Puntukas – antrasis pagal dydį riedulys Lietuvoje – persikels į šalies sostinę. Tačiau šį kartą jį neš ne velnias ir niekas nesieks sugriauti bažnyčios – tai bus žinomo menininko Roberto Gritėno sukurta autentiško dydžio ir spalvos Puntuko kopija, kuri rugsėjo 19-21 d. Vilniuje vyksiančiame projekte „Menas netikėtose erdvėse“ stūksos dešiniajame Neries krante, šalia Baltojo tilto.
Konceptualus meno kūrinys pristatomas kaip paminklas sizifiškoms lietuvių pastangoms tapti šiuolaikiškais europiečiais, kartu siekiant išlaikyti tautinį savitumą. Žinoma, kiekvienas į naująjį Puntuką galės pažvelgti ir per savo prizmę: vieni gal įžvelgs mestą akmenuką į dabartinį biurokratų nusistatymą meno atžvilgiu, kiti tiesiog matys meno kūrinį, treti galbūt pirmą kartą išvys Lietuvos akmenų legendą“, - pasakojo R. Gritėnas.
Tikrasis Puntukas stūkso 6 km į pietus nuo Anykščių, Anykščių Šilelio kraštovaizdžio draustinyje, netoli Šventosios. Tai – gamtos, mitologijos ir istorijos paminklas, geologiniu gamtos paminklu paskelbtas 2000 m. Viename iš mitų pasakojama, kaip velnias nešęs akmenį bažnyčiai nugriauti, o pragydus gaidžiams jį pametęs. Akmuo pavadintas karžygio Puntuko vardu. Archeologų manymu, milžinišką riedulį paliko Skandinavijos kalnų ledynai, slinkę čia prieš 20-14 tūkstantmečių prieš mūsų erą. Iki 1957 m. Puntukas laikytas didžiausiu Lietuvos akmeniui, kol nebuvo aptiktas Barstyčių akmuo Puokėje.
Autentišką Puntuko kopiją sukūręs R. Gritėnas stebėjosi dalies visuomenės požiūriu kvestionuoti profesionalųjį meną: „Juk niekam nešauna į galvą svarstyti medikų, lakūnų ar santechnikų profesionalumo klausimo – žmogus iš gatvės neoperuos ligonių ir nepilotuos lėktuvo. O profesionalus menininkas šioje epochoje daug kam atrodo keistai“.
Kartu menininkas palaiko iniciatyvą, kad bet kuris Vilniaus gyventojas gali prisijungti prie kūrybinės laisvės savaitgalio „Menas netikėtose erdvėse“ ir savo asmeninę aplinką paversti meno kūriniu.
„Kiekvienas žmogus turi unikalų požiūrį į jį supančią aplinką – kuo daugiau apraiškų, tuo pasaulis bus savitesnis ir originalesnis. Tad galima tik pasidžiaugti projekto „Menas netikėtose erdvėse“ idėjomis ir iniciatyvomis – džiugu, jog yra konkretūs darbai, ypač žinant tai, kad yra daugybė pradėtų ir nebaigtų menui skirtų pastatų, o jau kuriami grandioziniai nauji projektai“ – pažymėjo R. Gritėnas.