REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas yra vardas? „Jei rožę pavadintume kitu vardu, ji nekvepės prasčiau“. Nesiginčysime su Šekspyru, tačiau išties yra daug vardų, iš kurių mes galim pasirinkti. Sąlyga viena – reikės paisyti taisyklių, kurios, beje, labai skirtingos visame pasaulyje.

Kas yra vardas? „Jei rožę pavadintume kitu vardu, ji nekvepės prasčiau“. Nesiginčysime su Šekspyru, tačiau išties yra daug vardų, iš kurių mes galim pasirinkti. Sąlyga viena – reikės paisyti taisyklių, kurios, beje, labai skirtingos visame pasaulyje.

REKLAMA

Jungtinėje Karalystėje populiarėja neįprasti vardai, tačiau kitose šalyse keistiems vardams galioja griežtesnės taisyklės, tad tenka rinktis „normalius“ vardus, rašo metro.co.uk.

Atsiprašome Saros, Tomo, Šarlotės, Dženės, jei jie skaitys šį straipsnį, tačiau šie vardai uždrausti tam tikrose šalyse. Jei jus pavadino Alisa, Saudo Arabija – ne jums. Kodėl Alisos vardas uždraustas Saudo Arabijoje? Kokie dar vardai pasaulyje yra draudžiami?

Kodėl Alisa uždrausta Saudo Arabijoje?

2014 metais Saudo Arabija uždraudė 50 kūdikių vardų, tarp jų pateko ir Alisa. Paaiškinimas buvo paprastas, nes tie vardai – Elaine, Linda, Sandy ir kiti – „prieštarauja šalies kultūrai ir religijai“. Į draudžiamų vardų sąrašą pateko „užsienietiški“, šventvagiški bei vardai, siejami su karališkosios šeimos nariais.

REKLAMA
REKLAMA

Kokios kitos šalys draudžia vardus?

Nuo Džeimso Bondo iki Elvio – yra daug šalių, uždraudusių tam tikrus vardus. Štai  draudžiamų vardų rinkinys iš įvairių šalių ir jose galiojančios taisyklės.

REKLAMA

Vokietija

Šioje šalyje „Adolf Hitler“ – tabu, ir nereikia aiškinti kodėl, nors jokioje kitoje šalyje, net JAV, šis vardas nėra draudžiamas. Viena šeima iš Niu Džersio valstijos savo tris vaikus pavadino Adolfu Hitleriu, JoyceLynn Aryan Nation ir Heinrich Hons.

Islandija

Islandijoje draudžiamas bet koks vardas, kuriame yra raidė „C“. Šios raidės nėra islandų abėcėlėje, tad jei panorėsite savo kūdikį pavadinti „Camilla“ ar „Caroline“, teks „C“ keisti į „K“.

Islandams  ne tik „C“ problema − tik Islandijos Vardų Komitetas sprendžia, ar siūlomas vardas tinka. Šalyje uždrausti tokie vardai kaip „Ezra“, „Zelda“ ar „Lady“. Draudimo priežastys įvairios. „Zelda“ netiko, nes prieš kelis dešimtmečius islandai išmetė „Z“ iš abėcėlės, o kodėl netinka „Lady“ – taip ir liko neaišku.

REKLAMA
REKLAMA

Malaizija

Malaizijoje draudžiami vardai, siejami su vaisiais ar gamtos karalyste. Prastos naujienos aktorės Gwyneth Paltrow dukrai Apple ar Cheryl sūnui Bear.

Meksika

„Esu Bondas. Džeimsas Bondas“. Tik ne Meksikoje! Meksika uždraudė vardų, kurie paaugusiems vaikams gali kelti daug nepatogumų ar netgi tapti patyčių objektu. Tai „Džeimsas Bondas“, „Haris Poteris“ ir „Scrotum“. 

Marokas

Sarah, žavus ir populiarus visame pasaulyje vardas, Maroke yra draudžiamas. „Sarah“  su „h“ – hebrajiška rašyba, tačiau mergaitę pavadinti Sara nedraudžiama.

Portugalija

Portugalija yra viena griežčiausių šalių vardų parinkimo kontekste. Vyriausybė yra išleidusi 80 puslapių leidinį su leidžiamų ir draudžiamų vardų sąrašais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aiden, Ashley, Bruce, Charlotte, Dylan ir Jenny – tai tik keli iš ilgo draudžiamų vardų sąrašo. Portugalijoje kūdikiams neleidžiama suteikti užsienietiškų vardų. Vardų, beje, negalima trumpinti: „Thomas“ tinka, tačiau „Tom“ – ne!

Švedija

Švedai į vardų suteikimą kūdikiams žiūri taip rimtai, kad išleido „1982 vardų suteikimo įstatymą“.

Pradžioje įstatymo tikslas buvo neleisti nekilmingose šeimose gimusių kūdikių vadinti kilmingųjų vardais, tačiau vėliau įstatymas buvo patobulintas ir jame teigiama: „Vardai nepatvirtinami, jei jie gali įžeisti arba sukelti nepatogumų tuo vardu pavadintam asmeniui“.

Vardų registraciją vykdo Švedijos mokesčių agentūra, o tėvai kūdikio vardą privalo įregistruoti per tris mėnesius po kūdikio gimimo.

REKLAMA

Šalyje uždrausti tokie vardai kaip Elvis, Superman, Metallica ir Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 (tariama Albin – negi sunku buvo atspėti?).

O mes galvojome, kad Elono Musko ir Grime kūdikis pavadintas labai jau sudėtingu vardu − X Æ A-12!

Jungtinė Karalystė

Jungtinė Karalystė šiuo klausimu gana liberali, nebent sugalvosite kūdikį pavadinti „Monkey“ – tada jau gausite bananų! Sklinda kalbos, kad vaikučio pavadinti „Martian” (Marsietis) taip pat nebus leista.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų