernelyg pesimistinis.

„Tai pernelyg pesimistinis požiūris. Kalbėjau su mūsų generolais ir jie mane patikino, kad neįmanoma užimti Lietuvos per dvi dienas, nes, jų skaičiavimais, tai užtruktų nuo trijų iki keturių savaičių. Ir, jei tai tiesa, mes galime tikėtis, kad NATO sąjungininkai atvyks į pagalbą“, – CNN teigė G.Nausėda.

REKLAMA

Šis pasisakymas neliko nepastebėtas. Žurnalistas ir šaulys Edmundas Jakilaitis savo „Facebook“ paskyroje rašė: „Nežinau, ar kokie kvailiai taip patarė, ar pats vyriausiasis ginkluotojų pajėgų vadas taip sugalvojo, bet tai yra vienas gėdingiausių pasisakymų per 3 valstybės dešimtmečius. „Ginsimės tol, kol liks bent vienas lietuvis“ – tokio atsakymo tikėčiausi iš valstybės vadovo, o ne kažkokio kapituliacinio skiedalo. Kaip ir 40-ais, didžiausia bėda gali tapti politikai“, – piktinosi E. Jakilaitis.

Kiek vėliau jis pridėjo turintis norą, kad Lietuvoje mažėtų tokio tipo „skiedalų“. 

„Norėčiau, kad šis savaitgalis taptų tuo momentu, kai Lietuvoje baigsime viešus skiedalus apie tai, kiek valandų, dienų ar savaičių Lietuva atsilaikys, jei ją „kažkas“ užpultų. Tokios kalbos ne tik demotyvuoja Tėvynę ginti prisiekusius žmones. Tokios kalbos tėra tušti skiedalai, nes, priklausomai nuo atskaitos taškų, įvairių scenarijų galima prirašyti kiek tik nori. Bet ne tai svarbiausia.<..> Visi žino, kad 1919 metais Lietuvos savanoriai atsilaikė prieš kelis kartus didesnes bolševikų pajėgas, ir ne tik bolševikų. Jie išvijo atėjūnus ne tik iš Lietuvos, bet ir iš dalies Latvijos. Kiek tada savanoriai apgynė, iš esmės tokią Lietuvą šiandien ir turime“, – savo socialinės medijos paskyroje rašė žurnalistas.  

Kalbos viešai ir privačiai 

Diskusijos netilo ne tik socialinių medijų tinkluose, prezidento pasisakymą vertino ir su komunikacija, šalies gynyba dirbantys profesionalai. Politologai ir komunikacijos specialistai sutinka, kad „prezidento žinutė buvo ištransliuota netinkamai“. 

REKLAMA

Politologas Algis Krupavičius aiškino, kad prezidentas, žinoma, gali kalbėti tokiomis (gynybos) temomis.

„Visgi kyla klausimas, ar jam reikėtų įvardyti kokius nors terminus? Manau, kad ne. Nes Lietuva nėra valstybė-atomas, o tarptautinių aljansų narė ir mes patys turime nacionalinius gebėjimus ir pajėgumas gintis. Prezidentui nebūtinai reikėjo bandyti įvardyti situaciją tokiu būdu, kaip jis ją įvardijo. Paprastai prezidentai vengia taip kalbėti“, – aiškino politologas. 

Jis sakė, kad prezidentas, matyt, nesuvokė, kad gali būti suprastas pažodžiui. „O ir nedraugiškos šalys gali panaudoti tam tikras žinias prieš mus“, – sakė politikos mokslų specialistas, aiškindamas, kad nereikėtų pamiršti, jog Lietuva būdama NATO nare ir dabartinėje geopolitinėje situacijoje gali jaustis saugiai.

Anot A. Krupavičiaus, prieš tai Lietuvos politikai yra ne vieną kartą sakę, kad Lietuva gyvena „ko gero saugiausiame savo laikotarpyje“. 

Politologas Nerijus Maliukevičius tikino, kad prezidentas pakliuvo į subtilią politinės komunikacijos situaciją. 

„Visada reikia turėti galvoje, kad žinutė gali būti išgirsta skirtingų auditorijų. Jei kalbėtume apie užsienio ekspertus, saugumo ekspertus, žurnalistus, tai klausimas, per kiek įmanoma Baltijos šalių teritorijas okupuoti, užduodamas dažnai. Klausiama, kaip yra pasiruošę Baltijos šalyje gintis ir panašiai“, – sako politikos mokslų specialistas.

Pasak jo, yra publikuojami tam tikri tyrimai, todėl sulaukiama ir tokių klausimų.

„Taigi, tos diskusijos ekspertinėje bendruomenėje yra visiškai tinkamos. Tinkama yra kalbėti apie apginamumo detales, laikotarpius. Visgi visada reikia turėti galvoje, kad žiniasklaidoje tokias žinutes interpretuoja platesnė auditorija. Būtent platesnei auditorijai strateginės komunikacijos žinutė turėtų būti labai aiški ir konkreti“, – sakė politinę komunikaciją tyrinėjantis mokslininkas. 

REKLAMA

Anot jo, prezidento skleidžiama žinutė turėtų būti, kad „ginsimės nepaisant nieko iki paskutinio piliečio, kario ir, kad visiškai nesvarbu laikas ar dienos“. Šią strateginę žinutę visada reikia būti pasiryžus transliuoti ne tik tarptautinei, bet ir vidaus auditorijai.

„Ne taip senai buvo išplatinta brošiūra Švedijoje, kuri informavo kiekvieną šeimą, ką reikia žinoti krizės arba karo atveju. Ten buvo skelbiama aiški žinia, kad agresijos atveju Švedija ginsis iki paskutinio kario ir bet kokia kita informacija yra neteisinga ir netikra. Tokia žinutė – labai svarbi vidaus auditorijai, valstybei, kuri savo gynybą formuoja totalios gynybos principu“,  – Švediją, kaip geros komunikacijos pavyzdį, pateikė N. Maliukevičius. 

Taigi, pasak politologo, mūsų prezidentui tokias žinutes dar reikės įvaldyti ir transliuoti Lietuvos auditorijai.

„Yra skirtingų auditorijų ir interpretacijų problemos. Aš manau, kad nereikia daryti tragedijos, žinutę transliuoti vidaus ir užsienio auditorijoms aiškiai, o prezidentas visada galės patikslinti tai, ką pasakė“, – sakė N. Maliukevičius. 

Turi įkvėpti, o ne žlugdyti

Komunikacijos specialistas Arijus Katauskas aiškino, kad kiekviena žinutė turi tikslinę auditoriją ir kiekviena auditorija reikalauja tikslinės pozicijos. 

„Tai, ką pasakė prezidentas tam tikrai auditorijai, nebūtinai tinka viešajai erdvei. Kalbant apie subtilius dalykus viešojoje erdvėje reikia daugiau „dedamųjų“. Reakcijos ir spaudimas, kurio sulaukė prezidentas, išsyk po šio pasisakymo, turi pagrindo, nes žodžiai, kurie buvo pasakyti buvo paremti skaičiais, bet spaudimas iš visuomenės, atsižvelgiant į aplinką, yra visiškai kitoks“, – aiškino komunikacijos specialistas. 

REKLAMA

Anot jo, valstybės vadovus, ypatingai prezidentą, visuomenė traktuoja, kaip įkvėpėją, lyderį, iš kurio laukiama visuomenę įkvepiančių žodžių. 

„Ar galima buvo pasakyti kitaip? Ko gero buvo galima.<..> Šį pasakymą reikėtų nurašyti prezidento nepasiruošimui, per trumpam buvimui poste ir nepajautimui, o koks gi poreikis ir kokia informacijai yra iš visuomenės pusės? Tai jokiu būdu nereiškia, kad reikia meluoti. Visgi reikia suprasti, kokia yra tikslinė auditorija ir kas tavo žinutę išgirs“, – svarstė A. Katauskas. 

Jis tikino, kad tai, ką galima sakyti už uždarytų durų ne visada galima pasakyti viešai, o šioje vietoje prezidentas „paslydo“, neįvertino galimos visuomenės reakcijos. 

„Tokia reakcija logiška, nes aplinka pas mus įtempta, atsargumas paaštrintas, daug žmonių tapo savanoriais ar šauliais per trumpą laiką. Šie žmonės pagrįstai gali tikėtis, kad prezidentas bus tas, kuris įkvėps ir skatins, o ne pasakys, kad „maksimum planas yra tiek, o paskui, kaip Dievas duos“, – aiškino komunikacijos ekspertas. 

Valis
2019-10-08 10:18:49
Kas kovos. Juokdariai
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Valius 2019-10-09 05:52:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
   ATSAKYTI
lt 2019-10-08 16:18:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
na va, rimtas portalas, o komentarus trinat ....    ATSAKYTI
Grigorij 2019-10-08 17:14:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
lt,
cia trina labai retai, nebent po kazkieno skundo. Tik komentarai pasirodo ne is karto, po pauzes. Jei ne pazeidinesit komentavimo taisykliu, nesikeiksit. Netycia pastebejau, kad komentarai blokuojami, jei duodi nuorodas i... Youtube. Matyt, dabar isvis draudziama duoti nuorodas i kitus tinklapius. Bet, jei, kaip as, rasysit arsiai priesiskus komentarus nusikalteliskos, lietuviams priesiskai valdzios atzvilgiu - greiciausia, busit tyliai, be jokio ispejimo, "saziningai" uzblokuoti pagal IP pusmeciui.   
yyyyy 2019-10-08 16:04:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
....šaunuolis Jakilaitis.....   ATSAKYTI
Grigorij 2019-10-08 15:43:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kaip zinia, svariausia ne ten, kur nuolat tvarkosi, o ten, kur nesiukslina! Suomija neiesko priesu Rytuose - ju ir neturi! Tai - GERIAUSIA GYNYBA, bent jos pagrindas!!! Ji tik sriebia grietineles nuo abipusiai naudingo bendradarbiavimo su TSRS/RU, nors kadaise su TSRS ziauriai kariavo. Patys klesti, ir broliams estams stipriai padeda, net padeda jiems susiproteti nuo paranoines rusofobijos!

Lietuviai 30 metu, lendant i JAV uzpakalio pacia giluma, iesko priesu Rytuose, nuo pat to momento, kai jums besalygiskai buvo padovanota visiska nepriklausomybe su visa teritorija ir visa infrastruktura, isvesta visa TSRS/RU kariuomene!!! Naturalu, kad del tokio kiauliskai nedekingo izulaus agresyvumo bijot "Ruso". BET. Kam jus jam reikalingi? Nykstukine teritorija. Zmoniu kritine mase - arsiai priesiska. Kiek tai paciai nabagelei Juratelei Vazgauskaitei plove smegenis, kaip ji gali buti objektyvi, draugiskai nusiteikusi RU, BY atzvilgiu? Tai kam jus "okupuoti", reiskia, sodinti sau ant sprando, tempti uz ausu is prarajos, kur jus nutempe jusu palaikomas landsberginis rezimas, mylima ŠunGrybė? Kam sodinti ant savo sprando priesus, nuolat laikancius savo uzantyje akmeni ir peili? Gal tam, kad uz savo lesas palaidoti jusu pras*ta IAES, kuria "okupantas", iseidamas, jums padovanojo 100% darbinga? Kad ismoketi uz dedancia aukso kiausinius "Independence"??? Yra tik viena priezastis tiesiog priversti RU jus pulti: pradeti ziauriai skriausti tautines mazumas, vietinius rusus. Tuomet JOKIA NATO jums nepades!!! Islepinti "civilizacijos", vartotojiskumo, i miskus, bunkerius nelisit. Juolab, kai LR miskai jau gerokai iskirsti, o as, koloradinis vatnikas, dar pasirasau peticijas, kad ju taip barbariskai nekirstu... Be to, dabar yra aparaturos, kuri lengvai jus rastu bet kokiam bunkeryje, bet kokiam miske! Sutinku, kad, reikalui esant, jus uzimtu per 36 valandas. Jei nesicackinti, o bombarduoti miestus, kaip JAV Sirijos Raka, Vjetnamo dziungles, naikinant viska. Tik humaniskais sumetimais, siekiant issaugoti kuo daugiau civiliu gyvybiu, tas terminas butu, gal, pora savaiciu. O dar reiketu padaryti koridoriu vokieciams isvezti savo "Leopardus", sulaukti ju isvikymo. Su Zuokniais, manau, nesicackintu: subombarduotu pakilimo taka, kad NIEKAS ilgam nepakiltu, nenusileistu. Na, manau, jum uzteks proto neversti "Ruso" jus pulti. Bet, nereikia jokio "Ruso" puolimo. Noredami uzdirbti is arsaus patologinio vienpusisko priesiskumo RU, tik alinat, galutinai griaunat Lietuva... Cia jokios JAV, NATO jums nepades...   ATSAKYTI
sa 2019-10-08 16:43:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
suomija de facto priklauso rusijai..jei nors kiek zinot istorija, tai neturetu jums butu naujiena.   
Grigorij 2019-10-08 16:55:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
sa,
"suomija de facto priklauso rusijai" - kritau nuo kedes. Taip, ir Stalinas, o ne Hitleris pradejo II Pasaulini kara. Tokia buvo Ribentropo-Molotovo sutarties esme. Uzmuset, pataikant i desimtuka! :)))  
dabar 2019-10-08 15:41:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
jau skirs 3 procentus nuo BVP amerikonisko slamsto pirkimui.galite nesvaigti ,Lietuvai okupuoti pakaktu iki 4 val.Lietuvos kariuomene teturi 100 normaliu sautuvu.   ATSAKYTI
Kam 2019-10-08 14:16:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nausėda pasakė teisybė kam gint ta Lietuva ji jiau beveik pati isivaiksciojo dadekit mokesčių debilai daugiau liks seimo iskrypelei , pencinykai nukriose, koruppuota teisėsauga, pasalpinei na ir visagalė Lietuvos kariauna nū ir ginkites debilai.........    ATSAKYTI
į rus tik žiūr 2019-10-08 13:59:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
o man regis jau us okupuoja -nejaučiat?   ATSAKYTI
russ 2019-10-08 12:58:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Sveiki, skaudu skaityti tokius straipsnius. Jie yra mūsų gynėjai, jie gali organizuoti, pavyzdžiui, kažkokius karo žaidimus; Rusijos-Baltijos arba Baltijos V / S Rusija. Šaudykite dažus, kad sprogdinimo paketai galėtų sprogti vienoje neutralioje teritorijoje, naudodami karinę techniką, aviaciją, karinį jūrų laivyną, sausumos kariuomenę. Pažiūrėkime, kas ilgai stovės. Parodykite viską tiesioginėse transliacijose. Čia viskas sąžininga, pamatysime faktus. Ir mokesčių mokėtojai žinos, ar ši valstybė sugebės juos apsaugoti. Ar tai paprasto mokesčių mokėtojo apgaulė.   ATSAKYTI
Arvydas 2019-10-08 12:44:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nėra ko spėlioti juk ne vaikų darželis ,pamatė išsilakstė į šonus kai iviks tada maysis    ATSAKYTI
jaja 2019-10-08 11:24:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
kaip yra taip ir pasake   ATSAKYTI
Ot 2019-10-08 11:15:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai koks tas karas planuojamas, ar NATO ,gindama Lietuvą ,panaudos atominį ginklą?   ATSAKYTI
Egidijus 2019-10-08 11:06:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Pades Banderos, nes nenores prarasti darbo vietu. Myznius tu, Nauseda!   ATSAKYTI
W 2019-10-08 10:38:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Na už Lietuvą reikėtu kovoti, bet ne už pletkininkus kuriuos vis puola rusai. Jau šita nesąmonė tesiasi N metų, atrodo rusijai savų problemų neužtenka. Tik sėdi ir planuoja iš kurios pusės pulsim Lietuvą cha, cha, cha. Musiškiai jei ką, į lėktuvėlius na ir kokį tailandą sanarių pakaitinti.    ATSAKYTI
Klausimas svarbus 2019-10-08 10:31:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kiek atsilaikys veltėdzių puolama lietuvos darbo liaudis   ATSAKYTI
Valis 2019-10-08 10:17:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kada baigsis jų svaičiojimai.    ATSAKYTI
sad 2019-10-08 10:22:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
vatniku pasiutpolke  
TAMSUS 2019-10-08 10:09:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
saunuolis . nauseda sneka realiai kas ir kaip o ne ginsim Lietuva iki paskutinio lietuvio :D prasidejus okupacijai dizioji dalis lietuviu kapituliotu o ne kovotu    ATSAKYTI
Valis 2019-10-08 10:18:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Kas kovos. Juokdariai   
ŽEMAITIS 2019-10-08 11:26:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
To Valis: Tamsta tai jau tikrai ne, nes greičiausiai į krūmus ar su duona ir druska...  

Top Video

100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
100-metį atšventusios dvynės atskleidė paprastą savo ilgo gyvenimo paslaptį
DABAR RODOMA
Užfiksuotas šokiruojantis tėvų poelgis su kūdikiu: istorija kelia pyktį
DABAR RODOMA
Berniukas įsiuto dėl mamos poelgio – jo moralas nepaliks abejingų
DABAR RODOMA
Pikantiškas moters elgesys ant automobilio: netrukus buvo sulaikyta
DABAR RODOMA
Užfiksavo šlykšų pabėgioti išėjusios moters poelgį: paviešino, kad sugėdintų
DABAR RODOMA
Po paviešinto įrašo iš darbo mergina buvo atleista – klientai pašėlo
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
REKLAMA
Lietuvos paštas (nuotr. stop kadras)
Šiais metais šunys sužalojo rekordinį kiekį laiškininkų. Todėl Lietuvos paštas nusprendė imtis griežtų priemonių. Norint, kad korespondencija ir toliau pasiektų jūsų namus – ...
Skurdas (Fotobankas)
Lietuvos skurdo rodikliai ir toliau lieka vieni iš didžiausių Europos Sąjungoje, o su skurdo ar socialinės atskirties rizika susiduria kas penktas šalies gyventojas, teigia ...
Benamiai (nuotr. stop kadras)
Vilniaus Kalvarijos „Carito“ bendruomenė, vėstant orams, sugalvojo naujovę – du kartus per savaitę vargingiau gyvenančius žmones ryte po mišių nusprendė pavaišinti arbata ir ...
Gaisras Alytuje (nuotr. stop kadras)
Valstybės ekstremalių situacijų komisija dėl gaisro padangų perdirbimo gamykloje Alytuje nutarė ekstremalios padėties valstybės mastu neskelbti. „Bendru sutarimu nuspręsta ...
Karjera (nuotr. 123rf.com)
Lietuvos moterys vienos labiausiai išsilavinusių pasaulyje, tačiau lyderėmis tampa retos, nes visuomenės skatinamos pasirenka kurti šeimą. O bandančios siekti karjeros moterys ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų