Švietimo ir mokslo ministerijoje vyko arši diskusija dėl mokslo metų ilginimo. Būrys mokytojų, profesinių sąjungų atstovų ir moksleivių žėrė argumentus, kodėl gerai arba blogai ilgi mokslo metai. Klimato kaita, karštis ir pinigų stygius buvo vardijami, kaip argumentai, kodėl nereikėtų ilginti mokslo metų, nors ministerijos atstovai tikino, kad kiekviena mokykla ugdymo procesą gali organizuoti taip, kaip nori. Esą net toje pačioje mokykloje esančios klasės mokslo metus gali baigti skirtingu laiku. Tiesa, tai įtikino ne visus.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius prieš pasprukdamas į Seimą pasveikino diskusijos dalyvius sakydamas, kad „deja, net klimato kaita turi įtakos mokslo metų trukmei“. Jis taip pat pabrėžė, kad mokytojams svarbus turi būti ne tik atlyginimas, bet ir atmosfera mokykloje, mokinių ir jų pačių pasitenkinimas. 

Kiek vėliau jis žurnalistams sakė, kad nėra taip, kad visos pusės yra nepatenkintos. „Nėra lengvas uždavinys, kaip reikėtų ugdymo programą įgyvendinti sėkmingai. Pats lengviausias dalykas būtų sutrumpinti, apriboti ir pasakyti, kad dedam tašką“, – sakė ministras į ministeriją grįžęs iš Seimo, kur dalyvavo ministrų kabineto patvirtinime.

REKLAMA

Jis teigė, kad mokyklos nebus paliktos vienos, pagalba bus sustruktūrinta. Bus siekiama padėti mokykloms ir savivaldybėms ieškoti geriausių sprendimų, jos bus konsultuojamos.

„Galima intensyvinti pamokas, kitaip jas skaičiuoti, nereiškia, kad visiems vienodu metu reikia baigti. Nesiblaškysime žingsnis į priekį, žingsnis atgal. Reikia stabilumo ir krypties, kuri nukreipta į vaiką ir pagalbą mokyklai“, – sakė ministras.

Anot jo, keisis daug dalykų, pirmiausia finansinė parama mokyklai, reglamentavimas, atsiras aiškios rekomendacijos, seminarai.

„Dėl karščių, reikia tam tikrų investicijų, skirsime maksimaliai, kiek galėsime pagalbos. Tai nėra taip paprasta, tai nėra vien tik kondicionieriai, kurie kelia rūpesčių ir gali būti ne visai tikslingos išlaidos. Tai yra ir žaliuzės, langų uždangos, galiausiai baigiant reglamentais dėl oro sąlygų, higienos reglamentas“, – sakė ministras.

Jis taip pat tikino, kad pinigų mokykloms daugės. „Aš manau, kad reikia ženkliai didinti, bet ką reiškia ženkliai, net jei didintume dvigubai tai nėra tiek, kiek reikia. Norėtume didinti maksimaliai, tardamiesi su Vyriausybe, bandydami iš įvairių šaltinių šią sumą per vieno vaiko ar komplekto finansavimą ta suma augtų, tai labai maži pinigai, bet per visą valstybę tai yra daugybė milijonų“, – sakė ministras, tikindamas, kad kalba apie pinigus, kurie tenka mokinių pažintinei veiklai.

Per neformalų ugdymą, pasak ministro, irgi galima pritraukti pinigų. „Sunku pasakyti, manau, kad tikroviška suma ateityje turėtų būti labai didelė. <<..>> Negaliu imti ir sukurti tos sumos, ta suma, kuri yra skirta per visą valstybę yra didelė, net norint padvigubinti tą dalį reikėtų labai daug. Nesinorėtų to daryti mokytojų atlyginimų sąskaita“, – sakė A. Monkevičius.

REKLAMA

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Audrius Jurgelevičius savo ruožtu pasibaigus diskusijai sakė, kad nieko naujo neišgirdo tik tas pačias kalbas, kad mokslo metų ilginimas yra politinis sprendimas.

„Priėmus tą sprendimą jokių aiškių planų nebuvo, šiandien vėl buvo svarstoma, kaip turėtų dirbti mokyklos. Antri mokslo metai ant nosies, bet niekas nekalta apie tai, kaip ilgesni-trumpesni mokslo metai veikai ugdymo kokybę? Apie papildomas lėšas neformalioms veikloms irgi nekalbama, kalbama tik, kad reikėtų ieškoti, bet jokių konkrečių dalykų. Kiti mokslo metai vėl bus palikti mokykloms, kiekviena mokykla, priklausomai nuo vadovų ir mokytojų kapanosis šiame chaose“, – sakė A. Jurgelevičius.

Anot jo, prieš porą metų reikėjo svarstyti verta ar neverta, dabar, matyt šis sprendimas nebus keičiamas. „Buvo kalbama, kad variantas išsisukti iš šios situacijos, suvaldyti karščius galima pradedant mokslo metus ne rugsėjo pirmąją, bet rugpjūčio pradžioje. Visgi mes žinome, kad rugsėjo 1 diena įstatymu paskelbta mokslo šventė“, – sakė profesinių sąjungų atstovas.

Tiesa, diskusijoje tarp mokytojų, ministerijos atstovų ir mokinių buvo galima išgirsti visokių, kartais ir keistokų idėjų. Pasak ministerijos atstovų, jie atliko nemažai apklausų ir tyrimų, kurie įrodo, kad Lietuvoje vaikai tikrai nesimoko ilgiau nei kitose valstybėse. Esą pradinukai mokosi net mažiau, o vyresniųjų klasių moksleiviai mokosi tiek pat, kiek jų bendraamžiai kitose šalyse. 

Ministerija siūlo prailgintus mokslo metus išnaudoti išvykomis, šeštadieniais daryti išvykas. Mokykla, pasak ministerijos atstovų, gali būti savarankiška, mokytojai patys gali nutarti, ką veikti, kur eiti, važiuoti, kokius karjeros vakarus daryti. Taip pat sakyta, kad darbas su mokiniais, nebūtinai tai turi būti pamokos forma.

REKLAMA

„Dar vienas dalykas, keisti atostogų laiką, ugdymo programa tai leidžia daryti ilginant, tarkime, vasaros atostogas ir trumpinant žiemos. Girdėti siūlymai dėl šeštadienio veiklos. Vasaros atostogos skirtingoms klasėms gali prasidėti skirtingu metu, jei viena klasė viską pabaigė greičiau, gali eiti atostogauti greičiau“, – aiškino Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovas diskutuodami su mokytojais ir mokiniais.

Visgi ne visi džiugiai sutiko tokias idėjas, pasak mokytojų, kurie kasdien mato mokyklos gyvenimą, papildomai veiklai trūksta pedagogų, pinigų ir erdvės. Taip pat kyla problemų dėl tėvų noro vaikus vežtis atostogauti, jaunuolių noro dirbti ir kitų, su mokykla kartais sunkiai suderinamų problemų.

Štai Klaipėdos pedagogų atstovai tikino, kad užklasinę veiklą vykdyti nėra taip lengva, kaip ministerija teigia. Nes mokytojai išėję su viena klase skriaudžia kitą, karščiai verčia mokinius mokyklų įkaitais, o sąlygų pagerinti mokyklas – nėra.

Mokyklos, pasak klaipėdiečių, stovi gyvenamųjų kiemų viduryje, vaikų išvesti į kiemą neįmanoma, o muziejai Klaipėdoje jau visi aplankyti. Pedagogai norėtų, kad karščiai būtų prilyginti ekstremaliai situacijai, tokiai pat, kaip šalčiai ir būtų ieškoma išeičių. 

„Traukinys pajudėjęs, jo nesustabdyti. Mes nedidiname dienų skaičiaus, atstatome tai, kad buvo. Visgi yra vienas bet, kalbame apie kokybę, šiuo atveju yra ne tik karštyje esmė. Jei leidžiama atšaukti ugdymo procesą, kai yra šalta, lai būna tas pats, kai yra karšta. Tuo metu turėtų būti stabdomas ugdymo procesas. Mes kalbame apie vaikų užimtumą birželio mėnesį? Viena kolegė iškėlė klausimą apie ką mes kalbame, apie užimtumą ar pasiekimus? Mokykla turi mokyti vaikus per ugdomąją veiką, bet ne užsiiminėjant bet kuo. Klausimas yra veiklos organizavimas, kiekviena mokykla tą daro, bet visuomenės ir tėvų požiūriai yra skirtingi. Vieni tėvai nori, kad vaikai mokytųsi iki Joninių, o tiksliau, būtų užimti, o kiti, kad galėtų atostogauti“, – sakė Hermano Zudermano gimnazijos ir profesinės sąjungos vadovė Jolita Andrijauskienė.

REKLAMA

Anot jos, moksleiviai per visus mokslo metus praleidžia nemažai laiko sirgdami, todėl gali būti, kad mokiniai mokosi 11, o ne 12 metų. Taigi, pasak pedagogės, nereikia imituoti ugdymo proceso, reikia daryti jį kokybišką. 

Švietimo ministras ne kartą yra teigęs, kad į pamokas birželį reikia žiūrėti kūrybiškai ir laisvai, taip pat ministras ragina nepamiršti ir to, kad galima trumpinti pamokų laiką.

„Mes norėtume išlaisvinti mokyklas, kad kuo daugiau pačios mokyklos kūrybiškai galvotų, kad mes matytume, ko labiausiai siekiame, tai – vaikų sėkmė. Viską galima suderinti neprasilenkiant su vaikų saugumo, sveikatos reikalavimais. Vien tik direktyvomis to nepadarysi“, – dar prieš kelis mėnesius teigė A. Monkevičius.

„Jeigu jau karščiai būna, tai galima trumpinti pamokų laiką. Galima derinti su sąlygomis – jeigu mokykla yra kažkokioje pavėsingoje gamtos aplinkoje, ten galima daug padaryti išradingai, kūrybiškai“, – yra sakęs ministras. 

Ministras įsitikinęs, kad dabartinė mokslo metų trukmė yra tokia, kad galima mokytis ramiai, neskubant, paįvairinant ugdymą įvairiomis netradicinėmis veiklomis.

Praėję mokslo metai buvo dešimčia mokslo dienų ilgesni nei užpernai, 2018–2019 mokslo metais pridėtos dar penkios papildomos mokymosi dienos.

Kristė
2019-08-20 13:58:41
Mokykla turi mokyti. Kas čia per užimtumai dar gali būti? Mokymasis ir yra užimtumas. O visokios kelionės ir lakstymas po miestą - tai laiko švaistymas.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
As 2019-08-20 23:21:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kas mokes mokytojams uz sestadieni....   ATSAKYTI
Mokinė 2019-08-20 22:42:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Naujos edukacijų galimybės prailginus mokslo metus rodosi tik tiems, kas vasarą nėra lankę mokyklos.
Mokytojai neturi sudaryto plano kaip užimti mokinius birželio mėn., todėl nieko, apart darbelių dirbtuvių nevyksta.
Tiek mokiniai, tiek mokytojai kaista, alpsta, yra atvejų, kai asmenis išveža į ligoninę.
O ką siūlo švietimo ministerija? Keliaukit, tyrinėkit muziejus, juk smagu!
Taigi, smagu, bet iš kokių lėšų?
Švietimas privalo atsižvelgti į darbuotojų, mokinių ir jų tėvų nuomonę, galų gale dėl jų viskas ir yra daroma. Kauno raj. mokinių tarybos susirinkime visos mokyklos vienbalsiai nubalsavo, kad vasarą lankyti mokyklą - beprasmiška. Tai girdėjo ir švietimo ministras, linksėjo pritardamas galvą.
Kaip galime tarti, jog Lietuva yra demokratinė šalis, jei mūsų, piliečių nuomonės niekas neišklauso?   ATSAKYTI
Tėvelis 2019-08-20 18:49:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Vaikai nesvarbu. Svarbu būti tūpai prinicipingu, kaip kad Karbauskis liepia.Tokiems joks genys nepramuša. Tiesiog neleisime vaikų beprasmiai gaišti laiką ir gadinti sveikatą. Bijoti nėra ko. Ir mokytojams palengvėtų - nereiktų kurti kasdien - "ką čia daryti, kaip užimti mokinius".   ATSAKYTI
Edita 2019-08-20 17:28:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mieli tėveliai,
Manau, visi sveiko proto vyrai ir moterys susilaukdami vaikų žinojo, kad jais reikės rūpintis. Bet pasirodo yra daug tokių, kurie nežino ką su savo vaikais daryti ir mano, kad mokykla, kaip ir darželiai turi užimti vaikus. To cirko kuris buvo birželio mėnesį, net nenoriu prisiminti. Kai vaikai alpo, zyzė, miegojo pamokų metu. Visiškas absurdas, kai tiesiog ištempiami mokslo metai, programos nepritaikytos, kai mokyklų vadovai bijo priimti atsakingus sprendimus, kai į muziejus reikia vykti miesto autobusais ir nuvažiuoji ten prilipusiais šlapiais rūbais, kai vaikus varai į pavėvy ir vistiek dūsti. Mano vaikai į mokyklą tuo metu nėjo, nes nemačiau reikalo kankinti jų.
Sutrumpintos pamokos - parodija, vaikus paleidžia namo per patį karštį.
Mieli tėveliai, žodis "ministras" reiškia tarnas, reiškia dirba žmonėms, bet pas mus viskas atvirkščiai. Ar galėtume sveiko proto tėvai susivienyti ir išsakyti aiškiai savo nuomonę, poziciją, kad atsisakome tos beprotybės, kai vaikai turi "mokytis", kai klasėje 40 laipsnių. Gal tada paprašytume gerbiamo ministro tyrimo įrodančio, kad dusinimas, kankinimas buvo naudingas ir pažangumas mokinių pakilo.
Nes kaip žinia tokių tyrimų nėra.
Gal pagaliau tegu pradeda atsakyti už savo darbą ir nebekankina mūsų.    ATSAKYTI
Mama 2019-08-20 16:29:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu visiška gėda ir katastrofa!!!
Aš mama ir pati kai reikia į muziejų ar šiaip kur išvažiuojam. Pati visada laukiu su džiaugsmu visų atostogų,tada nereikia nerimauti kaip ten sekasi mokykloje, moklo krūvis didelis (kas mokosi) kokie pažymiai, dar vežtu ,parvežu iš mokyklos gyvename užmiestį,
AŠ VAIKO NEBELEISIU Į MOKYKLA BIRŽELIO MĖNESĮ !!! IR RAŠTIŠKAI INFORMUOSIU MOKYKLĄ !!!   ATSAKYTI
Monika 2019-08-20 16:09:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Telefonais reikia pirmoje vietoje uždrausti naudotis mokyklose. O birželio mėnesį nebent pataisos kam nesisekė.    ATSAKYTI
nesuprantu 2019-08-20 16:02:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam to reikia? Naudos jokios. Neduoda ne pasiilset normaliai taip, kaip mes ilsedavomes turedami normalias ir ilgas vasaros atostogas. Uzjauciu dabartinius mokinius. :( nesamone visiska. Suprasciau, jei namu darbu mazetu, bet viska pasidaro pagal sena programa ir nebeturi ka veikti,tai kokia nauda is to prilginimo?   ATSAKYTI
Nika 2019-08-20 15:43:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-25
Nematau nieko blogo, kad mokysis ilgiau. Mažiau turės laisvo laiko ir neprisigalvos jokių nesąmonių...o karšta būna visiems, ne tik moksleiviams.   ATSAKYTI
Mokinė 2019-08-20 22:47:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mažiau laisvo laiko, jūsų suvokimu, yra gerai? Tą laiką, kol esu mokykloj, namuose su šeima ar užsiimdama savais hobiais praleisčiau tikrai prasmingiau.
O ar jūs, ponia, irgi džiaugiatės, kad darbe praleidžiat dienų dienas ir neturit laiko sau? Žmogus nori ir privalo tobulėti, bet mokykloj sėdint ir žiūrint pro rūsio langą vargu ar tai pavyks.   
Martiniokas15 2019-08-20 15:41:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kurva keistuoliai nueini į švietimo ministerija išaudai visus rami galva    ATSAKYTI
Va taip ot 2019-08-20 14:56:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Siaubas kai moksleiviai mokosi mokyklos rubinese rūsiuose sėdėdami ant zemes nes ten vėsiau.kodel valdininkams taip nepabandzius......pasivolioti.juk smagu....tokia vaikystę...o mokslai -???manot jiems rūpi.per pamoka vaikščioti po WC tipo gert po 10 kartu.nes nežmoniškai karšta.Jau gegužės mėnesį visi jie per langus žiūri.kaip greičiau iš pamokų išlėkti.   ATSAKYTI
Pilietis 2019-08-20 14:09:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Valio, ministerija apsistačiusi kondicionieriais nežino ką reiškia kepti termuso tipo klasėje.
Viešpatie atsiųsk į ministeriją išmanatį ministrą ir jo komandą. Nes nušviesti protą, jo neturinčius Tau Viešpatie nesigaus... o gal.
Mūsų tikėjimas Tavimi Viešpatie nepalenkiams..

AMEN   ATSAKYTI
Kristė 2019-08-20 13:58:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Mokykla turi mokyti. Kas čia per užimtumai dar gali būti? Mokymasis ir yra užimtumas. O visokios kelionės ir lakstymas po miestą - tai laiko švaistymas.    ATSAKYTI
Rasa 2019-08-20 15:11:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ne tik laiko , bet ir teveliu pinigu svaistymas. Jyk ne mokykla apmoka muzieju ir ekskursiju lankyma   
Algis 2019-08-20 13:53:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ir dar norime, kad mokslaiviai mus gerbtų?   ATSAKYTI

Top Video

Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pasidalijo, ką mama išdarinėjo lėktuve: dukrai teliko rausti iš gėdos
DABAR RODOMA
Pamačius, kaip bandoma išvažiuoti iš automobilių aikštelės aplinkiniai susiėmė už galvų
DABAR RODOMA
Košmaras autobuse: nufilmuota, kas dėjosi viduje per siaubingą avariją
DABAR RODOMA
Internautai negali patikėti savo akimis: neatskiria, kuri yra dukra, o kuri – mama
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
REKLAMA
Žemės ūkis (nuotr. Fotodiena.lt)
Rudenį Lietuvoje pasėti augalai paprastai žiemą „užmiega“ – lapai guli ant žemės, jų spalva neryškiai žalsva, lengvai papilkėjusi. Pavasarį atšilus, pasėlių augimas tęsiasi, ...
Ministras Kęstutis Mažeika (nuotr. Raimundas Maslauskas/TV3)
Nuo spalio asmenys, medžiojantys profesionaliosios medžioklės plotuose, bus viešinami, jeigu to paprašys žurnalistai, rašo portalas lrt.lt.  Aplinkos ministras Kęstutis ...
Lietuvių paradoksas: gyventi sunku, bet paramos pasiimti neišeina? (nuotr. TV3)
Europos Sąjungos parama keliauja iš šiaurės į pietus. Kitaip tariant, iš Lietuvos į Graikiją. Apie tai prakalbo ekonomistas Žygimantas Mauricas prieš Briuselyje ...
Lietuviai knygų mugėje: leidiniams nepagaili ir kelių šimtų eurų (nuotr. stop kadras)
Tūkstančiai lankytojų šiandien pradeda plūsti į 21-ąją knygų mugę. Organizatoriai džiaugiasi, kad lietuviai net ir nuolat brangstančias knygas skaito vis labiau ir toliau ...
Agnė Širinskienė (nuotr. stopkadras)
Seimo valdyba kitą savaitę spręs, ar inicijuoti parlamentinį tyrimą pagal parlamentaro Vytauto Bako pateiktą medžiagą dėl galimai neteisėto informacijos rinkimo vienoje iš ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų