„Ypač solidžios savaitgalinės akcijos – tradicija, kuri atneša daug naudos mūsų pirkėjams. Pasirūpiname, kad sutaupyti galėtų įvairių poreikių klientai: pavyzdžiui, nuo ketvirtadienio papildomos nuolaidos lojaliems klientams galioja ir smulkintai mėsai, faršui, ir šviežioms lašišoms bei jų gaminiams. Be to, penktadaliu pigiau su „Iki“ lojalumo kortele galima įsigyti pačių įvairiausių rūšių sūrių, o saldainiams taikoma 30 proc. nuolaida“, – tik dalį iš nuolaidų tūkstančiams prekių vardija Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Pirkėjams labai patogu ir tai, kad „Iki“ parduotuvių gausu visoje Lietuvoje, niekur toli išsiruošti nebūtina. Kokybiškų ingredientų kitam kulinariniam šedevrui ar produktų visai savaitei rasite lengviau ir arčiau namų. Geriausiais „Iki“ pasiūlymais pasinaudoti paprasta – akcijos, nuolaidos ir ypatingi pasiūlymai skelbiami leidiniuose „Iki“ parduotuvėse, interneto puslapyje www.iki.lt ir mobiliojoje programėlėje.
Kuo skiriasi smulkinta mėsa ir faršas?
Pasak V. Budrienės, lietuviai smulkintai mėsai kelia aukštus reikalavimus. Rinkdamiesi ją žiūri tiek į kainą, tiek į sudėtį, jiems labai rūpi mėsos kilmė ir šviežumas. Pirkėjai pageidauja atkeliaujančios iš Lietuvos gamintojų, tad „Iki“ parduotuvėse absoliuti dauguma jos būna vietinės kilmės, tiekiama 6 kartus per savaitę. Tai leidžia užtikrinti maksimalų mėsos šviežumą, kontrolę ir kokybę.
Ieškantiems maltos mėsos, pirkėjų patogumui „Iki“ siūlo du pasirinkimus – smulkintą mėsą arba faršą. Skirtumus paaiškina Gintaras Bačkovas, „Iki“ mėsos technologas: „Smulkinta mėsa – tai šviežia, iškaulinta ir sumalta mėsa, į kurią gali būti pridėta tik iki 1 proc. druskos. Tai – natūralesnis produktas. Tuo tarpu faršas priskiriamas mėsos pusgaminių arba mėsos ruošinių grupei. Tai yra ta pati smulkinta šviežia mėsa, tačiau su priedais. Juos išvardintus rasite etiketėje, ir geriausia rinktis tokį faršą, kuriame priedai daugiausiai būtų tiesiog prieskoniai.“
Smulkintos mėsos rūšis turi įtakos patiekalo kaloringumui, taip pat užduoda toną prieskoniams, sako mėsos ekspertas. Riebiai mėsai, įskaitant kiaulieną, verta pridėti aromatinių žolelių, kurios pagerins virškinimo procesus. Liesai mėsai, pavyzdžiui, paukštienai ir veršienai, nereikia naudoti didelio kiekio žolelių ir prieskonių, nes intensyvūs priedai užgoš mėsos skonį.
Pigu, sotu ir lengvai paruošiama
Po pramogų pavasarine šiluma džiuginančiame gryname ore, dažnam norėsis ir sočiai bei gardžiai pavalgyti nešvaistant daug laiko virtuvėje. Puikus variantas – legendinis britiškas piemenėlių pyragas, kuris ruošiamas iš pačių paprasčiausių produktų: maltos mėsos, daržovių ir bulvių košės.
„Piemenėlių arba Šepardo pyragas atsirado kaip taupi idėja ilgam apetitą numalšinančiam patiekalui. Mėsos troškinys paruošiamas su daržovėmis, tuomet užklojamas bulvių koše ir šaunamas į orkaitę, kur pasidengia gražia auksine plutele. Tai naudinga idėja vengiant maisto švaistymo, nes daržoves galima naudoti tokias, kokias turite namuose: morkas, žirnelius, salierus ir panašiai. Galima įdėti ir grybų, o bulvių košę paskaninti sūriu“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.
Tradiciškai piemenėlių pyragui naudojama smulkinta ėriena arba jautiena, tačiau šiuolaikinėje virtuvėje gausu ir kitokių variacijų: gaminama su smulkinta paukštiena ar vegetariškomis alternatyvomiss, pavyzdžiui, lęšiais. G. Urbonavičiūtė dalijasi klasikinio, tradicinio piemenėlių pyrago receptu ir patarimais, kaip jį paruošti prisižiūrintiems kalorijų skaičių.
Klasikinis piemenėlių pyrago receptas
Porcijos: 4
Gaminimo laikas: 75 min. (15 min. ruošti ir 60 min. kepti)
Reikės: 500 g smulkintos jautienos, 900 g bulvių, 1 svogūno, 2-3 šviežių morkų, 1 saliero stiebo, 2 skiltelių česnako, 1 šaukšto saulėgrąžų aliejaus, 2 šaukštų pomidorų tyrės, šlakelio Vorčesterio padažo, 500 ml jautienos sultinio, 85 g sviesto, 3 šaukštų pieno, česnakų miltelių, šiek tiek tarkuoto čederio sūrio, druskos, pipirų.
Gaminame:
- Susmulkinkite svogūną, morkas, salierą, česnaką ir kelias minutes pakepkite puode su įkaitintu šaukštu aliejaus. Kai daržovės suminkštės, padidinkite ugnį, sudėkite maltą jautieną ir apkepkite. Nupilkite riebalų perteklių.
- Įpilkite 2 šaukštus pomidorų tyrės ir šlakelį Vorčesterio padažo, pakepkite kelias minutes. Tuomet supilkite jautienos sultinį, užvirinkite, uždenkite ir troškinkite 40 min.
- Tuo tarpu įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių ir paruoškite košę. Gabalėliais supjaustytas nuskustas bulves virkite pasūdytame vandenyje 10–15 min., kol suminkštės. Nusausinkite, sutrinkite su sviestu ir šiek tiek pakaitinto pieno. Įmaišykite česnakų miltelius ir čederio sūrį, pagardinkite druska ir pipirais.
- Sudėkite mėsą su daržovėmis į orkaitei tinkamą indą, ant viršaus sudėkite košę ir pabraukykite šakute. Dėkite į orkaitę ir kepkite 20-25 minutes, kol viršus gražiai apkeps, o mėsos troškinys pakraščiuose pradės burbuliuoti. Prieš patiekdami palikite 5 min. pastovėti.
Patarimai norintiems lengvesnio piemenėlių pyrago:
- Dalį bulvių pakeiskite žiediniu kopūstu. Kalafioro žiedynus virkite kartu su bulvių gabalėliais ir sutrinkite.
- Vietoje sviesto košėje naudokite šlakelį aliejaus ir verčiau pridėkite papildomų prieskonių, kad skonis būtų išraiškingesnis – pavyzdžiui, maltos paprikos.
- Atsisakykite sūrio košėje, jį pakeiskite intensyvesniais prieskoniais.
- Rinkitės mažesnio riebumo smulkintą jautieną ir įtraukite daugiau daržovių: grybų, žirnelių, kukurūzų, porų, cukinijų.
- Naudokite naminį jautienos sultinį su mažiau druskos.
- Patiekite su gaiviomis salotomis: šviežių salotų vazonėliuose lapus sumaišykite su pjaustytais naujo derliaus lietuviškais trumpavaisiais agurkais, smulkiavaisiais slyviniais pomidoriukais, spiralėmis supjaustytomis šviežiomis morkomis ir pagardinkite aliejaus bei citrinos sulčių padažu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!