• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmą kartą per kosminių tyrinėjimų istoriją vienu metu ir Tarptautinei kosmoso stočiai (TKS), ir erdvėlaiviui, skriejantiems aplink Žemę, vadovauja moterys.

REKLAMA
REKLAMA

Antradienį iš Kennedy (Kenedžio) kosmoso centro Floridos Kanaveralo kyšulyje startavus erdvėlaiviui "Discovery", vado kėdėje sėdėjo 46 metų į atsargą išėjusi JAV oro pajėgų pulkininkė Pamela Melroy (Pamela Melroi).

REKLAMA

Ji yra tik antra moteris per 26 šių erdvėlaivių programos metus vadovaujanti kosminiam laivui, kuris ketvirtadienį prisijungė prie TKS iki šiol sudėtingiausiai statybos misijai skriejančioje laboratorijoje.

Kai buvo atšauti abiejų kosminių laivų durų užraktai, P. Melroy ir šešis jos kolegas pasitiko TKS įgula, kuriai vadovauja kita amerikietė - 47 metų mokslininkė Peggy Whitson (Pegi Vitson), pirmoji moteris, atsakinga už šią stotį.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau šis iš anksto neplanuotas istorinis sutapimas neatspindi tikrosios JAV kosmoso programos realybės, kurioje toliau dominuoja vyrai ir moterų tėra mažuma.

P. Melroy ir P. Whitson yra iš 18 moterų, kurios šalia 73 vyrų dirba JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) astronautų korpuse.

Tai reiškia, kad moterys sudaro tik mažiau negu 20 proc. visų astronautų, rodo NASA duomenys.

2006 metų gegužę į atsargą išėjus Eileen Collins (Eilin Kolins), pirmajai erdvėlaivio vadei, P. Melroy liko vienintelė astronautė, turinti kvalifikaciją atlikti šias pareigas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Būtų gerai turėti daugiau erdvėlaivio vadovių moterų", - sakė Duane`as Rossas (Dueinas Rosas), atsakingas už astronautų atranką NASA. Tačiau dėl šio darbo kreipiasi mažai moterų, turinčių tinkamus profesinius duomenis.

Kad taptų erdvėlaivio pilotu, o vėliau ir vadu, kandidatas kariniu orlaiviu turi būti praskraidęs mažiausiai 1 tūkst. valandų.

REKLAMA

Šį reikalavimą Jungtinėse Valstijose ir veikiausiai visame pasaulyje patenkina tik saujelė moterų.

P. Melroy neseniai per interviu laikraščiui "USA Today" sakė, kad kiekvienais metais oro pajėgų mokyklas, ruošiančias pilotus, baigia tik maždaug penkios moterys.

1 mlrd. dolerių kainuojančio erdvėlaivio vadas turi sugebėti atlikti du subtiliausius pilotavimo manevrus: prisišvartuoti prie TKS 340 km aukštyje virš Žemės ir misijos pabaigoje nutupdyti 100 tonų sveriantį kosminį laivą.

REKLAMA

Dauguma kitų NASA astronautų yra misijų specialistai ir dirba mokslinių tyrinėjimų srityje.

Dar viena moteris, 55 metų Barbara Morgan, rugpjūčio mėnesį tapo pirmąja mokytoja, sėkmingai sudalyvavusi erdvėlaivio misijoje.

B. Morgan, kuri ilgą laiką dirbo pradinių klasių mokytoja, o vėliau tapo astronaute, buvo Christos McAuliffe (Kristos Makolif), taip pat buvusios mokytojos, 1986 metų sausį žuvusios per erdvėlaivio "Challenger" sprogimą, dublerė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors Jungtinės Valstijos pastaruosius 30 metų mėgina į kosmoso programą įtraukti daugiau moterų, pirmąja moterimi, pabuvojusia kosmose, 1963 metų birželio 16-ąją tapo rusė Valentina Tereškova.

Šiuo atžvilgiu NASA Rusiją pasivijo tik po 20 metų, kai 1983-iaisiais į erdvėlaivį įsėdo Sally Ride (Seli Raid).

Per 50 kosminių tyrinėjimų istorijos metų kosmose pabuvojo iš viso 46 moterys.

Penkios iš jų dalyvavo Sovietų sąjungos, o vėliau Rusijos programose. 1996 metais į kosmosą skrido pirmoji prancūzė Claudie Haignere (Klodi Henjer).

NASA kosmoso misijose dalyvavo 41 moteris, daugiausia amerikietės, išskyrus Julie Payette (Džuli Pajet), kuri tapo pirmąja kanadiete, pabuvojusia kosmose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų