REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo kraujo krešulių nėra apsaugotas nė vienas. Tačiau keisdami savo mitybos įpročius, galime sau padėti prevenciškai. Teigiama, kad valgant daugiau vieno maisto produkto – krešulių susidarymo rizika kaip mat sumažėja. Sužinokite, koks tai produktas.

Nuo kraujo krešulių nėra apsaugotas nė vienas. Tačiau keisdami savo mitybos įpročius, galime sau padėti prevenciškai. Teigiama, kad valgant daugiau vieno maisto produkto – krešulių susidarymo rizika kaip mat sumažėja. Sužinokite, koks tai produktas.

REKLAMA

Susidarę kraujo krešuliai gali padaryti nepataisomą žalą sveikatai. Štai krešuliai, kurie pasiekia smegenis gali sukelti insultą, o tie, kurie susidaro plaučiuose – sukelia plaučių embolija. Esant tokioms būklėms yra itin svarbi greitoji pagalba.

Visgi, kad būtumėte ramūs ir apsisaugotumėte nuo kraujo krešulių, rekomenduojama susirūpinti savo mitybos racionu ir vartojamais produktais, kurie neva gali veikti prevenciškai. Tai būtų vienas iš būdų, kuriuos galite padaryti, rašoma express.co.uk.

Pupelės 

Teigiama, kad apsisaugoti nuo kraujo krešulių susidarymo gali padėti pupelės, kurios padeda mažinti uždegimą. Dietologė Nataly Komova teigia:

REKLAMA
REKLAMA

„Pupelėse yra daug flavonoidų, turinčių antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių. Flavonoidai yra priešuždegiminiai vaistai, kurie padeda sumažinti uždegimą, dėl kurio susidaro kraujo krešuliai.

REKLAMA

Uždegimas, kuris pasireiškia patinimu, paraudimu ar skausmu verčia jūsų organizmą gaminti daugiau trombino. Kai jūsų kūnas yra užtvindytas šio koaguliuojančio baltymo, tikėtina, kad atsiras kraujo krešėjimas.

Tačiau, jeigu nemėgstate pupelių, rekomenduoju valgyti kitus flavonoidų turinčius produktus, pavyzdžiui, obuolius, kriaušes, citrusinius vaisius, vyšnias, vynuoges, riešutus. Taip pat gerti juodą arba žalią arbatą, raudoną vyną.“

Anot dietologės, kaip ir pupelėse, taip ir vaisiuose bei daržovėse yra antioksidantų, kurie neutralizuoja laisvuosius radikalus ir mažina uždegimą. Tačiau jis įspėja dėl konservuotų pupelių, kuriose yra pridėta druskos. Tokio produkto ji vartoti nerekomenduoja, nes druska gali padidinti kraujospūdį.

REKLAMA
REKLAMA

„Be to, flavanoidų turi ir daržovės: špinatai, lapiniai kopūstai, žalieji kopūstai, Briuselio kopūstai ir brokoliai“, – priduria ji.

Iš tiesų, pupelės yra vienas labiausiai rekomenduojamų produktų, kuris gali padėti išvengti giliųjų venų trombozės.

Giliųjų venų trombozė

Be to, primename, kad giliųjų venų trombozę išduoda šie simptomai:

pulsuojantis skausmas kojose, dažniausiai blauzdoje arba šlaunyje;

kojų patinimas;

odos patamsėjimas aplink skausmingą vietą;

patinusios venos, kurios liečiant atrodo kietos arba sukelia skausmą.

Jei įtariate, kad jums gali būti giliųjų venų trombozė ar jaučiate bent vieną iš minėtų simptomų, nedelsiant kreipkitės į specialistus. Be to, jei pradėjote jausti skausmą ir tinimą, taip pat dusulį ir krūtinės skausmą, rekomenduojama kreiptis tiesiai į skubios pagalbos skyrių.

Dažniausios giliųjų venų trombozės priežastys yra šios: ilgos ir dažnos kelionės traukiniu, lėktuvu ar automobiliu, nėštumas, dehidratacija, ilgas gulimas lovos režimas po ligos ar operacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų