• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su kraujavimu iš nosies susidūrė daugelis žmonių. Sveikiems žmonėms tai didelių problemų įprastai nesukelia ir dažnai nesikartoja, tačiau šildymo sezonu, išsausėjus orui, nosies gleivinės sveikata reikėtų susirūpinti ir jiems.

Su kraujavimu iš nosies susidūrė daugelis žmonių. Sveikiems žmonėms tai didelių problemų įprastai nesukelia ir dažnai nesikartoja, tačiau šildymo sezonu, išsausėjus orui, nosies gleivinės sveikata reikėtų susirūpinti ir jiems.

REKLAMA

Dėl ko pasireiškia ir kaip sustabdyti prasidėjusį kraujavimą iš nosies papasakojo Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikų ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoja dr. Aistė Paškonienė.

Pasak gydytojos, vienos priežasties, dėl kurios kyla kraujavimas iš nosies – nėra. „Vyresniems žmonėms dažniausiai pasireiškia dėl padidėjusio kraujospūdžio, vaikams – dėl labai plonos gleivinės ir ryškaus kapiliarų tinklo, kai gleivinė sausa. Kraujavimas gali būti ir dėl sisteminių organizmo ligų“, – sakė A. Paškonienė.

Gydytojos teigimu, šildymo sezonu oras ypač sausas, todėl gleivinė išdžiūva ir dėl to tampa lengviau pažeidžiama: užtenka lengvo kontakto ir kraujagyslė trūksta. Vis dėlto daktarė sako, kad kraujavimas iš nosies pasireiškia nepriklausomai nuo sezono.

REKLAMA
REKLAMA

„Žinoma dažniau pasireiškia šildymo metu, nes šildymas labai džiovina gleivinę. Kondicionieriai džiovina mažiau, tačiau vasarą kraujavimai dažnesni dėl karščio, nes daug kam pakyla kraujospūdis. Bet šiaip sezoniškumo nėra, jei kalta priežastis iš vidaus“, – atskleidė A. Paškonienė.

REKLAMA

Kraujagyslių stiprinimui – vitaminas C

Gydytoja pasakojo, kad norint išvengti kraujavimo iš nosies yra svarbu drėkinti nosies gleivinę. „Yra įvairių augalinių, aliejinių preparatų, yra visokių skonių, kvapų, bekvapių. Pasiūla yra didelė. Reikėtų kurį laiką panaudoti tuos aliejukus, sustiprinti gleivinę“, – sakė daktarė.

Tinkami tepalai, kurie gali būti naudojami ir siekiant sustabdyti kraujavimą. Svarbu nesumaišyti gleivinę drėkinančių preparatų su gleivinę atpalaiduojančiais purškalais, dažniausiai naudojamais sergant sloga.

REKLAMA
REKLAMA

„Purškalai neturi būti atlaisvinantys nosį ar kvėpavimą gerinantys, jie kaip tik turi būti aliejiniu pagrindu, kurie sutepa, sudrėkina nosies gleivinę. Tie aliejiniai preparatai gali būti ir purškiami, taip jie dar geriau pasiskirsto nosies gleivinėje“, – pasakojo specialistė.

A. Paškonienė kaip prevencinę priemonę taip pat rekomendavo vitaminą C, kuris stiprina ne tik kraujagysles, bet ir bendrą organizmo sistemą. Taip pat gydytoja priminė, kad jei kraujavimą sukelia ne išsausėjusi gleivinė, reikėtų gydyti ne pasekmes, o priežastį: „Jeigu yra iškrypusi nosies pertvara ir kraujavimas kartojasi, reikėtų nosies operacijos. Jei sukelia kraujospūdis, reikia jį stebėti, reguliuoti spaudimą, gerti vaistus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip tinkamai sustabdyti kraujavimą?

Gydytojos teigimu, dažniausiai daroma klaida: galvos užvertimas aukštyn. „Žmogus prasidėjus kraujavimui užverčia galvą, taip kraujas yra nuryjamas į virškinamąjį traktą ir skrandį, kur jo visai nereikia, o ir kraujavimas taip tikrai nesustos“, – sakė A. Paškonienė.  

Pasak daktarės, prasidėjus kraujavimui, reikia stabiliai atsisėsti, palenkti galvą į priekį taip, kad smakras būtų prie krūtinės, o šnerves užspausti mechaniškai, su pirštais. Taip sėdėti reikėtų keletą minučių, kvėpuojant per burną.

REKLAMA

„Po to galima susilašinti dekongestantų arba adrenalino lašiuką ant vatos, ir ja užsikišti nosį, kad nereikėtų visą laiką laikyti užspaustos. Kraujas per kelias minutes pats sukrešės ir sustos, jei yra įtrūkusi tik paviršinė kraujagyslė, o ne kažkoks lokalus išsiplėtęs rezginys. Aišku, padeda ir ledas ant kaktos ar pakaušio“, – pasakojo A. Paškonienė.

Vienkartinio kraujavimo pasekmių sveikas žmogus jausti neturėtų, tačiau jei kraujuojama daug ir dažnai gali nukristi geležies, eritrocitų kiekis. Gydytoja įspėjo, kad nepavykus sustabdyti kraujavimo patiems, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą. Tačiau pas medikus apsilankyti reiktų ir tada, kai patiriate nosies kraujavimą miego ar intensyvaus fizinio krūvio metu.

„Jei kraujavimas kartojasi, prasideda fizinio krūvio ar nakties metu, tada irgi reikėtų kreiptis į medikus ir žiūrėti, ar nereikia spręsti kraujavimo priežasties. Kartais užtenka tepalų, tačiau kraujagysles taip pat galima prideginti vaistais ar elektrokoaguliacija, ar sustabdyti atliekant tamponadą“, – sakė A. Paškonienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų