Kenčia ne tik moterys
Profesorius A. Unikauskas pasakoja, kad kas 4 moteris pasaulyje ir kas 8 vyras turi vienokio ar kitokio laipsnio veninės kraujotakos nepakankamumą.
„Pastebėjau, kad tv3.lt portale žiūrovų užduodami klausimai labai panašūs, be to, jų labai daug – ar veiksminga venų operaciją, kaip suprasti ar tai tik kosmetinė ar medicininė problema, ar žiema yra geriausias metas operuoti venas ir panašiai. Kartu su kolegų pagalba, pabandysiu išsamiai atsakyti į klausimus susijusius su venų išsiplėtimu“, – žada laidos vedėjas.
Su venų problemomis susidūrė jaunystėje
Laidos viešnia, 45 metų Vilma skundžiasi, kad venų varikozės simptomus pastebėjo būdama vos 25-erių. Iki šiol moteris nejautė jokio diskomforto, tačiau pastaruoju metu pastebi vis dažniau pasireiškiantį skausmą ir tirpimą.
„Nuo venų varikozės kentėjo mano močiutė, tai paveldėjau ir aš. Mano darbas stovimas, manau ir tai turėjo įtakos. Venų operacija man buvo atlikta kai buvau 30 metų, iš pradžių kaip ir padėjo, tačiau po 4-5 metų venos ir vėl išsiplėtė“, – pasakoja Vilma.
Dažniausi simptomai
A. Unikauskas pasakoja, kad išsiplėtusias paviršines venas blauzdose dažniausiai išduoda sunkios, tinstančios kojos, skausmas, tempimas, neramių kojų sindromas, blizganti oda, plaukuotumo sumažėjimas ir niežėjimas.
„Fiziologiškai, pagrindinis veninės kraujotakos siurblys yra mūsų kojų raumenys. Jeigu ilgai stovime vienoje vietoje, veninis kraujas užsistovi, o laikui bėgant sutrinka kraujotaka“, – aiškina profesorius ir priduria, kad judėjimas yra labai svarbus, o dirbantieji sėdimą arba stovimą darbą turėtų kas valandą daryti pertraukas, kurių metu prasivaikšto.
Kaip atskirti kada laikas operacijai?
Kraujagyslių chirurgas, „Antėja“ diagnostikos centro vadovas Narimantas Markevičius pastebi, kad dažnai venų ligos pasireiškia tyliai, be skausmų ir tik nežymiais tinimais. Vėliau ligai progresuojant, pacientai ima jausti vis daugiau diskomforto.
„Labai svarbu atskirti, kada išsiplėtusios venos tik estetinė problema, o kada tai – ligos požymis. Tai padaryti galima tik vienu būdu – atliekant venų ultragarsinį tyrimą“, – aiškina specialistas ir priduria, kad venų išsiplėtimas gydomos skleroterapija ir lazeriniu venų kapiliarų šalinimu.
Pasak „Antėja“ kraujagyslių chirurgo, atviros venų operacijos šiais laikais taikomos tik išskirtiniais atvejais. Dažniausiai venų varikozė gydoma lazeriniu būdų, nes tai saugesnė, greitesnė ir efektyvesnė procedūra nereikalaujanti jokių didelių invazijų į organizmą.
Kiti sprendimo būdai
„Eurovaistinės“ vaistininkė J. Aleknienė sako, kad lengvesniais ligos atvejais pasijusti geriau gali padėti kompresinės kojinės.
„Kompresinės kojinės nuo paprastų skiriasi tuo, kad sukuria nelygų spaudimą. Ties čiurna spaudimas yra didžiausias, o blauzda kylant aukštyn – mažėja. Toks spaudimas primena raumenų atliekamą funkciją. Šios kojinės mažina tinimą, gerina kraujotaką ir mažina skausmą“, – dalijasi vaistininkė ir pabrėžia, kad kompresinės kojinės naudojamos ne tik venų išsiplėtimui gydyti, bet ir esant kojų tinimui nėštumo metu, daug stovint, sėdint ar vaikštant.
Taip pat normaliai venų būklei palaikyti vertėtų naudoti ne tik specialias kojines, bet ir vitaminus.
„Ypač svarbūs A, E ir C vitaminai, kurie apsaugo ląsteles nuo išorinių pažeidimų ir malšina organizme esančius uždegimus. Sergant venų ligomis taip pat reikėtų nepamiršti ir flavanoidų, kurie veikia priešuždegimiškai, stiprina kraujagyslių sieneles, mažina kraujagyslių pralaidumą ir to pasekoje mažėja kojų tinimas ir skausmas.“, – pataria J. Aleknienė.
Laida „Kviečiame daktarą!“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!