Aštrus skausmas staiga surakina krūtinę? Smelkiasi į kairę ranką? Į mintis įsiskverbia paniška mirties baimė? Visa tai kasdien Lietuvoje patiria daugybė žmonių. Širdies infarktas, kaip ir kitos kraujagyslių ligos, mūsų šalyje – vienos dažniausių. Suteikti laiku pagalbą jų ištiktiems žmonėms – ir Respublikinės Šiaulių ligoninės rūpestis.
2013 metų duomenimis mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų mūsų šalyje dar užima pirmąją vietą. Todėl šių ligų sutramdymas išlieka aktualia problema, kurią išspręsti gali padėti turimos priemonės ir patirtis.
Lietuvoje įgyvendinami du didžiuliai kardiologijos projektai. Vienas jų vienija Rytų bei Pietryčių Lietuvos gydymo įstaigas, kitas – Vakarų bei Vidurio Lietuvos. Pastarajame kaip partneris dalyvauja ir VšĮ Respublikinė Šiaulių ligoninė (toliau – Šiaulių ligoninė).
Pasak Šiaulių ligoninės projektų vadovo Edmundo Petrausko, projektas, kuris netrukus bus baigtas, jau duoda didžiulės naudos ne tik Šiaulių, bet ir viso Šiaurės Lietuvos regiono gyventojams.
Atnaujintos patalpos ir įranga
„Suremontavome pirmąjį kardiologijos skyrių, o antrajame dar dirba statybininkai. Dar trys mėnesiai, ir jie turėtų užbaigti darbus.
Užtat atnaujintose patalpose – Kardiologijos reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuje bei Angiografijų kabinete – pacientams teikiama kuo profesionaliausia pagalba“, – pasakojo E. Petrauskas.
Projekte, kuriame dalyvauja Šiaulių ligoninė, numatyta, kad gydymo įstaigos įsigytų būtiną modernią širdies ligų diagnostikai bei gydymui reikalinga medicininę įrangą.
„Mūsų sudarytame sąraše buvo nurodyta 19-os rūšių įranga – per 40 pirkinių. Beveik visą ją įsigijome. Tačiau svarbiausia ir brangiausia mūsų įsigyta įranga – angiografijų aparatas. Tai operacinėje naudojama įranga, turinti rentgeno funkciją. Ji pasitelkiama gelbstint širdies infarkto ištiktus žmones, kai stebint vaizdą monitoriuje reikia atkimšti, praplėsti ar stentuoti užakusias, širdį maitinančias kraujagysles“, – aiškino E. Petrauskas.
Ligoninė turi prieš 11 metų įsigytą angiografijų aparatą, kuris jau ir moraliai, ir fiziškai paseno.
„Senasis jau savo atidirbo. O naujasis aparatas yra daug tikslesnis, daug geresnė ir jo vaizdų kokybė. Todėl gydytojai – intervenciniai kardiologai – gali daug tiksliau įvertinti ligonio kraujagyslių būklę, jų funkcionavimą ir saugiai atlikti procedūrą. Be to, aparato skleidžiama rentgeno spinduliuotė daug mažiau apšvitina, o tai svarbu ir ligoniui, ir medikams“, – sakė E. Petrauskas.
Taipogi, naujasis angiografas suteikia alternatyvą, pavyzdžiui, jei vienam aparatui atliekama techninė apžiūra, skubiais atvejais pacientams pagalbą galima suteikti naudojantis kitu aparatu.
Nauja įranga – reanimacijai
Ligoninė įsigijo ir naują diagnostinę įrangą, porą veloelgometrijos komplektų, echokardiografą, elektrokardiografą, mobilųjį rentgeno aparatą, portatyvinį aukštos klasės echoskopijos aparatą, gyvybinių funkcijų stebėjimo monitorius.
Vienas iš brangesnių pirkinių – tai šeši kardiologinės reanimacijos lovų komplektai. Šios lovos aprūpintos visa būtina ligonio būklės stebėjimo įranga – gyvybinių funkcijų monitoriais, defibriliatoriais, dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatais ir kita.
„Įgyvendindami projektą praplėtėme reanimacijos skyrių. Šių paslaugų poreikis yra didelis. Šiaurės Lietuvos regione, kaip ir visuose kituose, sergamumas širdies ligomis vis dar didėja – daugėja ir ligonių, kuriems būtina skubiai suteikti pagalbą“, – užsiminė pašnekovas.
Ligoniai iš Šiaulių į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto klinikas siunčiami tik tuomet, kai jiems prireikia ypatingos kardiologų pagalbos, arba tada , kai turimų pajėgumų neužtenka. „Tai priklauso ir nuo širdies ligos sudėtingumo“, – aiškino E. Petrauskas.
Justina Voverytė
Užsakymo nr. 4467