Cezario pjūvių gerokai padaugėja: ryškėja to poveikis ateities kartoms

Atliekamų Cezario pjūvių dugėja, nes norėdamos pagimdyti, moterys vis dažniau renkasi būti operuojamos. Žinoma, šios procedūros privalumai yra milžiniški – ji padeda išvengti tiek vaiko, tiek motinos mirties. Tačiau naujas tyrimas atskleidė, kad ši procedūra galimai keičia žmogaus evoliucijos eigą.

Tyrėjų teigimu, apytikris vaikų, negalinčių gimti natūraliai, skaičius išaugo nuo maždaug 30 iš 1 000 septintajame praeito amžiaus dešimtmetyje, iki 36 iš 1 000 šiandien. Taigi gimdymo komplikacijų skaičius išaugo 20 proc. Manoma, kad tai gali keisti žmonijos evoliuciją.

Dėl natūralios atrankos, vaikai turi gimti didesni, nes taip išauga jų tikimybė išgyventi. Tačiau šis evoliucinis virsmas prieštarauja kitam – moterys vis dažniau turi siaurą dubenį, nes, kaip manoma, tai padeda moterims vaikščioti išsitiesus, taip pat apsaugo nuo priešlaikinio gimdymo. Šie vienas kitam prieštaraujantys faktoriai reiškia, kad dėl evoliucijos, naujagimių galvos dydis yra labai panašus į moters dubens.

Tačiau tyrėjai tikina, kad išaugus Cezario pjūvių skaičiui, šių dviejų jėgų balansas kinta. Anksčiau, jeigu naujagimio galva būdavo per didelė, o motinos dubuo per siauras, vaikas dubenyje užstrigdavo ir mirdavo. Dažniausiai kartu mirdavo ir motina. Taip šie genai nebebuvo perduodami toliau, bet panašu, kad tai keičiasi.

„Kol medicina nebuvo pažengusi, tokios problemos dažnai buvo mirtinos, bet, žiūrint iš evoliucinės perspektyvos, tai buvo natūrali atranka, – paaiškino Vienos universiteto daktaras Philippas Mitteroeckeris, tyrimo, publikuoto „PNAS“, bendraautorius, – moterys, kurių dubenys yra siauri, prieš šimtą metų gimdymo nebūtų išgyvenusios. Bet dabar išgyvena ir taip perduoda savo genus, užkoduodamos siaurus dubenis savo dukroms.“

Ir nors teoriškai tai gali sukelti evoliucinius pokyčius, kol kas jie nebūtinai yra pastebimi. Mokslininkai nepateikė jokių įrodymų, kurie pagrįstų tyrimo išvadas. Vietoje to, jie savo darbe rėmėsi statistika, nagrinėdami Pasaulio sveikatos organizacijos surinktus duomenis.

Tiesa, atliekamų Cezario pjūvio operacijų skaičius, ypač vakaruose, auga, tačiau ši tendencija gali turėti daug skirtingų priežasčių, kurias sunku išskirti. Pavyzdžiui, daktarai rekomenduoja Cezario pjūvį vyresnėms motinoms, siekiant sumažinti tarpvietės plyšimų riziką, o kadangi moterys gimdo vis vėliau, tai gali paaiškinti ir didėjantį šios procedūros mastą. Kitos galimos priežastys yra cukrinis diabetas ir nutukimas.


Rašyti komentarą...
S
Skiepas
2021-02-26 22:18:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Nesuprantu zmones vieno,kaip gali priversti skiepytis,jei tu jo nenori,eina jie n........,neprivers manes,lai skiepinasi tie kurie nori pokyčių,savo organizmo.
Atsakyti
0

N
Ne
2021-02-28 00:17:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ne
Atsakyti
0

V
Vita
2021-06-28 12:00:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visai rašai ne i temą.Ne apie skiepus čia kalbama.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų