Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungoje (ES) naudojimui patvirtintas bendrovės „AstraZeneca“ ilgai veikiančių antikūnų derinys „Evusheld“, skirtas COVID-19 ligos profilaktikai, vartojant iki kontakto su virusu. Paskutinio nepriklausomo tyrimo duomenimis, preparatas reikšmingai sumažino simptominio COVID-19 išsivystymo riziką, o apsauga buvo užtikrinta mažiausiai šešiems mėnesiams. 

Europos Sąjungoje (ES) naudojimui patvirtintas bendrovės „AstraZeneca“ ilgai veikiančių antikūnų derinys „Evusheld“, skirtas COVID-19 ligos profilaktikai, vartojant iki kontakto su virusu. Paskutinio nepriklausomo tyrimo duomenimis, preparatas reikšmingai sumažino simptominio COVID-19 išsivystymo riziką, o apsauga buvo užtikrinta mažiausiai šešiems mėnesiams. 

REKLAMA

Europos Komisijos patvirtinimas buvo pagrįstas „Evusheld“ klinikinės plėtros programos rezultatais, įskaitant „PROVENT“ III fazės profilaktikos iki kontakto su virusu tyrimo duomenis, kurie parodė, jog simptominio COVID-19 išsivystymo rizika sumažėjo 77 proc., lyginant su placebu pirminėje analizėje. Tarpinė šešių mėnesių analizė patvirtino 83 proc. mažesnę riziką, rašoma pranešime spaudai.

Apsauga nuo viruso tęsėsi mažiausiai šešis mėnesius. Pasyviai imunizacijai skirtas preparatas, kurio sudėtyje yra du monokloniniai antikūnai – tiksagevimabas ir cilgavimabas – yra tinkamas vyresniems nei 12 metų amžiaus ir sveriantiems mažiausiai 40 kg gyventojams. Bendrai, tyrimo metu „Evusheld“ buvo gerai toleruojamas.

REKLAMA

Kam imuninis atsakas nesusidaro

„AstraZeneca“ „BioPharmaceuticals“ tyrimų ir plėtros skyriaus vykdomasis viceprezidentas Mene Pangalos teigė, kad vaistinio preparato patvirtinimas ES yra svarbus žingsnis, siekiant padėti užkirsti kelią COVID-19 infekcijai. Todėl bendrovė ir toliau dirbs su visų Europos šalių vyriausybėmis, kad „Evusheld“ būtų prieinamas kuo greičiau. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Infekcinių ligų centro vadovė prof. Ligita Jančorienė teigia, kad tai svarbu padaryti, kol dar dominuoja Omikron atmaina, norint spėti apsaugoti kuo daugiau pažeidžiamų gyventojų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Yra populiacija žmonių, kuriems ir pasiskiepijus, bet ne tik nuo COVID-19, o ir kitų infekcijų, imuninis atsakas nesusidaro. „Evusheld“ iš kitų preparatų išsiskiria tuo, kad veikia profilaktiškai dar prieš ekspoziciją – jame esantys antikūnai prisijungia prie specifinės viruso struktūros, todėl virusas nebegali patekti į organizmo ląsteles ir sukelti COVID-19 ligos. Tyrimai rodo, kad preparatas efektyviai veikia dabar labiausiai paplitusią viruso atmainą, dėl to svarbu nepavėluoti ir apsaugoti rizikos grupes, kol dar galime“, – teigia prof. L. Jančorienė.

ES yra apie trys milijonai gyventojų, kurių imuninė sistema stipriai nusilpusi dėl vėžio, organų transplantacijos arba imuninės sistemos aktyvumą slopinančių vaistų vartojimo. Ši gyventojų grupė jaučia didžiausią „Evusheld“ naudą. VUL Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas prof. Marius Miglinas teigia, kad, kaip pavyzdys, pacientai po inkstų transplantacijos vartoja imuninę sistemą slopinančius vaistus ir jiems tenka dažnai lankytis gydymo įstaigose, kur turi didesnę kontakto su COVID-19 užsikrėtusiais riziką.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokių gyventojų imuninis atsakas į vakciną yra silpnesnis, jie lengviau užsikrečia ir sunkiau serga, turi didesnę komplikacijų tikimybę. Alternatyvų vakcinai jie neturi, todėl yra ypač pažeidžiami ir jiems ši profilaktikos priemonė yra reikšmingiausia. Tai itin didelis medicinos laimėjimas, nes šalutinių poveikių beveik neturi, o apsaugą sukuria net ilgesnę, nei vakcinos“, – teigia prof. M. Miglinas.

Daugėja tyrimų, kad apsaugo ir nuo omikron

„Evusheld“ potencialą apsaugoti nuo BA.1, BA.1.1 ir BA.2 Omikron SARS-CoV-2 atmainų, cirkuliuojančių visame pasaulyje, patvirtinančių įrodymų daugėja. Nauji Vašingtono universiteto medicinos mokyklos duomenys parodė, kad „Evusheld“ išlaikė stiprų neutralizuojantį poveikį prieš aktyviai plintančią itin užkrečiamą BA.2 atmainą, kuri dominuoja daugelyje Europos šalių ir šiuo metu sukelia beveik 60 proc. visų COVID-19 infekcijų Europoje. „Evusheld“ sumažino virusų kiekį organizme bei plaučių uždegimo riziką, tiriant visas Omikron atmainas. 

REKLAMA
REKLAMA

Europoje preparato „Evusheld“ rekomenduojama dozė yra 150 mg tiksagevimabo ir 150 mg cilgavimabo. Viena dozė yra suleidžiama dviem atskiromis viena po kitos sekančiomis injekcijomis į raumenis. „Evusheld“ taip pat yra leidžiamas naudoti skubios pagalbos atveju COVID-19 profilaktikai iki kontakto su virusu Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV). Didžiosios Britanijos vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra (MHRA) taip pat suteikė sąlyginį rinkodaros teisės leidimą prekiauti šiuo preparatu, jį skiriant COVID-19 profilaktikai. Kai kurios Europos šalys yra sudariusios susitarimus dėl „Evusheld“ teikimo. 

„Evusheld“ yra vienintelis ilgo veikimo antikūnų derinys, turintis teigiamus III fazės tyrimus COVID-19 prevencijai ir gydymui. „AstraZeneca“ visame pasaulyje teikia paraiškas dėl skubaus „Evusheld“ naudojimo leidimo arba rinkodaros teisių patvirtinimo tiek COVID-19 profilaktikai, tiek gydymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų