Lietuvoje įvaikinti 23 vaikai: pusė iš jų iškeliavo į užsienį

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis,  šiemet buvo įvaikinti 23 Lietuvoje be tėvų globos likę vaikai. Iš jų 12 įvaikino užsienyje gyvenančių lietuvių arba užsieniečių šeimos. Šiuo metu įvaikinimo laukia 368 galimi įvaikinti vaikai. Didžioji jų dalis (73 proc.) – vyresnio amžiaus (nuo 10 iki 17 metų), o vaikai iki 3 m. amžiaus sudaro vos 3 proc. Pasak vaiko teisių specialistų, galimų įvaikinti vyresnio amžiaus vaikų skaičiaus tendencija nesikeičia – vyresnio amžiaus vaikams įtėvius rasti sunkiausia.

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėjos Agnės Marčiukaitienės, pasiryžtantys įvaikinti ar globoti (rūpinti) vaiką asmenys – labai laukiami.

„Labai laukiame atsakingų žmonių, kurie pasiryžtų priglausti be tėvų globos likusį vaiką, atvertų jam savo namų duris tapdami įtėviais ar globėjais (rūpintojais)“, – sako A. Marčiukaitienė.

Pasak specialistės, be tėvų globos likusiam vaikui ypatingai svarbu turėti šeimą, tiek įvaikinimas, tiek globa (rūpyba) šeimoje savo esme sudaro galimybes vaikui augti šeimoje, rašoma pranešime spaudai. 

„Vaiko globa (rūpyba) nuo įvaikinimo skiriasi tuo, kad globojamas (rūpinamas) vaikas neįgyja giminystės ryšių ir iš to ryšio išplaukiančių teisių bei pareigų, be to globos (rūpybos) atveju vaiko tėvams išlieka galimybė vaiką susigrąžinti. Įvaikinimo atveju,  įvaikintam vaikui ne tik suteikiama šeimos aplinka, bet ir giminystės ryšiai su naująja šeima. Įvaikintas vaikas tampa pilnaverčiu šios šeimos nariu ir jo teisės prilyginamos biologinio vaiko teisėms. Tai yra, šeima įvaikintą vaiką augina kaip savo biologinį vaiką“, – sako A. Marčiukaitienė.

Pasak jos, vaiko teisių specialistai deda visas pastangas, kad vaikas galėtų augti biologinėje šeimoje: į krizę patekusiai šeimai padeda mobilios komandos specialistai, šeimai taikoma atvejo vadyba, vaiką laikinai prižiūri budintys globotojai, jei reikia, ieškoma globėjų (rūpintojų), intensyviai dirbama su biologiniais tėvais, siekiant, kad vaikai galėtų augti ar grįžti gyventi pas biologinius tėvus. Šių pastangų rezultatas – nuo 2019 m. žymiai mažėjantis galimų įvaikinti vaikų iki trejų metų amžiaus skaičius.

REKLAMA

„Būtent vyresni vaikai labai laukia įtėvių arba nuolatinei globai (rūpybai)  pasiryžusių šeimų ar asmenų. Lietuvos šeimos ar asmenys daugiausia pageidauja įvaikinti vieną vaiką (dažniausiai – mergaitę) iki vienerių arba iki trejų metų amžiaus, kurie turėtų tik nežymius sveikatos sutrikimus. Būsimi įtėviai taip pat  išsako lūkesčius ir vaiko biologinių  tėvų turimoms priklausomybėms, žalingiems įpročiams, psichinei sveikatai ar protiniams gebėjimams“, – pabrėžė A. Marčiukaitienė.

Tarnybos duomenimis, 2020 m. 8 sutuoktinių poros ir 3 nesusituokę asmenys įvaikino 11 tėvų globos netekusių vaikų Lietuvos Respublikoje, 10 užsienio piliečių šeimų (sutuoktiniai), šeimos (sutuoktiniai), kurių vienas yra Lietuvos Respublikos pilietis, o kitas užsienio valstybės pilietis, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje ir užsienio valstybės piliečiai bei asmenys be pilietybės, nuolat gyvenantys Lietuvos Respublikoje, įvaikino 12 tėvų globos netekusius vaikus.

Pasak A. Marčiukaitienės, džiugina tai, jog yra šeimų, kurios įvaikinusios vaiką (-us), turinčios savo biologinių vaikų ar globojančios vaiką (-us), kreipiasi dėl įvaikinimo, norėdamos likusiems be tėvų globos vaikams suteikti šeimą ir kartu turėti gausią šeimą. Tokios šeimos yra puikus pavyzdys kaip nesibaiminti sklandančių mitų apie įvaikinimą, ilgas ir sudėtingas įvaikinimo procedūras, taip pat sudėtingą vaiko ir šeimos adaptaciją.

2019 metais buvo įvaikinti 108 Lietuvoje be tėvų globos likę vaikai. Iš jų trečdalį  įvaikino užsieniečių šeimos arba užsienyje gyvenančios Lietuvos Respublikos piliečių šeimos. 2018 metais buvo įvaikinti 159 vaikai, iš jų 56 įvaikino užsieniečiai ar užsienyje gyvenančios lietuvių šeimos.

Šiuo metu Tarnybos tvarkomame Galimų įvaikinti vaikų sąraše yra 1679 vaikai. Šiais metais į  šį sąrašą įrašyti 67 tėvų globos netekę vaikai, iš jų 15 vaikų iki 3 m. amžiaus. Ne visi šiame sąraše įrašyti vaikai nori būti įvaikinti. 60 proc. vaikų, daugiausia vyresnio mokyklinio amžiaus, nesutinka būti įvaikinti, nes palaiko artimus ryšius su biologine šeima, giminaičiais ar kitais jiems svarbiais asmenimis, pasirenka likti gyventi ir mokytis Lietuvoje.

REKLAMA

A. Marčiukaitienės teigimu, vaiko nuomonė yra vienas iš svarbiausių  aspektų įvaikinimo procese, net jeigu ir nėra teisinių kliūčių vaiką įvaikinti, tačiau įvaikinimo procedūra nebus pradedama jeigu pats vaikas nesutinka būti įvaikintas. Aišku, tokiu atveju yra vertinamas vaiko brandumas ir gebėjimas išreikšti savo nuomonę.

Pasak A.Marčiukaitienės, kiekvienam galimam įvaikinti vaikui šeimą parenka komisija, atsižvelgdama į tai, kuri šeima geriausiai atitinka vaiko poreikius ir interesus. Kartu yra vertinami ir šeimos lūkesčiai vaiko atžvilgiu.

Tarnybos tvarkomame Norinčių įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių, nuolat gyvenančių Lietuvos Respublikoje, sąraše šiuo metu yra 136 pageidaujančios įvaikinti šeimos ar asmenys. Į šį sąrašą šiemet įrašyta 27 šeimos (asmenys) Lietuvos Respublikos piliečių, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje. Į Norinčių įvaikinti asmenų, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra užsienio valstybėje, užsienio valstybės piliečių ir asmenų be pilietybės, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvos Respublikoje, sąrašą įrašytos 4 sutuoktinių poros.


Rašyti komentarą...
S
Saule
2020-05-11 11:21:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Melas jus parduodat vaikus usenieciams ir jų nuomonės neklausia ar tu nori ar ne vaikas prašė jo neatskirt nuo sesers ir brolių o jus vistiek ji atskiret ir pardavet Italam bjauru skaityti jūsų melo
Atsakyti
-3

X
Xxx
2020-05-11 21:47:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Meluojate, pažįstu vieną šeimą, kuri 2 metus laukia, kada galės įvaikinti, tačiau taip ir nesulaukia pasiūlymų, o jūs aiškinat, kad dar ir užsieniečiams pasiūlote...
Atsakyti
0

D
Daniel
2020-09-21 22:54:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai cia uzsienieciu rinkai gal ir skirta
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų