REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
9
Namai (nuotr. Shutterstock.com)
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Dažnai kalbama apie oro taršą – automobilių išmetamas dujas, rūkstančius fabrikų kaminus ar kitaip į orą išmetamas pavojingas medžiagas, tačiau ar kada nors susimąstėte apie savo namų oro kokybę? Tiesa ta, kad oro užterštumas patalpose gali būti toks pat ar net didesnis, nei lauke. Nors skamba išties baisiai, tačiau nesijaudinkite, yra keletas būdų, kurie padės namuose užtikrinti sveikesnį orą.

9

Dažnai kalbama apie oro taršą – automobilių išmetamas dujas, rūkstančius fabrikų kaminus ar kitaip į orą išmetamas pavojingas medžiagas, tačiau ar kada nors susimąstėte apie savo namų oro kokybę? Tiesa ta, kad oro užterštumas patalpose gali būti toks pat ar net didesnis, nei lauke. Nors skamba išties baisiai, tačiau nesijaudinkite, yra keletas būdų, kurie padės namuose užtikrinti sveikesnį orą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reguliarus namų tvarkymasis

Vienas iš nemaloniausių namų oro teršėjų – dulkių erkutės. Kaip galima spėti iš pavadinimo, šie gyviai itin mėgsta vietas, kuriose daug dulkių. Patalpose dulkės dažniausiai kaupiasi kiliminėje dangoje, minkštuose balduose, čiužiniuose ir kitose panašiose vietose. 

REKLAMA

Norint užkirsti kelią šių nemalonių padarėlių dauginimuisi, vertėtų pasistengti palaikyti švarą namuose – reguliarus paviršių valymas drėgna šluoste bei minkštų baldų ir kilimų siurbimas turėtų tapti neatsiejama kasdienybės dalimi. 

Patalpų vėdinimas

Vienas paprasčiausių ir populiariausių būdų palaikyti švarų bei gaivų orą namuose – patalpų vėdinimas. Vėdinti namus patariama plačiai atvėrus langus, bent du ar tris kartus per dieną po 10-15 minučių. 

REKLAMA
REKLAMA

Nors šis būdas itin paprastas ir nieko nekainuoja, tačiau neabejokite jo efektyvumu – vėdinimo metu iš patalpų pašalinami susikaupę virusai ir bakterijos, oras tampa gaivesnis, išvėdinami nemalonūs kvapai ir lakiosios medžiagos.

Kambarinių augalų įtaka

Kambarinės gėlės gali tapti ne tik namų puošmena, bet ir sveikatos šaltiniu. Pasirodo, orą itin gerai valo nereiklusis chlorofitas. Šis augalas naikina ore esantį benzeną, formaldehidą, anglies monoksidą, ksileną, kurie įeina į buityje naudojamų valiklių, dažų, statybinių medžio drožlių plokščių ir buitinės chemijos produktų sudėtį. Be to, chlorofitas pasižymi baktericidiniu poveikiu – jo išskiriami fitoncidai naikina kenksmingus mikroorganizmus ir alergenus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, orą valo ir kiti augalai, pavyzdžiui, mirtos, žingenės, anturiai, eukaliptai, gebenės, primulės ir sansevjeros naikina ore esančius kenksmingus mikroorganizmus. O citrinmedis ne tik naikina ore esančias bakterijas, bet ir atšviežina nevėdintų kambarių orą.

Investavimas į kokybišką oro valymo įrenginį

Pasak Jungtinių Amerikos Valstijų Aplinkos Apsaugos agentūros, vienas veiksmingiausių būdų užtikrinti švarų orą namuose, tai oro valytuvų naudojimas. Tyrimai atskleidžia, kad kokybiškas oro valytuvas iš oro gali pašalinti net 99,97 procentus kenksmingų dalelių.

REKLAMA

Nors oro valytuvai ir veiksmingi, tačiau apie juos sklando daugybė mitų, kurie daugelį atbaido nuo įsigijimo. Vienas populiariausių klaidingų teiginių – oro valytuvai užima daug vietos. Išties, šiais laikais oro valymo įrenginiai gali būti itin kompaktiški. Pavyzdžiui, „Xiaomi“ gaminami oro valytuvai „Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite“ yra tokie kompaktiški, kad jų pagrindas užima mažiau vietos, nei A4 formato popieriaus lapas.

Kitas dažnas mitas – veikdami, oro valytuvai kelia didelį triukšmą. „Xiaomi“ įmonės gaminami įrenginiai paneigia ir šį mitą. Pavyzdžiui, oro valytuvas „Xiaomi Smart Air Purifier 4“ veikdamas naktiniu režimu skleidžia vos 32,1 dB lygio garsą, todėl netrukdo net tiems, kurie pasižymi itin jautria klausa. Šį privalumą patvirtina ir Xiaomi oro valytuvą išbandžiusių atsiliepimai. 

REKLAMA

„Tėvų Darželio“ narė, testavusi „Xiaomi Smart Air Purifier 4“ teigia: „Iš techninės pusės, labai patiko, kad naktinis/miego režimas veikia ypač tyliai, o tai labai aktualu vaikui, kuris miegodamas yra jautrus įvairiems garsams, tad jau pirmą naktį bandant šį prietaisą buvau patenkinta tokia funkcija“ . Jai pritaria ir kitas oro valytuvą išbandęs testuotojas: „Labai patiko, kad naktį veikia labai tyliai.“

Testuotojai taip pat džiaugėsi ir kitais „Xiaomi Smart Air Purifier 4“ oro valytuvo privalumais: „Naudojimas yra patogus – naudojantis programėle galima nustatyti laiką, kada valytuvas įsijungia/išsijungia, kuriuo metu valo orą intensyviau, kuriuo metu įjungtas auto režimas. Kiekvienas gali „suprogramuoti“ šį valytuvą pagal savo poreikius. Po keletos dienų naudojimo pastebėjau, kad ant tamsių baldų ne taip greitai kaupiasi dulkės. Virtuvėje kažką gaminant kvapai dažnai atsiranda ir kituose kambariuose, bet šis valytuvas tai pajaučia ir pradeda veikti galingiau, kad tuos kvapus panaikintų. Tikrai rekomenduočiau šį oro valytuvą draugams ar pažįstamiems, kurie nori kvėpuoti švariu oru.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų