Nors Tunisas arabiška šalis, tačiau tikrai vakratietiško stiliaus ir labai jaučiasi prancūzų perimta kultūra.
Kaip žinia, Tunisas išsivadavo iš Prancūzijos kolonizacijos tik 1956 metais. Patys tunisiečiai džiaugiasi prancūzų įnešta dalimi į šalį. Moterys čia turi daugiau teisių nei bet kurioje kitoje arabiškoje šalyje. Asmeniškai galiu pasakyt, kad apsigaubusių nuo galvos iki kojų pirštų galiukų moterų čia pastebėjau gerokai mažiau nei Londone.
Alkoholio gėrimo atžvilgiu jie irgi nelabai nusileidžia vakariečiams. Ypač jaunimas galėtų varžytis ir su lietuvaičiais, nors gal mus ir sunkoka būtų aplenkti..Šiaip parduotuvėse negausu kitų šalių vyno kaip tunisietiško, tačiau svarbiausia, kad jo išvis rasta!
Beje, panašiai ir su alumi, jie teturi penkis „brand'us“: BECK's, Heineken, Golden Brau, Lowenbrau ir savo vietinį, kuriuo labai didžiuojasi – CELTIA. Kainos..na, kadangi paskutiniu metu gyvenau Londone ir lyginu su juo, tai gan pigu, pavyzdžiui.: 0,33 cl CELTIA parduotuvėj kainuoja apie 1,200 Dinaro (kas atitinka 0,56 svaro arba apytiksliai 2,20 Lt). Aludėse kainos svyruoja tarp 3-6 Dinarų. Čia palieku jums spręsti ar brangu, ar ne. Gero vyno kainos sukasi apie 10 Dinarų (~18 Lt), kas lyginant su gero vyno Lietuvoj kainom tikrai yra pigu.
Susitikimų laikas ir tunisiečių punktualumas
Tunisiečiai ak...na pietiečiai jie, nelabai atsilieka nuo italų savo punktualumu. Susitikimus skiria labai keistai, ne tikslų laiką, bet periodą: na, pavyzdžiui sako: „Susitinkam tarp 12-13h", ir žinok gi tu dabar, kada tau jo(s) tikėtis. Bet jau tuoj, manau, perprasiu juos, nes labai dažnai gali (ne)sulaukt skambučio 13h pranešančio, kad ji(s) bus vietoj po valandos. Neretai ir ta valanda dar pasislenka... Kažkas sakė, kad laiką, kurį jie nurodo po kurio ateis reik daugint iš trijų.
Na, aš pati dažniausiai visur vėluojanti arba priverčianti susiruošusias drauges laukti, šiuo metu esu ready geru pusvalandžiu anksčiau už kitus. Nors pagal sutartą laiką tai vėluoju, kaip ir seniau.
Valiuta
Kaip jau rašiau anksčiau čia valiuta yra Tuniso dinaras, 1 TND = 1,82 Lt. Iš pradžių labai jau keistos monetos pasirodė, nes 1 dinaras turi 1000 milimų (ne šimtą kaip visur įprasta). Dažnai sunku su grąža būna, nes smulkių tarkim 20 milimų, arba jau nekalbu apie kokius 5 milimus, ne visada būna. Taip pat jie turi 30 ir 40 dinarų banknotus.
Visuomeninis transportas ir vairavimas Tunise
Visuomeninis transportas..hmm..nuotaikos nekelia. Galima išskirti kelias rūšis. Egzistuoja tokie „geltonieji autobusai“, kurie yra patys pigiausi, vieno pavažiavimo kaina - 0,3-1 dinaras (~ 0,6-2 Lt) priklausomai nuo to, kur važiuoji, ir kurie visą laik būna pilnut pilnutėliai. Beje, šios transporto priemonės dar nebandžiau.
Draugai būtinai pataria išbandyt bent kartą dėl „extrem'o“, na aišku rankinuką, papuošalus ir panašiai patartina palikti namie prieš tokį iššūkį..
Dar yra privatūs „žalieji“ ir „baltieji autobusai“, kurių kainos šiek tiek aukštesnės ir kurie jau primena lietuviškus autobusus ir galima rasti vietos atsisėsti. Ir šitą vieną kartą jau teko išbandyt..
Bet kadangi autobusų (tiek privačių, tiek viešųjų) punktualumas „neapsakomas“, jie važiuoja retai ir stotelės dažniausiai toli nuo namų, dauguma tunisiečių turi mašinas.
O vairuoja jie, tai kaip pašėlę. Jei kas nors galvojat, kad lietuviai nemandagūs vairuotojai, tai reiškia reiktų pabandyt vairuoti čia, tada vilniečių užlindinėjimai visiškai „nieko tokio“ pasirodys.
Dar turi jie ir tramvajus, kuriuos kažkodėl vadina „metro“. Ir niekas jiems neįkiš į galvą, kad metro turi būti po žeme. Na nesvarbu nesiginčysim, tegu vadina kaip nori..
O man, nenorinčiai autobusu trenktis 2 valandas iki darbo yra dar vienas pasirinkimas – taksi. Kainos skirtumas palyginti su autobusų tikrai nėra labai jau didelis. Pavyzdžiui, su autobusu iki darbo būtų 1,1 dinaro, o su taksi - 2,5 dinaro (~5Lt).
Na tai ką, su taksi dažniausiai visur ir varinėju. Ir šiaip dauguma tunisiečių, neturinčių mašinos renkasi taksi. O taksi čia visi geltoni, kaip kokiam Niujorke..
Na, ir dar nepaminėjau arklių ir asilų!!! Jie irgi pati tikriausia transporto priemonė. Kaip kažkas sakė: „Tik Tunise automobilų aikštelėje gali pamatyt asilą pastatytą prie mersedeso“.
Paimta iš Airidos blogo.