Ieva LIUBŠYTĖ
Šaltuoju metu laiku ne vieną kankina klausimas: kaip apsisaugoti nuo peršalimo? Nuolat besikeičiantis oras – šaltis, drėgmė, vėjas – puiki terpė plisti virusams, kurie deja, mūsų sutikimo neklausia ir mus užpuola nelauktai.
Nuo žiemą gresiančio peršalimo apsisaugoti stengiamės skirtingai. Vieni apsikamšo šiltais drabužiais, kiti apsirūpina brangiais vitaminais, o treti stengiasi nekišti nosies iš namų.
Tačiau dažnai pamirštame, kad patys efektyviausi vaistai yra šalia mūsų – šaldytuve. Vaisiai ir daržovės – tai, ko mūsų organizmui reikia žiemą. O kokius vaisius bei daržoves rinktis, norint apsisaugoti nuo mus pasiruošusių užpulti virusų, pataria mokslininkė, medikė, bestseleriais tapusių knygų autorė, mitybos ekspertė Alma Mieliauskienė.
Pirmas vaistas nuo visų ligų – citrina
Pasak A. Mieliauskienės, pirmiausias vaistas nuo peršalimo ligų yra visų pažįstama citrina. „Citrinos nors kiek savaime sumažina galimybę sirgti, ir jeigu žmogus serga, jis serga paprasčiausiai lengviau. Be to, citrina ne tik vitaminas C, ji taip pat turi savybę kovoti su virusais, su peršalimu ir neleisti peršalti. Citrina suriša šlakus, nuodus, toksinus ir šalina juos iš organizmo. Kitaip sakant, jeigu išgeri vandens su citrina, tai gali įsivaizduoti, kad į tą vandenį įdėjai kažkokių tai stebuklingų vaistų, kurie suriš visus nuodus ir išplaus juos iš organizmo.
Tačiau būtina įsidėmėti, kad tokį poveikį turi tik natūralus citrinos produktas, jokie citrinos ekstraktai tokio poveikio neturi. Norint efektyviausių rezultatų reikia iš citrinos išspausti sultis ir skiesti jas su vandeniu“, – apie naudingą citrinos poveikį organizmui sako A. Mieliauskienė.
Mitybos ekspertė teigia, kad vandeniu praskiestos citrinos sultys labai tinka nosies ir gerklės skalavimui. „Jokiu būdu negalima gerklės skalauti nepraskiestomis citrinos sultimis, nes galite išdeginti gerklę. Į nosį taip pat, gink Dieve, negalima lašinti nepraskiestų citrinos sulčių. O jeigu nuspręsite gerti natūralias, vandeniu nepraskiestas citrinos sultis, galite nemenkai pakenkti ir virškinimo traktui. Tad pagrindinė mintis būtų tokia, kad išspaustas citrinos sultis skiesti vandeniu yra būtina ir nereikia galvoti, jog natūralus, nepraskiestas produktas suveiks geriau. Atvirkščiai, tai gali dar labiau pakenkti“, – apie teisingą citrinos vartojimą sako A. Mieliauskienė.
Anot A. Mieliauskienės, citrina netinka tiems žmonėms, kurie turi skrandžio žaizdų ar dvylikapirštės žarnos opų. „Įdomus dalykas yra tas, kad jeigu graužia rėmuo ar yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas, citriną vartoti galima. Jos reikėtų atsisakyti tik tada, jei žmogus turi opų“, – aiškina mitybos ekspertė.
Imunitetą stiprina – greipfrutai
A. Mieliauskienė teigė, kad dar vienas itin stipriai organizmą veikiantis, su virusais kovojantis vaistas yra greipfrutas.
„Dažniausiai žmonės iš citrusinių vaisių perka citrinas, apelsinus, mandarinus. Tačiau noriu pasakyti, kad labai stipriai bet kokias infekcijas veikia greipfrutai. Šie vaisiai stiprina imunitetą“, – greipfruto naudą organizmui įvardijo A. Mieliauskienė. Pasak maisto ekspertės, norint pasiekti efektyviausių rezultatų ir greitai sustiprinti imunitetą per dieną reikėtų suvalgyti maždaug po pusę greipfruto.
Kovai su peršalimo ligomis rinkitės imbierą, papriką ir česnaką
Anot A. Mieliauskienės, dar vienas natūralus vaistas nuo šiuo metų laiku organizmą puolančių virusų būtų imbieras.
„Imbierai žmonėms yra pateikiami įvairiomis formomis – džiovinti, cukruoti ar dar kokie nors. Iš tiesų norint pasiekti pačių geriausių rezultatų reikėtų vartoti tik natūralų imbierą. Rekomenduočiau maždaug kubinį centimetrą imbiero smulkiai supjaustyti ir užpilti verdančiu vandeniu. Tuomet palaikyti apie pusvalandį, kad viskas prisitrauktų, ir per dieną viską išgerti. Galima po gurkšnelį, galima ir po pusę stiklines“, – kaip pasigaminti organizmą stiprinantį vaistą iš imbiero, pasakoja A. Mieliauskienė. Maisto ekspertė pabrėžė, kad labai svarbu, jog imbieras nebūtų per daug aštrus, nes dažnai gydydami vieną, pakenkiame kitam.
„Iš tiesų norint sustiprinti imunitetą arba jau pradėjus pulti virusams imbieras yra labai stiprus vaistas“, – teigė A. Mieliauskienė.
Pasak maisto ekspertės, dar vienas produktas stipriai veikiantis nuo visų peršalimų yra paprika. „Paprika ne tik daržovė ar priedas prie kažkokių salotų, tai vėlgi yra stipriai veikiantis antiseptikas. Be to, paprika taip pat galingas A, E, C vitaminų šaltinis. Raudonoji, geltonoji paprika labai tiktų norint pastiprinti organizmą. Kalbant apie organizmo stiprinimą, žinoma, negalima pamiršti ir česnako, kuris taip pat, kaip ir paprika, veikia kaip labai stiprus antiseptikas“, – tikina A. Mieliauskienė.
Maisto ekspertė pabrėžė, kad jos išvardyti produktai organizmą veikia labai stipriai. „Nėra, kad gal maždaug paveiks, o gal nepaveiks. Visi šie produktai tikrai turi labai veiksmingų medžiagų, tad jei iš tiesų norime sustiprinti organizmą, juos turime vartoti bent porą savaičių, nelaukiant, kol iš tiesų užpuls infekcija“, – sako A. Mieliauskienė.
Ne visada lietuviška – geriausia
Dažnai manome, kad lietuviškos daržovės ir vaisiai yra daug naudingesni mūsų organizmai, o iš užsienio atvežti produktai mums kenkia. Tačiau, pasak A. Mieliauskienės, svarbiausia, kur vaisiai ir daržovės yra sandėliuojami.
„Aišku, aš esu už tai, kad tiek lietuviški vaisiai, tiek lietuviškos daržovės iš savo daržo, sodo, kaimo ar pažįstamos močiutės yra geriau. Juos žmonės sandėliuoja rūsiuose ar senuose sandėliukuose. Tačiau esu prieš didelių tiekėjų lietuviškus vaisius, uogas ar daržoves, nes dažnai jie yra laikomi netinkamai. Juk kai buvo privatizuojami didieji kolūkių sodai, žinome, kad kartu buvo privatizuojamos ir kareivinės, o dabar kai kurie vaisiai ir daržovės yra sandėliuojami tokiose patalpose, kurios yra netinkamos gyventi žmonėms. Žinoma, aš negaliu garantuoti, kad visi sandėliai yra netinkami laikyti daržovėms ir vaisiams, kiti gal yra pastatyti gerai ir tinkami saugoti šiuos produktus. Tačiau jeigu iš užsienio mes gauname apipurkštus vaisius, tai Lietuvoje mes galime gauti laikytus pačiomis blogiausiomis sąlygomis. Tiesiog mano pagrindinė mintis būtų tokia – svarbiausia, kur daržovės ir vaisiai yra sandėliuojami, nuo to priklauso jų kokybė“, – teigia maisto ekspertė.
A. Mieliauskienė tvirtina, kad šiomis dienomis yra įsigalėjęs stereotipas, jog jei obuolys yra truputėlį pagedęs, papuvęs, pasiraukšlėjęs, tai jis jau bus geresnis nei apipurkštas. Bet tai netiesa.
„Iš tiesų,teisybė, kad jei net kirminai nepuola vaisiaus, tai jis gali būti nevalgomas. Tačiau jei vaisius kažkur buvo laikomas netinkamomis sąlygomis ir apgedo, jis tikrai nuo to netapo geresnis.
Žodžiu, tiesiog kiekvienas žmogus, kuris perka vaisių ar daržovių, neturėtų remtis tais teoriniais patarimais, reikėtų vadovautis savo nuojauta, nes ne visada lietuviška yra geriausia“, – aiškina A. Mieliauskienė.