Kraują skystinantys vaistai veikia dviem būdais. Antitrombocitai neleidžia kraujo ląstelėms sulipti ir susidaryti krešuliui. Antikoaguliantai padeda sulėtinti krešėjimą.
Kai kuriems žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis, pavyzdžiui, įgimtomis širdies ydomis, reikia kraują skystinančių vaistų, kad sumažėtų širdies priepuolio ar insulto rizika. Panašią funkciją gali atlikti ir kai kurios natūralios priemonės, rašo medicalnewstoday.com.
Prieš bandant natūralias priemones, būtina pasitarti su gydytoju, nes jos gali neveikti taip gerai kaip vaistai ar net negali būti vartojamos su kai kuriais receptiniais vaistais.
Štai kokie maisto produktai ir kitos medžiagos gali veikti kaip natūralūs kraują skystinantys vaistai.
Ciberžolė
Žmonės nuo seno ciberžolę naudoja kulinariniais ir medicininiais tikslais. Kurkuminas yra ciberžolės veiklioji medžiaga, kuri pasižymi priešuždegiminėmis ir kraują skystinančiomis arba antikoaguliacinėmis savybėmis.
2019 m. apžvalgoje nurodoma, kad ciberžolė gali padėti blokuoti kraujo krešėjimą, tačiau patariama atsargiai ją derinti su kraują skystinančiais vaistais.
Kaip ciberžolę vartoti:
- dėkite į pikantiškus patiekalus ir sriubas;
- sumaišykite su karštu vandeniu ir pasigaminkite arbatos;
- vartokite kapsulių pavidalu, pasitarę su gydytoju.
Imbieras
Imbieras yra dar vienas priešuždegiminių savybių turintis prieskonis, kuris gali padėti išvengti kraujo krešėjimo. 2015 m. apžvalgoje pažymima, kad tai gali būti daroma mažinant tromboksano, hormono, dėl kurio trombocitai susitelkia arba sulimpa, kiekį.
Imbiero sudėtyje taip pat yra salicilatų – tų pačių medžiagų, kurios aspirinui suteikia kraują skystinančių savybių. Reikia atlikti daugiau tyrimų, kad būtų galima visapusiškai išsiaiškinti galimas imbiero kraujo krešėjimą mažinančias savybes.
Kaip imbierą vartoti:
- dėkite šviežią arba džiovintą į saldžius ar pikantiškus patiekalus ir kepinius;
- susmulkinkite ir pasigaminkite imbiero arbatos;
- dėkite į sultis ir kokteilius;
- vartokite kapsulėmis, prieš tai pasitarę su gydytoju.
Kajeno pipirai
Kajeno pipiruose taip pat yra salicilatų, todėl kai kurie žmonės teigia, kad jų naudojimas su maistu gali padėti skystinti kraują. Tačiau patikimais moksliniais įrodymais nėra nustatyta, kad kajeno pipirai pasižymi kraują skystinančiomis savybėmis.
Kaip kajeno pipirus vartoti:
- dėkite į troškinius ir sriubas;
- nedideliais kiekiais apibarstykite kietai virtus kiaušinius;
- žiupsneliu kajeno pagardinkite kakavą ar kitus šokoladinius gėrimus;
- vartokite kapsulėmis, pasitarę su gydytoju.
Česnakai
2018 m. atlikus tyrimą su graužikais nustatyta, kad česnakas pasižymi antitromboziniu poveikiu, t. y. gali padėti išvengti kraujo krešulių susidarymo.
2020 m. apžvalgoje nustatyta, kad česnakų papildai padėjo sumažinti kraujospūdį ir pasižymėjo lengvu antitromboziniu poveikiu hipertenzija sergantiems žmonėms.
2015 m. apžvalgoje pažymima, kad kai kurie maisto papildai, įskaitant česnaką, gali turėti įtakos trombocitų funkcijai ir krešėjimui. Autoriai rekomenduoja jų vengti prieš operaciją.
Kaip česnakus vartoti:
- dėkite šviežius arba džiovintus į pikantiškus patiekalus;
- į duonos tešlą prieš kepimą įmaišykite šviežiai susmulkintų česnakų ir alyvuogių;
- vartokite kaip papildą, jei rekomenduoja gydytojas.
Alavijas (alijošius)
Alavijo sudėtyje, kaip ir imbiero bei kajeno pipirų, yra salicilatų, kurie pasižymi kraują skystinančiu poveikiu. Vieno 2020 m. laboratorinio tyrimo metu nustatyta, kad į kraują įpylus alavijo gelio, pasireiškė antitrombocitinis poveikis.
Tačiau norint patvirtinti alavijo papildo teigiamą poveikį žmonėms, būtina atlikti daugiau tyrimų.
Kaip alaviją vartoti:
- kaip gelį – įtrinkite į avokadą, bananą ir kitus maisto produktus;
- kaip sultis – vartokite atskirai arba kartu su kitomis sultimis ar kokteiliais;
- kaip kapsulę ar kitokį papildą, jei pataria gydytojas.
Dėl galimo poveikio kraujavimui žmonės turėtų nutraukti alavijo vartojimą likus mažiausiai 2 savaitėms prieš planuojamą operaciją.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!