• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Vaiko negalima palikti vieno“ - tai Anglijoje į galvą įsikalti turi visi tėvai. Tačiau teisiniai aspektai šiuo klausimu nėra konkretūs. Nuo kada vaikas gali būti vienas namuose? Čia rasite atsakymus į šį ir į kitus su vaiko priežiūra susijusius teisinius klausimus.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų laikais taip nebuvo“, – piktinasi kai kurios mamos, prisimindamos, kaip vaikai į mokyklą, net į pirmas klases, keliaudavo vieni, grįžę iš mokyklos iki vėlaus vakaro laukdavo, kol tėvai grįš iš darbo. Tačiau dabar laikai pasikeitė. Palikdami vaiką vieną tėvai rizikuoja būti nubausti už vaiko apleidimą.

REKLAMA

Be jokios abejonės tai, kad vaikų teisių apsauga griežta, yra geras dalykas. Rūpinimasis vaikais tėvams turi būti prioritetas. Tačiau kartais tėvams kai kurie įstatymai atrodo ir graudūs, ir juokingi. Mūsų kalbintas vienas, vardo skelbti nenorėjęs tėvas, pasakojo, jog vaikui pargriuvus jie iškart nesikreipė į gydytojus, nes atrodė, jog tai tik menkas sumušimas. Tačiau ryte pasidarė blogiau, todėl vaiką greitai nuvežė į ligoninės priimamąjį. Medikai įtariai pažiūrėjo į tai, kad nebuvo kreiptasi nedelsiant ir ruošėsi siųsti pranešimą socialinėms tarnyboms apie vaiko nepriežiūrą. Čia tik vienas pavyzdys, kaip netgi savo vaikais besirūpinantys tėvai gali atsidurti vaiko priežiūros tarnybos akiratyje.

REKLAMA
REKLAMA

Nustatyto amžiaus nėra

Nesusipratimų su vaikų apsaugos tarnybomis ir policija tėvams gali kilti ir dėl to, kad mažametis namie lieka vienas net neilgam laiko tarpui. Vaiko apleidimas (angl. „child neglect“) – tokios „diagnozės“ tikrai nenorėtų gauti nė vieni atsakingi tėvai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau įdomiausia yra tai, jog konkrečių įstatymų šiuo klausimu nėra. Nėra nustatyto amžiaus, nuo kurio palikti vaiką be priežiūros kažkuriam laiko tarpui yra legalu.

Tai paliekama spręsti tėvams ar globėjams, tačiau vis dėlto dažnai už pastaruosius nusprendžia kaimynai, jog vaikas dar per mažas būti vienas ir skambina policijai.

REKLAMA

Iš tiesų, reikia pasikliauti „sveiku protu“ (angl. „common sense“). Angliškas sveikas protas sako, kad vaikas neturi būti paliktas be priežiūros tol, kol negali savimi pasirūpinti ir kad „sveiku protu“ nėra priimtina palikti vaiką vieną per naktį.

Užtikrinti saugumą

Pagal Vaikų ir jaunimo aktą (Angl. „Children and Young Persons Act 1933“), nors ir nėra nustatyta, kada tėvai gali be priežiūros palikti vaiką, tačiau jie gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn, jei vaikas atsidūrė pavojuje, kol buvo vienas. Tėvai gali būti apkaltinti vaiko apleidimu, jei vaikas būdamas vienas galėjo susižeisti ar kaip nors nukentėti.

REKLAMA

Vaiko apleidimas – tai jo neaprūpinimas pagrindinėmis reikmėmis: maistu, rūbais, kai jo saugumas neužtikrinamas arba jis nuolat paliekamas be priežiūros. Tai gali atsiliepti tolesnei vaiko raidai ir jo sveikatai.

Tėvams, dirbantiems visu etatu, pasiimti vaiką iš mokyklos būna neįmanoma užduotis. Tam dažnai samdoma auklė, kuri parsivestų vaiką ir pabūtų su juo, kol grįš tėvai. Tačiau kiti tėvai savo vaikus jau laiko savarankiškus, galinčius pareiti namo ir pabūti kelias valandas vieni. Vaikams paaiškinama, kaip elgtis, neįsileisti nepažįstamų žmonių, jie turi tėvų telefono numerius, jei kas atsitiktų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau Nacionalinės smurto prieš vaikus prevencijos tarnybos (angl. „National Society for the Prevention of Cruelty to Children“ – NSPCC) atstovės Eileen Hayes teigimu, vaikai nuo 9 iki 12 metų amžiaus dar nėra pakankamai savarankiški būti palikti vieni netgi labai trumpam laiko tarpui. Tėvai turi įsitikinti, kad vaikas gali savimi pasirūpinti ir neprieštarauja pabūti vienas.

REKLAMA

Kas gali prižiūrėti vaiką?

Kitas klausimas – auklės amžius. Ar Anglijoje yra įstatymais ribojama, kokio amžiaus gali būti auklė? Atsakymas – ne. Ar gali tėvai mažamečius vaikus palikti su kiek vyresniu vaiku ar penkiolikmetė kaimynė gali prižiūrėti tavo kūdikį? Tai – tėvų atsakomybė nuspręsti, pasikliaujant sveiku protu. Taip pat svarbu žinoti, kad vaikai iki 16 metų teisiškai neatsako už aplaidumą prižiūrint vaiką. Tokiu atveju būtų kaltinami vaiko tėvai.

REKLAMA

NSPCC tarnybos duomenimis, netgi šešiolikmečiai gali būti nepakankamai subrendę prižiūrėti jaunesnius vaikus. Tarnyba pataria pasikliauti nuojauta renkantis auklę, taip pat paprašyti rekomendacijų, pažymos apie teistumą / neteistumą ir būtinai turėti visus auklės duomenis.

Ar vaikas pakankamai subrendęs būti vienas?

- Palikti kūdikį, miegantį vieną namuose, yra per daug rizikinga.

- Vaikai iki 12 metų gali būti nepakankamai savarankiški ir neturėtų būti palikti be priežiūros ilgam.

- Paliekant vaiką vieną, reikia pasirūpinti, kad vaikas nepasiektų vaistų, degtukų ir aštrių daiktų bei žinotų, kur kreiptis atsitikus nelaimei.

- Vaikai iki 16 metų neturėtų būti paliekami vieni per naktį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokio amžiaus vaikas gali legaliai dirbti?

- Vaikas turi būti mažiausiai 14 metų amžiaus ir dirbti tik nustatytą valandų skaičių.

- Valandų skaičius ir amžiaus ribojimai gali keistis dėl sferos, kurioje vaikas dirba.

- Trylikamečiai jau gali padėti tėvams lengvuose žemės ir sodo darbuose.

- Vaikams draudžiama dirbti tuo laiku, kai turi būti mokykloje, taip pat prieš 7 ryto ir po 19 valandos per mokslo metus.

- Vaikas negali dirbti daugiau kaip dvi valandas per dieną ir 12 valandų per savaitę per mokslo metus ir ne daugiau kaip dvi valandas sekmadieniais.

- Vaikams iki 15 metų darbas ribojamas iki 25 valandų per savaitę, nuo 15 metų – iki 35 valandų per savaitę.

REKLAMA

Mokyklos lankomumas

- Pagal įstatymus, tėvai turi užtikrinti, kad jų vaikas reguliariai lankytų mokyklą.

- Vaikas gali neateiti į mokyklą tik susirgęs arba jei su mokyklos vadovybe buvo susitarta iš anksto, kad vaikas neatvyks.

- Priežastys, dėl kurių vaikas gali praleisti pamokas, turi būti labai rimtos.

- Mokyklos ir vietos valdžios organai yra įgalioti imtis priemonių, jei vaiko lankomumas prastas.

- Jei mokyklos valdžiai atrodo, kad tėvai negali užtikrinti gero mokinio lankomumo, jie gali išduoti Mokyklos lankymo orderį (angl. „School Attendance Order“ – SAO), nurodantį, kad tėvai neatlieka savo pareigų.

- Nesilaikant šio orderio sąlygų, gali būti išduotas griežtesnis, Mokymosi priežiūros orderis (angl. „Education Supervision Order“ – ESO).

- Šiuo atveju tėvams, nesugebantiems užtikrinti vaiko mokymosi, į pagalbą skiriamas prižiūrėtojas.

- Tai pat tėvams, kurių vaikai nelanko mokyklos reguliariai, gali būti skiriamos baudos nuo 50 £ iki 100 £.

- Jei šios priemonės nepadeda, tėvai gali gauti šaukimą į teismą, kur bauda jau sieks iki 2 500 £ arba įkalinimas iki 3 mėnesių.

- Dar viena tėvų drausminimo priemonė – tėvystės orderis (angl. „Parenting order“), reikalaujantis, kad tėvai lankytų specialius kursus.

Jolanta Terminaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų