• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavasaris savo permainingais orais nustebino daugelį iš mūsų. Vieną dieną šviečia saulė, kitą jau sninga. Niekada negali žinoti, ko tikėtis atsibudus ryte, todėl įdomu, kokius orus mums atneš sparčiai artėjanti vasara?

Pavasaris savo permainingais orais nustebino daugelį iš mūsų. Vieną dieną šviečia saulė, kitą jau sninga. Niekada negali žinoti, ko tikėtis atsibudus ryte, todėl įdomu, kokius orus mums atneš sparčiai artėjanti vasara?

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt etnologas Libertas Klimka pasakojo, kokių orų tikėtis artimiausiomis savaitėmis, kokia bus vasara bei iš kokių gamtos ženklų galime nuspėti orus patys?

Laukia permainingi orai

Sekmadienį buvo ypatinga diena – Sekminės, o pagal šios dienos orus senovėje žmonės nuspėdavo ir ateinančio laikotarpio orų prognozes. Kokie orai buvo per Sekmines – tokie ir tęsis iki pat Petrinių: birželio 29 dienos.

Sekmadienį pirmoji dienos pusė buvo saulėta bei graži, o antroji dienos pusė atnešė mums perkūnijos, lietaus, kai kur net gi labai gausaus, o buvo tokių vietovių, kurioje iš dangaus krito ir ledukai.

REKLAMA
REKLAMA

„Panašu, kad tokie orai bus visą likusį pavasarį ir birželį. Iš šilumos užteks, ir kartu staigių nukrypimų. Vasaros pobūdį turėjo lemti ir pastebėjimas – ar gegutė pirmiau pradeda kukuoti, ar kregždės pirmiau atlekia.

REKLAMA

Jei gegutė pirma – tada vasara bus labai lietinga, tačiau šį kartą ir pats įsitikinau, kad pirmiau pasirodė kregždės, net gi savaite anksčiau. Todėl vasara bus saulėta. Tačiau, ką dar pastebėjau, kad jos lizdus suka patalpose, ten, kur aš buvau, daržinėje sulipdė savo lizdelį, garaže, o tai rodo, kad jos bijo vasariškų liūčių ir jų gali pasitaikyti.

Kregždės labai gerai nuspėja rytdienos orus, trumpalaikes prognozes. Galima nuspėti pagal tai, kaip jos skraido – jei pažeme, jos ten gaudo visokias museles ir mašalus, tai reiškia, kad didėja slėgis ir kaupiasi lietus“, – pasakoja L. Klimka.

REKLAMA
REKLAMA

Etnologas mano, jog tokie orai, kokie buvo Sekminių metu – tęsis visą birželį, o antroji vasaros pusė gali būti pastovesnė ir ramesnė, todėl jei planuojate atostogas Lietuvoje, geriau rinktis antrąją vasaros pusę – ji bus geresnė.

Žinoma, jei planuojate atostogauti Egipte: saulės ten visada pakaks. Etnologas tikina, jog vasara kontrastinga ir permaininga dėl globalinių priežasčių, kurios ir sukelia permainas visoje Žemėje.

„Neseniai matėme Šiaurės pašvaistę – tai saulės aktyvumo išdava. Žinoma, yra ir kitų priežasčių, kurios visos susideda. Sako, kad šiemet bus galima visko tikėtis, bet Lietuvoje mes dar gyvename gerai, kaip Dievo užantyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visos didelės permainos vyksta kažkur kitur: potvyniai, ugnikalnių išsiveržimai, žemės drebėjimai. Turbūt dėl to mes kartais ir nemylime savo šalies, nes čia nuobodu“, – šmaikštauja L. Klimka.

Stebėkite gamtos ženklus

Pasak etnologo, vasaros orų spėjimai pagal mūsų liaudies išmintį daugiausia yra trumpalaikiai, nes žmonės gyvendami anksčiau, vasaros darbų negalėdavo perkelti, todėl nesvarbu: ar sušlapsi, ar peršalsi – vasarą niekas nebaisu.

REKLAMA

Trumpalaikiai spėjimai yra ganėtinai patikimi. Anksčiau žmonės orus spėdavo pagal tai, kaip teka ir leidžiasi saulė. Būdavo fiksuojama kokia yra tekančios saulės spalva, kokia besileidžiančios, kaip atrodo horizontas, ar debesys migloti, ar spalva ryški, galbūt žaros spalva?

Pagal tai spėdavo, ar rytojus bus gražus, ar bus prastas. Mėnulio ratas taip pat rodo oro permainas – jei ratas mažiukas, permainos bus greitos, o jei ratas platesnis – permainos bus už 3 dienų.

REKLAMA

„Jei tekančios ar besileidžiančios saulės spalva yra ryškiai raudona – laukia vėjuota diena, o jei spalvos šiltesnės ir horizontas švarus – bus puikus oras, giedra. Kaime yra daugybė požymių.

Jei uodai šoka savo šokį aukštyn, žemyn kilnojasi – tai giedros požymis. Labai panašu ir su skruzdėlėmis – jei jos pakyla skraidyti, tai yra jų vestuvinis šokis: jos tai daro prieš gerą orą.

Vakare galima pastebėti rasą, jei ji gausi, daug vandens lašelių – bus giedra. Jei karvės vakare nori išeiti, laukia prie tvarto durų, stumdosi – bus giedra. O kai šeimininkė melžia karves ir putoja pienas – tai jau lietaus požymis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei vėjas dienos metu stiprėja, o vakare nurimsta – gero oro požymis. Jei laužas užkurtas, o dūmai kyla ir nesiblaško pažeme – geras požymis. Jei šuo kieme be jokios priežasties loja, nors aplink nieko nemato ir negirdi – tai oro permainos požymis.

Garsai kai kurie sklinda oru. Jei traukinys pravažiuoja ir garsas ryškus, aiškus – giedra, o kartais garsas būna duslus – bus lietaus. Tas pats ir su bažnyčios varpu, jei jis skambina už poros kilometrų ir skamba tiksliai – tuomet lis“, – gamtos ženklus išvardino etnologas.

Ačiū už straipsnį. Visada malonu paskaityti gerbiamo etnologo straipsnius,kurie tarsi nukelia į tas nerūpestingas vaikystės pievas. Prisimenu kaip kalbėdavo tėvai, vyresni kaimynai, kaip dalindavosi pastebėjimais apie orą. Ir apie skraidančias žemai ar aukštai kregždutes, saulėlydžių spalvą, ar putojo pienas melžiant karvutę ir tt. Tikrai taip spėliodavo apie orus. Nebeliko žemėje tų žmonių, bet tokie straipsniai tarsi gražina į tuos šiltus prisiminimus.
Lietuva maža, bet gamta ir orai labai įvairūs. Jei p. Klimka gamtą stebi pvz. Ignalinoje, o aš - Šiauliuose, tai aišku, kad mūsų prognozės bus skirtingos ir, aišku, jos netiks visai Lietuvai. Bet mūsų senoliai tikrai mokėjo stebėti ir prognozuoti. Mes irgi ne kvailesni, jeigu bent trumpam padėtume telefonus ir pasižvalgytume aplink. Visos prognozės nėra pasakos, jas kiekvienas mokinys gali paaiškinti moksliškai - tai gali būti susiję su slėgiu, oro drėgme ir pan.
Gegute girdejau balandzio 19. O kregzdes pamaciau 28.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų