Šiemet Jungtinės Karalystės universitetai sulaukė rekordinio abiturientų paraiškų skaičiaus. Lietuvių, norinčių studijuoti Didžiojoje Britanijoje, padaugėjo labiausiai – jų skaičius išaugo dvigubai.
Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys įsitikinęs, kad toks dramatiškas studentų iš Lietuvos skaičiaus padidėjimas Jungtinėje Karalystėje gali reikšti tik vieną: valdančiosios koalicijos atkakliai vykdoma aukštojo mokslo reforma yra niekam tikusi.
„2009 m. emigracijos rodikliai sumušė visus rekordus – emigracija iš Lietuvos buvo didžiausia nuo Nepriklausomybės paskelbimo. Iš šalies bėga darbininkai, studentai, mokslininkai, gydytojai, mokytojai. Apklausų duomenimis, apie emigraciją galvoja 60 proc.
Lietuvoje dar likusių gyventojų – tai yra beveik visi darbingo amžiaus žmonės. Panašu, kad valdančiųjų politikos tikslas – išvyti kuo daugiau tautiečių iš šalies ir taip susidoroti su krize, o aukštojo mokslo reforma ir jos rezultatai tai tik patvirtina“, – sako darbietis.
„Paskubomis priimtas Mokslo ir studijų įstatymas susilaukė pelnytos kritikos ir įvertinimo ne tik iš akademinės bendruomenės, bet ir visuomenės. Opozicija visais įmanomais būdais siekė sustabdyti šią ydingą reformą.
Švietimo ir mokslo ministrui buvo surengta interpeliacija, Konstitucinis Teismas įžvelgė prieštaravimus Konstitucijai, tačiau Švietimo ir mokslo ministerijai bei visai Vyriausybei tai buvo nė motais. Valdančiųjų buldozeris ignoravo visas pastabas ir pasiūlymus, todėl sulaukė logiško ir neišvengiamo rezultato – nelaukdami aukštojo mokslo reformos pasekmių, studentai tiesiog išvažiuoja iš Lietuvos“, – sako V. Gapšys.
Seimo narys įsitikinęs, kad Lietuvos universitetai gali būti konkurencingi tik savo kaina arba kokybe. „Ypatinga studijų kokybė Lietuvos aukštojo mokslo įstaigos niekada nepasižymėjo. Aukštojo mokslo kokybės ir kainos santykis Lietuvoje nebuvo adekvatus ir iki reformos.
Užuot sumažinusi šį atotrūkį, Vyriausybė situaciją dar labiau pablogino. Po reformos aukštasis mokslas Lietuvoje dar labiau pabrango, o kokybė nepasikeitė. Akivaizdu, kad Lietuvos aukštasis mokslas neatitinka studentų reikalavimų. Paradoksalu, bet studijuoti Anglijoje Lietuvos studentams pigiau ir prestižiškiau. Todėl kol dar nevėlu valdantieji turėtų atsipeikėti ir skubiai taisyti netinkamus priimtus sprendimus“, – mano parlamentaras.