Šaltuoju metų laiku 60 proc. visų patiriamų traumų – sužalojimai paslydus

Šaligatviams pasidengus ledu gydytojai kaskart pastebi smarkiai išaugusį pacientų, patyrusių traumas paslydus, skaičių. Tokios nelaimės kaip raiščių ar raumenų patempimai, įvairių kaulų lūžiai ir smegenų sutrenkimai sudaro daugiau nei pusę visų patiriamų traumų žiemą. Specialistai pasakoja, kokios yra tokių traumų pasekmės ir kiek gali kainuoti gydymas.

82

Draudikų sukaupta informacija dar kartą patvirtina, kad atšalus orams, kuomet vis dažniau pasirodo minusinė oro temperatūra ir padidėja nelaimių rizikos, pastebimas žymiai išaugęs traumų skaičius. Praėjusių metų gruodį buvo užregistruota 9 proc. daugiau įvykių nei lapkritį, o šių metų sausį net 77 proc. daugiau nei 2015-ųjų gruodį.

(82 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Įspūdingiausios lietuviškos žiemos akimirkos

„Pagal mūsų sukauptus duomenis, traumos paslydus sudaro apie 60 proc. visų užregistruojamų traumų šaltojo sezono metu. Esant plikledžiui sužalojimus dažniausiai patiria vyresnio amžiaus žmonės arba mažamečiai vaikai iki 14 metų“, – sako Mindaugas Balinskas, žalų departamento vadovas.

Paslydus dažniausiai patiriami rankų lūžiai

Pasak gydytojų, ypač atsargūs eidami per slidžias kelio atkarpas turėtų būti senjorai, nes bėgant metams sulėtėja raumenų atsakas į nelauktą veiksmą bei sutrinka kūno pusiausvyros organas – vestibulinis aparatas, atsakingas už koordinaciją.

REKLAMA

„Dėl prastesnės koordinacijos žmogus nespėja tinkamai sureaguoti į slystančią koją ir dažniausiai krenta ant nugaros. Paslydus rankomis instinktyviai remiamasi į žemę ir visu svoriu krentama ant rankų, vėliau ant sėdmenų ir galvos. Dažniausiai pasitaikanti trauma yra rankų lūžiai, vieni iš jų – riešo arba stipinkaulio“, – sako ortopedas traumatologas Gintautas Pocius.

Viena dažniausių pasekmių – sąnario artrozė

Vyresnio amžiaus žmonės dažnai kenčia nuo kaulų retėjimo ligos – osteoporozės. Tokiu atveju bet koks slystelėjimas gali baigtis sąnarių lūžiais. Ortopedas įsitikinęs, kad jeigu lūžis yra sąnarinis – gydymas yra gana sudėtingas ir komplikuotas. Viena dažniausių tokių lūžių pasekmių yra sąnario artrozė, kitaip osteoartritas. Dėl pastarosios ligos nyksta sąnario kremzlė, atsakinga už sklandų paviršių slydimą ir smūgių sugėrimą sąnaryje.

„Bėgant metams prastėja kaulo atsistatymo funkcijos, vystosi kaulų osteoporozė – tai apsunkina lūžių gijimą. Nors sąnario artrozė būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, vis dažniau ji užklumpa ir jaunuolius. Artrozė gali būti pirminė, kurios atsiradimo priežastys dar nėra nustatytos, arba antrinė, atsirandanti dėl traumų, genetinių pasikeitimų ar kitų sąnarį pažeidžiančių susirgimų. Jauniems žmonėms dažniausiai diagnozuojama pastaroji“, – pastebi ortopedas G. Pocius.

Gydymas gali atsieiti apie 150 eurų

Tas kelias dienas per metus, kuomet šaligatviai pasidengę ledu ir traumų tikimybė padidėja net keletą kartų, vyresnio amžiaus žmonėms esant galimybei patariama praleisti namuose.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų