Gerai žinomą posakį „Bijai vilko, neik į mišką“ šiandien tiktų perfrazuoti taip: „Bijai erkių, neik į mišką“. Ir ne tik į mišką – šių visam gyvenimui sužaloti galinčių parazitų apstu miestų parkuose, sodybose, šalia daugiabučio nenupjautoje žolėje. 

Ligoninė (stopkadras)

Ligoninė (stopkadras)

Vienas iš erkinio encefalito diagnostikos ir gydymo pradininkų Lietuvoje prof. Alvydas Laiškonis įspėja, jog būtent šis mažas parazitas, o ne gyvatės ar vilkai nusineša daugiausiai gyvybių.

Šalyje jau skaičiuojamos pirmosios erkinio encefalito aukos, tačiau infektologai savo ruožtu perspėja, jog didžioji susirgimų erkių platinamomis ligomis banga dar tik artėja. „Liepos mėnesį fiksuojamos pirmosios bangos pasekmės. Vėliau, įsivažiavus uogavimo, grybavimo sezonui, žymiai daugiau erkių „aukų“ gydytojų kabinetus užplūsta jau rugsėjį, spalį“, – pastebėjo prof. Alvydas Laiškonis.

Išsiskiria Europos žemėlapyje

Profesorius priminė, kad Lietuva, kaip ir dalis Latvijos bei Lenkijos jau seniai žinoma kaip didžiausias erkinio encefalito židinys Europoje. Šį virusą mūsų šalyje nešioja beveik 1 procentas erkių populiacijos.

REKLAMA

Erkinis encefalitas pavojingas tuo, kad šios ligos gydymas tėra simptominis, o pasekmės gali būti itin skaudžios: pradedant nuo miego, pažinimo sutrikimų, baigiant sunkiu paralyžiumi. Trečdalis susirgusiųjų erkiniu encefalitu lieka invalidais“, – konstatavo medikas.

Pirmiausia erkinis encefalitas pasireiškia kaip gripas. „Kadangi vasarą šiaip juo dažniausiai niekas neserga, karščiavimas, negalavimas po kelių dienų ir praeina. Tik vėliau išsivysto antroji susirgimo banga jau su smegenų pažeidimu, kai atsiranda klinikiniai simptomai – pykinimas, vėmimas, galvos skausmai. Kai liga pasireiškia smegenų dangalų ir nervų pažeidimais, tada jau prireikia gydymo stacionare“, – aiškino A. Laiškonis.

Tačiau jis pridūrė, jog nereikia pamiršti, kad dalis perserga nepastebima erkinio encefalito forma: „Tuo galėjome įsitikinti ištyrę netoli Kauno kolektyviniuose soduose vasarą praleidžiančius asmenis. Nustatėme, kad 15 procentų žmonių turėjo antikūnų, nors net neįtarė sirgę erkiniu encefalitu. Reiškia, organizmas įveikė virusą be jokių pasekmių.“

Raudona dėmė (nuotr. stop kadras)

Raudona dėmė (nuotr. stop kadras)

Raudona įspėjanti dėmė gali neatsirasti

Anot pašnekovo, kita, galinti būti ne mažiau klastinga erkių platinama liga – Laimo liga. Nors antibiotikais ji gali būti visiškai išgydoma, laiku nepastebėta žmogų gali invalidizuoti ne ką mažiau.

Gydytojas įspėjo, kad net 50 proc. atvejų raudona dėmė aplink įkandimo vietą, paprastai įspėjanti apie Laimo ligą, neatsiranda.

„Todėl pabuvus gamtoje, miške ir kilus įtarimui pas gydytoją apsilankyti ir atlikti tyrimus reikia ne anksčiau kaip po mėnesio. Nes maždaug tik po tiek laiko atsiranda ligą parodantys antikūnai. Jei žmogus ateina išsitirti iškart po erkės įkandimo, atsakymas gali suklaidinti gydytojus“, – kalbėjo A. Laiškonis.

REKLAMA

Medikas ramina: su gydymu pavėluota nebus. Tačiau primena, kad lėtinės ligos formos, kada įsisegusi erkė išvis nebuvo pastebėta, gali pridaryti nemažai bėdos: „Laimo ligos sukėlėjas – Borrelia bakterija – pakenkia daug sistemų: nervų, širdies, sąnarių. Diagnozę nustačius vėlyvoje ligos stadijoje, esant daugybiniams pakenkimams, pagalbą jau būna sunku suteikti, tada antibiotikai mažai efektyvūs ir žmogus lieka invalidas.“

Pašnekovas priminė, kad Laimo liga užsikrėsti galima ir vartojant nevirintą užkrėstų gyvulių pieną: „Jei erkė įkanda besiganančiai karvei arba ožkai, gali ją užkrėsti ir tada pienas taip pat būna užkrėstas. Ir tai tikrai nėra retas dalykas. Taigi kaime nėra patartina gerti nevirintą pieną.“

Kada atlikti tyrimus?

A. Laiškonio pastebėjimu, žmonės pamiršta, kad įsisegti gali ne tik subrendusi erkė, bet ir jos nimfa bei lerva, kurių galima net nepastebėti.  

„Tada susirgęs žmogus labai stebisi, kaip taip galėjo nutikti. Be to, į namus erkių atneša ir šunys, kiek tokių atvejų, kai pensininkai, neišeidami iš namų, susirgdavo erkiniu encefalitu.

Nesvarbu, ar pastebėjote įsisegusią erkę, ar ne, bet erkinio encefalito simptomai, skirtingai nuo žmogaus organizmo, gali pasireikšti nuo savaitės iki mėnesio. Tai – tas laikas, kai reiktų atidžiau save stebėti. Laimo ligos atveju, kaip minėta, iki atliekant tyrimus taip pat vertėtų palaukti iki mėnesio“, – patarė profesorius.

Anot A. Laiškonio, veiksmingiausia priemonė nuo erkinio encefalito – vakcinacija. „Štai Austrijoje paskiepijus virš 90 procentų gyventojų, dabar fiksuojami tik pavieniai atvejai. Latviai taip pat padarė panašų dalyką (paskiepijo paauglius) paskaičiavę, kiek vėliau kainuoja gydymas, invalidumo mokėjimas. Užtat mūsų ministerijos nesusitaria. Nors akivaizdu: mokėti invalidumo pensiją 30–40 metų tikrai atsieina brangiau nei kompensuoti vakciną.

REKLAMA

Kalbėjome ir su Žemės ūkio, Krašto apsaugos misterijoms, kitomis institucijomis, priminėme atvejį, kai susirgo nepaskiepytas eigulys. Taigi tie, kurie dirba arba atlieka tarnybą miškuose – eiguliai, kareiviai, statybininkai – visi turi būti paskiepyti.“

Nors geriausia skiepytis vasario pabaigoje–kovo pradžioje, pasiskiepyti ir dabar nėra vėlu, tik taikoma pagreitinta schema: vienas skiepas – šiandien, antras – po dviejų savaičių.

Įprastai reikia trijų skiepų: vieno šiandien, kito – po mėnesio, trečio – po 3–9 mėnesių. Vėliau skiepą prireikia pakartoti po 5 metų, priklausomai nuo amžiaus (vyresniems nei 75-erių metų amžiaus asmenims) – ir po trijų.

Erkė (nuotr. 123rf.com)

Erkė (nuotr. 123rf.com)

A. Laiškonis kartu stebėjosi, kad kai kurie nesiskiepija argumentuodami, kad vakcinos kaina didelė. „Anksčiau visada taip būdavo, kad jei bent vienas šeimoje susirgdavo, visi pasiskiepydavo. O dabar žmonės skundžiasi, kad keturių žmonių šeimai yra per brangu pasiskiepyti. Jei skiepas kainuoja 25 eurus, vienu metu sumokama 100 eurų. Pasiskiepyti tris kartus atsieina 300 eurų. Bet tai – investicija šešeriems metams, skiepą vėliau reikia pakartoti tik po penkerių metų. Taigi paskaičiavus metams išeina vos keli eurai visai šeimai per mėnesį. O tokią sumą, tikiu, neretai išmetame ir visai nereikšmingiems dalykams“, – kalbėjo jis.

Beje, skeptiškai medikas buvo linkęs vertinti dabar propaguojamus apsisaugojimo būdus: „Taip, kas 3–4 valandas išėjus į mišką, grįžus namo reikia save apsižiūrėti, ypač ties tomis vietomis, kur lenkiamos rankos, kojos, plaukuotąją kūno dalį. Bet, įsivaizduokite, 30 laipsnių temperatūra, o žmogui rekomenduojama būti su kombinezonu, susikišus kelnes į kojines, argi taip žmogus vaikščios? Tai daugiau teoretinės tiesos.“

REKLAMA

Kreipėsi į ministrus

Antradienį klausdama, kas daroma, kad būtų suvaldytas erkinio encefalito plitimas Lietuvoje, į Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą bei Aplinkos ministrą Kęstutį Mažeiką raštu kreipėsi Seimo Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcija.

Seimo pirmininko pavaduotoja I. Šiaulienė siūlo Lietuvai kreiptis į europines institucijas ir spręsti problemą iš esmės.

„Rekomendacijos pjauti žolę savo sklypuose ar skiepytis nuo erkinio encefalito ne visuomet yra įgyvendinamos – ne visiems skiepai finansiškai yra prieinami, ne kiekvienas vienodai priima reikalavimus prižiūrėti savo teritoriją. Turime spręsti šį klausimą iš esmės ir užkirsti kelią ligų plitimui mūsų šalyje, kitaip mirčių ateityje bus ne po kelias o po keliasdešimt per sezoną, tai ar tokia yra siekiamybė“, – pranešime spaudai cituojama I. Šiaulienė.

Seimo LSDD frakcijos seniūnas Andrius Palionis įsitikinęs, kad privaloma imtis sprendimų dėl galimybės Lietuvos teritoriją purkšti nuo erkių. „Galbūt spręsti šiuos klausimus europiniu lygiu ir su kitomis šalimis ieškoti problemos sprendimo būdų“, – sakė jis.

Savo ruožtu A. Laiškonis pabrėžė, kad žmonės klaidingai atsimena senus laikus, kai erkės buvo naikinamos chemiją pilant iš lėktuvo. „Tuo metu žūva visi gyvi organizmai, ne tik erkės, tad to buvo atsisakyta. Juo labiau nuodai patenka į vandens šaltinius”, – kalbėjo medikas.

Šiais metais Lietuvoje ULAC duomenimis, iki birželio 1 dienos erkiniu encefalitu jau susirgo 33 asmenys, 245 – Laimo liga. Pernai (2018 m.) Lietuvoje registruoti 384 erkinio encefalito ir 2293 Laimo ligos atvejai.

tikra tiesa
2019-07-17 07:03:06
Kai koks seimunas numirs, tada kazkas padarys skiepus nemokamai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Tikėtina 2019-07-18 10:34:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
seimūnams...   ATSAKYTI
janina 2019-07-17 17:16:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
erkes reikia ūžrašyti į raudonaa knyga.negalima ju naikinti tai bauda bus nuo aplinkos ministro!   ATSAKYTI
to Grigorij 2019-07-17 15:40:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Keista, kad tokie grigorijai yra išleidžiami iš psichiatrinių ligoninių. Juk labiau nei akivaizdu, kad gyvūnas grigorijus yra nepagydomai paveiktyas erkinio encefalito.    ATSAKYTI
Grigorij 2019-07-17 21:35:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to Grigorij,
matai, brolau, kaip sugebi zemai pulti, neturedamas argumentu...  
1 2019-07-17 13:56:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valdžia turi kažko imtis, nes jau nebeįmanoma į kiemą išeiri. Atsibūskite jus ten, patys gi turite sodus prie miškų, negi niekas iš jusų aplinkos nesusirgo niekas??? Vakcina turi būti nemokama ir prieinama visiems, o nekainuoti žmonių gyvybe... Gėda valdžiai   ATSAKYTI
Idomu 2019-07-17 12:16:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gera antraste nuo kada erke yra gyvunas...?    ATSAKYTI
Grigorij 2019-07-17 12:28:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Idomu,
bent gerai, kad karve - ne paukstis! :)))  
Ale rūpi 2019-07-17 20:48:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tas pats klausimas iškilo ir man erkė-gyvūnas :D net nebūčiau susidomėjus šiuo straipsniu ir viskas aišku dėl erkių  
Grigorij 2019-07-17 12:13:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Pavojingesni uz pavojingiausius LR gyvunus - lietuviai, net dviem kadencijom is eiles rinke geriausia visu laiku LR zudike - ŠunGrybe Magnolija, o veliau, pagal jos atvaizda, rinke Simonyte ir Nauseda. Na, graziai, jaudinanciai pakalbeti Nauseda moka! Bet ir Landsbergis mokejo graziai paciulbeti, o yla islindo veliau. Paziuresim, kaip bus su Nauseda. Bent kol kas as jokiu sansu nematau.   ATSAKYTI
Jonas 2019-07-17 14:21:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip taip, išsirinkim Putiną ir Lietuva per amžius bus laisva nuo savo laisvės. Nors ir esi ruskių trūbadūras, bet bent jau nepasirodyk, kad esi idijotas visiškas.  
Grigorij 2019-07-17 15:29:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Jonas,
tu teisus: Putinas cia padarytu TIKRA tvarka, kuri patiktu daugeliui lietuviu! Taip, lietuviai ilgam atsikratytu savo urvines, laukines laisves, kuri atiteko tik kruopelytei "nusipelnusiu gyventi geriau", bei lindimo i JAV uzpakalio pacia giluma myletojams. O didziajai daugumai tokia laisve be Teisybes yra vergove. O-o-o su kokia didziule persvara ir cia Putinas nugaletu! Jonai, jei tau iki siol nedaejo, kad esu ne tik savo Tevynes - TSRS, bet ir gimtos Lietuvos patriotas, tai - tavo problemos. :))) Butent tokie, kaip tu, nesa Lietuvai laisve nuo... lietuviu! O jus turejot REALU sansa pradeti kapstytis is duodes, trauktis nuo prarajos krasto. Tereikejo isrinkti Andriukaiti (visai ne RU statytini ar geriausia drauga). Bet... ne jums, martynams, melynas dangus!.. Norejot permanentinio karo su RU - turekit kara su "gyvunais" erkem. :)))  
to Grigorij 2019-07-17 15:33:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip tokie grigorijai išleidžiami iš psichinių ligoninių? Juk akivaizdu, kad jis nepagydomai paveiktas encefalitinės erkės.  
Daiva 2019-07-17 11:40:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Pasikiepyjau. Tai, galvoju geriau gal nereikėjo. Taip blogai jaučiuosi, kad žodžiais nenusakysi. Visą vaikystę po miškus lanksčiau ir erkių buvo, ir susirgdavo žmonės. Bet taip neskalambijo. Dabar tik biznis rūpi. Pasirodo ir nuo skiepo gali susirgti. Aišku, tai vienetiniai atvejai. Šiandien apie tai pasakė gydytoja iš infekcinės ligoninės Birutės g.    ATSAKYTI
Žodžio laisvė 2019-07-17 11:06:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pamenu tai buvo,atrodo 1951 ar 1952 m.m.,praskrido "kukuruznykas" ir pasmirdo "dustu".
Smarvę kentėjome gana ilgai ,gal kokias dvi -tris savaites.Tai buvo vasarą.Vėliau pastebėjome,kad pradėjo džiūti alksniai.Vasarai baigiantis vien tik alksniai nudžiūvo visi.
Kas ir kam tai buvo daroma neaišku.Gal mokslininkai galėtų tai paaiškinti???Bet vaikščiojome į miškus uogauti,grybauti ir apie jokias erkes negirdėjome.   ATSAKYTI
W 2019-07-17 10:59:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kažkodėl sovietmečiu to nebuvo. Nutrešė laukus ir parkus ir visi ramūs galėjo mėgautis pievomis, miškais, o dabar kol neišsiteplioji visokiais tepalais, bijai net į lauką išeiti arba į save turi prisileisti skiepų;(   ATSAKYTI
Grigorij 2019-07-17 11:55:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
W,
anukele, matau ir tu is seno vatniko pasimokei - stojai uz Tarybu valdzia! :))) Ziurek, nesusirk, ir savo vyrus pasaugok!  
Juozas 2019-07-17 09:52:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nuo kada vabzdžiai vadinami gyvūnais. O erkių neleidžia naikinti visokios ES direktyvos. Jei nebus erkių, nebus ir farmacija biznio, ir "pseudo žurnalistai" neturės ko reklamuoti.
   ATSAKYTI
[email protected] 2019-07-17 09:52:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
maybe this link will related with this post http://e-journal.unair.ac.id/index.php/IJTID/article/view/232 this link is about quick diagnosis of Japanese Encephalitis.   ATSAKYTI
Rima 2019-07-17 09:38:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Seimunai po miskus nesvalkeja. Aseimi savas erkes nesisiurbe.    ATSAKYTI
Migracijos tarnyba 2019-07-17 09:22:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ne ka mazesni PARAZITAI. Negana kad 43 eur pasas kainuoja Bet dar ir ikurta spekuliantu irstva kur turi susimoket ir 2 eur dar papildomai nuskaiciuoja. AFERIUGOS - SPEKULIANTAI   ATSAKYTI
Taigi 2019-07-17 09:18:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ir išnyks Lietuvaičiai Lt kaip prie sovietų erkės. Nuodykite erkes nebus pasekmių    ATSAKYTI
Valstybei 2019-07-17 09:24:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Neapsimoka naikinti erkiu BIZNIO nebus Sundaktariam  
Jobanaa 2019-07-17 08:37:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ale tai antraštė, galvojau vėl bus apie valdžią :D   ATSAKYTI
Va 2019-07-17 09:21:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
  
tai 2019-07-17 08:28:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
danu fermeriams kiaules gelbeja-sernus naikina.....Lietuvos zmones zemiau danu kiauliu-ju gelbeti nuo erkiu nereikia,irasas pase jog mus gina Lietuvos Valstybe nebetenka prasmes   ATSAKYTI
Er 2019-07-17 08:17:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Purkštu nors zmoniu lankytinas vietas , parkus .bet ne, skiepikites reikia farmacijos apyvarta pakelt .   ATSAKYTI
To er 2019-07-17 11:04:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka patys zmones daro, kad kazkas pasikeistu? Kodel negali i gatves iseiti?  
tikra tiesa 2019-07-17 07:03:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kai koks seimunas numirs, tada kazkas padarys skiepus nemokamai.    ATSAKYTI

Top Video

Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Tarasovai atvirai prabilo apie skyrybas: negailėjo kritikos strėlių
DABAR RODOMA
Neįtikėtina Algimantės kova: dvidešimtmetė net du kartus įveikė vėžį
DABAR RODOMA
Klientas nustėro: kartu su maistu – šokiruojantis radinys lėkštėje
DABAR RODOMA
„Tesla“ automobiliu į garažą važiavusi moteris nustėro: nuostoliai nejuokingi
DABAR RODOMA
Žvėriškas Sabonio pasirodymas prieš „Timberwolves“
DABAR RODOMA
Rusijos cirko pasirodymas virto tragedija: vaikai stebėjo paklaikę
DABAR RODOMA
Praeiviai nesuprato, kas vyksta automobilyje: pamatę iš arčiau – vos patikėjo
DABAR RODOMA
Moteris nežinojo, ko imtis: jos automobilyje – nemalonus radinys
DABAR RODOMA
Žiauriai nužudytos 17-metės sesuo prabilo apie lemtingus įvykius: atskleidė neviešintų detalių
DABAR RODOMA
Kamera užfiksavo mistinį vyro dingimą: spėlioja, kas ten galėjo būti
REKLAMA
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Nuo rugsėjo šalies profesinėse mokyklose bus steigiama 40 naujų etatų neformaliam mokymui, penktadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. „Tai kaip kursai ...
Kijevo kotletai (Nuotr. Lithuanian in the USA)
Seime sąmyšis. Po tarnybinės etikos sargų pylos ministrui Narkevičiui už neapmokėtus pietus per dalykinius susitikimus, seimūnai nebežino, ar gali gerti kavą, mineralinį ...
Asociatyvi (nuotr. Fotodiena.lt)
Penktadienio vakarą, Dainavos rajoną užliejo tamsa. Kauniečiai informuoja, jog susidūrė su nesklandumais, kai dingo elektra. „Aplinkiniai namai irgi tamsūs matau“, – sunerimęs ...
Oro uostas (nuotr. stop kadras)
Ar Kinijoje siautėjantis mirtinas koronavirusas gali pasiekti Lietuvą? Ekspertai ramina, esą kol kas didelės grėsmės nėra. Tačiau, išsigandę žaibišku greičiu augančio ligos ...
Linas Jonauskas (Greta Skaraitienė/Fotobankas)
Prieš kelias savaites kilusi aplinkos teršėjų banga nenuslūgsta iki šiol. Dar daugiau – didėja it sniego gniūžtė. Kodėl tai vyksta ir dėl kokios priežasties tiek daug ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų