• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šių metų sausį prasidėjęs nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009" ir VšĮ „Amatų gildija" projektas – „Vilniaus amatų paveldas" lapkričio 7 d. kviečia į paskutinį edukacinį renginį.

REKLAMA
REKLAMA

Visus metus trukęs projektas, prasidėjęs nuo Vilniaus amatininkų cechų kūrimosi ištakų- „Kailiadirbių midaus brolijos susirinkimo", seniausio ir turtingiausio auksakalių cecho, pristatęs Vilniaus siuvėjų cechą, kalvystės amatą, batsiuvius ir odminius, audėjų cechą, kvietęs apsilankyti stalių, Vilniaus puodžių cecho ir stiklių dirbtuvėse,- dar šiemet leis pamatyti kaip dirba senieji Vilniaus knygrišiai, o taip pat dalyvauti senojoje maisto gamyboje.

REKLAMA

Apie XVI a. Lietuvos knygrišius duomenų išliko nedaug, tačiau jų darbai rodo gana aukštą lygį. Tai liudija išlikę Vilniaus knygrišių darbai LDK didikams: Žygimantui Augustui, Radviloms, Sapiegoms, Chodkevičiams ir kitiems. Knygrišiai dirbo popieriaus gamybos ir jo panaudojimo versle. Beveik kiekvienas knygrišys ne tik rišdavo knygas spaustuvininkams, bet ir priimdavo užsakymus asmeniškoms knygoms įrišti ir jomis prekiavo. Knygrišių cechams priklausė ir futliarininkai, gaminę įvairias dėžutes, futliarus, makštis knygoms, laikrodžiams, žiedams, papuošalams, veidrodžiams, peiliams, šaukštams, muzikos instrumentams.

REKLAMA
REKLAMA

Renesanso laikais klestėjusį Vilniuje knygrišystės amatą edukaciniame renginyje pristatys senas knygrišystės tradicijas Lietuvoje tęsianti visuomeninė organizacija- Vilniaus knygrišių gildija, nuo 2003 m. vienijanti profesionalius restauratorius ir bendraminčius menininkus. Renginyje bus demonstruojamas knygos rišimas rankomis: atskirų knygos lankų ir lapų susiuvimas į bloką specialiose istorinėse knygrišio staklėse, bloko apipjovimas gobeliu(specialiai tam skirtu rankiniu peiliu), knygos bloko nugarėlės formavimas spaustuvuose, medžio ir kartotinių kietviršių išpjovimas, odos ploninimas, kietviršių aptraukimas oda, viršelių puošyba žalvariniais įrankiais, aklaisiais ir auksuotais įspaudais. Daugelį šių procesų galės išmėginti šio edukacinio renginio lankytojai. Tai pat bus galima pamatyti renesanso laikų stiliumi ir būdu (auksuotais bloko kraštais su užsegimais) įrištas knygas, nusikalti specialiai projektui „Vilniaus amatų paveldas" sukurtą monetą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus knygrišių cecho tradicijas demonstruos daugiau nei 20 metų Vilniaus universiteto bibliotekos restauratoriais dirbantys Rimas Supranavičius ir Sigitas Tamulis. Abu dalyviai yra Vilniaus knygrišių gildijos steigėjai ir Vilniaus dvaro meistrų klubo nariai. Jiems talkins Mokslų akademijos bibliotekos restauratorė ir Vilniaus knygrišių gildijos narė Edita Keršulytė.

REKLAMA

Taip pat edukacinio renginio lankytojai K.Sirvydo skvere galės stebėti ir patys dalyvauti senojoje maisto gamyboje,- taip bus bandoma priminti ne mažiau svarbius maisto produktų gamyboje dirbusius amatų cechus, kaip bandelių ir duonos kepėjai, salyklininkai, aludariai, degtindariai, kruopininkai, giros gamintojai, virėjai, malūnininkai, krakmolininkai, aliejaus meistrai, žvejai, skerdikai, vynininkai ir kiti.

REKLAMA

Tokiu prasmingu ir „skaniu" edukaciniu renginiu baigsis visus metus senųjų amatų tradiciją skleidęs ir gaivinęs projektas „Vilniaus amatų paveldas".

Edukacinis renginys - "Senieji Vilniaus knygrišiai ir maisto gamyba"

Vieta: A. ir A. Tamošaičių galerija „Židinys"( Dominikonų g. 15) ir K. Sirvydo skveras

Laikas: Lapkričio 7 d. (šeštadienis) 11-18val.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vykdytojas: VšĮ „Amatų gildija", Vilniaus knygrišių gildija, eksperimentinės archeologijos klubas „Pajauta"



Edukacinio renginio programa:

11.00 val. Iškilmingas  Vilniaus knygrišių cecho privilegijos (1664 m.) skaitymas.

11.30 val. Amato demonstravimas ir praktiniai  užsiėmimai: knygos bloko siuvimas medinėse knygrišio staklėse, pagrindiniai siuvimo būdai.

12.00 val. Leidinio „Amatai Vilniuje: tradicijos ir šiandiena" pristatymas.

13.00 val. Paskaita: „Knygrišystė  Lietuvoje XVI-XVIII a.".

13.30 val. Amato demonstravimas: knygos bloko apipjovimas rankiniu būdu.

14.00 val. Amato demonstravimas ir praktiniai užsiėmimai: knygos bloko nugarėlės formavimas spaustuvuose.

15.00 val. Paskaita „Įrišimų tipai: pastovi ir atstojančioji nugarėlė".

15.30 val. Amato demonstravimas ir praktiniai užsiėmimai: kaptalų pynimas (ruošinių darymas ir apsiūlėjimas).

16.30 val. Amato demonstravimas: kietviršių tvirtinimas, aptraukimas oda.

17.00 val. Praktiniai užsiėmimai: odinių knygos viršelių puošimas(norintys galės ant ruošinių akluoju ir auksuotu būdais įspausti ornamentus).

18.00 val. Renginio pabaiga, diskusijos (dabartinė knygrišystės padėtis ir perspektyvos). 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų