Princas Williamas paskelbė asmeninį pareiškimą, kuriuo išreiškė nuoširdžią užuojautą dėl Alfordo Gardnerio mirties. Vakar paaiškėjo, kad būdamas 98 metų mirė Windrush pradininkas Alfordas Gardneris, kuris kartą pasakojo, kad „nesitikėjo tapti istorijos dalimi“.
A. Gardneriui pernai Headingley kriketo aikštyne Williamas įteikė „Mirror Pride of Britain“ apdovanojimą. Šiandien princas Williamas išreiškė pagarbą socialiniame tinkle „X“, rašo mirror.co.uk.
„Mane labai nuliūdino žinia apie Alfordo Gardnerio, vieno iš paskutiniųjų gyvų likusių „Empire Windrush“ keleivių, mirtį, – rašė jis. – Man buvo malonu praėjusią vasarą praleisti su juo šiek tiek laiko ir išgirsti jo istoriją. Būdamas viena svarbiausių Vakarų Jorkšyro Karibų bendruomenės figūrų, savo drąsa ir pozityvumu jis pakeitė daugelio žmonių gyvenimus. Jo palikimu visi galime didžiuotis, ir jis bus prisimenamas dėl savo šiltumo, drąsos ir, žinoma, nepalaužiamos meilės kriketui! “
Princo Williamo gyvenime skaudi netektis
Jamaikoje gimęs Alfordas priklausė Karibų jūros regiono darbininkų kartai, kuri padėjo atstatyti pokario Didžiąją Britaniją. Jie buvo pakviesti į Jungtinę Karalystę dirbti Nacionalinės sveikatos tarnybos bei transporto tinklų sektoriuose. 1948-1971 m. daugiau kaip 500 000 vyrų ir moterų čia susikūrė naują gyvenimą.
Praėjusiais metais Alfordui, vienam iš dviejų likusių gyvų 1948 m. „Windrush“ reiso keleivių, atplaukusių į Britų salas, buvo įteiktas apdovanojimas „Britanijos pasididžiavimas“. Windrush legenda, kuris atvykęs į Jungtinę Karalystę įkūrė pirmąjį Britanijoje Karibų kriketo klubą, liko apstulbęs, kai princas Williamas pasirodė ant jo namų slenksčio ir pranešė šią džiugią žinią.
Velso princas nusivedė Alfordą į Headingley kriketo aikštyną, kur jo laukė staigmena – renginyje dalyvavo keturios Alfordo šeimos kartos kartu su didžiausiomis pastarųjų 50 metų pasaulio kriketo legendomis.
„Tikiuosi, kad matote, kiek daug čia visiems reiškiate. Jie visi atėjo jums padėkoti, – pasakė jam Williamas. – Taip pat noriu padėkoti jums ir visai Windrush kartai, pirmą kartą atvykusiai į mūsų šalį prieš daugelį metų.“
Alfordui, kuris taip pat susitiko su Williamo tėvu karaliumi Karoliu, šie metai buvo nuostabūs – Karališkųjų oro pajėgų veteranas tapo vienu iš dešimties Windrush išgyvenusių žmonių, kurių portretai buvo nutapyti karališkajai kolekcijai. Prieš apžiūrint portretus Alfordui buvo surengtas karališkas priėmimas.
„Įsivaizduokite mane, mažą kaimo berniuką, Bakingemo rūmuose! Aš juose?“ – sakė jis po renginio.
„Visa šeima labai liūdime dėl jo mirties“
1926 m. gimęs Alfordas augo su devyniais broliais ir seserimis Montego įlankoje ir Springfilde, Jamaikoje. Jis svajojo sekti savo tėvo policininko, kovojusio Pirmajame pasauliniame kare, pėdomis. Todėl, kai 1943 m. į jo kaimą atvyko vyrų verbavimo į Karališkąsias oro pajėgas RAF štabas, jis, septyniolikmetis, užsirašė. Po karo jis grįžo į Jamaiką ir 1948 m., būdamas 22 metų, atvyko į Tilberio dokus Esekse, o paskui apsigyveno Lidse, Vakarų Jorkšyre.
„Kai atvykome, daugelis baiminosi rasizmo, nes buvome skaitę, kokios reakcijos Londone sulaukė daugelis mano žemiečių, tačiau iš pat pradžių buvome sutikti išskėstomis rankomis, – prisiminė jis. – Žinoma, buvo sunkių akimirkų, bet aš visuomet priimdavau žmones tokius, kokie jie yra, ir daugybė žmonių man buvo geri.“
Alfordas apsigyveno Lidse, kuriame lankėsi prieš daugelį metų, ir vedė savo karo laikų meilę Normą, su kuria susilaukė devynių vaikų. „Išėjau iš namų būdamas berniukas – atvykau į Angliją ir tapau vyru“, – sakė jis.
Norma mirė 2013 m., tačiau vėliau jis vėl rado gyvenimo meilę Jean, su kuria susipažino žaisdami bingo. Apie tėvo mirtį trečiadienį pranešė jo sūnus Howardas. Pasak jo, tėvas jau kurį laiką jautėsi prastai, nes šią vasarą jam buvo diagnozuotas žarnyno vėžys.
„Visa šeima labai liūdime dėl jo mirties“, – sakė 73 metų Howardas, vienas iš tėvo memuarų knygos „Finding Home: A Windrush Story“ („Ieškant namų: Windrush istorija“) bendraautorių. Knyga buvo išleista 2023 m. birželį. Anglijos ir Velso kriketo valdyba taip pat atidavė jam pagarbą socialinėje žiniasklaidoje, apibūdindama Alfordą Gardnerį kaip „pionierių ir novatorių“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!