• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tuo metu, kai George Washington visomis išgalėmis stengėsi išgelbėti žiemos šalčio kaustomą savo armiją „Valley Forge“, Europoje, o ypač Prancūzijoje, revoliucijos nuotaikos plito kaip epidemija.

REKLAMA
REKLAMA

Ir monarchai, ir paprasti feodalai darė viską, norėdami išlaikyti status quo.  Tuo metu Paryžiuje, Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais (1732–1799) - aktyvus Amerikos revoliucijos rėmėjas - kūrė savo „Figaro vedybas“. Pastarosios buvo baigtos 1778 m.  ir tryško visuotinės laisvės, lygybės ir brolybės idėjomis. Skandalas! Pjesė iš karto buvo karaliaus rūmų uždrausta, o  Beaumarchais praleido 5 dienas kalėjime. Galiausiai, su daugeliu pakeitimų pjesė Comédie Francaise suvaidinta 1784 m. Sulaukusi didelės sėkmės, ji buvo išversta į vokiečių kalbą. Jozefas II šią pjesę tuoj pat uždraudė  Vokietijoje ir Austrijoje.

REKLAMA

Tačiau Mozartas ir jo libretistas Lorenzo da Pontė sugebėjo įtikinti imperatorių, kad, išėmus visas politines užuominas, geresnio siužeto komiškai operai nerasi. Apie ką ši opera? Taip, ši opera apie seksą ir politiką 18 a. Europoje.

„Figaro vedybose“ Beaumarchais tęsė savo „Figaro“ trilogijos pirmosios dalies istoriją. Veiksmas vyksta vieną dieną Sevilijoje, kur visada šviečia saulė, kur šilta, kur auga apelsinai, ir paslaptinguose rūmų sodeliuose taip ir maga skirti pasimatymus koketuojančiom gražuolėm. Grafas Almaviva vedė savo mylimąją Roziną, tačiau jų santuoka ilgainiui gerokai apkarto dėl nuolatinio grafo filrto su kitomis moterimis. Figaro baigė savo kirpėjo karjerą ir tapo grafo Almavivos dvaro vyriausiuoju valdytoju, be to, susižadėjo su Siuzana - grafienės Rozinos kambarine, kuriai akivaizdžiai neabejingas ir pats grafas. Senasis Bartolas vėl grįžo prie savo planų atkeršyti Figarui už tai, kad šis padėjo atimti iš jo augintinę Roziną; daktarui padeda landusis dvaro muzikos mokytojas Bazilijus. Prie šio spalvingo veikėjų būrio prisidėjo ir nuolat įsimylėjęs paauglys, pažas Kerubinas, senmergė - intrigantė, Bartolo tarnaitė Marcelina, girtuoklis sodininkas ir naivoka jauna tarnaitė, jo dukra Barbarina. „La Folle journée“ -  beprotiškos dienos – metu nutinka daugybė įvykių...

REKLAMA
REKLAMA

Pašėlęs tempas, intrigos ir nesusipratimai, „Figaro vedybos“ – tarsi dėmesį prikaustantis muilo operų serialas per vieną vakarą.

Galbūt kažkam „Don Žuanas“ yra magiškesnė opera, „Visos jos tokios“ žvelgia dar giliau į žmogiškuosius jausmus, o „Užburtojoje fleitoje“ kažkam tiesiog skamba gražesnė muzika, tačiau nė viena opera - net ir paties Mozarto - negali varžytis su „Figaro vedybų“ visaapimančia harmonija ir natūralumu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mozarto kūrybą ir jos įtaką apskritai sunku vertinti.  Kuo labiau jį pažįstame, tuo gilesnes ir platesnes erdves jo muzikoje atrandame. Jo muzikos klausydamiesi geriau vystosi kūdikiai, o niekada negirdėjusio jokios Vakarų muzikos Australijos aborigeno, klausant Mozarto kūrinių, veidą nušviečia palaiminga rami šypsena... Mozarto muzikos fenomenas. 19 a. jo kūryba buvo traktuojama kaip lengva, žaisminga, trykštanti žaviomis melodijomis, 20 a. atrado jo muzikos gylio bedugnę.  

REKLAMA

„Figaro vedybos“, statytos ir Lietuvos operoje, įeinančios į populiariausių operų dešimtuką pasaulyje, iki šiol stulbina ir žavi. Juo labiau, kad naujasis „Figaro vedybų“ pastatymas LNOBT bus kaip tik toks – mocartiškai žaismingas, kupinas rafinuotos ispaniškos elegancijos, subtiliu humoru nuspalvintos erotikos.

REKLAMA

Šį prancūziškai – austriškai – ispanišką spektaklį kuria menininkų komanda iš Ispanijos: režisierius Emilio Sagi, scenografas Daniel Bianco, šviesų dailininkas Eduardo Bravo, choreografė Nuria Castejón, kuri, beje, buvo ir Penelopės Cruz šokio mokytoja Almodovaro filme „Volver“ (Sugrįžimas), kostiumus kuria dailininkė iš Argentinos Renata Schussheim. Spektaklio muzikinis vadovas ir dirigentas yra Martynas Staškus, chorui, kuris kiekvieną premjerą tiesiog stebina savo meistriškumu, vadovauja Česlovas Radžiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinius vaidmenis „Figaro vedybose“ rengia geriausi mūsų solistai: Siuzaną - Joana Gedmintaitė, Asmik Grigorian, Regina Šilinskaitė, Grafienę Roziną - Sandra Janušaitė, Sigutė Stonytė, Grafą Almavivą - Vytautas Juozapaitis, Dainius Stumbras, Figarą - Egidijus Dauskurdis, Liudas Norvaišas, Kostas Smoriginas, Pažą dainuos Ona Kolobovaitė, Marta Lukošiūtė, Vilija Mikštaitė.

Džiugu, kad su Mozarto kūryba, išlydėjus „Don Žuaną“, mūsų teatre atsisveikinome neilgam.

W. A. Mozarto operos premjera LNOBT vasario 5, 6, 7, 9, 10 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų