Vilniaus paveikslų galerijoje trečiadienį atidaryta gruzinų dailininko Niko Pirosmani paroda, kuri veiks iki gegužės 31 dienos.
Ši paroda yra „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) ir Lietuvos vardo tūkstantmečio minėjimo renginių dalis.
Visuomenė dailininko darbus galės išvysti nuo kitų metų sausio 2 dienos.
„Pirosmani (Niko - BNS) meninis pasaulis nėra fantastinis ar įsivaizduojamas – jo paveikslai atskleidžia gyvų būtybių, kurių likimai susiję su pačio menininko emociniais išgyvenimais, realybę. Pirosmani nutapyti žmonės, gyvūnai ir daiktai egzistuoja realiame pasaulyje“, – praėjusią savaitę surengtoje spaudos konferencijoje sakė N.Pirosmani kūrybos tyrinėtoja Irina Arsenišvili.
Anot I. Arsenišvili, menininkas buvo savamokslis, o jį atrado pirmiausia Rusijos avangardistai. Pirmą kartą N. Pirosmani pristatytas visuomenei, kai jo darbai buvo eksponuoti 1913-aisiais Maskvoje vykusioje avangardo parodoje „Taikinys“. 20 a. pabaigoje dailininko paveikslai buvo rodomi ir tarptautinėje parodoje „Maskva – Paryžius“. I. Arsenišvili pabrėžė, kad N. Pirosmani svarbus ir Gruzijos šaliai, ir moderniajai pasaulinei kultūrai.
Tragiško likimo savamokslis dailininkas Niko Pirosmani (1862 - 1918) tam, kad prasimaitintų, dirbdavo Tbilisio tavernose arba geležinkelio stotyse. Jis kurdavo iškabas ar paveikslus tavernų, aludžių ar dirbtuvių savininkams mainais į duoną, vyną ar dažus. Dailininkas neturėjo namų – dažniausiai nakvodavo ten, kur dirbdavo.
N. Pirosmani mirė 1918-aisiais, spėjama, nuo bado, tačiau jo kapas iki šiol nerastas.