Kokios tendencijos vyrauja šampūnų rinkoje šiandien?
Kaip ir drabužių ar maisto pramonėje, taip ir grožio industrijoje šiuo metu svarbiausiais raktažodžiais tapę natūralumas, ekologija, švari sudėtis, tvarus gamybos ir žaliavų gavybos procesas. Tokius akcentus deda ir šampūnų gamintojai.
„Ekologija ir natūralumas yra svarbu, tačiau man yra tekę sulaukti ir tokio klausimo: o tai kodėl galvos trinkimui netinka paprasčiausias ūkiškas muilas? Juk jis pagamintas iš natūralių žaliavų, juo galvas plaudavo dar mūsų močiutės. Na, net jeigu toks muilas iš tiesų 100 % natūralus, pakanka prisiminti, kad jo pH siekia net 12. Ką reiškia toks skaičius? Kad muilas ne tik gali pažeisti galvos odą, bet ir suvels jūsų plaukus į neiššukuojamą kaltūną,“ – juokiasi ATWINS lektorė ir „Unison beauty Lab2“ salono meistrė Alvita Vespenderytė.
Ji siūlo verčiau rinktis patikimų gamintojų produktus, nesiveliant į pavojingus eksperimentus: „Šiuolaikiniai modernūs šampūnai – tarkime, kaip italų gamintojo NOOK arba australų EVO – savo sudėtyje neturi SLS, SLES, parafinų, petrolatų, mineralinių aliejų, dažiklių, juos sudaro daugiau kaip 97 proc. natūralių ingredientų, todėl jie tinkami ir veganams,“ – vardija specialistė.
Ar tai reiškia, kad turiu kruopščiai tyrinėti etiketes?
Kiek kartų girdėjote paraginimą domėtis šampūno sudėtimi? Ir kiek iš tiesų tai darote – o net ir paskaitę etiketes, sąžiningai galite prisipažinti supratę visų ten surašytų cheminių burtažodžių reikšmes? Išties: jei pradėtume nuosekliai gilintis į kiekvieno odos kremo, akių pieštuko, šampūno ar nagų lako sudėtis, greičiausiai turėtume tapti chemikais. Ką ten kremai: dažnai nesame tikri net dėl to, ką dedame į burną. Todėl sudedamąsias dalis verčiau palikti laboratorijose dirbantiems ir savo darbą puikiai išmanantiems chemikams, o mes, vartotojai, pasikliaukime plaukų priežiūros specialistais, kurie, adekvačiai įvertinę galvos odos būklę bei plaukus, gali pasiūlyti geriausiai mums tinkančias priemones.
Iš kitos pusės: ar tikrai tai, apie ką esate bauginami, visada yra taip baisu? Štai, kad ir silikonai: nors iš tiesų piktnaudžiaujantys silikonais šampūnuose prekiniai ženklai gerokai sugadino šios sudėtinės medžiagos reputaciją (ypač su vandenyje netirpiais silikonais, kurie trumpam paverčia plaukus žibančiais ir spindinčiais, tačiau ilguoju laikotarpiu juos apneša plėvele ir „uždusina“), tačiau esama plaukų priežiūros produktų, kuriuose silikonai yra būtini. Tarkime, jeigu jūsų plaukai stipriai pučiasi, juos sunku suvaldyti, tuomet plaukų priežiūros ir formavimo produktai su silikonais gali būti vienintelė jums tinkama priežiūros alternatyva. Tačiau čia, vėlgi, būtina pasitarti su savo plaukų stilistu ir įsiklausyti į rekomendacijas – ko reikia konkrečiai jums.
Riebi galvos oda – ką daryti?
Kaip liudija ATWINS komandos meistrų patirtis, dažniausia klientus kamuojanti problema yra riebi galvos oda. Jei riebalavimasis ypač stiprus – vien tinkamo šampūno nepakaks. Riebi galvos oda neretai byloja apie tai, kad gali būti užsikimšusios galvos odos poros arba galva yra plaunama per dažnai, todėl oda patiria stresą ir išskiria sebumą – odos riebalus – kaip apsaugą.
Gali būti ir kitų stipraus plaukų riebalavimosi priežasčių – kiekviena situacija kitokia ir unikali, todėl esant varginančiai odos problemai, verta pasikonsultuoti ir su dermatologu.
„Klientams, besiskundžiantiems riebios galvos odos sukeliamomis problemomis, dažnai rekomenduoju naudoti NOOK Remedy šveitiklį, kuris nuvalo nuo odos paviršiaus nešvarumus, prakaito, keratino likučius, suteikdamas švarumo, gaivos pojūtį. Jei reikia normalizuoti galvos odos pusiausvyrą, padės NOOK DHC Re-Balance šampūnas, kuris skirtas stipriai besiriebaluojantiems plaukams ir galvos odai: jame esančios riebalavimąsi stabdančios aktyviosios dalelės veikia kartu su specialiomis raminamosiomis medžiagomis, pasižyminčiomis antigrybeliniu ir antiseptiniu poveikiu, todėl efektyviai atkuria natūralią odos pusiausvyra,“ – pasakoja Alvita, pabrėždama, kad esant riebiai galvos odai, ją su šampūnu plauti rekomenduojama per kelis kartus.
Ką reiškia ant šampūno nurodytas pH?
Jūsų šampūno pH turėtų būti 5.0 arba 5.5 – jis pasitaiko dažniausiai, nes atitinka odos pH. Gamintojas gali nurodyti pH ir „nuo...iki“ principu, pavyzdžiui, 5.0-6.0, – dažniausiai taip daroma todėl, kad vanduo, kuriuo skalaujame plaukus, nėra neutralus ir savuoju pH gali pakoreguoti šampūno pH.
Ar tiesa, kad ilgai naudojant vieną produktą, oda pripranta prie šampūno, todėl jį reikia periodiškai keisti?
Iš esmės nei oda, nei plaukai negali priprasti prie šampūno. Jūsų pastebimus plaukų ar galvos odos pokyčius paprastai lemia sezonų kaita, pasikeitusi klimato juosta, aplinkoje pakitęs sausumo / drėgmės santykis, pagaliau – jūsų mityba, patiriamas stresas, net poilsio stygius.
Kodėl skiriasi šampūnai dažytiems ir natūraliems plaukams?
Nes tai – tarsi dvi skirtingos medžiagos, tarkime, medvilnė ir šilkas, kurių priežiūrai reikės skirtingų veikliųjų ingredientų. Ir čia šampūnui tenka ypač didelis vaidmuo: dažytus plaukus geriausia plauti specialiai jiems skirtu šampūnu (Atwins internetinėje parduotuvėje galite rasti daugiau tokių priemonių, pavyzdžiui, evo The Therapist ar Fabuloso Platinum Blonde šampūnus arba Nook Nectar Color ar basiloco&mandorla, romice&datero, BFree šampūnus), nes taip užtvirtinsite ilgiau tarnaujančią spalvą. O štai visi odą raminantys, plaukus atkuriantys šampūnai paprastai spalvą išplauna greičiau.
Natūralių plaukų savininkai gali rinktis purumą suteikiančius arba švelniai valančius šampūnus kasdieniam naudojimui (pavyzdžiui, evo Normal Persons, Nook biancospino&aloevera) – jie būna itin lengvi ir nepasunkiną plaukų. O jei natūralūs plaukai stori arba linkę pūstis, geriausiai tiks švelniai drėkinantys šampūnai.
O sausi šampūnai – ką veikti su jais?
Sausas šampūnas (Atwins profesionalų rekomenduojamas - evo water killer) – puikus pagalbininkas, jei esate netikėtai pakviestas puodeliui kavos arba tiesiog nebespėjate išsiplauti galvos. Tai modernus įrankis šiuolaikiškam žmogui: sausas šampūnas absorbuoja sebumą ir suteikia malonų, gaivų kvapą. Panaudojus šią priemonę, plaukai lieka puresni, o jų apimtis išsilaiko kone visą dieną. Arba, jei netyčia padauginote aliejuko ar kitos formavimo priemonės ir plaukai atrodo sukritę, riebūs, galite purkštelėti sauso šampūno ant plaukų galų – ir riebalo kaip nebūta!
Iš esmės ši priemonė skirta naudoti rečiau, bet išgelbės jus pačiose netikėčiausiose gyvenimiškose situacijose.