• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugeliui žodis laidotuvės vis dar asocijuojasi su šalta atsisveikinimo sale, nuklota baltais gėlių žiedais, šarvojimo salėje tvyrančia tyla. Tačiau bėgant laikui, keičiasi ir atsisveikinimo tradicijos – vilnietė Elena Patamsė su komanda kviečia į laidotuves pažvelgti kitaip ir į paskutinę kelionę artimuosius išlydėti jaukiai, šiltai ir be slogių emocijų. 

19

Daugeliui žodis laidotuvės vis dar asocijuojasi su šalta atsisveikinimo sale, nuklota baltais gėlių žiedais, šarvojimo salėje tvyrančia tyla. Tačiau bėgant laikui, keičiasi ir atsisveikinimo tradicijos – vilnietė Elena Patamsė su komanda kviečia į laidotuves pažvelgti kitaip ir į paskutinę kelionę artimuosius išlydėti jaukiai, šiltai ir be slogių emocijų. 

REKLAMA

Prieš kone trejus metus gimusi „Lydėtuvių“ idėja atsirado iš pačios Elenos minčių apie mirtį ir laidotuves. Po apmąstymų ji suprato, kad nenorėtų nei artimųjų ašarų, nei juos dar labiau graudinančių giedotojų, veikiau priešingai – kad atsisveikinimas būtų tarsi gyvenimo šventė. 

„Galvojau, jeigu netyčia mirčiau greitu metu, kur mano artimieji galėtų kreiptis tokios paslaugos, bet niekur Lietuvoje nieko panašaus neradau. Nusprendžiau, kad reikėtų tai pasiūlyti ir kitiems žmonėms. 

REKLAMA
REKLAMA

„Lydėtuvės“ gimė iš noro padėti žmonėms, kad atsisveikinimas nebūtų beasmenis ir šaltas, o kad kaip tik būtų personalizuotas per mirusiojo mėgstamus daiktus, kūrybą, kitus dalykus“, – šypteli pašnekovė. 

REKLAMA

Viskas slypi detalėse

Lydėtuvės – senas lietuvių kalbos žodis, atėjęs dar iš tų laikų, kai atsisveikinant su mirusiuoju vykdavo eisenos nuo namų iki kapinių. Dabar šis žodis įgavo gerokai platesnę reikšmę, kuri vis dažniau skamba žmonių lūpose. 

„Žmonės nebenori šalto ir dar labiau graudinančio sunkaus atsisveikinimo. Jie nori, kad ši patirtis būtų kuo lengvesnė, šviesesnė, atneštų daug teigiamų minčių.  

REKLAMA
REKLAMA

Mes stengiamės per ceremoniją, jos personalizavimą priminti apie gražius dalykus, kurie supa jų mirusį artimąjį, kad apie juos galima kalbėti, nes gyvenimas buvo ilgas ir gražus, o mirties akimirka tokia trumpa“, – pasakojo E. Patamsė. 

Suasmenintą, personalizuotą atsisveikinimą sukuria net pačios smulkiausios detalės, pavyzdžiui, parinktos velionio mėgtos gėlės ar muzika. Netgi vaišes Elena su komanda siūlo tiekti tokias, kokias mėgo mirusysis – tai padeda sukurti atmosferą, atspindinčią išėjusįjį ir leidžiančią atėjusiems atsisveikinti iš karto suprasti, kam taria paskutinį sudie. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat visada rekomenduojame eksponuoti velionio kauptą kolekciją, pavyzdžiui, pašto ženklų,  knygų. Taip pat, jeigu tai yra vyresnis asmuo, pavyzdžiui, moteris, kuri mėgdavo virti uogienes, rekomenduojame jas išstatyti ir padovanoti žmonėms kaip atminimą, kad nereikėtų to brangaus dalyko išmesti – po dalelę pasiimti. Per tokias smulkmenas perteikiamas suasmeninimas.“ 

Lydėtuvės vyksta ir sodybose, ir muziejuose

Be to, nenustebkite, jei kvietime į mirusiojo lydėtuves bus įrašyta miško, gamtos vietovė ar net gerai žinomo muziejaus adresas – E. Patamsė pastebi, kad nors maždaug pusė žmonių renkasi lydėtuves rengti laidojimo namuose, kita pusė pasirenka neįprastas, ypatingą reikšmę turinčias vietas. 

REKLAMA

„Tokioje netradicinėje vietoje yra išstatoma urna, yra atsisveikinimo kampelis, kur žmonės prie urnos gali pasėdėti ir šalia yra užkandžių stalas. Mes visada stengiamės daryti, kad nebūtų atskiro kambariuko, kur žmonės išeina užkąsti, atsigerti, o kad viskas vyktų vienoje erdvėje, kad būtų lengvas šurmuliukas, jaukesnė atmosfera, kad nebūtų išskirstyta: čia – mirtis, o čia –  gyvenimas. 

Mūsų filosofija, kad to nereikia atskirti į atskirą šaltą kambarį ir uždaryti nuo gyvųjų, nuo gyvenimo. Reikia mirtį priimti ir paminėti pagarbiai.“ 

REKLAMA

Be to, nors gali pasirodyti, kad lydėtuvės – visiškai nuo tradicijų nutolęs atsisveikinimo būdas, tai nėra tiesa. Čia vietą randa ir tradicijos, ir asmeniški atsisveikinimo elementai. 

„Daugelis nori ir kartu su kunigu daryti lydėtuves, kas irgi yra įmanoma. Galbūt žmogus buvo religingas, bet artimieji norėtų lydėtuvių.  

Suderinimas su religijos atstovu yra įmanomas ir nors norai laidotuvių laisvėja, žmonės nori jų personalizuotų, bet ne visi nori atsiskirti nuo religijos, yra tik dalis, kurie savo norus buvo išsakę artimiesiems labai aiškiai, kad religinio atstovo nereikia“, – paaiškino pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieni verkia, kiti juokiasi

O štai asmeniniai, velionį atspindintys elementai gali būti patys įvairiausi. Vieni įsimintiniausių sprendimų, įsirėžę į atmintį, yra lydėtuvės, kurių metu kilo oro balionai, nes mirusysis buvo oreivis – nors susirinko ne vienas šimtas žmonių, bendrystė sukūrė tokį jausmą, tarsi susirinko vienos šeimos nariai. 

„Esame turėję ceremoniją ir ant tiltelio per upę, kurioje velionis vaikystėje plaukiodavo su mama laiveliais ir jam upė buvo be galo brangi. Jis turėjo pageidavimą, kad su upe būtų susietas atsisveikinimas jo. Ant tiltelio statėme urną labai simboliškai, lyg palydime jį į kitą pusę. Tai buvo gražus momentas.  

REKLAMA

Taip pat esame turėję atvejį, kai dalino artimiesiems neužmirštuolių sėklas, kadangi jos priminė velionio akis, kurios buvo labai žydros, kvietė artimuosius pasisėti pas save gėlytes ir žiūrint prisiminti velionį“, – įsimintiniausius momentus prisiminė ji.

Dažniausiai intymesniame, mažesniame rate skamba ir susirinkusiųjų kalbos – tėvai, draugai dalinasi prisiminimais, kurių klausant ne tik kaupiasi ašaros, bet ir skamba skardus juokas. 

REKLAMA

„Ašaros nėra savaime blogai – mes galime liūdėti ir tikrai sakome, kad gerai tai daryti, išverkti savo skausmą, nelaikyti jo. Bet taip pat sakome, kad jeigu norisi juoktis prisiminus kažką juokingo, tai irgi galima daryti, tai nėra nepagarba velioniui ar jo artimiesiems.  

Mūsų ceremonijų metu dažnai pasakojame žmogaus gyvenimo, kuriame yra daug juokingų atsitikimų, istorijas ir žmonės tikrai klausydami juokiasi iš visos širdies ir jiems tai gera.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lydėtuvės skiriasi nuo įprastų laidotuvių, nes čia vyrauja visas spektras emocijų. Nė viena emocija nėra nepagarbi, jos visos yra leidžiamos. Per juoką irgi dažnai išeina susikaupęs skausmas, jis gali veikti kaip terapija žmogui, kuris gedi“, – pastebi E. Patamsė. 

Svarbiausia – neskubėti

„Lydėtuvių“ komanda, kurią sudaro du organizatoriai ir 12 ceremonmeisterių, dirba visoje Lietuvoje, tačiau Elena sako pastebinti tendenciją, kad dažniau tokį atsisveikinimą renkasi miestų gyventojai. 

REKLAMA

Organizuojant lydėtuves, pirmiausia vyksta bendravimas tarp mirusiojo artimųjų ir komandos – aptariami techniniai dalykai, tokie kaip vieta, paslaugų poreikis. Lydėtuvių kainos gali būti labai įvairios, pavyzdžiui, ceremonija kainuoja 380 eurų, jei ceremonija nereikalinga, tačiau prašoma, kad būtų pasirūpinta vietos nuoma, dekoru ir maistu, kaina gali siekti porą tūkstančių eurų, tačiau nėra vienų nustatytų kainos rėmų – viskas priklauso nuo poreikių. 

REKLAMA

Užsisakant ir ceremoniją, pateikiamas kartu su psichologais sudarytas išsamus klausimynas. Sulaukus atsakymų neretai tenka nustebti – net pačiu sunkiausiu metu artimieji noriai dalinasi prisiminimais, kurie primena velionį: 

„Labai nustebina, kai gauname labai išsamias istorijas, kartais tokių perliukų žmonės prisimena. Net ir vaikai patys mažiausi, kurie rašyti neseniai išmokę, parašo kažkokį atsiminimą ir tai būna be galo gražu. Tada ceremonija būna labai šilta. 

REKLAMA
REKLAMA

Mums iš pradžių atrodė, negi žmonės dalinsis tokią jautrią akimirką atsiminimais? Bet, matyt, tai irgi veikia vos ne kaip terapijos forma, kad užrašai, išsaugai prisiminimus ir dar kartą patvirtini, kad jie buvo.“ 

Svarbiausia, anot pašnekovės, prieš organizuojant lydėtuves neskubėti, nesiimti visko apimtiems tuo metu vyraujančio šoko po netekties. Ypač, kai pasirenkamas kremavimas, urną galima laikyti namuose kiek tik norisi ir kiek prireikia laiko susidėlioti visas mintis. 

„Kai žmonės pagauti tos akimirkos šoko puola ir nežino, nuo ko pradėti, gali priimti sprendimus, kurie paskui galbūt kels minčių, kad galėjau daryti kitaip. Skubėjimo nereikėtų, reikėtų kaip tik palaukti, kol pirminės emocijos nuslūgs ir tik tada kreiptis į laidotuvių tiekėjus ir užsakinėti paslaugas“, – patarė E. Patamsė. 

Manau, kad mirus labai artimam žmogui, tikrai nerūpi jokios atrakcijos.Tada nelabai suvoki , kada diena, kada naktis ir kalbėti apie kažkokias laidotuvių madas, tiesiog juokinga. Gyvenime buvo labai skausmingų laidotuvių ir daug ko iš to kas ten vyko, netgi nepamenu. O jeigu kas nors būtų sumanęs tokius "vakarėlius" rengti, turbūt būčiau visus išvaikiusi.
Ligone nedrįsk tyčiotis iš mirusių pager
Ligone nedrįsk tyčiotis iš mirusių pager
Kaip sau norit bet jau tikrai artinasi pasaulio pabaiga. Jau apie apie daug ką visko prisiklausėm ir prisižiūrėjom, bet kad kažkokia nedaperėta nevisprotė persona tyčiotųsi iš mirusiųjų išlydėjimą į amžino poilsio vietą to jau tikrai per daug ir sveiku protu nesuvokiama. Jau ir taip kas buvo šventa proseneliams, seneliams, tėvams beveik viskas išnaikinta. Dar pradėkit tyčiotis iš laidotuvių. Kaip kažkokia nepilnaprotė gali kalbėt už visą tautą. Jinai su savo mirusiais artimaisiais tegul elgiasi kaip nori, bet tegul nedrįsta nurodinėt kitiems kaip elgtis.
O as siulyciau ir pati graba, kuriame guli velionis , panaudoti kaip stala, ant dangcio galima papjaustyti lasiniu, cibuliu, jei koks hipsteris ar veganas pasimire galima ir kokiu daigintu seklu padet- atmosfera bus dar jaukesne ir nuosirdesne! Tuo pacific dar ir kokia instagramine fotke galima pasidaryt.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų