• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visada svajojote tapti daržininku, tačiau neturite galimybių užveisti daržo savo sklype?  Jei taip, galime jums padėti savo balkoną paversti žaliu ramybės kampeliu, kuriame derės ir derlius! Moksliniai tyrimai rodo, kad daržininkystė teigiamai veikia nervų sistemą, tad tai bus naudinga ir jūsų sveikatai.

Visada svajojote tapti daržininku, tačiau neturite galimybių užveisti daržo savo sklype?  Jei taip, galime jums padėti savo balkoną paversti žaliu ramybės kampeliu, kuriame derės ir derlius! Moksliniai tyrimai rodo, kad daržininkystė teigiamai veikia nervų sistemą, tad tai bus naudinga ir jūsų sveikatai.

REKLAMA

Daržo įrengimas balkone nereikalauja didelių išlaidų, tik šiek tiek žinių. Pirmiausia reikalinga jūsų vizija, ką norėtumėte auginti. Balkonas – vieta, kur galite auginti ne tik gėlės, prieskoninius augalus, bet ir tam tikras daržoves ar uogas.

Planas ir esminės taisyklės

Planuodami, ką auginsite balkone, pirmiausiai turite įvertinti, kokio ploto jūsų balkonas. Svarbu neperkrauti jo augalais, mat augalams būtinos tinkamos augimo sąlygos, pakankamai vietos. Taip pat apgalvokite, kiek laiko galėsite skirti daržininkystei.

Taupant vietą galima daržininkauti vertikalios daržininkystės principu – vertikaliosios daržininkystės esmė yra formuoti savo „lysves“ į viršų, užuot viską laikius grindų lygyje. Tai įgyvendinti gali padėti įvairios lentynosvirvėskopėtėlėskabliukai, ant kurių būtų tvirtinami ar statomi vazonai, loveliai ir panašiai.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas žingsnis – tinkamai pasirinkti vazonus. Kombinuodami pastatomus ir pakabinamus vazonus galite sukurti tikrą žaliąją oazę ir įgyvendinti vertikaliosios daržininkystės idėją.

REKLAMA

Keraminiai vazonai yra laidūs vandeniui ir orui – jie ypač tinka auginant augalus balkonuose. Todėl tokiuose vazonuose augalai ilgiau neperdžiūva. Šie vazonai dažnai išsiskiria ir dekoratyvumu.

Plastikiniai vazonai ir loveliai yra praktiški. Renkantis tokius vazonus balkonams rekomenduojama rinktis vazonus su dvigubu dugnu.

Dar augalus galima auginti ir maišuose. Auginimo maišai – ne taip senai atsiradusi auginimo terpė, mėgiama augintojų dėl praktiškumo. Tačiau reikia atminti, kad juos svarbu saugoti nuo perdžiūvimo ir tiesioginių saulės spindulių.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat daržininkaujant balkone svarbu atminti keletą svarbių taisyklių. Pavyzdžiui, svarbu pasirinkti veisles, kurios yra atsparios ligoms, mat naudoti cheminių priemonių augalams, augantiems greta gyvenamosios vietos, negalima dėl galimo pavojaus sveikatai.

Balkone taip pat svarbi augalų apsauga nuo tiesioginių saulės spindulių. Laistyti geriausia vakare arba ryte su nusistovėjusiu kambario temperatūros vandeniu.

Jei balkonas saulėtesnis, augalų šaknis galima apdengti mulčiu ir taip apsaugoti nuo pernelyg didelio išdžiūvimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daržovės balkone

Populiariausios ir dažniausiai auginamos daržovės balkone yra pomidoraipaprikosbaklažanaiagurkai. Šiauriniuose balkonuose ankstyvo pavasario derliui galite auginti špinatuslapinius ridikėliusgražgarsteskrapus.

Pomidorai. Kalbant apie pomidorus, rekomenduojame auginti smulkiavaisius augalus, kurių veislių – gausybė.

Pomidorai „Vilma“ puikiai auga vazonuose. Krūmai kompaktiški, žemaūgiai. Vaisiai apvalūs, skaisčiai raudonos spalvos, iki 30 g svorio. Tinka vartoti šviežius ir konservuoti. Geriausiai auga + 22–24 °C temperatūroje.

REKLAMA

Aukštaūgė veislė „Tigrino“, vertinama dėl originalios spalvos, labai saldžių, skanių, aromatingų vaisių. Vaisius sveria 16–20 g, ant vienos kekės užauga 14 vaisių. Ant kekės jie subręsta beveik vienu metu, todėl šios veislės vaisiai gali būti skinami kekėmis. 

Ankstyva, nauja smulkiavaisių pomidorų hibridinė veislė „Oringa H“ vertinama dėl labai saldžių, skanių, tinkamų džiovinti ir konservuoti vaisių. Augalai aukštaūgiai, vaisiai 15–20 g svorio, ilgai netrūkinėja ir nenukrenta nuo kekių, ant vienos kekės užauga 30–35 pomidorai. Vaisiai ant kekių subręsta beveik vienu metu, galima skinti kekėmis.

REKLAMA

Pomidorų veislės „Malonowy Kapturek“ kekės 45-75 cm ilgio, vaisiai sveria apie 7-8 g. Vaisiai labai skanūs. Ant vieno augalo gali augti iki 600 vaisių, todėl reikėtų kekes parišti.

Agurkai. Uždaruose balkonuose derės savidulkės veislės. Rinkitės ankstyvas salotinio tipo veisles. Labai svarbu, formuoti augalus, palikti vieną stiebą, augimo metu pašalinti perteklinius lapus.

Daugiavaisiai paprastieji „Iznik H“ agurkai viename tarpubamblyje formuoja 3–5 užuomazgas. Vaisiai puikaus skonio, lygia blizgia odele, maža sėkline, 10 cm ilgio. Puikiai auga vazonuose ar didesnėse talpyklose. Tinka sumuštiniams, salotoms, gėrimams pagardinti.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labai ankstyvas derlingas, „Pony H“ „mini salotinio“ tipo savidulkis hibridas auginamas vazonuose – atviruose balkonuose. Vaisiai žali, lygūs 12–14 cm ilgio, 100–190 g svorio, nekartūs, labai skanūs, geros konsistencijos. Hibridas atsparus virusinėms ir grybelinėms ligoms. Atsparumas leis nenaudojant cheminių priemonių ir laikantis agrotechninių reikalavimų užsiauginti kokybišką derlių. 

Ankstyvo derliaus, savidulkis agurkų hibridas „Patio Snacker H“. Auginamas vazonuose – atviruose balkonuose. Vaisiai labai skanūs, traškūs, žali, kauburiuoti, nekartūs, geros konsistencijos. Hibridas atsparus virusinėms ir grybelinėms ligoms.

REKLAMA

Prieskoniai, žolelės ir lapinės daržovės

Prieskonių balkonas dekoratyvumu ir skleidžiamu aromatu nenusileidžia gėlių balkonui. Populiariausias prieskonis auginamas balkone kvapieji bazilikai, kurie skiriasi ne tik skoniu, bet ir lapų forma, bei spalva.

Prieskonių balkone auginami ir daugiamečiai prieskoniai levandosrozmarinai – šie augalai prasidėjus pavasariui perkeliami į balkonus iš uždarų patalpų. Prieskonių balkonuose rekomenduojama auginti ir žydinčius augalus, raudonėliusvaistines ramunesagurkles ir t.t.

REKLAMA

Ankstyvo pavasario derliui šiauriniuose balkonuose balkonuose puikiausiai augs krapai, daržiniai špinatai, lapiniai burokėliai ir pan.

Ekologiškam prieskonių balkonui, rinkitės ekologiškas sėklas, kurios užaugintos nenaudojant cheminių trąšų, trąšas ir žemes be cheminių priedų.

Jei patys sėti ir rūpintis daigais nenorite, siūlome prieskoninių žolelių daigus, kuriuos pasisodinę, sulauksite kvepiančio, gardaus ir žalio derliaus.

Pasistenkite, kad daržo priežiūra būtų maloni ir smagi: pasirinkite dailius vazonus, kurkite originalias augalų kompozicijas bei pasilikite erdvės poilsiui!

Daugiau naudingos informacijos rasite apsilankę svetainės puslapyje Sodininko kalendorius“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų