REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dantų priežiūra kiekvienu žmogaus amžiaus periodu yra itin svarbus dalykas, tačiau neretai keliantis ir nemažai problemų. Sudėtingomis komplikacijomis gali pasibaigti ir dantų šalinimas. Taigi teiraujamės specialistės, ar esama taisyklės, kiek dantų galima išrauti vienu metu?

Dantų priežiūra kiekvienu žmogaus amžiaus periodu yra itin svarbus dalykas, tačiau neretai keliantis ir nemažai problemų. Sudėtingomis komplikacijomis gali pasibaigti ir dantų šalinimas. Taigi teiraujamės specialistės, ar esama taisyklės, kiek dantų galima išrauti vienu metu?

REKLAMA

Veido ir žandikaulių chirurgė Dovilė Proškutė paaiškino, kad konkrečios rekomendacijos, kiek daugiausiai dantų būtų galima pašalinti vienu metu, nėra. 

„Kiekvienas atvejis yra individualus, todėl planuojant dantų pašalinimą būtina įvertinti paciento būklę – ligas, kuriomis jis serga, vartojamus vaistus, nustatyti komplikacijų riziką, indikacijas ir kontraindikacijas dantų pašalinimui, taip pat dantų būklę bei tai, kokie dantys turi būti pašalinti.

Įvertinus visus šiuos faktorius, sudaromas individualus gydymo planas kiekvienam pacientui“, – kalbėjo chirurgė. 

REKLAMA
REKLAMA

Gydytojos pastebėjimu, jei pacientui nustatoma didelė komplikacijų rizika, gali būti rekomenduojama šalinti tik vieną dantį vieno apsilankymo metu arba netgi atidėti dantų šalinimą.

REKLAMA

„Tačiau egzistuoja atvejų, kai vienu metu pašalinama net ir keliolika dantų. Šios rekomendacijos galioja tiek vaikams, tiek suaugusiesiems“, – pabrėžė ji.

Kokios didžiausios komplikacijos?

Paklausta, kokios dažniausiai pasitaiko dantų šalinimo komplikacijos, gydytoja įvardijo ne vieną jų.

„Tai ir šalinamų ar greta esančių dantų ir jų šaknų lūžiai, kraujavimas po danties pašalinimo, minkštųjų audinių ir kaulo infekcijos. Taip pat galimas žandinio ančio atsivėrimas po viršutinių krūminių dantų pašalinimo, ūminis ir lėtinis sinusitas. 

REKLAMA
REKLAMA

Šalinant apatinius protinius dantis pasitaiko apatinės lūpos, smakro odos, liežuvio jutimo sutrikimo atvejų, tačiau per keletą mėnesių jutimas dažniausiai atsistato savaime“, – pasakojo veido ir žandikaulių chirurgė. 

Be jau išvardytų rizikų vaikams dėl pažengusio dantų ėduonies ar traumos prieš laiką pašalinus pieninius dantis, galimas netaisyklingas nuolatinių dantų dygimas, lemiantis netaisyklingą sąkandį. 

„Retai pasitaikančios komplikacijos – apatinio žandikaulio lūžiai, išnirimai, itin gausus kraujavimas, išplitusios infekcijos, sepsis, alerginės reakcijos į nuskausminimui naudojamus vaistus. Kai kurios iš jų gali būti ir pavojingos gyvybei“, – įspėjo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Procedūra gali būti pavojinga ir gyvybei

Pasiteiravus apie minimas gyvybei itin pavojingas reakcijas, D. Proškutė aiškino, kad jos gali būti susijusios tiek su danties pašalinimo procedūra ir bendra paciento sveikatos būkle, tiek su reakcijomis į anestezijai (nuskausminimui) naudojamus vaistus. 

„Pašalinus dantis gali išsivystyti gyvybei pavojingas gausus kraujavimas, ypač jei daug dantų šalinama pacientui, vartojančiam kraujo krešėjimą slopinančius vaistus, turinčiam nekontroliuojamai aukštą kraujospūdį ar sergančiam paveldimomis kraujo krešėjimo ligomis (pvz. hemofilija) ir nebuvo taikytos prevencinės priemonės kraujavimui išvengti. 

REKLAMA

Taip pat gyvybei pavojingos gali būti po danties pašalinimo išsivysčiusios išplitusios infekcijos, sepsis. Pasitaiko ir anafilaksinio šoko atvejų į nuskausminimui naudojamus vaistus. Tinkamai įvertinus paciento būklę, komplikacijų riziką bei parinkus saugų gydymo planą, gyvybei pavojingų komplikacijų riziką galima sumažinti iki minimumo“, – dėstė veido ir žandikaulių chirurgė.   

Protinius dantis šalinti vienu metu?  

Itin daug problemų šiandien kelia neišdygę ar netaisyklingai dygstantys protiniai dantys. Neretai pacientai pageidauja juos visus pašalinti vienu metu, tačiau ar tai – išties geras sprendimas? 

„Jei protiniai dantys yra visiškai išdygę, jų pašalinimas beveik niekuo nesiskiria nuo kitų krūminių dantų pašalinimo. Jei reikia šalinti protinius dantis, kurie išdygę tik iš dalies ar visiškai neišdygę, yra sudėtinga dantų šaknų forma, atliekamas chirurginis danties pašalinimas – tai yra sudėtingesnė operacija, kurią atlieka burnos arba veido ir žandikaulių chirurgai. 

REKLAMA

Kiek protinių dantų pašalinti vienu metu, vėlgi sprendžiama individualiai. Teoriškai sveikam pacientui galimas visų keturių protinių dantų pašalinimas vieno apsilankymo metu, tačiau paprastai ambulatorinėmis sąlygomis protiniai dantys šalinami 2 vizitų metu – dešinėje ir kairėje pusėje, tarp vizitų darant kelių savaičių pertrauką“, – pasakojo D. Proškutė.

Gydytojos aiškinimu, tai atliekama dėl lengvesnio pooperacinio periodo, kadangi tinimas, skausmas būna vienoje veido pusėje, pacientas gali kramtyti maistą sveikąja puse ir t.t. 

„Jei pacientui reikalingas visų protinių dantų pašalinimas ir planuojant gydymą numatoma, kad operuojant teks taikyti bendrinę nejautrą (dėl sudėtingos dantų padėties žandikauliuose ar kitų priežasčių), tokie pacientai operuojami stacionare ir jiems visi protiniai dantys pašalinami tos pačios operacijos metu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiu atveju dėl sudėtingesnio pooperacinio periodo pacientai kurį laiką gydomi ligoninėje. Universalaus sprendimo būdo nėra, todėl kiekvieno paciento atveju jam yra sudaromas individualus gydymo planas“, – pabrėžė pašnekovė.

Kaip pasiruošti procedūrai

Paklausta, ką turėtų žinoti pacientai, atvykę konsultacijai dėl dantų pašalinimo, gydytoja įvardijo kelis dalykus.

„Visų pirma toks žmogus būtinai turėtų informuoti gydytoją apie visas ligas, kuriomis serga ar yra sirgęs bei apie vaistus, kuriuos vartoja. 

Taip pat būtina pasakyti, jei jums kažkada buvo taikytas spindulinis gydymas ar jei kažkada vartoti vaistai, skirti osteoporozei gydyti. Šie veiksniai stipriai didina žandikaulių nekrozės riziką po danties pašalinimo, todėl būtina imtis ypatingų atsargumo priemonių atliekant dantų šalinimo procedūrą“, – kalbėjo ji.

REKLAMA

Pašnekovė pastebėjo, kad prieš dantų pašalinimą gali tekti nutraukti tam tikrų vaistų (pvz., kraujo krešėjimą slopinančių) vartojimą, atlikti tyrimus – tai daroma suderinus su paciento šeimos gydytoju. 

„Operacijos dieną pacientas turi būti visiškai sveikas, nesirgti ūminėmis virusinėmis, bakterinėmis infekcijomis.  Po danties pašalinimo būtina laikytis gydytojo rekomendacijų – tinkamai valyti dantis, nerūkyti, vartoti vaistus nuo skausmo, esant reikalui – antibiotikus, vengti karšto, kieto maisto. Be to, reikėtų atsiminti, jog šiuolaikiniai vaistai, naudojami vietiniam nuskausminimui, yra efektyvūs, todėl net ir chirurginis danties pašalinimas neretai gali būti atliekamas neskausmingai ir be bendrinės nejautros“, – patarė D. Proškutė.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų