Nepristatėte vaiko sveikatos pažymos? Gresia baudos iki kelių šimtų eurų

Mokyklinukų tėveliai yra įpareigoti informaciją apie vaiko sveikatos būklę į ugdymo įstaigą pristatyti iki rugsėjo 15 d. Tačiau pasitikrinti pas medikus suskubę paskutinę akimirką neretai to padaryti nespėja. Negana to, pasitaiko ir piktybiškai pažymos neatnešančių ir iki mokslo metų pabaigos. Mokyklų atstovai įspėja – tokiu atveju nereikėtų stebėtis ne tik dėl apriboto vaiko dalyvavimo mokymosi procese, bet ir dėl baudų.

Tėvai su vaikais (Fotobankas)

Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos viceprezidentė Rūta Krasauskienė tvirtino, kad visi už savo vaikų sveikatą atsakingi tėveliai turėtų būti įsidėmėję datą, iki kada turi pristatyti pažymą apie vaiko sveikatą, o nepateikę ugdymo įstaigai informacijos turi būti pasiruošę prisiimti atsakomybę.

„Tą reglamentuoja ir Švietimo įstatymas, ir sveikatos apsaugą reglamentuojantys dokumentai. Jei tėvai nepristatė medicininės pažymos ir mokykla nežino apie kažkokias galinčias iškilti problemas, jei kažkas tokiam vaikui nutiktų, tai būtų asmeninė tėvų atsakomybė“, – pabrėžė ji.

Apriboja dalyvavimą pamokose

Pašnekovė atkreipė dėmesį, kad nepateikus vaiko medicininės pažymos, jis neturi teisės dalyvauti fizinio lavinimo užsiėmimuose, vykti į bet kokias edukacines ekskursijas ir t.t.

„Taigi tuo pasirūpinti pirmiausia yra tėvų interesas ir atsakomybė. Aišku, mokyklai tai irgi tam tikras saugiklis, didelė pagalba, nes, jei kažkas atsitinka, žinome individualius ir specialius vaiko poreikius. Labai dažnu atveju galime vaikui pagelbėti, mokytojai yra paruošti teikti pirmąją medicininę pagalbą. Taigi geranoriškas bendradarbiavimas tarp tėvų ir mokyklos yra labai svarbus“, – sakė ji.

REKLAMA

R. Krasauskienė atkreipė dėmesį – ne paslaptis, kad dažnai tėvai delsia vaikus atvesti iki paskutinis minutės, eilės didžiulės, ne pas visus specialistus spėja užsiregistruoti.

„Kai kurie iškart įspėja, kad tik lapkričio mėnesį pateks pas gydytoją. Viskas priklauso nuo vaiko sveikatos būklės, vizitai dar ilgiau gali užtrukti. Bet kuriuo atveju turėdami tokią informaciją iš tėvelių žiūrime geranoriškai“, – teigė ji.

Ligoninė (nuotr. stop kadras)

Tačiau pašnekovė neslėpė, kad pasitaiko ir tokių, kurie pristatyti pažymos nesugeba ir per visus mokslo metus.

„Ir susizgrimbama yra tik tada, kai nebevertinant fizinio lavinimo pamokų (nes tiesiog jų neleidžiama lankyti), atsiranda neigiamas įvertinimas, kas prilygsta „neatestuota“. Progimnazijose tai būna po pirmo trimestro, gimnazijoje – po pirmo pusmečio. Vėliau jie gali „prisivyti“ tik atsiskaitę viską pagal programą mokytojų konsultacinių valandų metu.

Jei tėvai yra abejingi ar piktybiškai nesirūpina vaiko sveikatos pažyma, tuomet juos kviečiamės į mokyklą. Iš esmės labai daug žmonių įtraukiama į procesą vien dėl to, kad vieno vaiko tėvai pasirūpintų savo vaiku. Tada gaunasi lyg ir kolektyvinė atsakomybė“, – kalbėjo mokyklų vadovų asociacijos atstovė.

Ji pridūrė, kad kai kuriais atvejais dėl to yra tekę kreiptis į ir vaiko teisių gerovės komisiją, steigėją, t. y. savivaldybę, vaiko teisių tarnybą. „Yra įvairių precedentų, patirčių skirtingose mokyklose. Bet labai norėtųsi pačių tėvelių noro, kad jie suvoktų, kad tai yra prievolė sudaryti savo vaikui tinkamas sąlygas mokytis“, – pabrėžė R. Krasauskienė.

REKLAMA

Laukia baudos?

Pasiteiravus, ar už neatneštą pažymą gali grėsti kokios nuobaudos, pašnekovė patvirtino, kad Administracinių teisės pažeidimų kodeksas tą leidžia daryti.

„Galime kreiptis į tam tikras institucijas, bet kol visa informacija per jas „suvaikšto“, užtrunka labai daug laiko. Nes pačios tarnybos ir savivaldybė vis laukia, tikisi grįžtamojo ryšio. Bet kai per tam tikrą terminą tai neįvyksta, mokykla turi teisę pagal Administracinių teisės pažeidimų kodeksą, t. y. kada tėvai vengia leisti vaiką į mokyklą arba kliudo mokytis iki 16 metų, kreiptis į policiją. Šis nusižengimas užtraukia ir įspėjimą, ir baudą nuo 140 iki 300 eurų. Tačiau jei tik tuo užsiiminėsime, turėsime skirti visą laiką“, – sakė pašnekovė.

Vaikai (nuotr. 123rf.com)

Vis dėlto ji pastebėjo, kad teisinių įrankių, leidžiančių apriboti sveiko vaiko teisę dalyvauti užsiėmimuose nesant sveikatos pažymos, mokyklos stokoja:

„Teisės aktai kaip ir nurodo, kad turėtume užtikrinti galimybę sveikam vaikui dalyvauti visuose užsiėmimuose, įskaitant ir fizinio ugdymo pamokas. Tai, savo ruožtu, leidžia ir tėveliams kiek tvarka piktnaudžiauti. Vis dėlto dažniausiai užtenka pasakymo, kad jei nesusitvarkysite, negalėsime leisti vaikui kažkur dalyvauti, nes, jei vaikas turi širdies ydą ir jam kažkas nutiks, turėsime prisiimti atsakomybę. Taigi mokykla stengiasi taikyti tokią taktiką, bet konkretaus įrankio, kur būtų išdėti aiškūs žingsniai, kaip elgtis tokiu atveju, kol kas nėra."

Darželinukų dalyvavimo neapriboja

Respublikinės ikimokyklinio ugdymo vadovų asociacijos prezidentė Liucija Milašauskienė nuramino, kad jokių veiklų apribojimų vėluojant pristatyti pažymas netaiko.

REKLAMA

„Dauguma gydytojų į elektroninę sistemą jau yra surašę duomenis arba tėvai atnešę popierines pažymas. Normalu, kad eilės didžiulės, tad dalis vėluoja. Juo labiau matome, kad tie vaikai sveiki, tad nieko čia blogo“, – sakė ji.


Rašyti komentarą...
G
Gintaras
2019-09-16 07:22:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tos pažymos tikrai labai sureikšminamos pas mus, žinant kaip yra tikrinami tiek vaikai, tiek suaugę dėl darbo pvz. Visas tikrinimas tai tik pinigų išplovimui sukurtas už nieką: sudeda antspaudus, pasirašo ir viskas. Atlieku tą formalumą, bet į jį rimtai žiūrėti man neišeina, juk matosi kokio lygio tie patikrinimai... Visiškai be reikalo tas pažymas įteisino, geriau pinigus pataupytų.
Atsakyti
0

A
Arūnas
2019-09-16 09:09:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visiška nesąmonė mano vaikas lanko futbolą tai kas 3 mėnesius eina med. Patikrinimą ir gana rimta dar pernai tiko pažymą iš sporto mokyklos o šiemet jau nebetinka tai reikia eiti pas šeimos gydytoją kad išrašytų nauja nors patikrinimas skiriasi kaip diena ir naktis
Atsakyti
0

L
Lina aukletoja
2019-09-16 09:27:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pažyma į darželį galioja vienerius metus.Kas neleidžia per metus patikrinti sveikatą? Odontologas,okulistas gali būti lankomas,kai einat susirgus pas šeimos gydytoją.Suvestinėje visi vaikai turi sutrikimų- alergojos,regėjimo ir t.t.
Įstaiga neinformuojama apie vaiko hepatitus,tuberkuliozę,ŽIV infekciją.Tai neprivalu žinoti niekam,kas kasdien kontaktuoja su vaiku.
Nė sykio per metus Jūsų vaikas neserga?
Taip nebūna...Tiesiog jo nevedat pas gydytoją,o užsiimat savigyda.Atsitiks kaip su gimdymu
Kas liks atsakingas jei vaikas numirs daržely ar mokykloj?

Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų