Nėščiųjų liga
Hemorojus – pasireiškiantis patinusia išangės ir tiesiosios žarnos venomis, gana dažnas reiškinys nėštumo metu, ypač trečiąjį trimestrą, kadangi išsiplėtusi gimda daro spaudimą venoms. Ši liga itin apsunkina nėštumą. Apskaičiuota, kad 85 proc. nėščių moterų antrą ir trečią trimestrą kenčia nuo hemorojaus. Nemalonūs pojūčiai linkę atsinaujinti vėl ir vėl, o galiausiai visiškai regresuoja tik po gimdymo.
Sėslaus gyvenimo pasekmė
Žmonės, kurie dirba sėdimą darbą ir per mažai mankštinasi, neretai suserga hemorojumi, nes nuolat būdami sėdimoje padėtyje, jie spaudžia apatinės tiesiosios žarnos venas – o tai sukelia išangės srities problemas. Reguliariai atliekami įvairūs fiziniai pratimai, kad ir paprasčiausias pasivaikščiojimas, padeda išlaikyti gerą sveikatą ir išvengti skausmingos ligos.
Atsiranda dėl prastos mitybos
Mokslininkai atliko daugelį tyrimų apie tai, kokia mityba palengvina arba net padeda išvengti hemorojaus, ir nustatė, jog vartojimas maisto produktų, kuriuose gausu skaidulų, yra viena veiksmingiausių prevencinių ir ligos eigą palengvinančių priemonių. Skaidulos, patekusios į žmogaus organizmą, sumažina vidurių užkietėjimo riziką – išmatos tampa minkštesnės ir lengviau pasišalinančios. Kuomet į mitybos racioną įtraukiama per mažai skaidulų turinčių produktų – padidėja tikimybė sirgti hemorojumi. Gydytojai pataria vartoti daugiau geriamojo vandens, vaisių bei daržovių.
Šių produktų vartojimą reikėtų apriboti:
- Baltos duonos ir riestainių – „užkemša“ žarnyną;
- Pieno produktai (įskaitant ir sūrį) – dėl itin didelio kalcio kiekio užkietėja viduriai;
- Mėsos – jos virškinimas sulėtina žarnyno motoriką;
- Apdorotų maisto produktų, tokių kaip: šaldyti patiekalai ir greitas maistas – tai bevertis maistas, kuriame nėra nei pakankamai skaidulų, nei kitų žmogaus sveikam virškinimui reikalingų medžiagų.
Virškinimo sutrikimai – nerimastingų žmonių bėda
Stresas taip pat gali sukelti įvairių virškinimo problemų – nuo skrandžio skausmo, pykinimo, iki vidurių užkietėjimo ar viduriavimo. Pastarieji negalavimai taip pat yra vieni iš hemorojaus ligos sukėlėjų.
Taip nutinka, kadangi žmonės patirdami stresą įtempia dubens dugno ir sfinkterio raumenis, o tokia jų padėtis daro spaudimą tiesiajai žarnai. Nuolat spaudžiama tiesioji žarna sutrinka – nebegali tinkamai funkcionuoti, atsiranda lėtinis vidurių užkietėjimas, kuris sukelia papildomą spaudimą analinėje ir tiesiosios žarnos srityse, o tai jau gali sukelti hemorojų.