Valstybė imasi įstatymais žaboti smurtą šeimose, o ta kryptimi dirbančios nevyriausybinės organizacijos tikisi iš jos finansinės paramos. Paskirsčius pinigus projektams, siekiantiems mažinti smurtą, panevėžiečiai, deja, tarp paramos gavėjų nepateko.
Vietos policijos įvykių suvestinėse pranešimai apie smurto atvejus šeimose gana dažni. Ne išimtis ir pirmosios vasaros dienos. Birželio 8-osios rytą pareigūnams teko malšinti sutuoktinių konfliktą: žmoną sumušė 27 metų vyras. Pliekė per veidą – Respublikinės Panevėžio ligoninės Priėmimo skyriuje jaunai moteriai nustatytas nosies kaulo lūžis.
Smurtautojai nerimsta
Birželio 7-osios vakarą panevėžietę bandė sumušti ir net grasino nužudyti buvęs sutuoktinis. Tą pačią dieną buvęs sutuoktinis du kartus ranka trenkė į veidą ir Kupiškyje gyvenančiai moteriškei.
Tokie policiją pasiekiantys buitiniais vadinamų konfliktų atgarsiai – tik maža dalelė tikrųjų smurto šeimose mastų. Kasdienybėje skausmo ir ašarų kur kas daugiau, bet apie tai susimąstome tik tuomet, kai pasiekia informacija apie itin žiaurius įvykius: sumušti, sužaloti ar net nužudyti vaikai, moterys.
Kai neseniai Seimo priimtas įstatymas prieš smurtą šeimose įsigalios, smurtautojų siautėjimai namuose bus vertinami kaip ir bet kurie kiti nusikaltimai. Policija mušeikas galės išvežti iš namų, nukentėjusiesiems nebebus būtina rašyti pareiškimus.
Kol kas su smurtu aktyviausiai kovoja įvairios nevyriausybinės organizacijos, jos nukentėjusias moteris bando ginti, joms padėti.
Panevėžiui neliko
Įgyvendindama Valstybinės smurto prieš moteris mažinimo strategijos įgyvendinimo priemonių 2010–2012 metų plano priemones, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija buvo organizavusi projektų konkursą. Komisijai vertinti buvo pateikti 34 projektai iš visos šalies. Jau paskelbti nugalėtojai – tie, kurių projektų įgyvendinimas bus finansuojamas valdiškais pinigais.
Ministerijos pranešimu, bus paremtas 21 projektas, jiems išdalyta 450 tūkstančių litų.
Projektai bus įgyvendinami įvairiuose šalies miestuose ir kaimuose. Gavus finansavimą, bus teikiama kompleksinė pagalba žmonėms, patyrusiems smurtą privačioje erdvėje, suteikiamas jiems laikinas apgyvendinimas. Taip pat bus tęsiama ir švietėjiška veikla, dirbama su smurtaujančiais asmenimis.
Didžiausia suma, daugiau kaip 31 tūkstantis litų, skirta asociacijai Moterų informacijos centrui, mažiausia Klaipėdos „Caritui“ – per 9 tūkstančius litų. Kiti projektai laimėtojai buvo iš Kauno, Šiaulių, Alytaus, Klaipėdos, Raseinių ir kt. Panevėžiečių projektų tarp nugalėtojų nėra, nors konkurse jie dalyvavo taip pat aktyviai, kaip ir kitų miestų atstovai.
Pernai projektams įgyvendinti buvo skirta 348 tūkstančiai litų, iš dalies finansuota 30 projektų. Tarp paremtųjų pernai buvo ir smurtą patyrusias moteris globojantys agentūros „SOS vaikai“ įkurti Šeimos namai. Šiemet, nors buvo numatyta tęsti kompleksinę pagalbą smurtą patyrusioms moterims, projektas pateko tarp neremtinų.
Veiklos nenutrauks
Šeimos namų įkūrėja gydytoja Marytė Zabulionienė nežino, kodėl jų šiųmetis projektas ministerijos valdininkams netiko. Neskirta parama ir kitiems panevėžiečių projektams.
„Galbūt pasklido gandas, jog ir miesto Savivaldybė keičia savo požiūrį į smurtą patiriančias moteris... – spėlioja M. Zabulionienė. – Anksčiau padėdavusi išlaikyti patalpas, kuriose glaudžiasi į krizę patekusios šeimos, maitinami skurdžiai gyvenančių šeimų vaikai, dabar miesto valdžia nutraukia finansavimą. Gal susidaro įspūdis, kad ir smurto Panevėžio moterys nepatiria, ir bėdų sumažėjo?“
Beveik dvidešimt metų labdaringai veiklai atidavusi gydytoja sako, kol bus galimybių, agentūra „SOS vaikai“ stengsis padėti nukentėjusiesiems nuo smurto. Neatstums smurto aukų ir Panevėžio „Caritas“, nors jų projektas „Gyvenk be smurto“ taip pat nepateko tarp nugalėtojų.
Vienija jėgas
Aktyviai prieš smurtą pasisakantis Panevėžio moterų užimtumo ir informacijos centras kol kas neturi patalpų platesnei veiklai vystyti, tad maksimalios pagalbos nukentėjusiesiems suteikti negali: priimti jų, priglausti nėra kur.
„Dažniausiai konsultuojame, patariame moterims, kur kreiptis, ką daryti, kas joms gali padėti“, – sako centro vadovė Vaida Dainevičienė.
Veiklos pavyzdžiu moteris laiko agentūros „SOS vaikai“ teikiamą pagalbą ir paramą šeimoms, ji apgailestauja, kad šį kilnų darbą dirbančiųjų šiemet nepasieks kovai su smurtu taip reikalinga parama.
V. Dainevičienė ir kitos centre aktyviai dirbančios moterys dalyvavo gegužės mėnesį sostinėje vykusioje socialinėje akcijoje „Mes galim“, skirtai mažinti smurto mastus šalyje. Seimo pirmininkei buvo įteikta peticija su tūkstančiais gyventojų parašų, raginančių kuo skubiau priimti Apsaugos nuo smurto privačioje erdvėje įstatymą. Ir toks įstatymas buvo priimtas.
„Aš įsitikinusi, kad būtina vienyti jėgas, aktyvinti veiklą, skatinti smurto aukas neslėpti skaudžių išgyvenimų. Tik taip bus galima pasiekti rezultatų“, – sako V. Dainevičienė.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ