Karantino metu jaučiate amžiną nuovargį? Štai, kas jums padės

Ar pabudę ryte jaučiatės taip, lyg būtumėte visai nemiegoję? Galbūt dažnai jus kamuoja nuovargis,  įtampa, skundžiatės pablogėjusia atmintimi ir galvos skausmais?

Jei taip, gali būti, kad jums pasireiškė lėtinio nuovargio sindromas, kurio požymių, pasak Šiaulių „MediCA klinika“ šeimos gydytojo Lino Petrausko, dažnai galima atsikratyti tiesiog subalansavus gyvenimo režimą.

Lėtiniu (arba chronišku) nuovargiu vadinama tokia būklė, kai ilgą laiko tarpą – nepertraukiamai bent 6 mėn. – jaučiamas stiprus nuovargis, taip pat gali pasireikšti trumpalaikės atminties susilpnėjimas, galvos skausmas, raumenų, gerklės ar sąnarių skausmas. Pastebima, kad visi šie simptomai nedingsta net pailsėjus.

„Lėtinio nuovargio sindromas yra ganėtinai sunkiai diagnozuojamas sutrikimas, kurio priežastys dar yra tyrinėjamos, o specifinio testo diagnozei nėra sukurta. Todėl pasireiškus šiems simptomams reikėtų kreiptis į gydytoją, kad būtų galima atmesti kitas ligas, kurios pasireiškia panašiais simptomais. Tik tada būtų galima patvirtinti lėtinio nuovargio sindromą“, – pabrėžia gydytojas L. Petrauskas.

Nuovargis – daugelio ligų palydovas

Chroniškas nuovargis, bendras silpnumas gali būti daugelio ligų ir būklių pasekmė, kai yra sutrikdomas normalus biocheminis organizmo balansas. Tokius pat simptomus, kokie jaučiami ir lėtinio nuovargio atveju,   sukelia lėtinės širdies, inkstų, kepenų, plaučių, neurologinės, endokrininės ligos, kaip pavyzdžiui, lėtinis širdies nepakankamumas, geležies stokos anemija, užsitęsęs menstruacinis ciklas, nėštumas, skydliaukės funkcijos sutrikimas, autoimuniniai sutrikimai, griežtos dietos ir ilgalaikis badavimas, infekcinės ligos, onkologiniai susirgimai, piktnaudžiavimas alkoholiu ir narkotinėmis medžiagomis.

„Labai didelę įtaką tokiai savijautai taip pat gali turėti psichikos sutrikimai: depresija, lėtinis nerimas ir kiti, kurie dažnai lieka nediagnozuoti ir negydyti. Galima pastebėti, kad Lietuvoje pacientai vis dar bijo garsiai kalbėti apie savo emocinę savijautą, kamuojančias problemas ir kreiptis į psichologą, psichiatrą. Kamuojančios bėdos niekur nedingsta ir toliau sekina pacientą“, – pastebi L. Petrauskas.

REKLAMA

Jei vis dėlto gydytojas neranda jokios „pasislėpusios“ ir ilgalaikį nuovargį galinčios išprovokuoti ligos, galima įtarti, jog jėgų stygių galėjo sukelti žalingas gyvenimo stilius – didelė fizinė ir emocinė įtampa, lėtinis stresas, nesubalansuota mityba.

Pastebima, kad ilgalaikiu nuovargiu skundžiasi tiek suaugę žmonės, tiek ir paaugliai.

„Lėtinis nuovargis labai priklauso nuo emocinės ir fizinės įtampos, kurią patiria asmuo, todėl į kiekvieną atvejį reikia žiūrėti individualiai. Visuomet yra svarbu pokalbio su pacientu metu išsiaiškinti jo savijautą namuose, darbe ar mokykloje. Galbūt paauglys turi labai daug atsakomybių mokykloje ir dėl to nuolat patiria stresą, o vyresnio amžiaus pacientą nervinė įtampa kamuoja, nes jis daug metų rūpinasi sergančiu artimuoju“, – teigia šeimos gydytojas.

Anot jo, visgi dažniau lėtiniu nuovargiu, perdegimu skundžiasi ne vyrai, o moterys. L. Petrausko manymu, tai lemia kelios priežastys. Pirma – vyrai apskritai mažiau linkę kalbėti apie savo sveikatos problemas, antra – moterys dažnai ant savo pečių susikrauna ne tik darbo reikalus, bet ir pagrindinius buities darbus, todėl patiria didesnį išsekimą.

Vargina ir stresas, ir kava

Pripažįstama, kad pandemijos laikotarpiu daugelis žmonių susiduria su didesniu stresu – nežinomybe dėl ateities, darbo, savo ir artimųjų sveikatos. Pasak gydytojo L. Petrausko, nors trumpalaikis stresas žmogui dažnu atveju yra naudingas, ilgalaikis stresas – visai kas kita.

„Stresas yra labai išmani organizmo reakcija į išorinį dirgiklį. Jis mums padeda, esant poreikiui, būti žvalesniems, stipresniems, greitesniems, atsparesniems. Streso metu į organizmą išsiskiria hormonai, kurie leidžia viso to pasiekti. Tačiau užsitęsus dirgikliui – ir tai nebūtinai turi būti labai ryškus stresą sukeliantis veiksnys – išskiriami hormonai alina organizmą, silpnina imuninę sistemą, mažina „laimės hormono“ kiekį, sukelia nuovargį. Toks žmogus būna suirzęs, suprastėja jo atmintis, tampa sunkiau susikoncentruoti į konkretų darbą“, – vardija L. Petrauskas.

REKLAMA

Šeimos gydytojo teigimu, organizmą alina ir ilgalaikį nuovargį taip pat gali sukelti netinkama mityba, per dažnas kavos vartojimas. „Pasibaigus kavos poveikiui nuovargis tik dar labiau sustiprėja. Kava taip pat gali bloginti miego kokybę. Panašų poveikį turi ir daug pridėtinio cukraus turintys produktai“, – sako pašnekovas.

Chronišką nuovargį gali sukelti ir per intensyvus sporto treniruočių režimas, darbų ir atsakomybių gausa.

Būtina subalansuoti režimą

„Jeigu nuovargis yra lėtinis, trukdo kasdienei veiklai ar pacientas labai seniai lankėsi pas šeimos gydytoją, tuomet tikrai derėtų užsiregistruoti ir pasikonsultuoti. Taip pat yra svarbus subalansuotas darbo ir poilsio režimas – būtina kasdien eiti miegoti tuo pačiu laiku ir pakankamai pailsėti“, – pranešime spaudai tvirtina gydytojas.

L. Petrausko tikinimu, žvaliau jaustis padės reguliarus, vidutinio intensyvumo sportas – rekomenduojama juo užsiimti ne mažiau kaip 3 kartus per savaitę po 45 minutes arba kasdien po 20 minučių. Dirbantiems sėdimą, ne mažiau kaip 6–8 valandas trunkantį darbą, darbo metu būtina daryti pertraukėles, retkarčiais pakeisti kūno padėtį.

Gerai fizinei savijautai rekomenduotina būti gryname ore, galima išbandyti fizioterapiją, meditaciją, jogą ar kitus būdus, kurie padėtų sumažinti patiriamą stresą.

Kad organizmui netrūktų energijos iš maisto, būtina peržiūrėti ir pakoreguoti mitybą: atsisakyti cukraus, keptų, rūkytų gaminių, kavos, vartoti daugiau skysčių, vaisių, daržovių, žuvies, pilno grūdo, neperdirbtų ir sveikatai palankesnių produktų, pagal poreikį – papildomai mineralų ir vitaminų. Pasak gydytojo, reikėtų valgyti kuo įvairesnį maistą ir stengtis atsisakyti alkoholio bei kitų žalingų įpročių.


Rašyti komentarą...
Z
Zita
2020-12-04 09:07:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Viskas bus gerai .GERIĘJI ŽMONĖS REIKĖJO TIKĖTIS KAD PRAEITIS IRMOKSLINIAI EKSPERIMENTAI.NĘIŠVENGIAMAI UŽGRIUVO PASAŲLI ,KAIP KRENTANTIS METEORITAS .NIEKUR NUO TO NEPABĖGSI .VIENI TOBULEJA VAISTU IR VAKCINOS INDUSTRIJOJE.KAD PADARYTU DAU BABKIU.IR JUK VISI MIRTINGI .BET ŽMOGUI NESVARBU KAIP IR KIEK METU JIS GYVENS SU ŠIA PANDEMIJA , BET SVARBU PINIGAI GYDO .ILIUZIJA TAI TIK ILIUZIJA IR JAI LAIKAS SUSSTOJA MIRTINGI ESAME VISI GYVIEJI.NUO TO NEI VIENAS NEAPSAUGTAS .TIK MEILĖS ŽMOGUI REIKĖTU DAUGIAU .KURGI TAU TIK SUSERGA ŽMOGELIS KOVIDU NEDUOK DIEVE DAR STATUSAS IR PINIGINĖ TUŠČIA VISKAS JIS PASMERKTAS .ATSIVERIA TIK VARTAI TIESIAI Į AMŽINYBE .BŪKITE SVEIKI IR DARYKITE TIK GERUS DARBUS .TAI IR KOVIDAS PASITRAUKS JIS JUK NEAMŽINAS .
Atsakyti
0

V
Viktoras
2020-12-11 02:29:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
O čia kaip tik padės pora kapsulių OMEGA 3
Iš ryto ir švytėsi visą dieną:)
Atsakyti
0

Z
Zita
2020-12-11 04:11:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
Patirtis sako.: pirmiausiai ryte atsibudusi padėkite savo Dievui kuris Jus myli kas dieną, kas minutę. Jis jums suteikia ramybę ir pasitikėjimą. BET REIKIA NEPAMURŠTI .KAD LIGOS TAI TIK TAI KAD MOKSLAS JAS SUKŪRĖ .VAISTAI TIK PRIEŽASTIES NUĖMIMAS....PO TO SEKA DAR SUDETINGESNĖS PASEKMĖS ...KVĖPAVIMAS TAI DALIS IR LABAI REIKŠMINGA GYVASTIES PALAIKYMO PRIEMONĖ .BE KURIO ŽEMĖJE NEI VIENAS GYVAS ORGANIZMAS NUMIRTU.BE MAISTO MES GALIME IŠBŪTI , 45 PARAS .Be VANDENS 3 DIENAS .BE DEGUONUES NEI 3MINUČIU.SUSTOJUS ŠIRDŽIAI MIRŠTA SMEGENYS .JEIGU IR ŽMOGUS IŠLIEKA GYVAS JIS TAMPA NEIGALIU , IR NELAIMINGU ŽMOGUMI.LIGOS MŪSŲ.SMEGENYSE TAI NE MITAS TAI.REALI PASITVIRTINUSI.GYVENIMO DALIS STRESAS GIMDO LIGAS .O POZITYVAS IR MEDITACIJA KVEPAVIMAS TAI MŪSŲ GELBĖJIMO RATAS APVALUS KAIP ŽEMĖS PLANETA KURIOJE LAIKO NĖRA APIE LIGAS GALVOTI ...IR GYDITIS KADA JOS NET NĖRA .VIRUSAS TAI TAS PATS ELEMENTAS BE KURIO MES NE TIK MIRŠTAME BET IR PASVEIKSTAME....NUO MIRTIES NEAPSSUGOTAS NEI VIENAS ....IR VAISTAI NĖRA STEBUKLAS .TOKIE DĖSNIAI ...PER MAŽAI LAIKO ŽMOGUS GYVENA JAM GYVIBĖ NĖRA VERTYBĖ ...SVARBU PINIGAI .BET.TOKIA TIESA NIEKO BRANGESNIO NEGALI BŪTI KAIP GIVYBĖ IR SVEIKAS SAIKINGAS GYVENIMAS IŠ PRIGIMTIES .PASAULIS TOBULAS NES VISATOS RAKTAI SLYPI SMEGENYSE ..

Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų