• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Visi esame patyrę akių nuovargį. Akių nuovargio jausmas žmonių yra  skirtingai suprantamas ir sukeliamas įvairių priežasčių: sausų akių, nuovargio dėl didelio mėlynos šviesos srauto dirbant kompiuteriais, ilgo vairavimo, ypač naktį, netinkamų akinių, alergijos, sinusitų, skydliaukės uždegimų ir t.t.

Visi esame patyrę akių nuovargį. Akių nuovargio jausmas žmonių yra  skirtingai suprantamas ir sukeliamas įvairių priežasčių: sausų akių, nuovargio dėl didelio mėlynos šviesos srauto dirbant kompiuteriais, ilgo vairavimo, ypač naktį, netinkamų akinių, alergijos, sinusitų, skydliaukės uždegimų ir t.t.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akių nuovargis nėra akių liga, o tik simptomas, išraiška įvairių akių būklių, tam tikrų situacijų, kurias žinodami galime pakeisti, padėti savo akims ir bendrai savijautai. Žmonės apibūdina akių nuovargį įvairiai: sunkios akys, peršti akis paviršiuje, skauda akis iš giliai, niežti, neryškus vaizdas, vaizdai su šešėliais, dvigubi vaizdai, paraudusios akys. Neretai akių nuovargis pereina į galvos skausmą ar bendrą nuovargį.

REKLAMA

Akių sausumas ir alergijos

Ilgai įtemptai žiūrint - fokusuojant tam tikru atstumu, akys rečiau mirksi, todėl jaučiamas sausumas. Tai gali nutikti ilgai vairuojant, skaitant ar dirbant kompiuteriu. Sausas patalpų oras gali pabloginti sausų akių simptomus. Dėl sausų akių gali būti kalta bendra žmogaus būklė - skydlkiaukės sutrikimai, ilgalaikis stresas, hormonų sutrikimai, ar kai mityboje trūksta riebaluose tirpių vitaminų A, E, D.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kuriems  žmonėms, turintiems alergiją namų dulkėms, erkutėms, akių diskomfortas padidėja prasidėjus šildymo sezonui, nes rečiau vėdinamos patalpos, didėja alergenų koncentracija. Alergiški žmonės patiria, kad bendra alergija maistui, dulkėms gali pasireikšti akių sausumu, jautrumu, šviesos baime, niežėjimu. Tokiais atvejais reiktų lašinti nereceptinius priešalerginius akių lašus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akių nuovargis dėl netinkamų akinių

Akių nuovargis gali atsirasti dėl sunkesnio ilgai trunkančio fokusavimo tam tikru atstumu, kai yra net nedidelės refrakcijos ydos – toliaregystė, nedidelis atsigmatizmas ar dėl su amžiumi mažėjančiu akies lęšiuko fokusavimu, kai prireikia vieno stiprumo akinių toliui, kito – artumui. Teisingai parinkti akiniai ne tik pagerina gerėjimą, bet ir sumažina akių nuovargį.

REKLAMA

Nepamirškite ir kūno padėties, kai ilgai žiūrime tam tikru atstumu – vairuojant, prie ekranų – tai gali sukelti kaklo, pečių, nugaros nuovargį, kai kurie žmonės tai jaučia kaip akių diskomfortą. Migrena sergantys žmonės gali greičiau patirti akių nuovargį, skausmą ilgiau padirbus kompiuteriu, nes sudirginamos tam tikros ląstelės akių tinklainėje. Tokiems  žmonėms rekomenduojami akiniai su mėlynos šveisos filtru.

REKLAMA

Darbas labai ryškioje šviesoje ar prietemoje irgi gali varginti akis. Daug vairuojantiems ypač naktį yra kontrastą pagerinančių akinių lęšių reikaimų dioptrijų. Saulėtomis dienomis reiktų vairuoti dėvint saulės akinius su reikiamomis dioptrijomis, nes per ryškus šviesos srautas pablogina regėjimo aštrumą, taip pat padės tamsėjantys fotochrominiai akiniai arba akinių rėmelis su saulės klipsu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirbantiems ofise

Turėkite dirbtinių ašarų ant darbo stalo, jei ilgai dirbate kompiuteriu. Ekranas turi būti kiek  žemiau akių lygio. Jei rega gera, galima naudoti apsauginius akinius su mėlynos šviesos filtru be dioptrijų. Jei nors kiek abejojate ar gerai matote į tolį ar arti, rekomenduojama pasitikrinti pas specialistus. Jei dirbate vienu metu ir su popieriniais dokumentais ir ekrane, pasirūpinkite geru darbo vietos apšvietimu. Kartais šviesos sureguliavimas išsprendžia problemą, ypač virš keturiasdešimt metų amžiuje. Jei reikia akinių artumui, yra įvairių modernių akinių – nuo “pagerintų skaitymo akinių” su dioptrijų pasikeitimu lęšio paviršiuje iki patalpų progresinių akinių.

Svarbu kas dešimt minučių padaryti trumpas pertraukėles, pažiūrėti į tolį. Trumparegiams, kuriems progresuoja trumparegystė - išeiti per pietų pertrauką į lauką, nes lauke gaminasi dopaminas, kuris pristabdo trumparegystės progresavimą.

Medicinos mokslų daktarė Jolanta Bendorienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų