REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gavę siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai, puolame ieškoti, kur pas jį galima užsiregistruoti greičiausiai. Tačiau dar ne visi žino, kad dalį valstybės apmokamų paslaugų ir tyrimų galima gauti ir privačiose gydymo įstaigose. Kitą kartą – galbūt net pas gydytoją patekti greičiau.

Gavę siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai, puolame ieškoti, kur pas jį galima užsiregistruoti greičiausiai. Tačiau dar ne visi žino, kad dalį valstybės apmokamų paslaugų ir tyrimų galima gauti ir privačiose gydymo įstaigose. Kitą kartą – galbūt net pas gydytoją patekti greičiau.

REKLAMA

Portalas tv3.lt primena rašęs apie tai, kas padėtų užsiregistruoti ten, kur eilė pas gydytoją yra trumpesnė. Vienas tokių būdų – pasitikrinti, galbūt jums reikalingas paslaugas privačioje gydymo įstaigoje galima gauti greičiau.

Svarbu pasitikrinti iš anksto 

Apie tai, kokias nemokamas paslaugas privalo garantuoti ir privačios gydymo įstaigos, plačiau papasakojo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) specialistai.

Jie priminė, kad teritorinės ligonių kasos kasmet sudaro sutartis (TLK) tiek su viešosiomis, tiek su privačiomis sveikatos priežiūros įstaigomis dėl konkrečių sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų.

REKLAMA
REKLAMA

„Pacientas, turintis gydytojo siuntimą, turi teisę pasirinkti gydymo įstaigą ir gydytoją specialistą. Bet taip pat labai svarbu žinoti, kad gydymo įstaiga, kurioje dirba gydytojas, išduodantis siuntimą, būtų sudariusi sutartį su TLK dėl pacientui reikiamų paslaugų. Sutartį su TLK turi būti sudariusi ir įstaiga, kuri teiks tas paslaugas.

REKLAMA

Taigi pacientai, kurie yra apdrausti PSD ir turi šeimos gydytojo ar kito gydytojo specialisto siuntimą pas kitus gydytojus specialistus tyrimams ar konsultacijoms, kurių šeimos gydytojas ar kitas gydytojas specialistas negali atlikti, gali kreiptis ir gauti nemokamas paslaugas nepaisant to, kokio sudėtingumo jos yra“, – paaiškino VLK specialistai.

Pažymima, kad tai galioja ir viešosiose gydymo įstaigose, ir privačiose, kurios yra sudariusios sutartis su TLK. Turint siuntimą gydytojo specialisto konsultacijai gauti, pacientui turi būti atlikti visi gydytojo specialisto konsultacijos metu paskirti būtini tyrimai, kurių reikia diagnozei nustatyti, skirti ar koreguoti gydymą.

REKLAMA
REKLAMA

Kartu atkreipiamas dėmesys, kad ne visos privačios įstaigos pasirašo sutartis su TLK. Išsamų įstaigų sąrašą galima rasti čia. Tai reiškia, kad iš PSDF sumokama tik už tas paslaugas, dėl kurių yra sudaryta sutartis, ir iš paciento negali būti reikalaujama mokėti už tai, už ką gydymo įstaigai sumoka ligonių kasos.

Teikti gali ne visas paslaugas

Vis tik pažymima, kad privačios įstaigos gali būti sudariusios sutartį su TLK tik dėl kai kurių paslaugų, apmokamų iš PSDF.

„Gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su TLK, turi būti skelbiamas išsamus PSDF lėšomis apmokamų sveikatos priežiūros paslaugų sąrašas, šių paslaugų teikimo tvarka ir sąlygos. Gydymo įstaiga, sudariusi sutartį su TLK dėl konkrečios paslaugos, negali siūlyti vien tik mokamas paslaugas, t. y. pacientui pirmiausia turi pasiūlyti nemokamą paslaugą, tai yra apmokamą iš PSDF be jokio papildomo mokesčio“, – nurodė ligonių kasos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu ir tai, kad nemokamos (tiksliau – ligonių kasų apmokamos PSDF lėšomis) paslaugos gali būti teikiamos tik privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems (PSD) žmonėms. Išimtis taikoma tik būtinajai (skubiai) medicinos pagalbai, kuri teikiama nemokamai be siuntimo visiems nuolatiniams Lietuvos gyventojams.

„PSD apdrausti pacientai, ketinantys gydytis privačioje gydymo įstaigoje, turėtų iš anksto pasidomėti, ar ji yra sudariusi sutartį su TLK ir dėl kokių paslaugų, t. y. žmogui svarbu išsiaiškinti, kokios šios įstaigos teikiamos paslaugos yra apmokamos iš PSDF“, – pažymi VLK specialistai.

Ką daryti, jei prašo susimokėti?

Jei sutartį su TLK sudariusiose gydymo įstaigose paprašoma sumokėti ar primokėti už gydymą, pirmiausia būtina išsiaiškinti joje, kodėl to reikalaujama. Jei atsakymo nepavyksta gauti iš gydančio gydytojo, VLK pataria kreiptis į įstaigos administraciją.

REKLAMA

Į pacientų skundus nagrinėjančias valstybės institucijas pacientai turi teisę kreiptis tik tuomet, kai yra nepatenkinti skundų nagrinėjimu sveikatos priežiūros įstaigoje.

„Gydymo įstaiga turi išnagrinėti situaciją ir raštu pateikti atsakymą per 20 darbo dienų nuo skundo gavimo įstaigoje dienos. Kreipiantis į pacientų skundus nagrinėjančias valstybės institucijas, reikia pateikti skundo sveikatos priežiūros įstaigai ir įstaigos atsakymo kopijas. Jeigu gydymo įstaiga nepateikia atsakymo per 20 darbo dienų, dėl skundo nagrinėjimo pacientas turi  teisę kreiptis į kitas institucijas, tačiau privalu pateikti skundo, adresuoto gydymo įstaigai, kopiją“, – priminė ligonių kasų specialistai.

REKLAMA

Vis tik kartu pažymima, kad pagal galiojančią tvarką įstaigos turi teisę teikti mokamas paslaugas.

Pažymima, kad gydymo įstaigoje pacientas turi būti supažindintas su mokamų paslaugų kainomis, teikimo tvarka, jam turi būti išsamiai paaiškinta iš PSDF apmokamų ir įstaigos siūlomų brangesnių paslaugų pranašumas, suteikta informacija, kada pacientas gali gauti jam reikalingą paslaugą nemokamai. Savo apsisprendimą ir sutikimą mokėti žmogus turi patvirtinti parašu.

Mokėti tenka tokiais atvejais:

  • jei pacientas nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu;
  • kai tyrimus pasirenka pats pacientas, jeigu per konsultaciją gydytojas jų neskiria, siuntimo neišduoda (tenka mokėti visą faktinę paslaugos kainą);
  • kai teikiama paslauga, įrašyta į mokamų paslaugų sąrašą;
  • kai pacientas pasirenka konsultuotis pas gydytoją specialistą, kuris dirba gydymo įstaigoje, neturinčioje sutarties su TLK, ar kai neturėdamas šeimos ar gydytojo specialisto siuntimo, pageidauja gauti gydytojo specialisto konsultaciją;
  • jei pacientas nori gauti planinę paslaugą be eilės. Tie, kurie nori gauti specialisto konsultaciją, nelaukę eilėje (joje laukia kiti pacientai, kuriems taip pat teikiamos paslaugos, apmokamos PSDF lėšomis), gali gauti mokamą konsultaciją už ją susimokėję (tais atvejais, kai pacientui reikalinga būtinoji medicinos pagalba, paslaugos pacientams turi būti teikiamos kreipimosi į gydymo įstaigą dieną).
  • jei pacientas pats pasirenka, leidus gydančiam gydytojui, brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, tyrimus, vaistus, medicinos pagalbos priemones, procedūras. Šiuo atveju reikia susimokėti ne visą kainą, o tik skirtumą tarp ligonių kasų mokamos kainos ir pasirinktos brangesnės paslaugos, medžiagos, tyrimų, vaistų, medicinos pagalbos priemonės ar procedūros kainos. Mokėti reikia į įstaigos kasą, kurioje išduodamas kvitas ar kitas mokėjimo dokumentas. Prie šių paslaugų negali būti priskiriamos paslaugos, dėl kurių pacientams nesuteikiama pasirinkimo alternatyva (negalima pasirinkti tarp nemokamos ir brangiau kainuojančios paslaugos).
  • jei teikiamos odontologinės priežiūros paslaugos, apdraustieji (išskyrus vaikus ir asmenis, besimokančius dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, kol jiems sukanka 24 metai, ir socialiai remtinus asmenis, kai jie pateikia atitinkamą savivaldybės, kurios teritorijoje gyvena, socialinės paramos skyriaus pažymą) moka už vaistus, odontologines ir kitas medžiagas, sunaudotas odontologinės priežiūros paslaugų teikimui, vienkartines priemones, atsižvelgiant į sunaudotų medžiagų, priemonių kiekį ir jų įsigijimo kainas.

Gydymo įstaiga turi užtikrinti, kad mokėjimo už mokamas paslaugas dokumentuose (kasos kvituose, pajamų orderiuose, sąskaitose ir pan.) būtų nurodyta paslaugos teikimo data, paslaugos, už kurią mokama, pavadinimas, medicinos dokumento (ambulatorinės kortelės, gydymo stacionare istorijos ir pan.) numeris. 

„Mokamos paslaugos, suteiktos nesilaikant nustatytų reikalavimų, yra laikomos neteisėtai apmokėtomis, todėl už jas gautos lėšos privalo būti grąžinamos jas sumokėjusiam asmeniui“, – nurodė VLK.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų