REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
37
Hospisas - čia žmonės atvažiuoja numirti (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Klaipėdos hospisas tapo dar vienu koronavirusinės infekcijos židiniu. Šis atvejis neeilinis, nes visi hospise esantys ligoniai yra silpnos sveikatos, serga neišgydomomis ligomis, tad šis virusas gali pagreitinti neišvengiamą lemtį. Žmonės baiminasi, kad toks pats likimas gali ištikti ir kituose miestuose esančius hospisus, tačiau Vilniaus Mykolo Sopočkos hospiso atstovės tvirtina, kad įstaigoje pavyzdingai laikomasi reikalavimų ir visomis išgalėmis stengiamasi, kad taip neatsitiktų ir Vilniuje.

37

Klaipėdos hospisas tapo dar vienu koronavirusinės infekcijos židiniu. Šis atvejis neeilinis, nes visi hospise esantys ligoniai yra silpnos sveikatos, serga neišgydomomis ligomis, tad šis virusas gali pagreitinti neišvengiamą lemtį. Žmonės baiminasi, kad toks pats likimas gali ištikti ir kituose miestuose esančius hospisus, tačiau Vilniaus Mykolo Sopočkos hospiso atstovės tvirtina, kad įstaigoje pavyzdingai laikomasi reikalavimų ir visomis išgalėmis stengiamasi, kad taip neatsitiktų ir Vilniuje.

REKLAMA

Pasak hospiso atstovių, į šią įstaigą darbuotojai eina pagal pamainas, o čia gulinčių 14 ligonių gali pamatyti tik medicinos personalas. Visi iki vieno darbuotojai yra aprūpinti apsaugos ir dezinfekavimo priemonėmis, kaip ir kitos medicinos įstaigos.

„Kai buvo įvestas karantinas, dar ir anksčiau, kai buvo pradėta kalbėti, kad į Lietuvą jau ateina koronavirusas, įvedėme karantiną pas save. Tai reiškia, kad artimieji negali įprastai įeiti ir lankyti ligonių, tik išskirtiniais atvejais direktoriui leidus.

REKLAMA
REKLAMA

Mūsų personalas visada informuoja šeimas apie jų artimųjų būklę ir laikomės visų Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų, kad apsaugotume tiek savo darbuotojus, tiek ligonius. Pašaliniai žmonės nėra įleidžiami“, – nurodo Mykolo Sapočkos hospiso darbuotojos.

REKLAMA

Tie ligoniai, kurie turi galimybes ir jėgų, naudojasi telefonais ir taip gali palaikyti ryšį su savo artimaisiais.

„Jeigu būklė jau yra silpnesnė, tai apie juos artimiesiems pasakoja darbuotojai, palaiko ryšį ir šeima tikrai žino, kaip laikosi jų artimasis.

Turime sudarę ir psichologinę pagalbą, kad jeigu reikėtų šeimos nariams ar artimiesiems, mūsų psichologė konsultuoja telefonu, tad ta pagalba yra visokeriopa“, – pasakoja Vilniaus hospiso atstovė.

Stengiasi suteikti laimės

Vienas iš pagrindinių dalykų, kuo skiriasi hospisas nuo kitų gydymo įstaigų, – paskutiniųjų norų išpildymas. Šis gražus gestas nėra sustabdytas.

REKLAMA
REKLAMA

„Paskutinius norus stengiamės pildyti pagal poreikį ir pagal mūsų galimybes. Dabar, aišku, kai yra karantinas tai padaryti yra sunkiau, tačiau, jeigu tai yra gėlės ar balionas, mes galime užsakyti internetu ir taip pradžiuginti. Tačiau tai daro tik medicinos personalas.

Stengiamės padaryti viską, kad paskutinis noras būtų išpildytas. Kol kas dar nepasitaikė tokių, kad žmogus norėtų kažkur toli nuvykti. Darome viską, kad ligonis pasijaustų geriau, būtų saugus ir atsirastų šypsena veide“, – sako hospiso atstovės.

Nors netoli Vilniaus širdies esantis hospisas anksčiau dažnai sulaukdavo ir geraširdžių žmonių dovanų, tačiau šiuo metu yra vengiama jas priimti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikų hospisas duris atvers vėliau

Vasario mėnesį Vilniaus hospisas įrengė ir pašventino vaikams skirtą skyrių, tačiau šis taip ir nesulaukė atvykstančių pacientų. Jo atsidarymas nukeliamas neapibrėžtam laikui.

„Prieš karantiną pavyko rasti žmones atviromis širdimis ir surinkti kolektyvą, kuris pasibaigus karantinui dirbs vaikams skirtame hospiso skyriuje“, – šypteli hospiso atstovės.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad sesers Michaelos Rak pastangomis buvo įkurtas pirmasis hospisas Lietuvoje. O vėliau buvo įkurtas ir dar vienas, skirtas patiems mažiausiems ligoniukams – nepagydomomis ligomis sergantiems vaikams. Pasak sesers Michaelos, jų įkurtų namų misija yra ne tik padėti mirštančiam žmogui, bet ir jo artimiesiems susitaikyti su neišvengiama lemtimi.

REKLAMA

Nors vaikams skirtas skyrius atidarytas vasario 15 dieną, tačiau kurį laiką jis bus tuščias – renkamas personalas, kuris galėtų visą  savo darbą ir dėmesį skirti tik tiems sunkiai sergantiems vaikams. Visi žaislai, paveikslai ir baldai hospise atsirado gerų žmonių ir jų aukų dėka.

Vaikai greičiau susitaiko su lemtimi

Idėja apie hospisą skirtą vaikams atsirado po to, kai kartą mažas berniukas atėjęs pas seserį Michaelą ir žiūrėdamas tiesiai jai į akis pasakė: „Aš sergu vėžiu. Ar tu man padėsi?“, o vėliau jį sutikus berniukas vis klausinėdavo, kada jį paims į tuos namus. Tai buvo impulsas, kad tokia pagalba yra labai reikalinga ir tiesiog būtina.

REKLAMA

„Turime namų hospisą, tai reiškia, kad mūsų specialistai lanko pacientus namuose. Šiuo metu turime keturis vaikučius. Vaikui yra geriausia tarp savų sienų, tarp savo žaislų ir šeimos. Todėl yra tokia galimybė gauti aukšto lygio pagalbą savo namuose tiek sergančiam, tiek visai jo šeimai.

Paklausus, ar vaikai, kuriuos globoja hospisas, supranta, jog jų dienos šioje žemėje jau suskaičiuotos, sesuo Michaela sako, kad vaikai viską išgyvena daug paprasčiau nei suaugusieji, nes jie gyvena šia akimirka.

„Iš patirties žinau, kad vaikai yra paprasti ir aiškūs, nes jie nėra prisirišę prie materialių dalykų ar pasaulio. Jie gali kartais tiesiog tiesiai sakyti, kad serga, šiandien sunku arba nepajėgsi kažko padaryti, nes vaikai iš esmės yra paprasti maži ir nuoširdūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaikai gyvena čia ir dabar. Jie neturi to toliaregiškumo – neprisiplanuoja 5 ar 10 metų į priekį, o gyvena čia ir dabar. Jie lengviau pakelia ir skausmą. Kartais vaikai netgi moko savo tėvus. Būna situacijų, kai ne mama šluosto vaikui ašaras, bet vaikas mamai. Vaikai yra neprisirišę prie šio pasaulio, todėl jiems yra lengviau“, – atvirauja sesuo.

Paskutinis noras – pajodinėti poniu

Iki šiol hospiso darbuotojoms teko atsisveikinti su šešiais vaikais. Jauniausiai iš jų mergaitei buvo vos 7 mėnesiai.

Šių namų misija yra kur kas platesnė nei ligoninės, visa pagalba tiek sergančiojo šeimai, tiek pacientui yra teikiama neatlygintai, išpildomi paskutiniai jo norai ir svajonės.  

REKLAMA

„Maža mergaitė, jeigu neklystu 9-erių metų, matėme, kaip vystosi jos liga. Ir matome, kad ji dar turi jėgų. Ji sakė, kad labai norėtų mažo ponio ar žirgo su kuriuo galėtų pajodinėti. Niekur kitur, ligoninėje ar kitoje įstaigoje, to nesuorganizuotų, bet jau suradome ponį, kuriuo mergaitė pavasarį galės pajodinėti. Žmogus yra ne tik kūnas, bet ir svajonės, ir troškimai“, – šypteli hospiso įkūrėja.

Išeinančiųjų norai yra labai įvairūs. Vieniems užtenka paskutinį kartą paragauti juodos duonos su kaimišku sviestu skonio, paskutinį mohito kokteilį ar nuvykti į Belmontą suvalgyti ledų. Kartą šešiolikmetė paauglė svajojo patirti jausmą, ką reiškia pasivažinėti gėlėmis puoštu limuzinu, kuriame yra artimiausi žmonės. Jos troškimas buvo įgyvendintas. 

REKLAMA

Mirtis ir gimimas – labai artimi

Kartą hospise vienoje palatoje gulintys vyrai susiginčijo nagrinėdami politinius klausimus. Jų ginčas buvo ganėtinai aršus, tačiau vienas iš jų pasakė, kad gal neverta pyktis, kai vieno iš jų rytoj jau gali nebebūti. Jie susitaikė, tačiau vienas iš tikrųjų greitai iškeliavo.

Sesuo sako, kad galima priprasti pranešti apie artimųjų mirtis ir net išmokti, kaip tai padaryti.

„Sakome, kad jau iškeliavo, arba, kad jau išėjo. Vienos ligoninės darbuotojas sūnui turėjo pranešti tai, kad iškeliavo jo mama ir pasakė: „Jūsų mama jau yra danguje“. Tai jam buvo toks gana džiugus dalykas, kad mama danguje ir nėra viskas taip juoda.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, tas faktas, kad reikia išsiskirti yra skaudus. Sakoma, kad viešpats ją jau priglaudė. Dažnai būna, kad ligonio artimieji praeina pro kabinetą ir tada juos priglaudusi sakau: „Prisimink, kad Viešpats dabar tavo artimąjį priglaudė lygiai taip pat, kaip ir aš tave“. Sakau, kad jo dabar nėra čia šalia tavęs, bet jis dabar yra dvasinėje terpėje, kur gali tave matyti ir girdėti, o jie yra mūsų užtarėjai“, – šypteli ji.

„Su mirties akimirka yra lygiai tas pats: yra skausmas, kad netenki artimojo, bet yra žinojimas, kad laukia kažkokia ateitis, tai irgi nauja pradžia. Ateidami į šį pasaulį gimstame tarsi kasdienybėje, o kai yra mirties momentas, mes gimstame amžinybėje“, – priduria ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų