2009 m. birželio 3 d. 17 val. Sankt Peterburgo valstybiniame miesto muziejuje – Petro ir Povilo tvirtovėje atidaroma Gintaro Česonio fotografijos paroda „Pasivaikščiojimai po Kauno tvirtovę“.
VšĮ „Meno tvirtovė“ bendradarbiaudama su Valstybiniu Sankt Peterburgo istorijos muziejumi, Sankt Peterburgo vyriausybiniu kultūros komitetu ir LR Generaliniu konsulatu Sankt Peterburge pristato gražią tarptautinio kultūrinio bendradarbiavimo iniciatyvą.
Viena iš populiariausių tvirtovių Rusijoje atveria duris ir kviečia pasivaikščioti po Kauno tvirtovės požemius. Dvi skirtingos šalys, skirtingos tvirtovės ir bendras tikslas – išsaugoti unikalų paveldą.
Kauno tvirtovė (1882-1915 m.) yra viena didžiausių ir geriausiai išsilaikiusių fortifikacinių įtvirtinimų Rytų Europoje, turinti išskirtinę istorinę, urbanistinę ir kultūrinę reikšmę.
Iki pat Pirmojo pasaulinio karo visas Kauno miestas gyveno tvirtovės ritmu ir iki šiol tvirtovė įtakoja miestovaizdį, urbanistiką ir architektūrinį palikimą.
Gintaro Česonio nuotr.
Nespalvotas Gintaro Česonio pasivaikščiojimas po Kauno tvirtovę ne pirmą kartą kviečia atidžiau pasižvalgyti po apleistus Kauno tvirtovės fortus ir skatina susirūpinti jų likimu. Aistra įamžinti ir įprasminti Kauną, kaip miestą tvirtovę menininkas užsidegęs jau visą dešimtmetį. Gimtojo miesto išskirtinumo paieškos skatino jį leistis į iš pirmo žvilgsnio nepatrauklias ir nejaukias požemines erdves, užsibūti jose belaukiant geriausios akimirkos nuotraukai. Kauno tvirtovė yra unikalus ir labai įdomus objektas dėl gausybės laiko ženklų, šalia esančios augmenijos, nekreipiant dėmesio į tai, kokios valstybės kariuomenė ją statė.
Gintaro Česonio nuotr.
Fortai ir kiti statiniai tarsi neturi jokių išorinės architektūros bruožų, jie slepiami, nes toks ir buvo karinių įtvirtinimų statytojų tikslas - kad priešas tvirtovės nematytų. Tad menininkas tyrinėja ne pastatų, o žemės architektūrą. Jei kokie nors mūriniai pastatai ir matomi išorėje, iškart išryškėja savotiškas jų santykis su gamta, aplinka. Fotografuojant tokiuose objektuose svarbiausia yra nuotaika, o nuotaiką kuria šviesa. Tenka nemažai ieškoti, laukti tos ypatingos šviesos, kuri perteiktų nuotaiką.
Gintaro Česonio nuotr.
Sugrįždamas vis su kita idėja, nauju projektu ar neatrasta erdve G. Česonis visuomet sulaukia gausaus būrio gerbėjų – tų, kurie kaskart džiaugiasi išvydę fotografo darbus ir tų, kuriems rūpi tvirtovės istorija ir šiandiena. Šįkart susitikimo vieta toli nuo Kauno – Sankt Peterburgo tvirtovėje, kuri kasmet birželį paskęsta baltosiose naktyse, todėl ir Kauno fortams žada neįprastą, gal kiek romantišką aplinką.
Gintaro Česonio nuotr.
Fotomenininkas Gintaras Česonis, baigęs studijas Nacionalinėje Fotografijos akademijoje Arlyje (Prancūzija) ir architektūros istoriją VDU Menų fakultete, šiuo metu vadovauja Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriui ir aktyviai pasinėręs į kūrybinius projektus.
Vien fotografijų ciklo „Pasivaikščiojimas po Kauno tvirtovę“ parodos 2007—2008 metais surengtos Taškente, Uzbekijoje (Fotografijos bienalėje), Vilniuje (Senojoje Rotušėje), Raudonės pilyje (Jurbarko raj.), VDU galerijoje Kaune. Po parodos Sankt Peterburgo tvirtovėje fotografijos tęs savo kelionę ir bus pristatytos Maskvoje. 2007 metais išleistas G. Česonio fotoalbumas „Pasivaikščiojimai po Kauno tvirtovę“, 2009 metais - atvirukų rinkinys „Kauno tvirtovė“.