Jeigu jūs šventai tikite, kad geriausias būdas atsipagirioti – išlenkti ryte taurelę, išgerti puodelį žalios arbatos, aspirino ar suvalgyti bananą, jūs klystate arba save apgaudinėjate, rašo Luisa Dillner laikraštyje „The Guardian“. Geriausias vaistas nuo pagirių – tai 24 valandos po pūkine antklode.
Na, o jeigu jūsų niekada nekamavo pagirios (Bostono universiteto mokslininkai nustatė, kad 25-30 procentų žmonių yra atsparūs pagirioms), papasakosiu jums apie klasikinius pagirių simptomus. Tai veriantis galvos skausmas, pykinimas, baisaus nuovargio jausmas, troškulys ir galvos svaigimas. Ypatingai sunkiais atvejais žmogus prakaituoja, jam dreba rankos, o širdis smarkiai tvaksi.
Pagirios paprastai prasideda po keleto valandų, nustojus gerti (bet tai nereiškia, kad ir toliau reikia maukti alkoholį – apsinuodijimas juo kur kas pavojingesnis už pagirias). Už girtų šėliones tenka susimokėti. Organizme vyksta dehidratacija, padaugėja šlapimo. Išgėrus keturias taureles, po keleto valandų inkstai išskirs iki litro šlapimo. Alkoholis gali sudirginti skrandį ir priversti jį išskirti daugiau rūgšties, dėl ko pajuntamas skausmas ir ima ėsti rėmuo.
Alkoholis taip pat sutrikdo paros ritmą. Jūs galite labai greitai užmigti, bet prabusite anksčiau nei įprasta, ir pasijusite esąs kitoje laiko juostoje. Kraujyje gali sumažėti cukraus, atsirasti alkio ir negalavimo jausmas.
Vaistų nuo pagirių, keliamų į padanges, yra daugiau, negu pačių alkoholinių gėrimų, kurie ir sukelia pagirias. Tačiau leidinyje „British Medical Journal“, kuris apibendrina visų atliekamų tyrimų rezultatus, publikuojami duomenys rodo, kad nėra jokių įrodymų, kad koks nors iš tų preparatų tikrai turėtų poveikį. Kadangi eksperimentų su savo organizmu jūs vis tiek neatsisakysite, kokiam gi vaistui reikėtų skirti pirmenybę?
Daugelio spiritinių gėrimų sudėtyje yra šalutinių fermentacijos (rūgimo) produktų, kurie dedami skoniui ir išvaizdai pagerinti arba atsiranda natūraliai gamybos procese. Tokie gėrimai, kurių sudėtyje dominuoja etilo spiritas (tarkime, degtinė ar džinas), sukelia ne tokias stiprias pagirias, kaip svaigalai su priedais – pavyzdžiui, raudonas vynas arba viskis.
Jeigu kilnodami alkoholinių gėrimų taureles į tarpą išgersite nealkoholinių gėrimų, o pabaigoje išgersite daug vandens, pagirios bus lengvesnės. Lengvesnės jos bus ir užkrimtus skrebučių – skrudintos duonos ar pyrago. Jie padidins cukraus kiekį kraujyje. Taip pat galima ilgiau pamiegoti ir išgerti antacidų – skrandžio sulčių rūgštingumą neutralizuojančių vaistų, jeigu graužia rėmuo. Paracetamolis – ne geriausias vaistas nuo pagirių, kadangi medžiagų apykaitos metu jį turi perdirbti kepenys, kurios ir taip prisikentėjo. Aspirinas dar labiau sudirgins skrandį, todėl jo geriau nevartoti.
Kiekvienas turi savo gydymosi būdą, kuriuo šventai tiki. Tačiau nėra jokio pagrindo manyti, kad taurelė ryte, bananai, putojančių gėrimų tabletės (su B ir C vitaminų kompleksu), žalia arbata, kopūstai, fizinės apkrovos, kiaušiniai, grynas oras, ženšenis ir kitokie vaistai nuo pagirių iš tikrųjų duoda rezultatų. Tačiau jeigu jūs per daug išgėrėte, dėl to nereikia krimsti nagų. Tyrimais yra nustatyta, kad kaltės jausmas padidina pagirių tikimybę.
O kadangi panacėjos nėra, geriausia nuo pagirių apsisaugoti. Bet jeigu jūs nesustabdomas, tai geriausias vaistas – laikas. Praėjus 8-24 valandoms, jūs vėl pasijusite gerai.