Marija Gabrienė, LRT televizijos laida „Panorama“
Tūkstančiams jaunuolių greitai teks apsispręsti, kur studijuoti, kokią profesiją rinktis. Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje vis dažniau jūrininko specialybę studijuoti renkasi merginos, norinčios įrodyti, kad ir jos sugeba ne blogiau nei vyrai valdyti laivus.
Aukštojoje jūreivystės mokykloje iš 90 pirmakursių laivavedybą studijuoja keturios merginos. Iš viso per keturis kursus šios specialybės dabar mokosi 13 dailiosios lyties atstovių.
„Tiesiog norėjau išbandyti tai, kas šiais laikais yra vos ne draudžiama moterims. Norėjau įrodyti tiek sau, tiek vyrams, kad ir moterys gali valdyti tokį didelį daiktą kaip laivas“, – tvirtina Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos pirmakursė Indrė Mačiūtė.
Pedagogai sako, kad noras, renkantis šią vyrišką profesiją, yra labai svarbus, bet būtina įvertinti ir asmenines savybes, kurios keliamos laivavedžiams.
„Žmogus turi būti labai kruopštus, sugebėti priimti sprendimus, kartais net labai ekstremaliose situacijose. Asmuo turi gebėti dirbti tarptautinėse įgulose ir joms vadovauti“, – teigia Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos Karjeros centro vedėja Genutė Kalvaitienė.
Valdyti didžiulius laivus merginos mokosi specialiu treniruokliu, o patirtį įgauna atlikdamos praktiką laive. Ir, beje, pradėdamos ne nuo lengviausių darbų.
„Per dieną būdavo darbai ant denio, dažymai, rūdžių valymai, viso laivo plovimas. Po to krovinio tvirtinimas, o vakarais eidavome į navigacinį tiltelį“, – pasakoja Lietuvos aukštosios jūreivystės mokyklos trečiakursė Ineta Preikšaitytė.
Europoje šiuo metu apie 20 procentų visų laivavedžių yra moterys.