Tai sužinoję maudytis ir poilsiauti šalia šunų nebenorėsite

Specialistai primena, kad ir kiek mylėtume savo augintinius, šunims ir kitiems naminiams gyvūnams šalia žmonių maudymosi vietų, paplūdimių – ne vieta.

Užkrečiamųjų ligų specialistai primena, kad naminiai ir laukiniai gyvūnai platina įvairias žmogui pavojingas ligas.

Išmatos užteršia vandenį ir smėlį

Viena dažniausių tokių ligų – toksokarozė. Tai – parazitinė liga, kurią sukelia smėlyje puikiai išsilaikančios tam tikros rūšies kirmėlių lervos. Toksokarozė – itin nemaloni, ilgą laiką galinti varginti liga, galinti pasireikšti įvairiais klinikiniais simptomais. Ją su išmatomis gali platinti ne tik naminiai, bet ir valkataujantys gyvūnai.

„Kas yra labai pavojinga, toksokarų lervos migruoja po visą organizmą. Ir taip gali sukelti grėsmę žmogaus sveikatai, nes gali pažeisti vidaus organus. Dažniausiai migruodama lerva atsiduria plaučiuose, gali būti audiniuose tarp bronchų arba po oda. Negana to, šios lervos gali išlikti gyvybingos keletą metų“, – pabrėžė G. Megelinskienė.

Ji priminė, kad šią ligą pirmiausia galėtų išduoti į plaučių uždegimą panašūs požymiai – kosulys, dusulys, skausmas krūtinėje, kvėpavimo ūžesiai.

„Priklausomai nuo toksokarų lervų lokalizacijos, gali sutrikti ir regėjimas, pakenkta nervų sistema“, – pridūrė NVSC specialistė.

Šių lervų galima „pasigauti“ ir maudantis vandens telkiniuose – čia juos nuo nešvaraus kranto gali atnešti lietaus vanduo arba palikti kartu šalia žmonių paleisti maudytis augintiniai. 

Specialistai primena, kad laukiniai gyvūnai platina dar vieną parazitinę ligą – echinokokozę, taip pat plintanti per užterštą dirvožemį.

Šia liga yra daug užsikrėtusių laukinių gyvūnų, ypač rudosios lapės, todėl medikai rekomenduoja kruopščiai nuplauti ir iš miško parsineštas gėrybes. Šių parazitinių ligų sukėlėjų lietus gali nuplauti ir į vandens telkinius, kur jos, nors ir „praskiedžiamos“, irgi išlieka gyvybingos.

REKLAMA

Palieka ir chlamidiozių

Dar viena ne tik šunų, bet ir kitų keturkojų ir paukščių platinama liga – gyvūnų chlamidiozė.

Visgi G. Megelinskienė ragino neapsigauti, ši liga žmonėms nėra visada pavojinga.

„Žinome, kad chlamidiozė yra labiausiai paplitusi lytiniu keliu plintanti infekcija, perduodama oralinių, vaginalinių, analinių lytinių santykių metu. Taip pat šią infekciją užsikrėtusi moteris gali perduoti savo naujagimiui. Bet kad būtų galima ją pernešti maudantis, tokių duomenų nėra.

Gyvūnų chlamidioze dažniausiai serga avys, ožkos, veršeliai, kiti naminiai ir laukiniai gyvuliai. Persirgę gyvuliai dažnai lieka chlamidijų nešiotojais, todėl gali apkrėsti sveikus. Apsikrečia per pašarą, vandenį, orą. Dažniausiai pasitaikanti chlamidiozė yra ornitozė (psitakozė). Ja serga paukščiai. O nuo sergančių paukščių gali užsikrėsti žmogus. Gydoma antibiotikais“, – sakė NVSC atstovė.

Ji pridūrė, kad gyvūnai gali sirgti daugeliu ir kitų užkrečiamųjų ligų, bet žmogui yra pavojinga tik dalis. 

Specialistai ragina atsakingai elgtis, nepamiršti surinkti augintinių išmatų ir išvykus į gamtą, nepaleisti neatsakingai laisvai lakstyti.

Portalas tv3.lt primena, kad pavojų sukelti gali ir „žydintys“ vandens telkiniai. 


Rašyti komentarą...
R
Ruta
2020-08-01 11:13:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pirmiausiai tai žmonės daug daugiau terše nei šunys.Antroje vietoje-straipsnyje rašoma daugiau apie laukinius gyvūnus,o kur dar paukščiai.Taip,kad nepanikuokite ,o tiesiog nesimaudykite jei galvojate ,kad Jums tai pavojinga.Prisileiskite vonia namuose ir maudykites.Beje ,ir nuo vandentiekio tiekiamo vandens galite susirgti.
Atsakyti
-39

L
Liosa
2020-08-01 11:10:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Zmogus labiau visur ŠIKA nei kaxkieno atvestas augintinis..
Atsakyti
-36

O
Obliau,
2020-08-01 11:00:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tu labiau apsišikęs, nei kai kurie augintiniai. Dar ir myži ten kur maudaisi. Kokią baudą skirsi sau, kad myži į jūrą?
Atsakyti
-37

SKAITYTI KOMENTARUS (68)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų