„Lenstore“ akių sveikatos ekspertė Sujata Paul perspėjo: „Jei į jūsų akį patenka svetimkūnis, pavyzdžiui, blakstiena ar kiti nešvarumai, patrynus akį jis gali subraižyti rageną.“
Nors tokie atvejai reti, kai kurie įbrėžimai, jei negydomi laiku, gali sukelti infekcijas, vadinamas ragenų opomis, rašo express.co.uk.
Dėl to atsiranda randai, kurie gali trikdyti regėjimą ir, laikui bėgant, sukelti aklumą, todėl svarbu vengti šios rizikos.
„Akių trynimas taip pat gali sukelti rimtesnių akių ligų, pavyzdžiui, keratokonusą“, – paaiškino S. Paul.
Kas yra keratokonusas?
Sergant keratokonusu, ragena pamažu keičia savo formą iš gaubtos į kūginę, todėl gali sutrikti matymas, atsirasti jautrumas šviesai.
Ragenai įgavus kūgio formą taip pat gali sutrikti jūsų gebėjimas sutelkti dėmesį, paaiškino ekspertė.
Ankstyvosiose stadijose šios būklės daugelis nė nepastebi, nes regėjimas paprastai nepakinta, tačiau keratokonuso požymiai, net jei jų nejaučiate, gali labai aiškiai būti matomi optometristui.
Tačiau nediagnozuota liga gali sukelti tolesnius ragenos formos pokyčius ir jos plonėjimą, o pažengusiose stadijose ragena praranda skaidrumą.
Jei darosi vis sunkiau sufokusuoti vaizdą, gali padėti kontaktinių lęšių nešiojimas. Taip pat gali praversti ir intervencija – ragenos sustiprinimo operacija.
Šiukštu netrinkite akių
Tačiau labai pažengusiais ligos atvejais kontaktiniai lęšiai gali nebepadėti pagerinti regėjimo, gali nepadėti net operacija, todėl gali prireikti persodinti rageną.
Ideali priemonė, norint išvengti šios ligos išsivystymo rizikos, yra sąlyčio tarp rankų ir akių ribojimas, teigia Sujata.
Be to, kad trinant akis padidėja tikimybė susirgti keratokonusu, yra ir kitų rizikų, pavyzdžiui, intensyviai trinant akis, mikrobai nuo rankų gali patekti į akis, sukelti infekcijas ar ligas.
Taip pat, kai dirgiklis, pavyzdžiui, žiedadulkės, patenka į akį, niežėjimą sukelia ne kontaktas, o histamino, kuris sudirgina nervų galūnes, išsiskyrimas. Tada akis parausta ir patinsta dėl kraujagyslių išsiplėtimo, taip stengiantis išvengti dirgiklio.
Nors akių trynimas gali atrodyti kaip natūralus refleksas, tai iš tiesų gali tik sustiprinti niežėjimą ir kelti įvairių ligų riziką.