Pokalbio metu pašnekovas papasakojo, kaip atskirti galūnės lūžį nuo sumušimo, į kokius galūnės pokyčius reikia dėmesį atkreipti pirmiausia ir kada metas kreiptis pagalbos.
Stiprus sumušimas ar lūžis?
Laidoje viešėjęs ortopedas-traumatologas pasakojo, jog dažnai lūžio ir stipraus sumušimo simptomai yra itin panašūs. Dėl to jis papasakojo, kaip atskirti juos vieną nuo kito.
„Jeigu ranka stipriai sumušta arba lūžusi, tai gali būti labai panašūs simptomai. Esmė yra funkcija. Jeigu judinant jauti kad kažkas traška braška, greičiausiai, bus lūžusi“, – paaiškino gydytojas.
Nors dažnai manoma, kad įvykus lūžiui visą kūną persmelkia skausmas, tačiau T. Kadusauskas tai paneigė. Jis pasakojo, jog didelį skausmą žmonės patiria tik vėliau: „Patyrus traumą išsiskiria stresiniai hormonai, kurie užmaskuoja skausmą. Skausmas įsibėgėja palaipsniui.“
Spalva kinta ne iškart
Jeigu manote, kad pirmiausia galūnės lūžį atpažinsite iš spalvos – klystate. Ortopedas-traumatologas papasakojo, kad yra ankstyvesnių simptomų, leidžiančių nustatyti lūžį.
„Spalva iškart nekis. Ji ima kisti po 20-30 minučių. Pavyzdžiui, čiurnoje mėlynės, hematomos neatsiranda per dešimt minučių, jos atsiranda palaipsniui. Pradėsite jausti tempimą, veržimą čiurnoje, ji išsipūs ir tik tada pradės kisti spalva. Tai yra vėlyvieji simptomai“, – kalbėjo T. Kadusauskas.
Gydytojas atkreipė dėmesį, kad nors pagal spalvą lūžį galima nustatyti tik vėliau, tačiau yra ir pirminis simptomas, kuris padeda suprasti, jog galūnė tikrai lūžo.
„Pats pirmas dalykas yra, kad tu nebegali atlikti veiksmo, kurį galėjai atlikti anksčiau“, – pabrėžė jis.
Kada kreiptis pagalbos?
Laidos metu gydytojo buvo klausiama, kada tokiose situacijose metas kreiptis pagalbos. T. Kadusauskas tam pateikė kelis pavyzdžius.
„Pirmas dalykas yra sutrikusi galūnės funkcija. Pavyzdys, jeigu tu nukritai ir nebepajėgi atsistoti. Pakinta kojos ašis, negali minti. Tai pirmas signalas, kad turi kviestis greitąją pagalbą, kad nuvežtų į skubios pagalbos skyrių ir atliktų bent jau rentgenografinius tyrimus lūžiui įvertinti“, – pasakojo ortopedas-traumatologas.
Taip pat gydytojas pridėjo, kad patiriamas skausmas, dažniausiai, nepraeina: „Pavyzdžiui, jeigu parkrenti ir nebegali atsistoti arba atsistojus jau negali pristatyti galūnės, tai dažniausiai jau reikia kreiptis pagalbos.“
Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar! „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Laidos metu kalbėjomės šiomis temomis:
00:00 Temos ir pašnekovų pristatymas.
00:40 Šventinės traumos: gydytojai Naujųjų metų laukė su nerimu.
02:00 Tik itin sunkios traumos yra gydomos plastikos chirurgų: netenkama kūno dalių.
04:00 Traumos: kas sužalojama vasarą, o kas – žiemą.
08:00 Ženklai, kad jūsų trauma rimta: skubėkite pas gydytoją, tikrai nepaeis savaime.
10.10 Trauminės žaizdos ir traumos: kartais gydymas tęsiasi metus ir ilgiau.
13:09 Ką daryti, jei netekote piršto: kaip atskirą jo dalį vežti į ligoninę?
16:30 Ar reikia šaldyti sutrenktą vietą ir kiek kartų?
21:20 Kada žaizdas reikia siūti: pataria plastikos chirurgas.
26:50 Ortopedas traumatologas: liūdniausia, kai žmonės ateina per vėlai.
30:55 Saugokite rankas: visos traumos netikėtos, saugumo reikalavimai – būtini.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!